افق روشن
www.ofros.com

تجمع معلمان حق التدریسی، بیکاری ٢٠٠ کارگر نازگل، ٦٠ کارگر

شیرین طعم، الزام معاینات پزشكی كارگران و استعفای مدیر شهاب خودرو


ایلنا - ایسنا                                                                                                یکشنبه ٢۴ اردیبهشت ١٣٩١

تعدادی از معلمان شرکتی مقابل مجلس تجمع كردند

جمعی از معلمان شركتی و حق‌التدریسی آموزش و پرورش در مقابل مجلس شورای اسلامی به‌علت نبود فرآیند استخدام در این وزارتخانه در مقابل در مجلس تجمع کردند.
به گزارش ایلنا، جمعی از معلمان شرکتی و حق التدریسی آموزش و پرورش صبح امروز (یکشنبه) در مقابل مجلس تجمع كرده و خواستار رسیدگی به مسائل صنفی‌شان شدند. این افراد برای چندمین بار است كه در مقابل مجلس تجمع می‌كنند.
همچنین جمعی از معلمان شرکتی آموزش و پرورش سراسر کشور به دلیل قطع همکاری با آنها، مقابل ساختمان مجلس تجمع کرده و خواستار ادامه همکاری با آموزش و پرورش شدند.
این در حالی است وزیر آموزش و پرورش سال گذشته از تعیین و تکلیف این فرهنگیان و استخدام حدود ۱۷ هزار معلم حق تدریسی خبر داده بود.

----------------------------------

۲۰۰ كارگر نازگل كرمانشاه بیكار شدند

ایلنا: یك فعال كارگری در كرمانشاه از بیكاری ٢٠٠ كارگر كارخانه نازگل در پی عدم تمدید قراردادكاری‌شان خبر داد.
جواد اکبری در گفتگو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینكه کارخانه ناز گل تولید کننده روغن خوراکی است اظهار داشت: ۲۰۰ کارگر این واحد تولیدی در سال جاری به جهت نداشتن مواد اولیه و افزایش مشکلات مالی، در پی عدم تمدید قرارداد بیكار شده‌اند.
دبیر اجرایی خانه کارگر کرمانشاه با بیان اینکه قراداد بسیاری از این کارگران کوتاه مدت و یا سفید امضاء بوده است اذعان کرد: پیمانکاران هر وقت که صلاح بدانند با قانون خود کارگران را استخدام و یا اخراج می‌کنند و به قوانین جاری اهمیتی نمی‌دهند.
او با اشاره به اینکه اکثر کارگران اخراجی با مراجعه به خانه کارگر از بی‌توجهی اداره کار به شکایات‌شان انتقاد دارند افزود: کارگران با انعقاد قرادادهای کوتاه مدت و سفید امضاء با واحد‌ها در صورت بیكاری امکان دریافت مطالباتشان را ندارند.
این فعال کارگری در بخش دیگری از این گفتگو اظهار كرد: تلاش دولت و مسئولان می‌بایست به ایجاد اشتغال پایدار که به تولید ملی و رفاه بیشتر اقشار جامعه می‌انجامد، معطوف شود.
او ضمن بیان اینکه نه تنها شاهد ایجاد شغل نیستیم بلكه شاهد نابودی اشتغال موجود هستیم، اظهار كرد: آمار و ارقامی كه دولت در خصوص كاهش نرخ بیكاری منتشر می‌كند حاکی از آن است که اشتغال کاذب و ناپایدار ایجاد شده است.
اکبری توجه به اشتغال پایدار در سال تولید ملی را ضروری‌ دانست و تأکید کرد: توجه جدی به اشتغال پایدار در سال تولید ملی، حمایت از کار و سرمایه ایرانی از سوی دولت و مسئولان اجرایی کشور موضوعی است که نسبت به سال‌های گذشته بیشتر باید به آن پرداخته شود.
او گفت: واحد‌های تولیدی کرمانشاه به جهت بحرانهای مالی و کمبود مواد اولیه و عدم فروش محصولات تولیدی خود بسیاری از کارگران خود را اخراج کرده‌اند و کارگران اخراج شده به مشاغل کاذب از جمله دست فروشی روی آورده و تعداد دیگری نیز به عنوان کارگران ساختمانی به سایر استان‌ها مهاجرت کرده‌اند.

