افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


کانال منشور آزادی، رفاه برابری                                                                                                      پنجشنبه ٣ خرداد ۱۴۰٣ - ۲٣ مه ۲۰۲۴


انتقاد از خود، اعتمادبه‌نفس در اندیشه، سرمایه‌ستیزیِ انقلابی در عمل

برای مشاهده تصاویر و مطالعه مطالب کانال منشور آزادی، رفاه، برابری اینجا کلیک کنید.
در پی جنبش‌های ضداستبدادی اخیر در سال‌های ۹۶ و ۹۸ و به‌ویژه جنبش «زن، زندگی، آزادی»، جامعه ایران کشتیِ بی‌لنگری را می‌مانَد که دستخوش باد و باران و توفان‌ سیاسی شده، آرام و قرار از کف داده و، به‌گفته مولویِ بلخی، «کژ» می‌شود و «مژ» می‌شود. بر این کشتیِ بی‌لنگر هم‌چنان استبداد دینی حکومت می‌کند، اما بحران‌زده و لرزان و فقط به‌ضرب سرنیزه، چراکه از مقبولیت و مشروعیتِ میلیونی که مردم در انقلاب ۱۳۵۷ به آن دادند اثر چندانی نمانده است و مدت‌هاست که جمهوری اسلامی... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

تجمع و راه پیمایی اعتراضی بازنشستگان در شهرهای مختلف کشور

امروز یکشنبه ۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳ همچون یکشنبه های گذشته، بازنشستگان صندوق های مختلف برای احقاق حقوق پایمال شده خود دست به تجمع و اعتراض زدند.
در خوزستان بازنشستگان تأمین اجتماعی اهواز با حضور در مقابل ساختمان اداره کل تأمین اجتماعی این استان و نیز راه‌پیمایی در بلوار گلستان و میدان فرهنگ شهر (کارگر) با سر دادن شعارهایی چون "نه تهدید، نه زندان، نه اعدام نیست جلودارم" به وضعیت نابسامان معیشتی خود و دیگر اقشار جامعه اعتراض کردند.
بازنشستگان فولاد در اهواز نیز با تجمع و راه‌پیمایی از مقابل ساختمان استانداری خوزستان به سمت فرمانداری اهواز و بازگشت و تجمع دوباره در مقابل ساختمان استانداری اعتراض خود را با فریاد شعار نمادین "فولادی داد بزن، حقتو فریاد بزن" ابراز کردند.
در شهر شوش نیز بازنشستگان تأمین اجتماعی با سر دادن شعار "روسری را رها کن، فکری به حال ما کن" و حضور در مقابل فرمانداری این شهر مطالبات بر حق خود را فریاد زدند.
همچنین در تهران بازنشستگان فرهنگی کل کشور در سال ۱۴۰۰ با حضور در مقابل ساختمان سازمان برنامه و بودجه در میدان بهارستان اعتراض خود را نسبت به اجرا نشدن قانون همسان سازی ۹۰٪ حکم و رتبه بندی اعلام داشتند.
در کرمانشاه نیز بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری و مخابرات با تجمعی متحد همچون هفته های گذشته و با سر دادن شعارهایی نظیر "مالیات بی شمار، امکانات اسفبار" و "دولت ورشکسته، برای بازنشسته، شمشیرو از رو بسته" نسبت به وضعیت بغرنج معیشتی موجود در سطح جامعه اعتراض کردند.
در استان مازندران نیز بازنشستگان فولاد البرز مرکزی با تجمع و حضور در خیابان خواستار اجرای آیین نامه ۱۵ مهر هئیت مدیره شدند.
همچنین در اصفهان بازنشستگان فولاد با حضور در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد واقع در خیابان نشاط این شهر و سر دادن شعارهایی چون "حقوق نصفه نیمه، سکوت کنیم، همینه!" و "دزدی هاتون را کم کنید، مشکل ما را حل کنید" تجمع اعتراضی این یکشنبه خود را برگزار کردند.
حکومت جمهوری اسلامی با ایجاد رعب و وحشت در خیابان و بازداشت زنان و دختران بر اساس طرح موسوم به "نور" که بی تردید چیزی جز بازگشت به تاریکی و دوران قرون وسطای مذهبی نیست و همچنین افزایش اعدام ها در روزهای اخیر بویژه به دار آویختن زندانیان عقیدتی و جرائم مواد مخدر می کوشد با ایجاد فضای رعب و وحشت از گسترش جنبش مردم برای دست یابی به آزادی، رفاه، و برابری جلوگیری کند، غافل از این که سرکوب و رعب و وحشت حکومتی سال هاست که کارآمدی خود را از دست داده است و بی تردید جمهوری اسلامی از این توحش و سرکوب طرفی نخواهد بست.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۳۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

