افق روشن
www.ofros.com

!بی‌توجهی مسئولین سد روستای داریان در هنگام تخریب


کمیته‌ هماهنگی برای کمک                                                                              دوشنبه ١ اسفند ماه ١٣٩٠

براساس خبر رسیده از سد داریان واقع در چند کیلومتری شهرستان پاوه، دوانفجار مهیب روستای داریان را به لرزه در آورد. مردم هراسان و وحشت‌زده به جست‌وجوی علت بر‌می‌آیند و سرانجام متوجه می‌شوند این انفجارها مربوط به عملیات سد است .قاعدتاً هر انفجار از پیش به اطلاع عموم برسد اما متأسفانه دست‌اندر‌کاران این تخریب، بی‌احتیاطی کرده و به اهالی روستاها هیچ‌گونه اطلاعی نداده‌اند. این انفجار باعث وحشت مردم و به‌ویژه کودکان بی‌گناه وهم‌چنین ترکیده‌گی دیوارهای بعضی از خانه‌ها شده است.
در اعتراض به این سانحه، مردم به مسئولین مربوطه مراجعه و خواستار جواب‌گویی به این بی‌احتیاطی شده و تقاضای جبران خسارت کردند اما با بی‌اعتنایی مسئولین مواجه شده و نهایتاً با آن‌ها درگیر شدند. در جریان این درگیری 8 نفر از اهالی را دستگیر کردند، که چهار نفر را آزاد و چهار نفر دیگر هنوز در زندان بسر می‌برند. اکثر اهالی روستای داریان کارگر و مردم تهی‌دست بوده و توانایی جبران خسارت‌های وارده را ندارند و زمین‌های خود را نیز با نازل‌ترین قیمت در اختیار این سد گذاشته‌اند، و حالا آن‌ها را به زندان هم می‌افکنند!
این اولین بی‌احتیاطی از طرف کارفرمایان نیست و بر اساس آمارهای موجود هنوز از ساخت این سد چیزی نگذشته که موجب قربانی شدن بسیاری نیروی کار شده است. هنوز بسیاری از اهالی این روستاها در ماتم و عزای عزیزان ازدست‌رفته‌شان هستند. مردم بیش‌تر از این نمی‌خواهند داغ‌دارشوند و تنها راه جلوگیری از این اقدام آگاهی خود کارگران و مردم است که میتواند جلوی خود‌سری‌ها و بی‌احتیاطی‌های کارفرمایان سودجو را بگیرد. برای کافرمایان تنها سودشان مهم است و جان مردم زحمت‌کش برای‌شان ارزشی ندارد؛ تنها چاره‌ی کار، وحدت و تشکل مستقل کارگران است.

کمیته‌ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

٢٩ بهمن‌ماه ١٣٩٠