----------------------------------

کارخانه شیرین طعم تعطیل و ٦٠ كارگر بیكار شدند

به جهت انباشت بدهی‌های بانکی هم اکنون کلیه اموال و زمین‌ها و ساختمان کارخانه که در رهن یکی از بانک‌های کشور بود مصادره شده است/ کارگران بیکار شده از این انتقال ابزار تولید خود به تهران جلوگیری کرده‌اند.
ایلنا: دبیر اجرایی خانه کارگر لارستان اعلام کرد: کارخانه شیرین طعم لارستان تعطیل و ٦٠ کارگر آن اخراج شدند.
محمدحسن قوامی در گفت گو با خبرنگار ایلنا با اشاره به اینکه کارخانه شیرین طعم لارستان وابسته به کارخانه ویتانا است اظهار داشت: این واحد تولیدی با مجموع ۶۰ کارگر مشغول به كار بود كه با پدیدآمدن بحران ۲۰ نفر از این کارگران اخراج شده بودند و با تعطیلی كامل كارخانه تعداد ۴۰ کارگر باقی مانده نیز اخراج شده‌اند.

----------------------------------

الزام معاینات پزشكی كارگران پیش از استخدام

طبق ماده ٩٠ قانون تامین اجتماعی، افراد شاغل در کارگاه‌ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند.
ایلنا: مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان مرکزی اعلام كرد: کارفرمایان مکلفند قبل از به کار گیری نیروی کار، مقدمات انجام معاینات پزشکی آنان را به عمل آورند. به گزارش ایلنا به نقل از پایگاه اینترنتی تأمین، کیومرث طهماسبی اجرای ماده ٩٠ قانون تأمین‌اجتماعی را یکی از وظایف مهم کارفرمایان بیان کرد و گفت: طبق این قانون، افراد شاغل در کارگاه‌ها باید قابلیت و استعداد جسمانی متناسب با کارهای مرجوع را داشته باشند.
وی افزود: بدین منظور کارفرمایان مکلفند قبل از به کار گماردن نیروی کار، مقدمات انجام معاینات پزشکی آنان را به عمل آورند.
طهماسبی تصریح کرد: چنانچه پس از استخدام مشمولین قانون، بیمه‌شده دچار حادثه یا بیماری شود و مشخص شود که کارفرما در انجام معاینات پزشکی آنها تعلل کرده است، مقررات قانون تأمین‌اجتماعی درمورد بیمه‌شده اجرا و هزینه‌های مربوطه طبق ماده ۵٠ این قانون از کارفرما مطالبه و وصول خواهد شد.
مدیرکل تأمین‌اجتماعی استان مرکزی در ادامه از جمعیت ۵٨ درصدی استان مرکزی که تا پایان سال گذشته تحت‌پوشش صندوق تأمین‌اجتماعی قرار گرفتند، خبر داد. او با اعلام این مطلب خاطرنشان کرد: در مدت یاد شده تعداد ٧٨٨ هزار و ٢٠٠ نفر از جمعیت این استان از خدمات تأمین‌اجتماعی بهره‌مند شدند که ٢٦۴ هزار نفر آنان جزو بیمه‌شدگان اصلی و در ٨١ هزار کارگاه فعال شاغل بودند.

----------------------------------

مدیرعامل شهاب خودرو استعفا كرد!

ایسنا: مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره شركت شهاب خودرو از استعفای خود در اعتراض به اخراج ٦٢۵ نفر از پرسنل این شركت خبر داد.
بنا بهمین گزارش،محمد حیدری اظهار كرد: چندی پیش سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی ٦٢۵ نفر از پرسنل این شركت را اخراج كرد.
وی خاطرنشان كرد: به دنبال اخراج‌های صورت گرفته، با تلاش اینجانب ٧۵ نفر به شغل خود بازگشتند، ولی با این حال موفق به بازگرداندن باقی پرسنل نشدم.
او ادامه داد: ظاهرا سازمان اقتصادی آستان قدس رضوی علاقه‌ای به ادامه فعالیت شهاب خودرو ندارد، به‌گونه‌ای كه بودجه‌ای نیز در اختیار این شركت قرار نگرفته است.
مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره شركت شهاب خودرو خاطرنشان كرد:‌ بنابراین با توجه به وضعیت موجود و در اعتراض به اخراج پرسنل از امروز از سمت‌های خود به عنوان مدیرعامل و رییس هیات‌مدیره شهاب خودرو استعفا كردم.