************

برده داری مدرن در کارخانه طنین پیک سبلان اردبیل

هر آنچه در خبرگزاری‌ها و صفحات متعدد اینترنتی در مورد کارخانه‌ای به نام «طنین‌ پیک‌ سبلان‌ اردبیل» می‌توان یافت؛ عبارت است از افتخاراتی همچون: «تامین بخشی از توپ های جام جهانی در کنار شرکت های بزرگی مانند آدیداس»، «واحد نمونه ملی در بین تمام واحدهای کارگری کشور» و یا دارای رسالت‌هایی همانند «کمک به توسعه ورزش مدارس و روستایی» می‌باشد. حتی «صفا سراج مهدی‌زاده» به عنوان مدیر عامل شرکت، خود را مفتخر می‌داند که بدون دریافت ريالی تسهیلات بانکی مشغول فعالیت [اقتصادی] بوده و ريالی بدهکار بانک، بیمه‌ها و مالیات نیست. اما آنچه کارگران خط تولید این شرکت در مورد شرایط کاری آنجا می‌گویند، پرده از چهره‌ی متفاوتی از این شرکت برمی‌دارد. شرکتی که در بین کارگران، به محلی برای «برده‌داری نوین» معروف شده است.
کارخانه طنین‌ پیک‌ سبلان‌ اردبیل «Beta Sport» در سال ۱۳۸۹ به مدیریت فریدون‌ سراج‌ مهدیزاده در شهرک صنعتی شماره ۲ اردبیل جهت تامین نیاز توپ‌های ورزشی ایران در اردبیل با برند بتـا (BETA) شروع به کار کرد. محصولات تولید شده در این شرکت شامل توپ‌های ورزشی: فوتبال، فوتسال، بسکتبال، والیبال، هندبال و سایر لوازم ورزشی می‌باشد.
طبق‌ تحقیقات‌ میدانی انجام‌ شده، حقوق‌ کارگران‌ خط تولید که‌ اکثر فرآیند پروسه‌ی تولید و‌ بسته‌ بندی آن اعمالی‌ کاملا‌ فیزیکی‌ است، کمتر از حقوق‌ قانون‌ کار می باشد و اغلب کارگران‌ آن‌ به‌ دلیل‌ شرایط و‌ فشارهای سخت کاری موجود، این شرکت را ترک می‌کنند. حال اینکه مزایای سختی کار نیز شامل کارگران نمی‌شود. این در حالی است که در قسمت لاستیک‌سازی و بلیدرسازی که‌ مواد‌ اولیه‌ لاستیک توپ‌ در این‌ واحد تولید می‌شود‌، ماده شیمیایی مورد استفاده کربنات‌ سدیم و بچینگ بوده و مستقیما ریه‌ها را درگیر کرده‌ و در دراز مدت باعث ابتلای سرطان ریه در فرد می‌شود. زیرا تنفس این ماده شیمیایی می‌تواند به عوارض نامطلوبی مانند تنفس مجاری تنفسی، سرفه، تنگی نفس، آسم و مشکلات ریوی منجر شود.
