افق روشن
www.ofros.com

اخبار فقر و فلاکت، بی حقوقی، اخراج و اعتراضات کارگران


اینا- هرا- مهر- ایلنا                                                                                              یکشنبه ۴ مهر ١٣٨٩


كارگران اسكله رجایی شهر با مدرك لیسانس با

حقوقی بسیار نا چیز زیر فشار های طاقت فرسای معیشتی قراردارند

كارگران اسكله رجایی شهردربندرعباس علیرغم شرایط نامناسب وسخت كاری حقوقی بسیار ناچیز میگیرند وبه شدت زیر فشارهای معیشتی قرار دارند . این اسكله قبلا بین سه تاچهارهزاركارگر داشت ولی درحال حاضر تنها حدود ٣٠٠ نفر كارگر دارد ،كارگرانی راكه مدارك تحصیلی شان زیرلیسانس بود از كار بركنار كرده اند وتنها كارگرانی رانگه داشته اندكه مدارك تحصیلی شان لیسانس ویا لیسانس به بالا میباشد .

----------

تجمع اعتراضی كارگران كارخانه ریسندگی خاور مقابل استانداری گیلان

به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبــــربیش از ٣٠٠ نفر از كارگران كارخانه ریسندگی خاور رشت مقابل استانداری گیلان تجمع كردند. آنها خواستار دریافت حقوق معوقه خود بودند . این كارگران هفت ماه است حقوق دریافت نكرده اند و از هیچگونه حقوق و مزایایی نیز برخوردار نیستند .

----------

مشکل تاکسیرانان کرجی

گویا سازمان تاکسیرانی شهر کرج در خواب خرگوشی است و کار چندانی به وضع تأ سف بار تاکسیرانان این شهر ندارد و احساس مسئولیتی در این زمینه نمیکند. به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبــــــــرشهرستان کرج ١٧ هزار تاکسی اعم از گردشی و خطی دارد ، با این وجود ،بیشتر تاکسی های شهرک های اقماری از جمله کمالشهر ، محمد آباد در داخل شهر کرج در حال تردد و مسافر کشی هستند که این وضع فضای کسب و کار را برای تاکسی داران کرجی محدود می کند.
از آنجا که بیشتر تاکسی داران کرجی وسیله ی نقلیه شان را قسطی خریده اند و باید هرطور که شده پول اقساط آن را پرداخت کنند ، اکنون چاره ای جز فرار از شهر ندارند ، یعنی باید در بیرون از شهر کار کنند.این تاکسیرانان برای چند بار از استانداری البرز و مسئولان تاکسیرانی تقاضا کرده اند که فکری به حال این مشکلات بکنند ، اما پیگیری های آن ها تا کنون بی نتیجه بوده است.

----------

تجمع کارگران گیلانی در مقابل استانداری این شهر

كارگران كارخانه ریسندگی خاور رشت صبح امروز با تجمع مقابل استانداری گیلان خواستار دریافت حقوق معوقه خود از مسئولان شدند.
به گزارش فارس، یكی از كارگران این كارخانه با اشاره به اینكه مدت هفت ماه است حقوق دریافت نكرده است، اظهار داشت: بالغ بر ٣٠٠ نفر از كارگران مرد و زن كارخانه خاور مدت هفت ماه است هیچگونه حقوق و مزایایی از كارخانه دریافت نكرده‌اند.
وی كه خواست نامش فاش نشود، افزود: مدیرعامل كارخانه وام سنگینی برای بهبود وضعیت كارخانه گرفته اما تا كنون برای بهبود وضعیت كارگران اقدامی انجام نداده است.
یكی دیگر از كارگران این كارخانه نیز با بیان اینكه تا دو ماه گذشته كارخانه بالغ بر هشت تن نخ تولید كرده و به فروش رسانده است، گفت: این كارخانه از لحاظ تولید و فروش محصول مشكلی ندارد.
وی سهل‌انگاری مدیر كارخانه را موجب به وجود آمدن این وضعیت بحرانی برای كارگران خواند و تصریح كرد: مسئولان استانی نیز به وعده‌های خود عمل نمی‌كنند و هیچ نتیجه‌ای از جلسه اخیر كمیسیون صنایع و معادن استان درباره این وضعیت حاصل نشده است.
در این تجمع كه حدود ٣٠٠ نفر از كارگران مرد و زن كارخانه ریسندگی خاور رشت حضور داشتند، با بیان مشكلات حقوق معوقه خود را مطالبه می‌كردند.

