افق روشن
www.ofros.com

...حادثه در محل كار فاجعه آفرید، تجمع بازنشستگان و


كمیتۀ هماهنگی برای كمك                                                                                  چهارشنبه ٢ اسفند ۱۳۹۱

حادثه در محل كار فاجعه آفرید

بنا به گزارش دریافتی روز شنبه مورخ ٩١/١١/٢٨ بر اثر انفجار یك دیگ بخار در کارخانه‌ی آروین پلاستیك قزوین متاسفانه ٨ نفر از كارگران شاغل در این كارخانه جان خود را از دست دادند. لازم به ذكر است یكی از جان باختگان این حادثه به نام صادق اوسطی اهل سنندج بود كه در میان غم و اندوه وابستگانش به خاك سپرده شد.
کمیته‌ی هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری ضمن اعلام اینكه فقدان شرایط ایمنی و استاندارد در محیط‌های کار عامل این گونه حوادث بوده و منفعت طلبی کارفرمایان را مسئول مستقیم حوادث ناشی از کار برای کارگران می‌داند، مرگ این کارگران را به خانواده‌ این عزیزان تسلیت گفته و خود را در غم آنان شریك می‌داند .

۱ اسفند ۱۳۹۱

*****************

تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان بازنشستگان كشوری در تهران

به گزارش رسیده جمعی از بازنشستگان كشوری آموزش و پرورش دوشنبه ٣٠ اسفند در مقابل سازمان بازنشستگان كشوری در خیابان فاطمی تهران در اعتراض به عدم رسیدگی به خواستهایشان تجمع نمودند.
بر اساس این گزارش در پی نامه نگاریهای انجام شده و شكایت بازنشستگان و در نهایت رای دیوان عدالت اداری به نفع آنان مبنی بر پرداخت دیون معوقه و ارجاع به سازمان بازنشستگی، اداره حقوقی این سازمان اعلام كرده بود "این رای اقدامی ندارد و به بایگانی سپرده شود."
بازنشستگان بعد از این برخورد سازمان بازنشستگی، اقدام به تجمع در مقابل این سازمان نموده و خواستار رسیدگی به خواستهایشان و عمل به رای دیوان عدالت اداری شدند. در این تجمع نمایندگان گزارشی از وضعیت دادند و بر خواسته های بازنشستگان مبنی بر پرداخت دیون معوقه سالهای ٨٦ و ٨٧ و اجرای كامل قانون خدمات مدیریت كشوری ، ساماندهی بیمه های درمانی بازنشستگان و افزایش خدمات آن و ... تاكید كردند.
تجمع كنندگان با سر دادن شعارهایی مانند عطاریان حیا كن صندوق را رها كن ، ما طلبكاریم .... ضمن حمایت از اقدامات نمایندگان، اعتراض خود را به این عمل سازمان بازنشستگان كشوری اعلام نمودند.
در حین شعار دادن تجمع كنندگان ، مامورین اقدام به پاره كردن پلاكاردها نمودند، همچنین بازنشستگان اعلام كرده اند كه در صورت عدم رسیدگی مجددا تجمع خواهند كرد. لازم به ذکر است این بازنشستگان در هفته های گذشته در مقابل مجلس و اداره بازنشستگان استان تهران نیز تجمع کرده بودند.

۱ اسفند ۱۳۹۱

*****************

عدم پرداخت حقوق كارگران سد ژاوه

بر اساس گزارش دریافتی كارفرمایان شركت معتبر (آقایان فرشید و حمید ابوالفتاحی) یكی از شركتهای فعال در پروژه سد ژاوه كه در قسمت راه سازی و تونل این سد مشغول به فعالیت می باشد از پرداخت ٤ماه حقوق ٣٠٠ نفر از كارگران خود سرباز می زند.
بر اساس همین گزارش شركت ژیان دیگر شركت فعال در سد ژاوه كه از طرف مهندس آذری اداره می‌شود و در قسمت دیواره‌ی سد كار می‌كند در اقدامی مشابه ٤ ماه حقوق كارگران خود را پرداخت نكرده است. این عدم پرداخت حقوق در حالی صورت می‌گیرد كه كارگران در صورت اعتراض به این شرایط تهدید به اخراج می‌شوند و در مواردی هم اخراج كارگران صورت گرفته است.
لازم به ذكر است كه این كارگران در شرایط سخت و زیان‌آوری كار می‌كنند به گونه‌ای كه درقبال ١٢-١٠ ساعت كار روزانه، ماهیانه مبلغی حدود ٦٠٠ هزار تومان دریافت می‌كنند؛ همچنین این كارگران دارای قرارداد ٣ ماهه می‌باشند.

۲۶ بهمن ۱۳۹۱

*****************

تجمع کارگران شرکت نیما سازه در سنندج

به گزارش رسیده، روز سه شنبه ٢۴ بهمن حدود ٢٠ نفر از کارگران شاغل در شرکت نیما سازه به دلیل عدم پرداخت ۲ ماه حقوق معوقه خود از ساعت ۱۳:٣٠ تاساعت ۱۵ در مقابل دفتر این شرکت تجمع کردند. این شرکت در پروژه ١٧٢٨ واحدی شهر سنندج در زمینه ساخت مسکن مشغول به فعالیت می‌باشد.
لازم به ذکر است که این کارگران روزانه حدود ٩ ساعت کار سخت و زیان‌آور انجام می دهند که در قبال آن ماهانه مبلغی حدود ۴٢٠ هزار تومان دستمزد را دریافت می‌کنند که این مبلغ نیز از سوی مدیر پروژه آقای فرزاد سنجری تمام و کمال پرداخت نمی شود.

۲۶ بهمن ۱۳۹۱

*****************

عدم پرداخت شش ماه حقوق کارکنان صنایع دستی کردستان در سنندج

بر اساس گزارش دریافتی تعداد ٢٨ نفر از کارکنان صنایع دستی شهر سنندج که ٢١ نفر از آن زن و مابقی مرد هستند حدود شش ماه و نیم است که حقوق ماهیانه خود را دریافت نکرده اند.
این کارکنان در حالی از دریافت حقوق ماهیانه خود محروم هستند که هر یک از آنها نزدیك به ٢٠ سال سابقه کار داشته و برای پیگیری مطالبات خود بارها مراتب اعتراض خود را به نهادهای دولتی بویژه استانداری کردستان اعلام کرده اند اما تاکنون جواب قانع کننده ای به آنها داده نشده است.
لازم به ذکر است که عدم پرداخت حقوق كاركنان صنایع دستی كردستان در شرایطی صورت می گیرد که این سازمان نهادی دولتی بوده و احتمال آن می رود که این کارکنان شامل طرحهای ریاضتی دولت شده باشند؛ همچنین برای کاهش هزینه، این سازمان از اول سال ٩١ اضافه کاری کارکنان خود را قطع کرده است.

كمیتۀ هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری

۱۴ بهمن ۱۳۹۱