افق روشن
www.ofros.com

وزیررفاه: برای كشورما نمی ‌شود خط فقر تعریف كرد


خبرگزاری کار ایران                                                                                             یکشنبه ٢٣ آبان ١٣٨٩

وزیررفاه و تامین اجتماعی اظهار امیدواری‌كردكه ارتباط این وزارتخانه‌ و سازمان‌های تابعه با رسانه‌ها بیشتر شود تا مردم بیشتردرجریان اخبار قرارگیرند.
به ‌گزارش خبرنگارایلنا، صادق محصولی درنشست خبری با خبرنگاران درمحل وزارت رفاه با عنوان ارایه گزارش عملكرد یك ساله و تشریح چگونگی اجرای مرحله نخست از قانون هدفمند كردن یارانه‌ها و برنامه‌های آینده افزود: عدالت محوری، پاك‌دستی، پركاری، مردمی بودن و با مردم بودن، استكبارستیزی، شهامت در انجام كارها و باز كردن حلقه‌های مدیریتی از ویژگی‌های بارزدولت است.
وی با اشاره به پرداخت معوقات یك هزار میلیارد تومانی بازنشستگان‌كشوری گفت: بیمه ایرانیان، نظام ارجاع و پزشك خانواده و توانمندكردن مددجویان از جمله اقدامات صورت گرفته وزارت رفاه بوده است.
محصولی گفت: درنظر داریم ٢٠٠ هزار واحد مسكونی برای مددجویان بسازیم كه ٦٠ هزار واحد آن در سال جاری خواهد بود. وزیررفاه و تامین اجتماعی افزود: ٢٠ میلیون تومان وام با كارمزد ۴ درصد دراختیار مددجویان قرارخواهدگرفت به گونه‌ای كه وام‌های پرداختی آن كمتر از اجاره‌های مددجویان خواهد بود.
او بروز رسانی مطالبات مراكزدرمانی با سازمان بیمه خدمات درمان را عملی انجام یافته عنوان‌كردو اظهار داشت: تامین اجتماعی هم به موفقیت‌های خوبی دست یافته است اما طی ٣ ماه آینده این سازمان هم معقوقات خود را به طور كامل پرداخت خواهدكرد. وی تاكیدكرد: در نظرداریم با اجرای قانون هدفمندكردن یارانه‌ها بیشتر منابع حاصل از این قانون را به نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی سوق دهیم. محصولی خواستار انتقاد منصفانه رسانه‌ها و خبرنگاران از عملكرد مسوولان شدوگفت: ارایه راهكارهای مناسب و نقدهای علمی وكارشناسی می‌تواند كمك حال مسولان باشد اما اگرگزارشی تهیه شودكه به ضررمردم باشد قطعا فرد باید در این دنیا و آخرت پاسخگو باشد. وزیررفاه با اعلام این كه كارگروهی دردولت به ریاست رحیمی برای بررسی مشكلات بازنشستگان تشكیل شده است،گفت: وزارت رفاه و وزارت اقتصاد اعضای این گروه هستند.

برای كشورما نمی‌شود خط فقر تعریف كرد
او درپاسخ به سوال مبنی بر این كه چرا وزارت رفاه از اعلام خط فقر طفره می‌رود، گفت: در غرب 5 نوع خط فقر تعریف شده اما برای كشورما نمی‌شود خط فقر تعریف كرد چون كشور ما بزرگ است و بخش شهری و روستایی و تنوع فصل دارد.
وی با بیان این كه اگرتعریف مثلا یك دلاری خط فقر را به كار ببریم برای خانواده‌ای ۴ نفره ماهانه ١٢٠ هزار تومان می‌شودكه البته این برای كشور ما مناسب نیست. محصولی خاطر نشان كرد: آن چیزی كه برای ما مهم است این است كه منابع را در جهت عدالت محوری و به سمت استفاده بیشتر فقرا سوق دهیم. او با تاكید بر این كه همه كار هدفمندسای یارانه‌ها به عهده وزارت رفاه و تامین اجتماعی نیست،گفت: دولت، مجلس، قوه قضائیه و مهمتر از همه مردم در راس انجام این كار بزرگ هستند.
به گفته محصولی، وزارتخانه‌های مختلف عهده‌دار بخش‌های مربوط به خود در طرح هدفمندسازی یارانه‌ها هستند. او اظهار امیدواری كرد كه در اجرای قانون بیمه‌كارگران ساختمانی كارشكنی نشود، گفت: كارگران ساختمانی از ضعیف‌ترین اقشار جامعه هستند بنابراین بیمه‌ كردن آنها ضروری است.
وزیررفاه با انتقاد از شهرداری‌ها گفت: چطور وقتی كه قیمت منطقه‌ای زمین درشهرها چند برابر می‌شود شهرداران نمی‌گویند درآمدها چند برابر شده است اما در اجرای قانون بیمه كارگران ساختمانی كارشكنی می‌كنند. او با بیان این كه قانون بیمه كارگران ساختمانی درحال اجرا است،گفت: امیدواریم كه مجلس اجرای آن را متوقف نكند.