این کارخانه در ۳ شیفت اما نه‌ بصورت چرخشی بلکه‌ غیر منظم‌ فعالیت می‌کند که‌ در این بین حقوق کارگران «حق شیفت» در شیفت عصر و شب نیز پرداخت نمی شود. در اقدامی کاملا غیر قانونی حتی کارگران‌ به‌ مدت ‌۳ هفته‌ در شیفت شب پشت سر هم به‌ اجبار‌ کار می کنند در صورتی هم که کارگران اعتراضی به این موضوع بکنند، مستقیما توسط مدیریت اخراج خواهند شد. گفتنی است کارخانه‌ های سه‌ شیفته‌ چرخشی، بایستی حق‌ شیفت‌ عصر و شیفت شب کارگران را پرداخت‌ نمایند. و تمامی شیفتها‌ بصورت چرخشی و‌ منظم‌ ادامه‌ پیدا کند، زیرا این موضوع‌ در قانون‌ کار مندرج می‌باشد. کارگران‌ این کارخانه که‌ در شیفت‌های‌ عصر و شب با‌ فشار شدید کاری مواجهه هستند،‌ همیشه‌ از‌ عدم‌ پرداخت‌ حق‌ شیفت‌ها‌ و آمار بیش‌ از حد در شیفت‌ شب شکایت می‌کنند.
عدم‌ ارائه فیش حقوقی ماهیانه به کارگران و حتی عکس برداری از آن نیز ممنوع می‌باشد. فیش حقوقی کارگران‌ باید هر ماه‌ بعد از واریز شدن حقوق به کارگران‌ ارائه‌ شود‌ تا‌ از ریز‌ واریزی‌ها‌ و‌ کسری‌های‌ حقوق‌ خود‌ مطلع‌ شوند‌. عدم‌ اعطای‌ فیش‌ حقوق‌ به‌ کارگران‌ و‌ عکس نگرفتن‌ از‌ آن در این کارخانه به‌ منزله‌ این‌ است‌ که‌ کارگر‌ در‌ زمان‌ اخراج‌ و تسویه‌ بدون‌ در دست داشتن مدرکی، نتواند‌ به‌ اداره‌ کار شکایت‌ کند.
عدم اعطای مرخصی به کارگران در صورت لزوم، از دیگر مواردی است که در کارخانه مذکور رایج می‌باشد. در حالی که در قانون کار، برای کارگران ماهی دو و نیم روز مرخصی قید شده است. اما در کارخانه‌ طنین‌ پیک‌ سبلان اعطای مرخصی به کارگران ممنوع می‌باشد. در شرایط اضطراری نیز، کارگر باید یک هفته‌ قبل درخواست مرخصی نماید و اگر به تایید دفتر تولید رسید مرخصی با هزار مکافات‌ اعطا‌ می‌شود. در غیر این صورت مرخصی‌ای نیز شامل حال کارگران نمی‌شود.
ضمنا طبق‌ دستور مدیریت‌ کارخانه‌ و‌ واحد‌ آموزش،‌ کارگران‌ بایستی‌ در تمامی تعطیلات مندرج در تقویم را در شرکت‌ حضور داشته‌ باشند.‌ چنانچه عدم‌ حضور‌ نیروها‌ در‌ روز‌ تعطیل‌ در‌ کارخانه‌ غیبت‌ و‌ اخراج‌ کارگر‌ را‌ در‌ پی دارد. با این وجود شرکت طنین‌ پیک‌ سبلان اضافه کاری‌‌های‌ اجباری را به بهانه‌های واهی یا‌ پرداخت‌ نمی‌کند‌ یا‌ کسر کرده‌ و‌ دیرتر پرداخت می‌نماید. حتی با قانونی‌ که‌ در شرکت وضع‌ کرده‌اند‌؛ با‌ مرخصی رفتن‌ نیروها‌ نیز‌ یک‌ ساعت‌ از مبلغ‌ اضافه‌ کاری‌ کارگران‌ کسر می‌گردد.
طبق قوانین‌ وضع‌ شده‌ در‌ کارخانه طنین‌ پیک‌ سبلان، که‌ با برنامه‌ریزی‌های‌ واحد آموزش‌ و‌ مدیریت‌ آقای‌ مهدی‌زاده‌ انجام‌ شده‌ است، تمامی‌ کارگران خط تولید باید مثل‌ یک‌ برده‌ آمار خط تولید را انجام دهند. آمارها بیش‌ از حد توان یک کارگر می‌باشد.

