افق روشن
www.ofros.com

وضعیت بحرانی علی نجاتی، اخراج ١٩٠ کارگر در سد زاوه و جانباختن دو کارگر


كمیتۀ هماهنگی برای كمك                                                                                  شنبه ٢٣ اردیبهشت ١٣٩١

وضعیت علی نجاتی بحرانی شده است

بر اساس خبر ارسالی به كمیته هماهنگی، وضعیت جسمی علی نجاتی كارگر و عضو هیات مدیره ی سندیكای كارگران نیشكر هفت تپه به حالت بحرانی درآمده است.
با وجود تایید پزشك قانونی استان خوزستان، كمیسیون پزشكی بیمارستان گلستان، تایید پزشك قانونی شوش و تایید و هشدار پزشكان زندان دزفول مبنی بر وخامت اوضاع جسمی علی نجاتی و لزوم آزاد كردن وی، به دلایل نامعلوم، دستور آزادی علی نجاتی صادر نمی‌شود.
همچنین با وجود صدور نامه ی مرخصی پزشكی برای مراجعه ی نجاتی به پزشكان متخصص و انجام آنژیوگرافی و قرار گرفتن تحت مداوا و با وجود اینكه دادستان شوش نیز نامه ی مربوطه را امضا و تایید كرده است، از آزادی موقت نجاتی برای مرخصی پزشكی و پی گرفتن مداوا، به دلایل نامشخصی جلوگیری شده و نجاتی در شرایط بسیار بحرانی در زندان دزفول درد می‌كشد و هر لحظه بیم سكته ی قلبی وی می‌رود.
اكنون فشار خون نجاتی در هر روز چند بار به بالای ١٦ می‌رسد، تنگی نفس و درد در قفسه ی سینه دارد، به هنگام راه رفتن چشمش سیاهی می‌رود و تپش قلب شدید می‌گیرد.
نجاتی اكنون با احتساب ایام بازداشت موقت بیش از نیمی از مدت حبس خود ( ٧.۵ ماه از ١٢ ماه ) را با درد و رنج سپری كرده و به واسطه ی صدور حكم قضایی و پزشكی مبنی بر عدم تحمل كیفر " قانونا" باید آزاد شود. كمیته هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری، مسولیت ِهرگونه عواقب ناشی از نگه‌داری نجاتی در زندان را مستقیما متوجه مقامات قضایی و مسوولان زندان می‌داند و خواهان آزادی فوری علی نجاتی است.

*******************

اخراج ١٩٠ نفر از کارگران سد ژاوه

بر اساس گزارش رسیده، شرکت پیمان‌کاری "معتبر" به مدت ۴ ماه حقوق، عیدی، پاداش و سنوات کارگران این شرکت را پرداخت نکرده است. شرکت مذکور، از جمله پیمان‌کاران سد ژاوه است. لازم به ذکر است که ماه اردیبهشت سال جاری با وجود عدم پرداخت حقوق و مزایای ۴ ماه، حدود ١٩٠ نفر از کارگران را اخراج کرده است.

*******************

جان‌باختن یک کارگر در محل کار

بر اساس گزارش رسیده، روز دوشنبه ١٨ اردیبهشت ماه سال ١٣٩١ "غالب زارعی" کارگر سازمان آب سنندج در محل کار بر اثر نبود امکانات ایمنی جان خود را از دست داد.
لازم به ذکر است که "غالب زارعی" در حین کار در تالار پردیس سنندج بر اثر ریزش چاه، زیر آوار ماند و جان باخت.
نبود امکانات ایمنی هر از گاهی کارگران را به کام مرگ می‌کشاند. این اولین و آخرین مورد نیست که کارفرمایان به خاطر سود بیشتر و هزینه نکردن برای امنیت کار، جان انسان‌ها را فدای منافع خود می‌کنند.

*******************

جانباختن یک کارگر در محل کار در شهرستان کامیاران

بر اساس گزارش رسیده، روز چهارشنبه ١٣ اردیبهشت سال ٩١، یک کارگر با نام "صدیق قربانی" در محل کار به علت نبود امکانات ایمنی، جان باخت.
لازم به ذکر است که کارگر جان باخته "صدیق قربانی"، کار سنگ کاری را انجام می‌داد و حدود بیست سال سابقه کار داشت. متاسفانه به علت عدم امکانات ایمنی در محل کار، سقوط کرد و در دم جان سپرد. وی دارای دو فرزند و چهل سال سن داشت.

كمیتۀ هماهنگی برای كمك به ایجاد تشكل های كارگری

جمعه ۲۲ ارديبهشت ۱۳۹۱