افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران خدماتی، بیکاری کارگران چینی نور، خرم دره و زرین بافت


خبرگزاری کار ایران                                                                                             دوشنبه ٢٩ آذر ١٣٨٩


كارگران خدماتی تجمع كردند

ایلنا: در حالی كه دولت طی مصوباتی دستگاه‌های زیرمجموعه خود را ملزم كرده است تا وضع شغلی كارگران پیمانكاری خود را به قراردادی تغییر دهند، كاركنان خدمات شركت سایپا كارفرمای پیمانكار خود را به نقض قوانین كار و تامین اجتماعی متهم می‌كنند.
به گزارش خبرنگار ایلنا، صبح امروز ١٢٠ نفر از كارگران خدماتی شركت سایپا با تجمع در مقابل ساختمان وزارت صنایع از پرداخت نشدن حق بیمه‌های خود توسط كارفرمای گذشته خبر دادند.
تجمع‌‌كنندگان افزودند: پیمانكاری كنونی خدمات شركت سایپا كه هنوز چند روز تا پایان قراردادش باقیمانده است بابت ١١ ماه حق بیمه ٧٠٠ كارگر خدماتی به شعبه ١۴ سازمان تامین اجتماعی بدهكار است.
به گفته تجمع‌كنندگان، این بدهی در حالی است كه پیمانكار تاكنون بابت هزینه بیمه آنها مبلغ ٨٠٠ میلیون تومان از شركت دریافت كرده است.
یكی از كارگران تجمع‌كننده به ایلنا، گفت: در نتیجه این وضع تامین اجتماعی از تمدید دفترچه‌های بیمه خودداری كرده است.
تجمع‌كنندگان افزودند: این شرایط در حالی است كه وزارتخانه‌های صنایع و كار، كارفرمایان مشمول را ملزم به تبعیت از مصوبات اخیر دولت در رابطه با تبدیل وضع استخدامی كاركنان پیمانی كرده‌اند.
كاركنان خدماتی سایپا در این تجمع از مسوولان وزارت صنایع خواستند تا به مشكل آنها رسیدگی كنند. زیرا به گفته آنها پیمانكار در واكنش به این موضوع قصد اخراج آنها را داشته است.

-----------------

چینی نور تعطیل شد

كارگران این واحد به بیمه بیكاری معرفی شده‌اند اما مسوولان شهرستان به دنبال حل مشكل چینی نور و شروع به كار مجدد این واحد تولیدی هستند.
ایلنا: دبیر اجرایی خانه كارگر خرم‌دره گفت: شركت چینی نور با ١۴٠ كارگر تعطیل شده است.
كاظم خلجی در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا افزود: این واحد متعلق به بخش خصوصی است و دارای ٢٢ سال سابقه فعالیت است.
دبیر اجرایی خانه كارگر خرم‌دره تصریح كرد: كارگران این واحد به بیمه بیكاری معرفی شده‌اند اما مسوولان شهرستان به دنبال حل مشكل چینی نور و شروع به كار مجدد این واحد تولیدی هستند.
خلجی گفت: كارفرما می‌گوید به دلیل عدم فروش محصولات شركت چینی نور مجبور به تعطیلی این واحد شده است.

-----------------

تعطیلی یک واحد تولید باسابقه در خرم‌دره و بیکاری ۱۴۰ کارگر

دبیر اجرایی خانه کارگر خرم دره‌ خبر داد: «شرکت چینی نور با ۱۴۰ کارگر تعطیل شده است.
به گزارش ایلنا، کاظم خلجی افزود: «این واحد متعلق به بخش خصوصی است ودارای ۲۲ سال سابقه فعالیت می‌باشد.
دبیر اجرایی خانه کارگر خرم دره تصریح کرد: «کارگران این واحد به بیمه بیکاری معرفی شده‌اند اما مسوولان شهرستان به دنبال حل مشکل چینی نور و شروع به کار مجدد این واحد تولیدی هستند.»
خلجی گفت: «کارفرما می‌گوید به دلیل عدم فروش محصولات شرکت چینی نور مجبور به تعطیلی این واحد شده است.»

-----------------

تعطیلی بزرگ‌ترین شركت تولیدی ایلام و بیکاری ۱۸۰ کارگر

دبیر اجرایی خانه كارگر ایلام از تعطیلی شركت زرجین بافت این شهر خبر داد که منجر به بیکاری ۱۸۰ کارگر این کارخانه شده است.
به گزارش ایلنا، علی غیاثی افزود: این واحد تولیدی با ١۵ سال سابقه فعالیت از بزرگ‌ترین و مهمترین شركت‌های استان ایلام بود كه در زمینه تولید لباس فعالیت داشت.
این فعال كارگری با اشاره به اشتغال ١٨٠ كارگر در شركت زرجین بافت ایلام، اظهار داشت: حدود یك ماه است كه این واحد تعطیل و كارگران بیكار هستند.
دبیر اجرایی خانه كارگر استان ایلام با بیان اینكه شركت زرجین بافت خصوصی است، تاكید كرد: كمبود نقدینگی، ‌گرانی مواد اولیه و عدم فروش محصولات از دلایل تعطیلی این شركت اعلام شده است.
غیاثی گفت: طبق هماهنگی با كارفرمای شركت زرجین بافت ایلام مقرر شده كه كارفرما تا تعیین تكلیف كارخانه حداقل حقوق مصوب وزارت كار را به كارگران پرداخت كند.