منبع: هفت تپه - کانال مستقل کارگران

************

متن آرش صادقی درباره اعدام خسرو بشارت

آقای ‎خسرو بشارت و شش هم پرونده ای او همگی از اقشار ضعیف جامعه بودند و اغلب از کودکی برای کمک به خانواده مجبور به کولبری و انجام کارهای سخت شدند.
آن‌ها در زندان هم کارهای سختی چون انتقال بار و نظافت را انجام می‌دادند تا بتوانند برای خانواده‌ کمک خرجی باشند، چون پیش از زندان هر کدام نان آور خانواده شان بودند.
خسرو بشارت، کامران شیخه و ایوب کریمی غیر از کار در زندان کارِ دستی هم انجام میدادند. از بوفه زندان نخ می خریدند و با آن دستبند و شال می بافتند تا از این طریق بتوانند به جز کار طاقت فرسای زندان درآمدی داشته باشند و آن را برای خانواده خود ارسال کنند.
اما با این شرایط مالی وقتی ورودی جدیدی وارد زندان میشد اولین نفراتی بودند که لباس زیر، حوله و مسواک می خریدند و در اختیار زندانیان جدید قرار می دادند.
درمورد زندگی، بازداشت و ۱۵ سال زندان این ۷ زندانی کتابها می شود نوشت که خیلی ها فقط چندین سطر از آنرا شنیده اند...

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان مخابرات

امروز دوشنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ تعدادی از بازنشستگان مخابرات در چند شهر کشور دست به تجمع زدند.
در کرمانشاه بازنشستگان مخابرات اعتراض خود را به عدم اجرای آیین نامه ۸۹ با سر دادن شعار "بیمه تکمیلی، اصلاح باید گردد" بیان کردند.
در اردبیل نیز بازنشستگان مخابرات با راه‌پیمایی و سر دادن شعارهایی چون:
معیشت و خواروبار به روز باید گردد
بازنشسته داد بزن حقتو فریاد بزن
نسبت به وضعیت نابسامان معیشتی خود و دیگر بازنشستگان کشور واکنش نشان دادند.
بازنشستگان مخابرات در اصفهان نیز با تجمع و راه‌پیمایی در خیابان چهارباغ بالا، اعتراض و خشم خود را نسبت به عدم برقراری اصولی بیمه تکمیلی و پرداخت خواروبار و ....، که به صورت سالانه انجام می شود، ابراز داشتند.
همچنین در اهواز بازنشستگان مخابرات با سر دادن شعارهایی چون:
فریاد بازنشسته، اجرای آیین نامه
فقط کف خیابان، بدست میاد حقمان
مطالبات بر حق خود را فریاد کردند.
این تجمع ها، همچون تجمع های اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی و کشوری، نشان می دهد که بازنشستگان علی العموم به هیچ وجه درصد ناچیزی را که به حقوق ها اضافه شده کافی نمی دانند و دست کم خواهان متعادل شدن حقوق ها با سطح تورم و نیازهای معیشتی خویش هستند. اما تجربه چندین سال مبارزه صرفا اقتصادی برای دست یابی به این مطالبات نشان می دهد که تا زمانی که مبارزه اقتصادی آنها به مبارزه سیاسی مستقیم علیه جمهوری اسلامی ارتقا نیابد و این رژیم استبدادی و مردم ستیز زیر فشار مبارزه سیاسی بازنشستگان و به طور کلی طبقه کارگر و آن هم از موضع ضدسرمایه داری قرار نگیرد مطالبات بر حق کارگران اعم از بازنشسته و شاغل به دست نخواهد آمد.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۴ اردیبهشت ۱۴۰۳

