افق روشن
www.ofros.com

...مجموعه اخبار، گزارش، اطلاعیه و


کمیته هماهنگی برای کمک                                                                                  سه شنبه ۲٦ اردیبهشت ۱۳۹٦ - ۱٦ مه ۲۰۱٧

آخرین گزارش از وضعیت فعلی معدن زمستان یورت

بنا به گزارش رسیده به کمیته هماهنگی با پیدا شدن آخرین جسد از اجساد کارگران مدفون شده از زیر آوار، معدن زمستان یورت آزاد شهر جهت ادامه تحقیقات تا اطلاع ثانوی تعطیل و پلمپ گردید.
کارگران معدن جسته و گریخته مطلع شده اند که تمایل دولت به تعطیلی دایم معدن و معرفی کارگران به سازمان تامین اجتماعی جهت دریافت بیمه بیکاری می باشد. این موضوع اعتراض کارگران را در اینجا و آنجا برانگیخته و آنها مترصد فرصت جهت وادار کردن حاکمیت به بازگشایی مجدد معدن پس از انجام تعمیرات لازم و اصلاح موارد ایمنی از قبیل نصب تجهیزات هشدار دهنده خطر هستند.
لازم به ذکر است اکثریت سهام معدن فوق متعلق به شرکت صنایع روی ایران وابسته به یکی از نهاد های نظامی و امنیتی می باشد و تمامی مدیران و مسئولین معدن از میان فرماندهان و سرداران نظامی انتخاب می شوند.
واحد ایمنی معدن پیش از این بارها نسبت به خطرات موجود هشدار داده ولی با توجه به افزایش فروش زغال سنگ در سال جاری و سود سرشارآن، مسئولین به هیچ عنوان خواهان لحظه ای تاخیر و یا توقف در بهره برداری از این معدن و تعمیر سیستم های تهویه و نصب تجهیزات ایمنی در آن نبودند. این مسئله موجب تجمع گاز در فضای معدن و نتیجتاً انفجار آن شده است.
در حال حاضر با توجه به فضای انتخاباتی و رقابت جناح های مختلف با یکدیگر ،به ویژه فشار کارگران در هنگام بازدید روحانی از معدن زمستان یورت، بخش هایی از حقوق و مزایای معوقه کارگران که چندین ماه به تعویق افتاده بود،با کمک ده میلیاردی دولت پرداخت گردیده و مبلغ شانزده میلیون تومان به خانواده های داغدیده پرداخت شده است. آن چه بدیهی است سود پرستی صاحبان معدن در کنار ناکارامدی بازرسان اداره کار موجب بی توجهی به هشدار کارگران زحمتکش معدن گردیده و ان چه در این میان بی اهمیت می باشد، همانا جان های عزیزی است که پر پر گردیده اند.

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹٦

***************

اعتصاب ۶۰۰ کارگر نیشکر هفت تپه

براساس خبر دریافتی صبح امروز (پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت) ٦۰۰ نفر از کارگران بخش صنعت شرکت نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب زدند. این اعتراض بدلیل ایجاد فضای امنیتی توسط کارفرمای شرکت برای پرسنل؛ اخراج و یا تعلیق حدود ۳۰ نفر از کارگران؛ پرداخت نشدن پاداش بهره برداری سال های ۹۴ و ۹۵؛ تعدیل قراردادکارگران قراردادی از یک ساله به ٦ ماهه و تمدید و تعویض نشدن دفترچه های بیمه توسط سازمان تامین اجتماعی بدلیل بدهی شرکت به بیمه و مشکل بیمه تکمیلی، انجام گرفت. کارگران اعتصابی نیشکر هفت تپه درمقابل کارخانه تولیدشکر دست به تجمع اعتراضی زدند و اعلام کردند تا زمانی که این موضوع ها حل نشوند، دست ازاعتصاب نخواهندکشید.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹٦

***************

برگزاری گلگشت کارگری درسنندج به مناسبت جان باختن جمعی از کارگران در معدن مستان يورت

