افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری

كمیته هماهنگی برای كمك                                                                                 پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹ - ۱۳ آگوست ۲۰۲۰


تجمع کارگران رسمی راه آهن تهران

کارگران رسمی راه آهن تهران شرکت بالاست، برای احقاق حقوق شان در مقابل اداره مربوطه در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

خواسته های کارگران راه آهن شامل:
عدم پرداخت پاداش بازنشستگی کارکنان باز نشسته
عدم پرداخت مطالبات صندوق پس انداز کارکنان راه آهن
عدم پرداخت حقوق و مزایای کارکنان راه آهن

************

تجمع کارگران پیمانکار اداره آب و فاضلاب اهواز

برای مشاهدۀ تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام كميته هماهنگی برای كمك اینجا مراجعه کنید.
امروز دوشنبه ۲۰ مرداد ۱۳۹۹، شماری از کارگران پیمانکاری اداره آب و فاضلاب اهواز در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق خود مقابل ساختمان شرکت آب و فاضلاب خوزستان تجمع کردند.

************

آزادی محمود بهشتی لنگرودی

دقایقی قبل حکم آزادی معلم زندانی اقای محمود بهشتی لنگرودی از دادیاری اوین ابلاغ شد.

به امید ازادی سایر معلمان دربند
#اسماعیل_عبدی
#محمد_حبیبی
#یاسر_امینی_آذر

اتحاد بازنشستگان

************

احضار حسین پیروتی عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

بر اساس خبر دریافتی، امروز یکشنبه ۱۹/۵/۹۹ ساعت ۸ صبح، طی یک تماس تلفنی حسین پیروتی به اداره اطلاعات اشنویه احضار شده و تحت بازجویی قرار گرفت.
در این بازجویی به ایشان یادآور می شوند که از چندین سال قبل تماس ها و پیامک های ایشان تحت کنترل است و چند تا از پیامک های سال های قبل وی را برایش می خوانند. وی نیز با اشاره به اینکه در این پیامک ها هیچ گونه جرمی وجود نداشته و هرگز خود اقدام به ارسال پیامک های مجرمانه نکرده؛ قاطعانه از خودش دفاع کرده است.
بازجویی با تحقیق در مورد فعالیت های کارگری و حقوق زنان و فعالیت در گروه های کوهنوردی ادامه داشته؛ که در همه موارد با دفاعیات قاطع حسین پیروتی مواجه می‌شوند.
در آخر برای او شرط گذاشته که فرمی را مبنی تعهد نامه امضا کند و گرنه بازداشت خواهد شد. اما حسین پیروتی متذکر شده که تحت هیچ شرایطی، هیچ‌گونه فرمی را امضا نخواهد کرد، حتی اگر بازداشتش کنند. تا اینکه اداره اطلاعات مجبور شده که او را بدون گرفتن تعهد در ساعت یک بعدازظهر امروز آزاد کند.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

************

ادامه اعتصاب کارگران نفت و گاز جنوب

برای مشاهدۀ تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام كميته هماهنگی برای كمك اینجا مراجعه کنید.
امروز در هفتمین روز اعتراض و اعتصاب سراسری کارگران همچنان مصمم به اعتصاب خود ادامه دادند.
- کارگران آذران گستر پالایشگاه سنگین قشم دست از کار کشیدند و به اعتصاب پیوستند.
- پتروشیمی هنگام، همچنان تعطیل است.
- کارگران پیمانکاری‌های قرارگاه خاتم، فازهای ۲ و ۳ نیز محل کار را ترک کردند.

************

پیوستن کارگران به اعتصابات همزمان و سراسری

نیروهای آذران گستر پالایشگاه نفت سنگین قشم نیز به اعتصابات سراسری کارگری پیوستند.

************

اعتراض جمعی از معلمان در تهران

امروز جمعی از معلمین در اعتراض به اجرا نشدن طرح رتبه‌بندی مشاغل در مقابل وزارت آموزش و پرورش در تهران تجمع اعتراضی برگزار کردند.

تداوم اعتصابات سراسری

پنجمین روز اعتصابات هماهنگ کارگران پالایشگاه‌ها و نیروگاه‌های ایران با خواست افزایش دستمزد، و بهبود امکانات خوابگاهی و بهداشتی و بیمه!

پالایشگاه اصفهان
نیروهای حراست پالایشگاه اصفهان در ابتدا مانع خروج کارگران اعتصاب‌کننده از این پالایشگاه شدند اما با ایستادگی کارگران، مجبور شدند که راه خروج آنان را باز کنند.
هم‌چنین حراست، تعدادی از کارگران را به دلیل فیلم‌برداری، موقتا بازداشت کرد.
بیشتر کارگران پالایشگاه‌های جنوب ایران به‌ویژه در کنگان و لامرد و مُهر، خوابگاه‌ها را ترک کرده‌اند و به شهرهای محل سکونت خود برگشته‌اند.

