افق روشن
www.ofros.com

اعتراض معلمان ابتدایی در سنندج، اعتصاب

کارگران کنتورخوان و اعتصاب کارگران کشتارگاه در پاوه


کمیتۀ هماهنگی برای کمک                                                                                        جمعه ۱۵ دی ۱۳۹۱

اعتراض معلمان مقطع ابتدایی در سنندج

پیرو تغییر و تحول در نظام آموزشی ایران و افزودن پایه‌ی ششم به مقطع ابتدایی، وزارت آموزش و پرورش به منظور ارتقاء سطح علمی و هماهنگ نمودن معلمانِ پایه‌های دوم و ششم با تغییرات صورت گرفته، تابستان امسال به صورت سراسری اقدام به برگزاری کلاس‌هایی توجیهی، تحت عنوان کلاس‌های ضمن خدمت نمود؛ که در حین برگزاری آن، با نارضایتی گسترده‌ی معلمان مواجه شدند. زیرا معلمان سراسر کشور بر این باور بودند که تغییرات صورت گرفته، با توجه به ثقیل بودن کتاب‌های درسی، از چاله به چاه انداختن نظام آموزشی ایران خواهد بود؛ زیرا هیچگونه انطباقی با شرایط آموزشی ایران ندارد.
شایان ذکر است مدرسین کلاس‌های توجیهی، در حین برگزاری کلاس‌ها، در نهایت سردرگمی، تنها با اتکا به تجربیات شخصی، جهت سنجش سطح علمی معلمان اقدام به طرح سوالاتی نموده و بر اساس آن‌ها نمرات معلمان را تعیین می‌نمودند؛ و اذعان می‌نمودند دیگر امتحانی در کار نخواهد بود. اما بر خلاف وعده‌های از پیش اعلام شده، اخیرا طی بخشنامه‌ای و ابلاغ آن به مدارس ابتدایی استان کردستان، تنها به دلیل زد و بندهای رؤسای آموزش و پرورش، معلمان را به گذراندن امتحان مکلف و مجبور ساختند؛ که این امر موجبات اعتراض گسترده‌ی معلمان را فراهم ساخت. اما با این وجود اجبارا تمامی معلمان پایه‌ی دوم و ششم سنندج را در تاریخ ٨/١٠/۹۱ در مدرسه‌ی نامدار مرادی سنندج جهت به عمل آوردن امتحان مورد نظر جمع نمودند. اما طی برگزاری آن اعتراضات اوج گرفته و بسیاری از معلمان با پاره کردن کاغذهای امتحانی مخالفت خود را با سیاست‌های اعمال شده اعلام نموده و حاضر به پذیرش آن نشدند. که این امر باعث بروز واکنش سریع مسئولان آموزش و پرورش شده و با شناسایی معترضین و احضار کتبی آن‌ها به حراست آموزش و پرورش، زمینه‌ی توبیخ آنان را تحت عنوان بانیان ایجاد اخلال در نظم عمومی فراهم نموده، تا در سایه‌ی آن راه را بر بروز اعتراضات صنفی معلمان و پیوستن آنان به سایر اعتراضات اجتماعی و کارگری ببندند.

۱۳ دی ۱۳۹۱

******************

اعتصاب کارگران کنتورخوان شرکت گاز در سنندج

بر اساس گزارش رسیده روز سه شنبه ١٢/١٠/٩١ حدود ٣٠ نفراز کارگران کنتورخوان شرکت گاز استان کردستان در سنندج در اعتراض به پایین بودن دستمزدها، عدم تامین کفش ولباس، پرداخت نکردن هزینه ایاب و ذهاب خود و... دست به اعتصاب زدند.
لازم به ذکر است که حقوق کارگران کنتور خوان ماهیانه مبلغی معادل ۴۵٠ هزار تومان در ازای ساعات کار طولانی و شرایط سخت کاری می‌باشد. همچنین تعاونی صنفی کارکنان این شرکت که قرار بود امورات صنفی کارگران را پیگیری کند به دلیل مخالفت مدیر عامل شرکت گاز در همان ابتدای تاسیس مورد مخالفت قرار گرفته و منحل گردید.

۱۳ دی ۱۳۹۱

******************

اعتصاب کارگران کشتارگاه در شهر پاوه

بنا بر خبر رسیده کارگران کشتارگاه در شهر پاوه به دلیل نداشتن امکانات بهداشتی در محیط کار، دست به اعتصاب زده اند. بر پایه این گزارش همچنین تعدادی از مغازه‌های قصابی هم به دلیل کمیاب بودن گوشت و بالا بودن قیمت آن دست به اعتصاب زده‌اند. این اعتصاب از ۴ روز پیش شروع شده است.

کمیتۀ هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری

۱۲ دی ۱۳۹۱