افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                                          یکشنبه ۱٦ اردیبهشت ۱۴۰٣ - ۵ مه ۲۰۲۴


گزارش یک رفیق کارگر از تجمع ۱۲ اردیبهشت کارگران شاغل و بازنشسته

در مقابل اداره کار، تعاون و رفاه اجتماعی کرمانشاه

برای مشاهدۀ تصاویر و سایر مطالب کمیته هماهنگی برای کمک اینجا کلیک کنید.
به مناسبت اول ماه مه روز جهانی کارگر که امسال مصادف با ۱۲ اردیبهشت بود. با آنکه باران می بارید ، سخنرانانی از بازنشستگان تامین اجتماعی و فرهنگی به طرح مطالبات خود پرداختند. حاضرین به کرات سخنان آنان را قطع شعار نمودند و شروع به سر دادن شعار کردند:
کارگر زندانی آزاد باید گردد
معلم زندانی آزاد باید گردد.
توماج صالحی آزاد باید گردد
تجمع اعتراض حق مسلم ماست
تا حق خود نگیریم از پای نمی نشینیم و ... از جمله شعارها بود.
با آنکه باران شدید بر شدت خود می افزود و حاضرین خیس شده بودند اما برنامه ادامه یافت. در میانه مراسم ماشین صدا و سیمای کرمانشاه با تعدادی خبرنگار از داخل اداره کار خارج گردید. کارگران با صدای رسا شعار سر دادند «ننگ ما ننگ ما صدا و سیمای ما».
خبرنگاران رژیم در حالی که سر خود را پایین انداخته بودند خود را به بی‌خبری زده و وانمود کردند که گویا تجمعی وجود ندارد، برای تهیه خبر نیامده اند و قصد فیلم گرفتن هم ندارند. با قرائت قطعنامه توسط استاد خدایاری پایان مراسم اعلام شد. نیروهای امنیتی و انتظامی و لباس شخصی به گونه ای وسیع حضور داشتند. در پایان مراسم، کارگران به طور خود جوش رو به میدان مصدق دست به راهپیمائی زدند. شعارهای زیادی سر دادند از جمله:
درد ما درد شماست، مردم به ما ملحق شوید،
توماج صالحی آزاد باید گردد
کارگر زندانی آزاد باید گردد.
معلم زندانی آزاد باید گردد،
روسری را رها کن فکری به حال ما کن
در میدان مصدق دو تن از لباس شخصی ها بسیار وحشیانه بر سر جوانی که با گوشی فیلم می گرفت، ریختند. گوشی او را گرفته و می خواستند دستگیرش کند. اما توده کارگر حاضر در میدان با اعتراض خشمگین راهپیمایی کنندگان رو به رو شدند . فریاد ولش کن، ولش کن سر دادند. سد راه کتک کاری و ضرب و شتم آن جوان شدند. گوشی را نیز از ماموران و عوامل سرکوب رژیم گرفتند و به جوان صاحب آن باز گرداند. ماموران از وحشت خشم و قهر کارگران پا به فرار نهادند و میدان را ترک کردند.

**************

برگزاری روز جهانی کارگر توسط انجمن کارگران ساختمانی کامیاران

امروز ۱۲ اردیبهشت برابر با ۱ می تعدادی از هیات مدیره انجمن کارگران ساختمانی و رٸیس اداره کار و مسٸول تشکلات کارگری شهرستان کامیاران و نماینده فنی و حرفه ای در سرچهارراه کامیاران محل تجمع کارگران ساختمانی حضور به عمل آوردند و روز جهانی کارگر را گرامی داشتند. از طرف هیات مدیره و بازرس انجمن روزجهانی کارگر را به حاضرین و تمام کارگران تبریک گفتند.
کارگران حاضر در محل تجمع مشکلات بیمه ای و معیشتی خود را با هیات مدیره و ادارات مربوطه در میان گذاشتند و از طرف هیات مدیره و مسٸولین قول پیگیری و رفع مشکلات کارگران را دادند. در پایان مراسم از حاضرین پذیرایی به عمل آمد.
از طرف هیات مدیره و بازرس انجمن بار دیگر این روز را تبریک گفته و از شرکت کنندگان در مراسم قدردانی نمودند.

روز جهانی کارگر گرامی باد.

**************

سمینار انجمن های کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان

سمینار انجمن های کارگران و استادکاران ساختمانی استان کردستان با میزبان شهر مریوان با یک دقیقه سکوت به احترام کارگرانی که جان خود را از دست داده اند برگزار‌ گردید.
این سمینار که با حضور تمامی هیت مدیرها و بازرسین انجمن های کارگران ساختمانی استان کردستان به مدت دو روز جهت تبادل نظر و بحث و گفتگو در خصوص مشکلات کارگران و استادکاران و همبستگی انجمن های استان و تصویب قیمت های رشته های ساختمانی برگزار می گردد.

۱۴۰۲/۱۲/۱۶

**************

بیانیه مشترک تشکلهای مستقل

خواب آشفته کنفدراسیون سازان

در تاریخ چهارم اسفند ۱۴۰۲ جمعی از افراد با هویت های مشخص، شکل گیری و موجودیت جریانی را زیر عنوان کنفدراسیون کار ایران - خارج از کشور اعلام کردند. شبکه خبری تلویزیون ایران انترنشنال نیز با فرستادن خبرنگار ویژه در محل برگزاری این نشست، خبر راه اندازی این کنفدراسیون را با عنوان «واقعه مهم» !! زیر پوشش قرار داد. این خبر گرچه برای ما که با سابقه این طیف افراد آشنایی داریم، موجب شگفتی خاصی نگردید؛ اما به رغم ژست های دروغین این «مدرنیست های» از خود راضی، آنچه تعجب برانگیز و تأسف آور است این است که اشخاصی در این بازار بیع و شرا، ساده لوحی خود را به نام زیرکی و دانایی عرضه می کنند و قصد دارند کارگران را نیز مانند خود به قهقرا بکشانند.... متن کامل را اینجا کلیک کنید.