************

اعتصابات نیروگاه برق پارس جنوبی در بیدخون شهرستان عسلویه

در سه روز گذشته، در چندین پالایشگاه نفت و گاز و پتروشیمی ازجمله در اهواز، آبادان، قشم، ماهشهر کنگان، لامرد و دشت‌آزادگان، کارگران دست از کار کشیده‌اند. خواست کارگران افزایش دستمزد و پرداخت حقوق ها در موعد مقرر، بهبود شرایط امکانات خوابگاه، بهداشت و رد شدن لیست بیمه متناسب با حقوق‌ ها می باشد.

************

تجمع و راهپیمایی پرسنل شرکت هپکو

- تجمع و راهپیمایی پرسنل شرکت هپکو در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزدهای خرداد و تیر ماه و بخشی از مطالبات سال‌های ۹۵ و ۹۶ از محل شرکت به سمت زیر پل بختیاری

************

دومین روز تجمع اعتراضی کارگران شرکت هپکو

جمعی از کارگران شرکت هپکو، برای دومین روز متوالی در محوطه شرکت تجمع کردند.
خواست کارگران : معوقات مزدی و
وضعیت مالکیت شرکت می باشد.
کارگران می گویند، دولت سازمان تامین اجتماعی را مکلف کرده است که مازاد بر ۱۷درصد از سهام خود را تا پایان سال ۹۹ به فروش برساند اما در این میان تکلیف کارگران روشن نیست و کسی نمی‌داند چه بلایی بر سرمان می‌آید.

************

اعتصاب کارگران نفت سنگین قشم

کارگران خواهان افزایش حقوق هستند و اعلام کردەاند کە تا زمان مشخص شدن این مسئلە بە اعتصاب شان ادامە خواهند داد.

اعتصابات در بخش های نفت، گاز و پتروشیمی!

بر اساس خبرها، کارگران مناطق اقتصادی و پتروشیمی و کارکنان شرکت نفت و گاز به طور همزمان در بخش های وسیعی از مناطق جنوب کشور دست به اعتصاب زده اند. این اعتصاب گسترده از شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۹ از طرف کارگران و کارکنان پالایشگاه آبادان، پالایشگاه پارسیان، پتروشیمی لامرد و پالایشگاه فازهای ۲۲ و ۲۴ پارس جنوبی کنگان آغاز شده است.
✔ اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مزایای کارگران و کارکنان این مناطق اقتصادی صورت گرفته است.

************

در حمایت از اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه

کارگران زحمتکش هفت تپه در حالی به چهلمین روز اعتصاب خود نزدیک می شوند که هیچ درجه ای از سرکوب، شکنجه و اخراج همکاران و رهبران عملی کارگران نتوانسته آنها را از پیگیری مطالبات به حقشان باز دارد و هفت تپه این روزها به سنگر مبارزه ضد سرمایه داری طبقه کارگر ایران تبدیل شده است.
آنها به راستی چیزی جز زنجیر هایشان برای از دست دادن ندارند. چهار هزار کارگر هفت تپه، ماه هاست است که در این شرایط دهشتناک اقتصادی و تورم افسارگسیخته، موفق به دریافت حقوق خود نشده اند و درمیانه ی درد و رنج ناشی از همه گیری بیماری کرونا، دفترچه های تامین اجتماعی آنها تمدید نگردیده است. صاحبان چپاولگر و رانت خوار این مجموعه که این روزها در حال محاکمه به جرم غارت اموال عمومی هستند و تنها در یک قلم دزدی و انتقال پول به خارج از کشور معادل ۶۰ سال حقوق کارگرانشان را به یغما برده اند، آشکارا با گروگان گرفتن زندگی و معیشت هزاران کارگر و خانواده هایشان سعی در تحت فشار قرار دادن قضات پرونده دارند.
حاکمیت سرمایه اما به جای پاسخگویی به مطالبات به حق کارگران، همان طور که وظیفه ذاتی آنها حکم می کند، راه حل را در تهدید، ارعاب و دستگیری آن ها می بینند. کارگران هفت تپه و کل هم طبقه ای هایشان در این کشور روزهای سخت و سیاهی را سپری می کنند. رهایی از این شرایط فلاکت بار جز با اتحاد و انسجام محکم طبقاتی امکان پذیر نخواهد بود. تنها ایجاد و تقویت تشکل های مستقل کارگری و اتحاد و همبستگی این تشکل ها است که صاحبان سرمایه و حامیان آنها را به عقب نشینی وادار خواهد کرد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری همچون گذشته، با تمام توان از خواستها و مطالبات به حق کارگران هفت تپه حمایت کرده و از تشکل ها و انسان های آزاده می خواهد که صدای رسای کارگران زحمتکش هفت تپه باشند.

زنده باد همبستگی طبقاتی کارگران.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری‌