روز چهارشنبه ۹٦/۲/۲۰ جمعی از خانواده ها و فعالین کارگری، اعضای کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری و اتحادیه آزاد کارگران ایران، رأس ساعت ٦:۳۰ در یک حرکت مشترک اقدام به برگزاری گلگشتی در گرامی داشت یاد کارگران جان باخته ی معدن زغال سنگ" زمستان یورت" آزاد شهر نموده، و نهایت تأسف و همدردی خود را با خانواده ها و بازماندگان فاجعه ی غم انگیز حادثه ی مذکور اعلام نمودند.
مراسم ابتدا با خوشآمد گویی و ارائه ی توضیحاتی در ارتباط با درد و رنج طبقه ی کارگر توسط مجری برنامه و با یک دقیقه سکوت به یاد کارگران جان باخته ی معدن زغال سنگ یورت و تمامی جان باختگان راه رهائی طبقه ی کارگر از قید و بند نظام سرمایه داری آغاز گردید و با سرود انترناسیونال شکسته شد. سپس یکی از کارگران با قرائت شعری در ارتباط با درد و رنج طبقه ی کارگر، شور و شوق خاصی به برنامه بخشید. در ادامه یکی دیگر از حاضرین بیانیه ی کارگران و خانواده های کارگری را قرائت نمود. در پایان حاضرین با محکوم نمودن تمامی سطوح ظلم و ستم سیستم سرمایه داری در بغرنج تر کردن زندگی و معیشت طبقه ی کارگر، عمق کینه و نفرت خود را نسبت به تمامی مظالم موجود ابراز نموده و حمایت همه جانبه ی خود را از تمامی بازماندگان و خانواده های جان باخته ی معدن زغال سنگ یورت اعلام داشتند.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹٦

***************

مرگ دلخراش معدنچیان در معدن زمستان یورت آزادشهر گلستان

پیش از ظهر روز گذشته چهارشنبه ۱۳ اردیبهشت، خبر انفجار معدن ذغال سنگ " زمستان یورت " آزاد شهر و محبوس شدن دهها کارگر، دل هر انسان شرافتمندی را به درد آورد و همه ما را در بهت و ماتم فرو برد. محبوس شده گانی که در عمق ۱٨۰۰ متری و در تونل ها، گرفتار خروارها خاک و گاز متان و منواکسید کربن شده بودند. همه چشم ها و نگاه ها دنبال خبر امیدوار کننده از زنده بودن این کارگران زحمتکش بود، اما ساعت های بعد، تصاویر و خبرهای منتشر شده، پایانی بود بر انتظار همه چشم هایی که به دنبال خبرهای مسرت بخش می گشت. آخرین خبرهای شب گذشته و امروز نشان از جان باختن ۳۵ نفر از شریف ترین انسان هایی داشت که زندگی آنها چیزی جز درد و رنج و زحمت و کار برای امرار معاش خود و خانواده های شان نبود. تصاویر اما دردناک تر از خبرها بود و نیازی به شرح و تفسیر نداشت و گویای واقعیت مصائب ابن بخش از طبقه کارگر زیر سیطره مناسبات سرمایه داری است. چهره رنجور زنانی که در سوگ عزیزان شان مویه کنان بر روی تلی از خاک بر سر و روی خود می زنند و تصویر کارگرانی که در سوگ همکاران شان، آنقدر گریسته بودند که دیگر اشک های شان خشک شده بود.
همه آن تصویرهایی از معدنچیان "زمستان یورت" که همه ما دیروز و امروز با غم و اندوه نظاره کردیم، بخش کوچکی از فاجعه ای است که کارگران در مناسبات سرمایه داری با آن دست به گریبانند. مرگ دلخراش معدنچیان البته چیز تازه ای نیست و تلاش صاحبان سرمایه برای کسب سود بیشتر و بی توجهی به نیازهای ایمنی کار، بارها منجر به جان باختن کارگران شده است. همه ما جان باختن کارگران معدن "باب نیزو" در استان کرمان در سالهای ٨۴ و ٨٨ را فراموش نکرده ایم. به گفته "ابوطالب سوسرایی" یکی از معدنچیان حاضر در حادثه معدن آزادشهر؛ " معدن یورت آزادشهر سنسور تشخیص نشت گاز ندارد و علت اصلی این حادثه هم انفجار گاز به دلیل نشت آن بود. " وی در این مصاحبه اضافه کرده که "زمانی که لوکوموتیو معدن خاموش می شود، آن را برای روشن کردن به بیرون منتقل می کنند تا با باتری روشن شود. هنگام روشن کردن لوکوموتیو با باتری، انفجار به دلیل نشت گاز رخ می دهد و متاسفانه شاهد حادثه بزرگ و دلخراشی بودیم. " او ادامه داده که " هیچ گاه نکات ایمنی در این معدن رعایت نمی شد و این یکی از دلایلی بود که منجر به این حادثه شد."
همه شواهد و قرائن نشان می دهد که آنچه باعث این فاجعه دلخراش در معدن یورت آزادشهر شده، نداشتن امکانات ایمنی بوده است. بدون تردید مسئولیت این انفجار دردناک بر عهده سرمایه داران و حاکمیت آنهاست. این در حالی است که علی ربیعی وزیر کار علت انفجار را " سهل انگاری نیروی کار " اعلام کرده، تا از همین روز اول شانه از زیر بار مسئولیت ها خالی کرده و جای شاکی و متهم را عوض کند. کارگرانی که در سخت ترین شرایط کاری و در تونل های زیر زمینی معادن برای حداقل دستمزد زیر خط فقر مطلق، کار می کنند، باید از سوی نهادهای رسمی متهم این فاجعه معرفی شوند تا سرمایه داران و حاکمیت شان بتوانند نظم سرمایه شان را حفظ کنند.
در شرایطی کارگران معدن با شرایط سخت در معادن کار می کنند و دستمزد ناچیز می گیرند که آنها نیز مانند دیگر بخش های کارگران ایران از حق ایجاد تشکل های مستقل و خودساخته منع شده اند. از سوی دیگر هر گونه اعتصاب و اعتراض به وضعیت وخیم کار در معادن با بازداشت و سرکوب مامورین امنیتی و انتظامی مواجه می شود. همه ما کشتار کارگران در خاتون آباد در سال ۱۳٨۲ و دستگیری نماینده گان کارگران معترض معادن بافق در سال ۱۳۹۳ و صدور حکم شلاق و زندان برای آنها را به یاد داریم.
مرگ جمعی از انسان های شریف و زحمتکشی که برای امرار معاش، ناچار می‌شوند با وجود خطرات فراوان به درون تونل‌های نا امن بروند، نشان دهنده این است که صاحبان معادن می خواهند برای دست یافتن به سود و انباشت هر چه بیشتر سرمایه، از روی اجساد کارگران بگذرند. سرمایه داران و کسانی که از منافع آنها دفاع می‌کنند، باید پاسخگوی چنین فجایعی باشند و برای جلوگیری از تکرار چنین حوادث تلخی، اقدامات لازم را انجام دهند.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری جان باختن کارگران معدن یورت آزادشهر را به خانواده و همکاران آنها تسلیت می گوید. به باور ما آنچه که می تواند مانع از کشتار کارگران معدن و دستیابی آنان به مطالبات شان شود، مبارزه و تلاش برای ایجاد تشکل های معدنچیان و سراسری بودن آن است. تشکل های خود ساخته و مستقلی که بتواند با اتکا به نیروی خود کارگران ایجاد شود و در همبستگی و اتحاد با دیگر بخش های کارگران ایران به سازماندهی مبارزات کارگران بپردازد.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹٦

***************

پمپ بنزین دو منظوره سه راهی تپه قاضی مهاباد کلیه کارگران خود را اخراج کرد

بر اساس خبر دریافتی به دنبال واگذاری پمپ بنزین دو منظوره بنزین و سی ان جی "تپه قاضی" مهاباد به بخش خصوصی، کارگران این جایگاه از گرفتن حقوق پیشنهادی ۸۰۰ هزار تومان کارفرمای جدید، امتناع کردند. این اقدام کارگران منجر به اخراج آنها گردید.
کارگران جایگاه دو منظوره "تپه قاضی" مهاباد، پیش از این طبق قانون کار دستمزد دریافت می نمودند و با واگذاری به بخش خصوصی، کارفرمای جدید به آنها اعلام کرده که بیش از ۸۰۰ هزار حقوق پرداخت نخواهد کرد. این در حالی بود که با مدیریت دولتی بر این جایگاه، دریافتی آنها با مزایا و عیدی حدود یک میلیون و ٧٠٠ هزار تومان بود.
کارگران این جایگاه نیز صبح امروز پس از مخالفت با کاهش دستمزد های شان ابتدا در محل دفتر کارفرما تجمع کردند و سپس در محل دفتر نماینده مهاباد تجمع کرده و خواستار حل مشکلات خود شدند.

