افق روشن
www.ofros.com

،اخراج كارگران قند مكریان، نشست خانۀ‌ کارگر

اعتصاب کارگران مترو و اعتصاب تعدادی از رانندگان تاکسی


كمیته هماهنگی برای كمك                                                                              چهارشنبه ١٩ بهمن ماه ١٣٩٠

اخراج كارگران كارخانه قند مكریان مهاباد

بنا به خبر رسیده به كمیته هماهنگی، کارخانه قند مکریان مهاباد پس از آنکه در ماه‌ گذشته از ٩٠ کارگر شاغل در آنجا ٦۵ نفر را اخراج نمود، طی چند روز گذشته تمامی کارگران را اخراج و اعلام کرده تا زمانی نامعلوم کار تعطیل می‌گردد.
این کارگران اخراجی ۴ -٣ ماه حقوق معوقه دارند و طی پیگیری های مکرر از طرف کارگران، کارفرمای کارخانه مذبور هیچ زمان مشخصی را جهت پرداخت حقوق معوقه به کارگران اعلام ننموده و به کارگران گفته که ما بدهکاریم و پولی در بساط نداریم. بنا به شایعات در بین کارگران، شاید ٣٠ نفر از كارگران آن هم تنها با ١۵ روز كار در ماه و حقوق روزانه یازده هزار تومان بتوانند به سركار برگردند.

١٩ بهمن ماه ١٣٩٠

************

نشست خانۀ‌ کارگر به بهانۀ دستمزد

بازنشستگان و در حقیقت به‌جهت جمع‌آوری رأی کارگران

ساعت ٩ صبح روز دوشنبه ١٧ بهمن‌ماه ١٣٩٠ خانه‌ی کارگر نشستی را در محل سالن همایش دانش‌گاه علمی‌کاربردی ترتیب داده بود که بهانه‌ی آن افزایش نیافتن حقوق بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی بود. در این جلسه که سخن‌رانان آن افرادی چون حسن صادقی، علی‌رضا محجوب و سهیلا جلودارزاده بودند، در ابتدا به صورت نمایشی سخن از افزایش نیافتن بازنشستگان سازمان تأمین اجتماعی به میان آمد و در ادامه راه‌کار حل این معضل شرکت در انتخابات مجلس و انتخاب نمودن کاندیداهای خانه‌ی کارگر معرفی شد!
عده‌ای از کارگران که از این همه بی‌عدالتی به تنگ آمده بودند فریاد می‌زدند و می‌گفتند: «همین الان باید برویم و اعتراضات خود را سازماندهی کنیم»، اما جواب محجوب دبیر کل خانه‌ی کار این بود: «اکنون در روزهای عزیز دهه‌ی فجر به سر می‌بریم و باید در این روزها به جشن و سرور بپردازیم، اعتراضات بماند برای روزهای دیگر. شما باید نمایندگان خود را به مجلس بفرستید تا حق و حقوق‌تان را بگیرند، آن وقت اگر خواستید داد هم بزنید، اما کار اصلی شرکت در انتخابات و پیگیری مشکلات از این طریق است».
در ادامه یکی از کارگران بازنشسته از جای خود بلند شد و اجازه خواست تا صحبت کند، اما مسئولین به حرف‌های او گوش نمی‌دادند و سعی در ساکت کردن او داشتند، اما با حمایت بازنشسته‌گان دیگر توانست پشت تریبون برود و بگوید: «ما باید از همین حالا اعتراض‌های خودمان را شروع کنیم و آن را به آینده حواله ندهیم». همچنین در انتهای جلسه یکی از فعالان کارگری زن نیز توانست به بالای تریبون برود و طی سخنان خود ضمن اعتراض شدید به عدم افزایش دستمزد بازنشسته‌گان تأمین اجتماعی، آنان را به سازماندهی اعتراضات در این زمینه فراخواند و گفت که دولت باید از سازمان تأمین اجتماعی دست بردارد.
اما واقعیت این است که خانه‌ی کارگر هم‌چون گذشته تلاش دارد تا با اقدامات نمایشی، معضلات کارگران را فقط در سطحی بیان کند که بتواند از این اقدامات وجهه‌ای برای خود کسب کند و کارگران را پای صندوق‌های رأی مجلس سرمایه‌داری بکشاند تا ایادی خود را به مجلس بفرستد؛ البته با مصوبات جدید مجلس در جهت مادام‌العمر بودن حقوق بالای نمایندگان مجلس، می‌توان درک کرد که آن‌ها چرا تا این حد حرص وارد شدن به مجلس سرمایه‌داری را دارند!
نکته‌ی جالب توجه این نشست آن بود که تعدادی از فعالین کارگری و جمعی از بازنشسته‌گان تأمین اجتماعی در یک حرکت مستقل اقدام به توزیع برگه‌هایی در این زمینه کردند تا آگاهی کارگران بازنشسته را نسبت به حق و حقوق‌شان بالا ببرند. (به پیوست این اطلاعیه خواهد آمد)

************

اعتصاب کارگران متروی مهرآباد

حدود ٢٠٠ تن از کارگران متروی مهرآباد از ساعات ٨ صبح امروز مورخ ١٧/١١/٩٠ با خاموش کردن دستگاه‌ها دست به اعتصاب زدند. این کارگران که در ۵ ایستگاه مختلف مشغول ساخت تونل برای مترو هستند، در اعتراض به ۵ ماه حقوق معوقه‌ی خود دست از کار کشیدند.
بعد از چند ساعت کارگران هر ۵ ایستگاه در یکی از ایستگاه‌ها جمع شدند و به اعتصاب خود ادامه دادند. در نهایت با دخالت حراست و نیروهای ضد‌‌شورش کارگران ایستگاه‌های مختلف را مجبور کردند که به ایستگاه‌های خود برگردند، اما کارگران همچنان در ایستگاه‌های خود به اعتصاب ادامه داده‌اند و خواهان دریافت ۵ ماه حقوق معوقه‌شان هستند.
لازم به ذکر است که بعضی از این کارگران در مردادماه و نیر دی‌ماه برای دریافت حقوق‌های معوقه خود اعتصاب کرده بودند که با وعده‌ی کارفرما مبنی بر پرداخت حقوق‌ها در کمتر از یک هفته، به سر کار خود برگشته بودند. اما تا به این لحظه هنوز کارفرما به وعده‌ی خود عمل نکرده است و این باعث خشم کارگران و اعتصاب آنها شده است .

خبر تکمیلی در مورد اعتصاب کارگران متروی مهرآباد

بنا بر اخبار رسیده به کمیته‌ی هماهنگی در پایان ساعت اداری امروز ١٧/١١/٩٠ کارفرمای متروی مهرآباد به کارگران اعتصابی اعلام کرد که باید به مرخصی اجباری بروند و تا تاریخ ٢٣/١١/٩٠ کارگاه‌ها تعطیل است.

************

اعتصاب تعدادی از رانندگان تاکسی در سردشت

بنا به گزارش رسیده به کمیته هماهنگی، ٦٠ نفر از رانندگان تاکسی خط ربط به سردشت (آذربایجان غربی) در تاریخ ١٦/١١/٩٠ در اعتراض به افزایش کمیسیون ماهانه آنان از ٢٦ هزارتومان به ۵٠ هزارتومان، از ساعت ٧ صبح تا ١٢ ظهر دست به اعتصاب زدند.
این رانندگان اعلام نمودند اگر این کار تاکسیرانی که به بخش پیمانکاری سپرده شده عملی گردد در روزهای آینده به اعتصابات دیگری دست خواهند زد.

كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل‌های كارگری - ١٧ بهمن ماه ١٣٩٠