************

تجمع بازنشستگان در شهرهای ایران

امروز یکشنبه ۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳ بسیاری از بازنشستگان در شهرهای مختلف کشور تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند.
در اهواز بازنشستگان تأمین اجتماعی با تجمع و راه‌پیمایی در مقابل ساختمان اداره کل سازمان تأمین اجتماعی این استان پیگیر حقوق پایمال شده خود شدند. همچنین بازنشستگان، بازداشت خانم "مریم زلکی" از فعالین این شهر را محکوم کردند و خواهان آزادی هر چه سریع تر وی شدند. در راه پیمایی بازنشستگان اهواز شعارهایی نظیر:
گرانی تورم، بلای جان مردم
حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشون
فقط کف خیابون، بدست میاد حقمون
سه جانبه گرایی اجرا باید گردد
تأمین اجتماعی از انحصار دولت آزاد باید گردد
ایران پر درآمد، مسئول بی لیاقت چه بر سر تو آورد
سر داده شد.
در کرمانشاه نیز بازنشستگان تأمین اجتماعی با همراهی بازنشستگان کشوری با حضور در مقابل ساختمان اداره کل تأمین اجتماعی این شهر و سر دادن شعارهایی نظیر:
بیکاری، تورم، بلای جان مردم
حاصل کار دولت، غارت جیب ملت
نه مجلس نه دولت نیستند بفکر ملت
اعتراض خود را به غارت و چپاول صندوق های بازنشستگی و فاصله حقوق های پرداختی با نرخ تورم جامعه و هزینه های جاری در زندگی بیان داشتند.
در شوش نیز کارگران بازنشسته شوش و هفت تپه با حضور و تجمع در مقابل ساختمان سازمان تأمین اجتماعی و در دست داشتن پلاکاردهایی نسبت به وضعیت اسفناک معیشتی خود و دیگر بازنشستگان اعتراض کردند.
همچنین در اصفهان بازنشستگان فولاد با راه‌پیمایی و تجمع در مقابل صندوق بازنشستگی فولاد این شهر خشم و اعتراض خود را نسبت به غارت این صندوق ابراز داشتند.
در شهرهای اراک و تهران نیز بازنشستگان تجمعات خود را برگزار کردند.
با گذشت نزدیک به دو ماه از آغاز سال جدید شمسی حاکمیت جمهوری اسلامی هیچ اقدام جدی ای برای رفع مشکلات بازنشستگان و مستمری بگیران نکرده است و بیشتر سرگرم قلع و قمع زنان و دختران در کف خیابان تحت عنوان "طرح نور" و مقابله با حق مسلم آزادی پوشش زنان بوده است.
بی شک، هیچ اراده و قصدی از طرف حاکمیت برای بهبود وضعیت معیشتی مردم وجود ندارد و سیاست کلی نظام، خسته و در بحران نگه داشتن مردم و فشار روز افزون بر آنهاست تا به این وسیله قدرت و روحیه مبارزه را از آنها سلب کند. بنابراین، بخش های مختلف طبقه کارگر اعم از بازنشستگان و کارگران شاغل خود باید با سازمان یابی شورایی و ضدسرمایه داری و حضور در خیابان ها و حمایت از یکدیگر و تداوم در پیگیری خواسته های خود حاکمیت مستبد، مرتجع، و فاسد را به زانو در آورند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

************

زن کارگر در متن زندگی کارگری

آنچه در زیر می‌آید بخش‌هایی از مقالۀ جایگاه زنان نوشتۀ سلما جیمز در سال ۱۹۵۲ است، که در کتاب او با عنوان جنسیت، نژاد، طبقه در سال ۲۰۱۲ به‌همت انتشارات MP Press در آمریکا منتشر شد.
سلما جیمز نویسنده و فعال اجتماعی به سال ۱۹۳۰ در خانواده‌ای کارگری در آمریکا متولد شد. از کودکی در کارخانه‌ها و در محلات کارگری... متن کامل را اینجا کلیک کنید.