۱۴ اردیبهشت ۱۳۹٦

***************

گزارشی از اعتصاب کارگران کارخانه نوشابه سازی زمزم - کرمانشاه در دفاع از کارگران بخش پیمانکار

امروز چهارشنبه ٩٦/٢/١٣ کارگران پیمانکار بخش بسته بندی و تخلیه و بارگیری شرکت زمزم کرمانشاه،با هماهنگی و برنامه ریزی از قبل و درموقعیت معینی، در اعتراض به دستمزد بسیار پایین و ناچیز ماهانه و ۴ ماه مطالبات معوقه خود و شرایط سخت وطاقت فرسا کار، دست به اعتصاب زدند.
تقریبا ازحدود ده سال پیش شرکت زمزم در راستای کوچک کردن مسئولیت خود و تعدیل نیرو و اخراج سازی ها، این قسمت از کار را به پیمانکار واگدار نمود. کارگرانی که دراین قسمت کار می کنند توسط شرکت های پیمانکاری به کار گمارده می شوند و هر یکی دو سال یک بار پیمانکار عوض می شود. پیمانکار جدیدی که در مناقصه پایین ترین قیمت را بدهد،کار را به او واگذار می کند. در نتیجه پیمانکار با بی حقوقی ترین قرارداد در نوع خود، با کار قطعه ای و یا بسته ای، در مناقصه برنده می شود. این قرارداد بدون در نظر گرفتن مزایای قانونی کارگران، از جمله مرخصی سالیانه، عیدی، اضافه کاری های هر روزه به میزان ۵ ساعت ،تعطیلات رسمی، و سرویس ایاب و زهاب وغیره... بسته می شود. کارگران در این بخش با سابقه کار یک الی ده سال مشغول به کارند و مجبور به کارسخت و پر مشقت با ساعت کاری ١٠الی ١٢ساعته و متناسب با تولید شرکت، درشیفت های کاری شب و روز هستند. دستمزد ماهیانه هر کدام از این کارگران در فصل های سال از ٢۵٠ هزار تا ۴۵٠ هزار تومان تجاوز نمی کند. این وضعیت باعث شده که بعضی از کارگران که نیاز مالی بیشتری دارند، در طول ماه، چند روزی را به صورت دو شیفت کار کنند.
اعتصاب کارگران پیمانی کارخانه زمزم کرمانشاه با خواست پرداخت حداقل دستمزد اعلام شده از طرف دولت و قانون کار و اعتراض به عدم پرداخت مطالبات معوقه ۴ ماه گذشته و ندادن عیدی سالیانه انجام گرفت. و البته اعتراضی به پیمانکار بود که درجواب خواست کارگران معترض، گفته بود که "شماها همین اندازه کار کردین، پول گرفتین! "یعنی درطی این ۴ ماه یک میلیون الی یک میلیون و دویست هزار تومان! به عبارتی ۴ ماه برابر یک ماه پایه حقوق!
تجمع کارگران زمزم که از ساعات اولیه صبح آعاز شد، بر تمامی خط های تولید شرکت که شامل ۳ خط تولید نوشابه جهت بازار داخلی و صادرات می باشد، تاثیر گذاشت و همه خطوط تعطیل شدند و از کار افتادند. درهمان ساعات اول صبح مدیران و مسئولان شرکت با پیمانکار مربوطه در محل تجمع حاضر شدند و باحضور شورای اسلامی کار زمزم ، مسئولان شرکت شروع به تهدید اخراج و ایجاد رعب وحشت و ترس کردند. به کارگران گفتند که " این کار اغتشاش و کارشکنی است و سیاسی محسوب می شود و در این شرایط نباید چنین کاری بکنید، در میان کارگران کسانی هستند که شمارا تهیج می کنند، آنها دوست تان نیستند،اینها اخلال گرند،و ...، ما امروز از تهران بازدید کننده داریم، چرا این روز را انتخاب کردین؟ اقای (نیری) پیمانکار،اگر نمی توانید کار را اداره کنید،جمع کنید بروید ! " اما کارگران به این صحبت ها توجهی نکردند و گفتند "تا خواسته ی ما که بسیار هم ناچیز می باشد، یعنی همان حداقل حقوق اعلام شده با موارد درج شده در قانون کار و مطالبات معوقه ۴ ماه گذشته پرداخت نشود و جواب نگیریم، کار را شروع نخواهیم کرد."
این اعتصاب که با هماهنگی و همفکری و برنامه ریزی و در شرایط معین تصمیم گیری شده بودو با استقبال و حمایت و دل گرمی کارگران قرار داد دائم و رسمی شرکت زمزم روبرو شده بود، باعث جسارت و روحیه قوی کارگران پیمانکار شده و مصرانه بر محقق شدن خواسته های خود ایستادگی کردند.
از سوی دیگر دو نفر از اداره کار کرمانشاه هم که توسط شورای اسلامی کار زمزم، در جریان گذاشته شده بودند به محل تجمع کارگران آمدند. آنها هم با صحبت های از قبیل "کار شماها غیرقانونی می باشد،اعتصاب یعنی چه؟ شماباید به ما اطلاع می دادید، ما بررسی می کردیم و... ". کارگران معترض از اینکه اداره کار به شرکت آمده بود، جسورتر شده و در جواب مامورین اداره کار با صدای بلند و رسا تمامی مشکلاتی که در این چند سال توسط شرکت و پیمانکاران پیش آمده بود را تشریح کرده و برخواسته خود پافشاری کردند. بالاخره با مداخله اداره کار کرمانشاه، مدیریت شرکت زمزم ، پیمانکار مربوطه موظف شد که از این تاریخ، طبق قانون کار سال ۹٦ این بخش ازکارگران پیمانکاری را بر پایه حقوق ٩٣٠ هزار تومان و تمام موارد درج شده در قانون کار پرداخت نمایند. این موارد را دریک صورتجلسه تنظیم شده و به امضا نمایندگان شرکت زمزم و پیمانکار و شورا اسلامی رسید.
به این ترتیب کارگران پیمانکاری کارخانه نوشابه سازی زمزم کرمانشاه، بعد از 5 ساعت اعتصاب به موقع به خواسته های خود رسیدند و با خوشحالی از نتیجه ای که از این همدلی و اتحاد گرفته بودند، به سر کار بازگشتند.