سازمان هدفمند كردن یارانه‌ها طبق قانون مستقل از وزارت‌ رفاه است
وزیررفاه در پاسخ به این سوال كه برخی معتقدند به دلیل عملكرد ضعیف این وزارتخانه‌ و سازمان‌های تابعه در یكسال اخیر، این وزارتخانه‌ به كارهای تبلیغی از جمله واریز مرحله‌ای مبالغ نقدی هدفمندسازی یارانه‌ها اقدام كرده در حالی كه می‌تواند مثل بنزین یك شبه این كاررا انجام دهد نظر شما چیست، اظهار داشت: امور مربوط به هدفمندسازی یارانه‌ها درحال حاضر توسط سازمان هدفمند كردن یارانه ها انجام می‌شودكه رئیس مجمع سازمان‌، رئیس‌جمهوراست و سازمان هدفمند كردن یارانه‌ها طبق قانون مستقل از وزارت‌ رفاه است.
وی درخصوص مرحله‌ای واریز كردن مبالغ هدفمندسازی گفت: شماره حساب افراد را باید بانك تاییدكند كه برای این كار بانكها فرصت می‌خواهند به طوری كه مواردی بوده كه بانك‌ها اعلام كردندكه شماره حساب‌ها اشتباه بوده است. محصولی با بیان این كه واریز یك شبه یا یك ماهه مبالغ هدفمندسازی یارانه‌ها مهم نیست،گفت: مهم این است كه قبل از اجرای تعدیل قیمت‌های انرژی مبالغ به حساب افراد واریز شود اما در هر صورت سوال خوبی شد. وزیر رفاه تاكید كرد: هر طرح بزرگی در ابتدا ممكن است مشكلات كوچكی هم داشته باشد اما به طور قطع در سال بعد از تجربیات استفاده خواهد شد. محصولی با قابل دفاع دانستن عملكرد وزارت رفاه اظهار داشت: پرداخت معوقات درمانی، كار در مسكن معلولان، گسترش بیمه‌های اجتماعی و هدفمند كردن یارانه‌ها از نقاط فوت ماست.

موظف بودن اعضای هیات مدیره سازمان‌ها درقانون آمده است
او در پاسخ به سوال دیگری مبنی بر فعالیت غیر قانونی مدیرعامل و هیات مدیره تامین اجتماعی گفت: موظف بودن اعضای هیات مدیره سازمان‌ها درقانون آمده است و این كه اعضای هیات مدیره مسئولیت اجرایی نگیرند، اما طی مذاكراتی كه با رئیس و هیات رئیسه مجلس داشته‌ام قرار به این شد كه لایحه ای تنظیم و این موارد اصلاح شود چرا كه بخشی از قانون نظام جامع رفاه را به نفع صندوق‌ها نمی‌دانیم.
محصولی با بیان این كه ٢۵٠٠ میلیارد تومان در سال ٨٨ برای همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی در نظرگرفته شده بود كه یك هزار میلیارد تومان آن در همان سال پرداخت شد اما در قانون بودجه سال ٨٩ همسان‌سازی مستمری بازنشستگان تامین اجتماعی به تصویب مجلس نرسیدكه با پیگیر‌ی‌های وزارت رفاه و دخالت رئیس‌جمهور مابقی ٢۵٠٠ میلیارد تومان سهام سال ٨٨ برای سال جاری اختصاص یافت كه از اول سال درحال پرداخت است.
وی تصریح كرد: معتقدیم كه خریدارو فروشنده و ناظردر بخش سلامت نباید یك ارگان باشد اما هر چه قانون باشد عمل می‌كنیم. او گفت: به جرات می‌گویم شاخص‌های رفاه دركشور ارتقا پیدا كرده است.
محصولی درپاسخ به این كه تورم هدفمندسازی یارانه‌ها چقدر است،گفت: وزارت بازرگانی تمهیدات لازم را اندیشیده است.