افق روشن
www.ofros.com

عدالت یارانه‌ای و خبازان سنندج


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                  سه شنبه ٢٨ دیماه ١٣٨٩

طرح موسوم به هدفمند کردن یارانه‌ها بعد از طی مراحل مختلفی، بالاخره در شب ٢٨ آذر و اعلام رسمی آن بعد از مصاحبه تلویزیونی احمدی نژاد، به فاز اجرایی رفت. چند روز پس از آن، اولین کسانی که شرایط کار و معیشت‌شان تحت تاثیر قرا گرفت، کارگران خباز بودند. بیش از ١٧٠٠ نفر از کارگران شاغل در ۴٣٠ خبازی شهر سنندج، شامل کسانی هستند که بعد از آزاد شدن قیمت آرد ونان، با کاهش دستمزد مواجه شدند.
بر اساس مصوبه شورای دستمزد در اوایل ١٣٨٩ حق الزحمه کارگران خبازی‌ها عبارت بود از:
شاطر، روزی ١٦٠٠٠ تومان
چونه گیر، روزی ١٢٠٠٠ تومان
وابر، روزی ١١۵٠٠ تومان
نان درآر، روزی ١٠٠٠٠ تومان
اما بعد از هدفمند کردن یارانه‌ها و افزایش قیمت کالاهای مصرفی به ویژه نان، میزان پخت روزانه بیشتر خبازی‌ها کاهش یافته است. در نتیجه، کارفرمایان حق الزحمه کارگران خبازی‌های شهر سنندج را به شرح زیر کاهش دادند: شاطر روزی ٨۵٠٠ تومان و بقیه کارگران روزی ۵٠٠٠ الی ٦٠٠٠ تومان.
بر اساس این تغییرات در دستمزد، نمایندگان کارگران طی نامه‌هایی به مقام‌های رسمی و مربوطه، خواستار افزایش دستمزد کارگران خباز شدند. در همین راستا در روزهای اول و دوم دی ماه، نمایندگان کارگران در فرمانداری سنندج، با نهادهای پیگیر جلساتی را برگزار کردند. اما تاکنون هیچ جواب قانع کننده‌ای را برای کارگران در پی نداشته نداشت و آنها هم‌چنان در بلاتکلیفی به سر می برند. علاوه بر این ماحاصل دو روز (١۴ و ١۵دی ماه) جلسه نمایندگان کارگران با نمایندگان کارفرمایان بدون نتیجه به پایان رسید.
لازم به ذکر است که کارفرمایان نیز طی نامه ای که به استانداری تسلیم کرده بودند، خواهان رسیدگی به مشکلات‌ خود شدند. آنها اعلام کردند که برخی از کارگاه‌های خبازی با خطر تعطیلی مواجه هستند و در نتیجه حدود یک سوم کارگران به خیل عظیم بیکاران خواهند پیوست. در ادامه این مباحث، در روز ١٨ دی ماه جلسه‌ای با حضور کارفرمایان و استاندار شهر سنندج برگذار شد، که نتیجه‌ای مثبت برای ١٧٠٠ نفر کارگران خباز سنندج به همراه نداشت.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

٢٦ دیماه ١٣٨٩