۱۳ اردیبهشت ۱۳۹٦

***************

آزادی بهنام ابراهیم زاده را تبریک می گوییم

روز گذشته، ١١ اردیبهشت ۹٦، بهنام ابراهیم زاده پس از تحمل حدود ٧ سال حبس، از زندان آزاد شد. او عضو کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری بود که در خرداد سال 89 بازداشت شد. بهنام ابراهیم زاده در حکم بدوی به ٩ سال زندان محکوم شد، اما در دادگاه تجدید نظر به ٧ سال و ١٠ ماه زندان محکوم گردید.
بر اساس خبر منتشره، در مورخه ۹٦/۲/۹ از دادگاه مستقر در زندان اوین با همسر بهنام ابراهیم زاده تماس گرفته شده و از وی خواستند که برای آزادی همسرش، با مبلغ ۶ میلیون ریال جریمه، همراه با مدارک مورد نیاز به دادگاه مراجعه نماید و بعد از پایان مراحل اداری، شب گذشته این فعال کارگری از زندان گوهردشت آزاد شد.
ما آزادی بهنام ابراهیم زاده را به خانواده و دوستان اش تبریک می گوییم و خواستار آزادی تمامی زندانیان سیاسی هستیم که در زندان به خاطر باورها و اعتقادات شان زندانی شده اند.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹٦

