افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب سراسری در فرانسه، وضعیت وخیم

كارگران بازنشسته، عدم پرداخت دستمزد و اعتصاب تنها راه باقی مانده


آژانس ایران خبر                                                                                        چهارشنبه ١٧ شهریور ١٣٨٩

اعتصاب سراسری در فرانسه

اعتصاب هاى سراسرى اتحادیه ها در فرانسه، این کشور را در معرض تهدید فلج قرار داده و دولت نیکولاى سارکوزى، رئیس جمهورى فرانسه را که پیش از این نیز تحت فشارهاى بسیار قرار داشت، بسیار شکننده کرده است.

به گزارش صدای امریكا اعتصاب هاى بیست و چهار ساعته که غروب روز دوشنبه آغاز شدند خدمات راه آهن، ترافیک هوایى، پروازها و نیز فعالیت مدارس را مختل خواهد کرد.

رهبران اتحادیه ها گفته اند انتظار مى رود صدها هزار تن روز سه شنبه رهسپار خیابانها شوند.

اعتصاب هاى سراسرى در اعتراض به پیشنهاد دولت مبنى بر افزایش سن بازنشستگى از ۶۰ سالگى به ۶۲ سالگى برگزار شده اند.

دولت آقاى سارکوزى که با پیامدهاى رکود اقتصادى مواجه بوده، اعلام کرده است با افزایش سن بازنشستگى، کشور مى تواند میلیاردها دلار صرفه جویى کند. براساس ارقام یک نظرسنجى، از هر چهار فرانسوى، ۳ نفر از اعتصاب هاى کارگرى حمایت مى کنند. اما این آمار نشان مى دهد که ۶۵ درصد از شرکت‌کنندگان نسبت به تاثیر این اعتصابها بر تصمیم دولت ابراز تردید کرده اند.

شرکت راه آهن دولتى فرانسه اعلام کرده است این اعتصابها خدمات یک سوم و یا بیشتر قطارهاى داخل شهرى و محلى را قطع خواهند کرد. این درحالى ست که مقامات هوانوردى فرانسه گفته اند احتمال دارد تا سقف یک چهارم همه پروازهاى پاریس یا لغو و یا با تاخیر انجام شوند.
انتظار مى رود پروازهاى مسیرهاى طولانى تحت‌تاثیر اعتصاب قرار نگیرند.

------------------

كارمندان استانداری تهران ٦ ماه است حقوقی دریافت نكرده اند

در حالىکه امروز اعلام شد معاون سابق استاندارى تهران به اتهام اختلاس به شلاق و انفصال از خدمات دولتى محکوم شده است، برخى کارمندان استاندارى با گذشت بیش از ۶ماه از سال جدید، هنوز حقوقى دریافت نکرده‌اند.

------------------

وضعیت روبه وخامت كارگران بازنشسته

وضعیت كارگرا ن بلاتكلیفی كه بیش از٢٠ تا ٢۵ سال است سابقه كاردارند وزمان بازنشستگی آنها رسیده است روز به روز بدتر میشود . به گزارش ایران كارگر علت این وضعیت این است كه سازمان تآمین اجتماعی توسط باندهای غارتگر وابسته به دولت احمدی نژاد اداره میشود كه به هیچ مراجعه و خواسته ای از كارگران را پاسخگونیست, كارگران دردمند علی رغم مراجعات زیادی كه به آنها وسایر ارگانهای دولتی كرده اند به هیچ نتیجه ای نرسیده وبلاتكلیف و درخشم ونفرات از این عناصر مانده اند.
به گفته كارگران كسانی كه سازمان تآمین اجتماعی را دردست گرفته اند مشتی ازدانشجویان بسیجی وآقا زاده هایی هستند كه برای چند صباحی به این سازمان منتقل شده اند كه جیب هایشان را با پولهایی كه حاصل رنج ومحنت كارگران است پر كنند وبعد از چند ماه آنها را به بهانه تعویض پست جابجا بكنند ودوباره روز از نو روزی از نو!

------------------

كارگران: اعتصاب تنها راه باقی مانده برای ما كه به حقوقمان برسیم

در شرایطی كه گرانی وتورم روزانه سیر تصاعدی طی میكند وهزینه های زندگی برای یك خانواده سرسام آور شده است،٢٢٠ نفرازكارگران كارخانه صنایع فلزی ایران ٧ ماه است كه حقوق خود را دریافت نكرده اند وبا مشكلاتی مثل عدم پرداخت اجاره خانه , عدم امكان دادن قرضها ووام های عقب افتاده وانبوهی اختلافات ومشكلات خانوادگی دست به گریبان هستند . به گزارش ایران كارگر كارگران این كارخانه میگویند ما به این نتیجه رسیده ایم كه اگر تا مدتی دیگر وضع به همین منوال بگذرد تنها راه باقی مانده برای رسیدن به حقوقمان اعتصاب ودست كشیدن ازكار است.

آژانس ایران خبر - ۱۶/۶/۱۳۸۹