----------

روشهای جدید سركوب كارگران كارخانه ساسان

كارگران كارخانه ساسان میگویند : در قراردادهایی كه امضا كرده ایم دریك بند آن آورده شده كه هرزمان هرگونه اعتراضی بكنیم اخراج خواهیم شد و از طرفی ازهر یك از ما یك سفته ٢٠ تا ۵٠ میلیونی خواسته اند كه دهانمان بسته باشد . آنها میگویند اخیرا هم برای اینكه صاحب كارخانه تمامی سهام كارخانه را در اختیار خود داشته باشد همه سهام را به فروش گذاشت كه خودش و همسرش این سهام را مجددا خریداری كردند كه كس دیگری در آن دخل و تصرفی نداشته باشد

----------

عدم پرداخت حقوق كارگران فضای سبز شهرك رجایی

ایران کارگر - پیمانکار فضای سبز شهرک رجایی در میدان نوبنیاد از ٦ ماه پیش حقوق کارگرانش را نپرداخته و این موضوع موجب مشکلات معیشتی جدی برای آن ها شده است.میزان حقوق این كارگران حدود ٣٠٠ هزار تومان با اضافه کاری در ماه بوده است که ازشش ماه گذشته تاكنون پرداخت نشده است

----------

كارگران «زهش» سه ماه حقوق نگرفته‌اند

با وجود فعال بودن خطوط تولید و فروش محصولات این كارخانه در سه ماه گذشته حقوق دریافت نكرده‌اند/ شنیده می‌شود كه كارفرما دستگاه تهویه را با مالكیت واحدهای مسكونی-تجاری پروژه‌های ساختمانی معاوضه می‌كند.
ایلنا: كارگران كارخانه چیلرسازی زهش می‌گویند: با وجود فعال بودن خطوط تولید و فروش محصولات این كارخانه در سه ماه گذشته حقوق دریافت نكرده‌اند.
به گفته این كارگران شنیده می‌شود كه مدیریت كارخانه در ازای دریافت پول مربوط به تامین و فروش دستگاه‌های چیلر جذبی و تهویه مطبوع مورد نیاز پروژه‌های مسكونی و اداری- تجاری، مالكیت واحدهای ساخت شده را قبول می‌كند.
این كارگران می‌گویند: در نتیجه این وضع حقوق یك‌صد كارگر از سه ماه پیش تاكنون پرداخت نشده است. كارگران همچنین به نقل از كارفرمای خود از احتمال واردات محصولات چینی و اجرای سیاست‌های تعدیل نیروی انسانی در یك ماه آینده خبر داد می‌دهند. كارخانه زهش در منطقه آب‌یك قزوین واقع شده‌است.

----------

کارکنان بیمارستان بازرگانان هنوز حقوق پارسال را می گیرند

به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبـــربیمارستان بازرگانان با گذشت ٦ ماه از سال هنوز افزایش سنواتی حقوق امسال کارکنانش را نپرداخته است و بدلیل عدم صدور حکم، آنان هنوز حقوق سال قبل را دریافت می دارند.
حقوق کارکنان این بیمارستان ۵۴٠ هزار تومان می باشد، که امسال با توجه به گرانی همه ی کالا ها و خدمات نسبت به سال قبل، هیچ افزایشی نداشته است.

----------

اخراج ٩ نفر از كارگران كارخانه آذرنوش شهد

به گزارش خبرنگار آژانس ایران خبـر درتبریز٩ نفر از كارگران كارخانه آذرنوش شهدكه تولید كننده مواد لبنیاتی میباشد از كار اخراج شدند . این اخراج درست یك روز قبل از شروع ماه مهر صورت گرفت .كارگران اخراجی به شدت از این موضوع ناراحت بودند ومیگفتند:” حاضر بودیم هركاری كنیم كه اخراج نشویم ویك لقمه نانمان را از دست ندهیم. اخراج آنهم یكروز قبل از مهر در حالی كه ما بچه مدرسه ای داریم ضربه بسیارسختی به ما بود، زیر فشارهای طاقت فرسای معیشتی نمیدانیم چكاركنیم .”