***************

ناامن بودن محیط کار در کارخانه تراکتورسازی کردستان

طبق گزارش دریافتی از شرکت تراکتور سازی کردستان، کارگران این شرکت بدلیل فرسوده شدن ابزار کار و کم توجهی مدیران و صاحبان کارخانه به بازسازی ابزار کار، دچار مصدومیت می شوند. بر اساس این خبر درتاریخ ۹٦/۲/۹ کارگری به نام "رحمت چراغی "بر اثر سقوط آچار بادی بر روی پاهای اش، به شدت دچار مصدومیت شده و روانه بیمارستان گردید. همچنین در تاریخ ٧/۲/۹٦ در فاز دوم این شرکت، یکی دیگر از کارگرا ن به نام "سیروان پیکریان" به علت فرسوده بودن ابزار و در رفتن آچاربادی، به شدت از ناحیه صورت مجروح گردید و روانه بیمارستان شد. کارگران این شرکت می گویند که چنین مواردی به دلیل بی توجهی مدیران کارخانه، اتفاق می افتد.

۱۲ اردیبهشت ۱۳۹٦

***************

آزادی محمدرضا آهنگر و آخرین خبر از سعید یوزی و صالح امانی

بر اساس خبر دریافتی روز گذشته محمدرضا آهنگر از کارگران و فعالین کارگری کامیاران آزاد شد و از اتهامات وارده تبرئه گردید. محمدرضا آهنگر در آخرین روزهای اسفند ۹۵ در شهر کامیاران بازداشت گردید.
اما قاضی دادگاه برای آزادی دو نفر دیگر از فعالین کارگری، سعید یوزی و صالح امانی، تقاضای وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی نموده است. بر اساس این خبر سعید یوزی در دادگاه از تاسیس سندیکای کارگران مهاجر در کردستان عراق دفاع کرد و گفته این وظیفه دولت است که از حق و حقوق این کارگران در عراق حمایت کند و حالا که ما مستقل، چنین کاری کردیم، جرم تلقی نمی شود و این اتهام واهی است!
لازم به ذکر است که در اسفند سال گذشته سعید یوزی در شهر کامیاران دستگیر شد و صالح امانی نیز در حسن آباد منطقه سنندج بازداشت گردید.
ما آزادی محمدرضا آهنگر از کارگران و فعالین کارگری کامیاران را به خانواده و دوستان اش تبریک می گوییم و خواستار آزادی بدون قید و شرط همه فعالین کارگری از جمله سعید یوزی و صالح امانی هستیم. آنها نه اختلاس کرده اند و نه رانت خوار بوده اند و هیچ جرمی، جز دفاع از حقوق و مطالبات کارگران ندارند. جای کارگران و فعالین کارگری در زندان نیست!

۳۱ فروردین ۱۳۹٦

***************

جان باختن جمعی از ساکنین مناطق مختلف کشور بر اثر سیلاب را تسلیت می گوییم

بر اساس آخرین خبرها جان سیلاب در هفت استان خسارات مالی و جانی فراوانی به بار آورده است. این سیل از ۲۵ فروردین در پی بارش باران‌های شدید آغاز شد و هفت استان کشور را فرا گرفت. سیل و آب‌گرفتگی استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، کردستان، کرمانشاه، قزوین، زنجان و مازندران را درگیر کرده است.
رسانه‌ها آخرین شمار کشته‌شدگان را ۴۳ تن اعلام کرده‌اند. در مورد مفقودشدگان نیز آمار مختلفی اعلام شده که دست کم شامل ۵ نفر می‌شود.
سیلاب از ۲۵ فروردین در پی بارش باران‌های شدید آغاز شد و استان‌های یادشده را فرا گرفت. مناطقی مانند مراغه، چاراویماق، هریس، بستان‌‌آباد و شهرستان‌های ورزقان، شبستر، تبریز، عجب‌شیر، آذرشهر، ملکان، سراب، ارومیه، اشنویه، نقده، پیرانشهر، سقز و زنجان از سوانح اخیر آسیب دیده‌اند.
واقعیت این است قربانیان اصلی این حوادث، کارگران و مردم تهیدست شهرها و روستاهای ایران هستند. اینها کسانی هستند که با حداقل امکانات زندگی را می گذرانند و در خانه هایی از خشت و گل، سکونت دارند. داشتن نیازهای اولیه زندگی امروزی از قبیل مسکن مناسب و جاده ها و پل های استاندارد حق هر انسانی است.
ما جان باختن جمع زیادی از ساکنین استان های غرب و شمال غرب را به خانواده و بستگان آنها تسلیت می گوییم.