************

به‌یاد سلمان یگانه، به‌مناسبت سالمرگ او

برای مشاهده تصاویر و مطالعه مطالب کانال منشور آزادی، رفاه، برابری اینجا کلیک کنید.
توضیح: سلمان یگانه کارگر کارخانه فولاد لوشان بود که روز ۱۶ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ در جریان کار دچار حادثه شد و پیکر مجروحش به بیمارستانی در رشت انتقال یافت. درمان او در این بیمارستان بی نتیجه بود و روز بعد هنگام انتقال از رشت به تهران در آمبولانس جان سپرد. سلمان کارگر آگاه و پیشروی بود که در«کمیته هماهنگی برای ایجاد تشکل کارگری» برای سازمان‌یابی کارگران علیه سرمایه‌داری فعالیت می‌کرد. این کمیته در ۱۷ اردیبهشت ۱۳۸۹ متن زیر را در گرامی‌داشت سلمان منتشر کرد که ما اکنون در پانزدهمین سالگرد درگذشت جان‌سوز آن انسان شریف به یاد او بازنشرش می‌کنیم.... متن کامل را اینجا کلیک کنید.

************

آخرین دفاع آلبرت پارسونز، از جان‌باختگان جنبش اول ماه مه

شما فکر می‌کنید مردم کورند، خوابند، بی تفاوت‌اند؟ اگر چنین می‌اندیشید، خود را فریب می‌دهید.
من به‌عنوان فردی از این مردم و از طرف آنها به شما می‌گویم تمام حرف‌ها و اعمال شما ... در اذهان مردم ثبت می‌شود. مردم دربارۀ شما داوری می‌کنند. مردم از قدرت شما، از قدرتی که دزدیده‌اید، آگاهی دارند.
من، به‌سان یک کارگر، در همین بیدادگاه در برابر شما می‌ایستم، چشم در چشم شما می‌دوزم ... و جنایت‌های شما را بر ضد بشریت محکوم می‌کنم. برای همین مبارزۀ من است که شما می‌خواهید مرا بکُشید. اما بدانید که خون من دامن شما را خواهد گرفت...
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

پاسخ به یک پرسش

یکی از دوستانِ عضو کانال پرسش زیر را مطرح کرده و خواهان پاسخ کانال شده است:
«در مورد مطلب مربوط به روز کارگر یک سوال پیش می‌آید. این سوال در چند گروه کارگری و بازنشستگان مطرح شده است. در جوامعی که هنوز مناسبات اجتماعی و اقتصادی... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

