افق روشن
www.ofros.com

گزارشی از پخش مواد غذایی و جهاد نصر، جانباختن یک کارگر


کمیتۀ هماهنگی برای کمک                                                                               شنبه ٢٦ فروردین ١٣٩١

گزارشی از شركت پخش مواد غذایی سیانا

به گزارش رسیده، شرکت پخش مواد غذایی سیانا که در تمامی مراکز استانها نمایندگی فروش دارد، نسبت به پرداخت عیدی و پاداش کارگران خود امتناع ورزیده، و حقوق آنان را در سال جدید با تعرفه های نا متعارف به جای افزایش، کاهش داده است.
به صورتی که با احتساب تعرفه های جدید، فشار وارده بر کارگران دو چندان شده و معیشت آنان بیش از پیش دستخوش چالش شده است. لازم به ذکر است، کارگران این شرکت در سراسر ایران به هیچ وجه مشمول حق بیمه ی تامین اجتماعی نبوده و قراردادهای آنان موقت و سفید امضا می باشد. ضمناً شرکت مذبور از تمامی کارگران چک و سفته با مبالغ هنگفت را به عنوان حسن انجام تعهدات، به منظور اهرم فشار از کارگران دریافت نموده است.

شنبه ۲۶ فروردین ۱۳۹۱

**************

مرگ یک کارگر بر اثر سقوط

به گزارش رسیده به کمیته ی هماهنگی، در تاریخ ٢٢/١/٩١ صلاح قاسمی کارگر پروژه احداث مسکن مهر شهرستان اشنویه بر اثر سقوط از طبقه سوم آپارتمان در حال ساخت جان باخت. وی متاهل و ٣۵ سال سن داشت.
کمیته ی هماهنگی ضمن ابراز تسلیت به خانواده ی نامبرده، فقدان شرایط ایمنی و استاندارد در محیط های کار را عامل این گونه حوادث و کارفرمایان را مسئول مستقیم حوادث ناشی از کار برای کارگران می داند.

**************

گزارشی از وضعیت کارگران شرکت جهاد نصر کردستان

شرکت جهاد نصر استان کردستان از جمله شرکتهای پیمانکاری است که در کار راه سازی، سدسازی و پروژه مسکن مهر سنندج دست اندر کار می باشد. این شرکت کارگرانش را به صورت قراردادهای کوتاه مدت و بلند مدت استخدام می نماید که کارگران با قراردادهای کوتاه مدت بیشتر بوده و اکثر اعتراضات هم به این کارگران مربوط می‌شود. مدیران این شرکت افرادی ضد کارگر و بی کفایت هستند؛ این افراد نه تنها نسبت به حق و حقوق کارگران بی مسئولیت و بی کفایتند بلکه به تهدید کردن کارگران و اخراج آنان هم شهرت دارند.
در مورخه ٢٢/١/٩١ کارگران این شرکت در کارگاه پروژه­ی جاده­ی جایگزین سقز بانه نسبت به وضعیت نامناسب کار ازجمله دادن وعده و وعید دروغین به کارگران، شروع کار از ساعت ٧ صبح تا ١٩ بعد ظهر (و در صورت قبول نکردن تهدید به اخراج آنان)، غذای نامناسب وآب غیر آشامیدنی، تحمیل قراردادهای غیر قانونی با دستمزد کم و تصفیه حسابهای اجباری در پایان هرماه دست به اعتراض زدند. از جمله دیگر اعمال ضد کارگری این شرکت می توان به تاخیر انداختن حقوق کارگران، سوء استفاده از امکانات دولتی برای کارگاههای شخصی، وادار کردن کارگران به استفاده از ماشین آلات فرسوده و با ایمنی پایین، تصرف زمینهای کشاورزان روستای حسن آباد برای احداث کار خانه سنگ­­شکنی و آلوده کردن محیط زیست وهوا برای مردم شهرک بهاران نام برد.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

پنجشنبه ۲۴ فروردین ۱۳۹۱