۲٨ فروردین ۱۳۹٦

***************

دور تازه احضار و بازداشت فعالین کارگری در آستانه اول ماه مه، روز جهانی کارگر

خبرهای منتشره در روزهای اخیر حاکی از این است که در آخرین روزهای اسفند سال ۹۵، سه نفر از کارگران و فعالین کارگری بازداشت شده اند. محمد رضا آهنگر از کارگران بازداشتی شهر کامیاران است که علی رغم تهیه سند ازسوی خانواده اش، این فعال کارگری هنوز در زندان مرکزی سنندج بسر می برد. همچنین روز۲۶ اسفند ۹۵ سعید یوزی از فعالین کارگری ازسوی نیروهای لباس شخصی در شهر کامیاران بازداشت شده و تاکنون خبری از وضعیت او منتشر نشده است. علاوه بر این صالح امانی فعال کارگری نیز ازسوی نیروهای امنیتی بازداشت شده و  به زندان مرکزی شهرسنندج انتقال یافته است.
از سوی دیگر شنبه پنجم فروردین سال جاری نیز خالد حسینی از فعالین کارگری سنندج و عضو کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری به اداره اطلاعات نیروی انتظامی این شهر احضار و چند ساعت مورد سئوال های مختلف قرار گرفت. چگونگی برگزاری اول ماه مه، ۱۱ اردیبهشت ٩٦ توسط کارگران و فعالین کارگری از جمله این پرسش ها بوده است.
در حالی که حدود یک ماه به روز جهانی کارگر مانده است، به نظر می رسد آمادگی نیروهای امنیتی و انتظامی بیشتر از خود کارگرانی است که این روز متعلق به آنهاست.
واقعیت این است که اول ماه مه عید جهانی کارگران است و این روز به یک نماد همبستگی بین المللی و اعلام کیفرخواست طبقه کارگر در برابر مناسبات ناعادلانه و سراسر از تبعیض سرمایه داری تبدیل شده است. و همین نماد اتحاد طبقاتی کارگران بدون در نظر گرفتن جنسیت، رنگ، نژاد و مذهب، باعث شده که صاحبان سرمایه و حاکمیت های آنها در سراسر جهان، در آستانه این روز به هراس بیفتند و پیشاپیش به فکر چاره جویی باشند. امروز با گذشت یکصد و سی سال پس از اول ماه مه ۱٨٨٦ شیکاگو و سپس جهانی شدن این روز به نام روز بین المللی کارگران، دولت های سرمایه داری در هیچ کجای دنیا، قادر به باز پس گرفتن این روز از کارگران نیستند. اول ماه مه روز اعتراض به نابرابری سیستم سرمایه داری است.
ما دور تازه بازداشت کارگران و فعالین کارگری محمدرضا آهنگر، سعید یوزی، صالح امانی و احضار خالد حسینی را در آستانه اول ماه مه را محکوم می کنیم و خواستار آزادی بی قید و شرط این کارگران هستیم. جای کارگران و فعالین کارگری در زندان نیست!

٨ فروردین ۱۳۹٦

***************

فرا رسیدن سال ١٣٩٦ و آغاز بهار و نوروزی دیگر؛ خجسته باد!

