افق روشن
www.ofros.com

محمد اولیایی فرد موضوع اخباری متفاوت


آژانس ایران خبر                                                                                                       شنبه ١ آبان ١٣٨٩

کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی: محمد اولیایی فرد حقوقدان و وکیل در بندِ زندانیان سیاسی به دلیل احتمال ابتلا به بیماری، موضوع خبرهایی متفاوت قرار گرفته است. اخباری که با حاشیه هایی هم همراه بود.
بنا به گزارشات رسیده به کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی، محمد اولیایی فرد که اکنون در بهداری زندان اوین بستری شده است، به علت مشاهده توده های مشکوکی که در ناحیه گردن و روده وی روئیت شده مظنون به ابتلا به بیماری سرطان می باشد. این در حالی است که پزشکان تا کنون قطعیت این بیماری را محرز نکرده و آزمایشاتی را در تشخیص آن به عمل آورده اند. هنوز خبری که موید این بیماری باشد گزارش نشده است.
اما آنچه مبرهن است نیاز این مدافع حقوق بشر به مرخصی و اخذ آزادی مشروط جهت مداوا و گذراندن دوره درمان با انتخاب پزشکانی که صلاحیت رسیدگی به چنین مواردی را دارند، می باشد. از آنجا امکانات بهداشتی و پزشکی زندان اوین در سطح نازلی قرار دارد لذا شایسته است که قاضی پرونده باتوجه به وضعیت خاصی که آقای اولیایی فرد در آن واقع شده و با نظر به اینکه ایشان از لحاظ قانونی مستحق چنین حقی هستند (زیرا نصف دروره محکومیت وی سپری شده و سابقه محکومیت کیفری هم ندارد) تصمیم مناسب را گرفته و موجبات آزادی ایشان را فراهم نماید.
نگرانی های خانواده آقای اولیایی فرد به حدی بالا گرفته است که تمام سعی خود را برای تحقق آزادی مشروط ایشان، به کار گرفته اند.
مراحل دستگیری و صدور حکم بدوی برای محمد اولیایی فرد کاملا غیرقانونی بوده و از آنجا که حکم بدوی ایشان در دادگاه تجدید نطر قطعی نشده و به وی و وکلای مدافعش هم ابلاغ نگردیده است، لذا خواستار پایان دادن به نگهداری غیر قانونی وی در زندان هستیم.
لازم به ذکر است که آقای اولیای فرد قبل از دستگیری سابقه ی چنین بیماری ای را نداشته واحتمال اینکه شرایط سخت زندان وی را مبتلا کرده باشد وجود دارد، بنابر این مسئولیت هر رویدای که سلامتی وی را تهدید کند، بر عهده مقامات قضایی بویژه قاضی پرونده می باشد.
کمیته دانشجویی دفاع از زندانیان سیاسی از همه نهادهای حقوق بشری و سازمانهای ذیربط دعوت می کند تا با حمایت های خود از این وکیل انساندوست و کارآمد، ایشان و خانواده اش را در رسیدن به خواسته هایی قانونی همراهی نمایند.

گزارش از: ناصح فریدی