**************

بازتاب حضور حماسه ای و پر شور مردم درخاکسپاری ۳ کوهنورد نقده ای

ابد خبر جان باختن ۳کوه‌نورد در ارتفاعات رندوله اشنویه بر اثر بهمن رو شنیدید. توی ۴-۵ روزی که مفقود شده بودند، صدها نفر از مردم عادی برای کمک رفتن. این هم مراسم خاکسپاری‌شون در کوه سلطان‌یعقوب نقده کنار مزار محمد اورازه. می‌گن بیشتر از ۴۰هزار نفر برای مراسم رفتن. هم‌دلی و هم‌بستگی این مردم بی‌نظیره! اینجا کلیک کنید.

**************

با گذشت ۴۰ روز از بازداشتِ شریفه محمدی

فعال کارگری در رشت، وی کماکان از حق تماس و ملاقات محروم است.

محمدی که ۲۶ روز پس از بازداشت در رشت و حبس در زندان لاکان به زندان سنندج منتقل شده است. بازپرس پرونده‌ی او علاوه بر عدم موافقت با ملاقات این زندانی با کودک و خانواده‌اش، پاسخی درباره وضعیت پرونده و تمدید قرار بازداشت یک‌ماهه‌ی او نداده است.
شریفه محمدی چهاردهم آذرماه در رشت بازداشت و نهم دی‌ماه به زندان سنندج منتقل شد.

**************

بیانیه مشترک تشکل های مستقل

جنبش کارگران و نرخ گذاری کاسبان!

کارگران گروه ملی فولاد در تداوم اعتراضات چندین ساله خود در آخرین اعتصاب و اعتراضشان که با حضور نزدیک به سه هزار نفر به وقوع پیوست، هشت روز به طول انجامید؛ مبارزه ای دشوار و در همان حال امیدآفرین را به پیش بردند. این اعتصاب بزرگ با حضور یکپارچه و قدرتمندانه کارگران به دلیل گام های موفق آنها که موجب دست یابی به برخی از خواست هایشان گردید، درسی دیگر به آموخته های خود افزودند. کارگران در این اعتصاب توانستند همکاران اخراجی از کارخانه را که تعدادشان به ۳۸ نفر می رسید به سرکارشان بازگردانند. پس از دومین روز اعتصاب، خواست باز گرداندن کارگران اخراجی به سر کار، به اولین خواسته آنها تبدیل شد. پرداخت ۱۰ میلیون تومان به حساب کارگران تا پایان سال زیر عنوان علی الحساب حق طرح طبقه بندی مشاغل و قول مدیریت و کارفرما مبنی بر به جریان افتادن پرداخت حق طرح طبقه بندی و محاسبه آن در حقوق ماه های بعد نیز از موفقیت بعدی کارگران بود....
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

انتقال شریفه محمدی، فعال کارگری از زندان لاکان رشت به زندان سنندج

با گذشت سه هفته از بازداشت و بی‌خبری از وضعیت شریفه محمدی، فعال کارگریِ محبوس در زندان لاکان رشت، امروز او از زندان سنندج با خانواده‌اش تماس گرفته است.
شریفه محمدی، چهاردهم آذرماه در حال رفتن به محل کار خود بازداشت شد. طی ۲۶ روز بازداشت، او تنها دو بار با خانواده تماس داشته است. بازپرس شعبه ۴ دادسرای رشت، همسر او را برای پیگیری پرونده‌اش نپذیرفته و مانع ورود او به دادسرا شده است.
سیروس فتحی همسر این فعال کارگری در صفحه شخصی خود از تماس امروز شریفه محمدی از زندان سنندج خبر داده و از وضعیت بلاتکلیف پرونده او ابراز نگرانی کرده است.
این انتقال بدون هرگونه اطلاع‌رسانی به خانواده و وکیل این زندانی صورت گرفته است که با تضییع حقوق اساسی او همراه بوده است.

**********

از اعتصاب و اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز حمایت می کنیم

کارگران گروه ملی فولاد اهواز دوباره دست به اعتراض زدند و با اعلام مجدد خواست های برآورده نشدۀ خود از طرف کارفرما و مدیریت، خشم و نفرت خود را از مدیریت و کارفرما و دولت حامی آن ها به نمایش گذاشتند. کارگران از ابتدای اعتراضات، در محیط کارخانه و جاده خرمشهر که در جنوب غربی شرکت است و همچنین از سمت میدان بقایی که در امتداد اتوبان گلستان است، با گام های استوار راهپیمایی اعتراضی برگزار می کنند. در این رژه اعتراضی شعار می دهند: «ما کارگران آهنیم ریشه ظلم را می کنیم» ای بیان حق و حقوق خود انتخاب کرده اند.
مهمترین خواست های کارگران عبارتند از: .... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

٧ دی ۱۴۰۲


_____________________________

برای مطالعه و مراجعه به اخبار پائیز ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار تابستان ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار بهار ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار سال گذشته اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار تا ۲٧ آبان ۱۴۰۱ اینجا کلیک کنید.