باز هم بهار از راه رسید و زمین بار دیگر نفس کشید و مژده داد که زمستان شکست و نوید می دهد که سالی تازه و نوروز می آید. اینک صدای پای بهار، نزدیک و نزدیک تر شده است؛ چلچله ها و پرستوها بازگشتند و نغمه فرح بخش و شاد آنها از دشت ها و سبزه زارها به گوش می رسد. طبیعت با هوایی تازه طراوت می یابد و براستی که بهار، فصل دوباره ساختن است.
با آمدن سال تازه و نوروز، بار دیگر پیام های انسان دوستی، عشق و امید به زندگی و داشتن روزها و سال های بهتر، پیام آور این روزها بوده و بر دل و جان می نشیند.
آرزوی ما هم در آستانه سال ١٣٩٦، چیزی جز داشتن دنیایی عاری از تبعیض و نابرابری، جهانی بدون فقر و جهالت و بدون جنگ و گرسنگی نیست. دنیایی که در آن استثمار انسان از انسان برچیده شود و دیگر کسی به خاطر امرار معاش، برده مزدی کس دیگری نباشد. دنیایی که در آن هیچ کس به خاطر باورها و اعتقادات اش محاکمه و زندانی نشود و با خطر مرگ مواجه نگردد.
فرا رسیدن نوروز و بهار و آغاز سال ١٣٩٦ را شادباش می گوییم و آرزوی تندرستی و شادکامی برای همگان داریم. امیدواریم که سال پیش رو، سالی پر از موفقیت برای کارگران، معلمان، پرستاران، بازنشسته گان و همه زحمتکشان جامعه در دستیابی به مطالبات انسانی شان باشد. و با امید به اینکه دیگر هیچ کارگر و معلمی، و هیچ دانشجو و روزنامه نگار و انسان آزاد اندیشی به خاطر باورهای اش، زندانی نشود.

بهاران خجسته باد!

یکشنبه ۲٩ اسفند ١٣٩۵

***************

دستگیری محمدرضا آهنگر را محکوم می کنیم!

بر اساس خبرها، در این روزهای پایان سال و روز دوشنبه ٩۵/۱۲/۲٣ ، محمدرضا آهنگر، توسط مامورین امنیتی در یکی از خیابان های شهرستان کامیاران دستگیر شده است. او در این مدت فقط طی یک تماس تلفنی با خانواده، اعلام کرده که در بازداشت اداره اطلاعات این شهر است. این در حالی است که تاکنون جواب مشخصی در باره دلیل بازداشت محمدرضا آهنگر به خانواده اش نداده اند.
محمدرضا آهنگر کارگر ساختمانی و عضو انجمن کارگران ساختمانی کامیاران بوده و یکی از فعالین کارگری خوشنام این شهر می باشد.
کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری بازداشت محمدرضا آهنگر را محکوم می کند و خواستار آزادی این #کارگر و فعال کارگری می باشد.

١٣٩۵/۱۲/۲٩

***************

سال ١٣٩۵ در یک نگاه

در سال ۱۳۹۵ که ساعت های پایانی آن را پشت سر می گذاریم، میلیون ها خانواده مزدبگیر با دستمزدها و حقوق های زیر خط فقر امرار معاش کردند. بسیاری نیز از این حداقل، محروم بوده و در حاشیه شهرها با کارتون خوابی و زندگی در خرابه ها، زندگی فلاکت بار را تجربه می کنند. علاوه بر این، همچنان روزانه چند نفر بر اثر ناامنی محیط کار جان خود را از دست دادند و خودکشی ناشی از فقر و بیکاری و خودسوزی دختران و زنان بر اثر تبعیض جنسیتی، همچنان قربانی می گیرد. این در حالی است که حقوق های نجومی و سودهای کلان سرمایه داران سر به فلک کشیده و روز به روز بر ثروت آنها افزوده می شود.
سال ۱۳۹۵ اما سال اعتراض و مبارزه گسترده و رو به رشد بخش های مختلف کارگران، معلمان، پرستاران و بازنشسته گان و به عبارتی مزدبگیران برای داشتن زندگی و معیشت بهتر بود. اعتراض ها، اعتصاب ها و تجمع های این سال نشان داد که بدون شک راه تغییر شرایط و بهبود معیشت زندگی فقط از طریق خود آحاد مختلف طبقه کارگر و با اتکا به نیروی آنها، محقق می شود.

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

۱۳۹۵/۱۲/۲٨

________________

افق روشن: برای دسترسی به مطالب قبلی کمیته هماهنگی برای کمک ... اینجا   و اینجا کلیک کنید.