برگزاری مراسم روز جهانی کارگر از سوی کارگران، شاغل و بازنشسته

امروز، چهارشنبه ۱۲ اردیبهشت مصادف با اول ماه مه، دو مراسم روز جهانی کارگر از سوی کارگران ایران، شاغل و بازنشسته، برگزار شد؛ یکی از سوی کارگران هفت تپه در داخل شرکت نیشکر هفت تپه در شهر شوش و دیگری توسط بازنشستگان کرمانشاه در کف خیابان در مقابل اداره کار و تعاون استان کرمانشاه.
در هر دو مراسم، نخست تاریخچه مختصری از اول ماه مه بیان شد و سپس به خواسته‌های کارگران و معلمان پرداخته شد. سخنران مراسم هفت تپه، ابراهیم عباسی، از کارگران فعال و سرشناس هفت تپه، بود که ضمن بیان مشکلات کارگرانِ این واحد تولیدی و حمایت از اعتصاب کارگران کاغذ پارس در شهر شوش، دو خواست مهم کارگران هفت تپه را مطرح کرد که اولی بازگشت اسماعیل بخشی به کار و دومی انتقال کامل شرکت به طرح توسعه نیشکر هفت تپه بود. سخنران مراسم دوم نیز فراستی، از بازنشستگان کرمانشاه، بود که علاوه بر اشاره به مصائب و مشکلات زندگی بازنشستگان خواهان آزادی توماج صالحی شد (این خواست در تجمع بازنشستکان اهواز نیز مطرح شده بود). در پایان این مراسم، قطع‌نامه بازنشستگان کرمانشاه قرائت شد.
بی‌تردید، برگزاری مراسم اول ماه مه به شکل علنی، در محل کار و به‌ویژه در کف خیابان برای طبقه کارگری که زیر ساطور یک استبداد خون‌ریز زندگی و فعالیت می‌کند گام بزرگی به پیش است. از دهه ۶۰ به بعد، مراسم‌های اول ماه مه جز در موارد معدودی چون سنندج و سقز عمدتا توسط جمع‌های کوچک به‌صورت مخفی و یا در گلگشت‌های بیرون از شهر برگزار شده است. اکنون و پس از چند دهه حاکمیت خفقان، برگزاری این گونه مراسم علنی روز جهانی کارگر در محل کار و کف خیابان را باید به فال نیک گرفت، و این نیست مگر به علت خون جوانان شیفته و آزادی‌خواهِ جنبش‌های اخیر، از دی ۹۶ و آبان ۹۸ تا به‌ویژه جنبش «زن، زندگی، آزادی»، که در آن جوانان دلیر خاصه دختران جوان و جسوری چون نیکا شاکرمی جان خود را کف دست گذاشتند و دلاورانه به مصاف هیولای استبداد دینی رفتند و اقتدار آن را در هم شکستند. در مراسم‌های امروز اگر چه به شکلی غیرمستقیم به سرکوب جنبش زنان جوان برای آزادی پوشش اشاره شد، اما این اشاره‌ها به‌هیچ وجه کافی نبود و نیست، و کارگران، چه شاغل و چه بازنشسته، باید به‌صراحت و با صدای بلند و رسا خواهان آزادی پوشش برای زنان شوند و سرکوب آنان را محکوم کنند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۲ اردیبهشت ۱۴۰۳ - اول ماه مه ۲۰۲۴

***********

در روز جهانی کارگر

یاد کارگران آزادی خواه جان باخته را گرامی بداریم

************

رهایی طبقه کارگر در گرو مبارزه با استبداد از موضع ستیز با سرمایه است

(به‌مناسبت اول ماه مه ۲۰۲۴)

اگر در ایران استبداد و استثمار در واقع لازم و ملزوم یکدیگرند و کلیتی جدایی‌ناپذیر را می‌سازند، پس الغای سرمایه نیز مشروط به مبارزه برای سرنگونی استبداد است؛ هم به این دلیل که استبداد، نگهبان و حافظ سرمایه است و بدون از پا درآوردن این نگهبان نمی‌توان دژ سرمایه را به تصرف درآورد، و هم از آن رو که مبارزه کارآمد و نیرومندانه با سرمایه مستلزم برخورداری از توانایی‌هایی اقتصادی، فکری، و فرهنگی است...برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

تجمع اعتراضی کارگران، شاغل و بازنشسته، با سر دادن شعار برای آزادی توماج صالحی

امروز یکشنبه ۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ بازنشستگان در شهرهای مختلف کشور و در آستانه روز جهانی کارگر تجمعات اعتراضی خود را برگزار کردند.
در اهواز- خوزستان بازنشستگان تأمین اجتماعی با شعار "توماج صالحی آزاد باید گردد" تجمع یکشنبه این هفته خود را برگزار کردند.
در شوش و هفت تپه نیز تجمع اعتراضی مشترکی برگزار شد. کارگران کاغذ پارس و بازنشستگان تأمین اجتماعی مقابل فرمانداری این شهر حضور یافتند و خواسته های بر حق خود را در آستانه روز جهانی کارگر فریاد کردند.
در شهر اراک نیز تجمع و راه پیمایی بازنشستگان در مقابل ساختمان اداره تأمین اجتماعی این شهر برگزار شد و با شعار "رئیسی بی عرضه، برگرد برو تو حوزه" نسبت به وضعیت ستمگرانه موجود اعتراض کردند.
حاکمیت جمهوری اسلامی با صدور احکام جدید اعدام برای بسیاری از زندانیان عقیدتی و سیاسی و همچنین فشار روز افزون بر زنان و دختران جهت تحمیل حجاب و پوشش اجباری در هفته های اخیر سعی در کتمان حقیقت نهفته در زیر پوست جامعه دارد. این حقیقت همانا تنفر و بیزاری مردم از حاکمیت سرمایه داری استبدادی است که عامل فقر، گرسنگی، بیکاری، خفقان، سرکوب، و جنگ آشکار حکومت با مردم جان به لب رسیده است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

صدور حکم ننگین اعدام برای توماج صالحی را محکوم می‌کنیم

شعبه اول «دادگاه انقلاب» اصفهان توماج صالحی، خواننده معترض، را به اعدام محکوم کرده است. این حکم در حالی صادر شده که دیوان عالی کشور، که بالاترین مرجع رسیدگی به احکام قضایی است، حکم حبس قبلیِ توماج را مورد تجدید نظر قرار داده و چند مورد از عناوین اتهامیِ او را کان لم یکن اعلام کرده و این عناوین را از شش مورد به سه مورد کاهش داده بود. به‌عبارت دیگر، یک «دادگاه» مادونِ دیوان عالی کشور روی دست این دیوان بلند شده و، تحت عنوان «استقلال قضایی» از این مرجع بالاتر، حکم او را نقض کرده و توماج را به اتهام «افساد فی‌الارض» به اشد مجازات محکوم کرده است. روشن است که «استقلال قضایی» شوخی است و واقعیتِ مسئله چیز دیگری است.

مسئله این است که اعمال نفوذ سازمان امنیتی، که توماج را بازداشت کرده و شاکی پرونده است، در دیوان عالی کشور راه به جایی نبرده است و از همین رو این سازمان به قاضیِ سرسپرده شعبه اول «دادگاه انقلاب» اصفهان دیکته کرده که در لوای «استقلال قضایی» برای توماج صالحی حکم اعدام صادر کند. چرا؟ برای این که توماج به‌رغم تمام شکنجه‌هایی که شده تسلیم این سازمان امنیتی نشده است. به‌عبارت دیگر، حکم اعدام توماج نه برای مجازات قانونی بلکه برای ارعاب و سرکوب و در واقع «رو کم کنی» است («رو کم کنی» اصطلاحی است که خودِ بازجویان جمهوری اسلامی به کار می‌برند). خودِ «دادگاه» صادر‌کننده این حکم نیز می‌داند که این حکم چنان بی‌اساس است که حتی در چهارچوب آیین دادرسی موجودِ جمهوری اسلامی قابل اجرا نیست. دلیل‌ا‌ش هم این است که همین قاضیِ صادرکننده حکم برای آن‌که هم دستور سازمان امنیتی را اجرا کند و هم در مورد این حکم بی‌اساس از خود سلب مسئولیت نماید از «کمیسیون عفو» خواسته به متهم «یک درجه تخفیف» بدهد!! آیا «دادگاه»ی که قادر است کمترین حبس را به اعدام تبدیل کند نمی‌تواند برای این حکم اعدام «یک درجه تخفیف» قائل شود و این تخفیف را باید از «کمیسیون عفو» درخواست کند؟!‌ همین ادا و اطوار قضایی نشان می‌دهد که حکم اعدام توماج صالحی از نظر آیین دادرسی حکمی جدی نیست.

با این همه، حتی صدور این حکم برای خواننده معترضی که مرتکب کوچک‌ترین جرمی نشده و از حق مسلم خود برای آزادی بیان استفاده کرده و فقط اعتراض خود به جهنم موجود را به قالب موسیقی درآورده است، عملی شنیع، ننگین، و ضدبشری است و لازم است که هر انسان آزادی‌خواهی در هر کجای دنیا آن را با صدای بلند محکوم کند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

قابل توجه مخاطبان کانال

به مناسبت یک سالگی کانال، مطالب تحلیلی کانال را در سال گذشته در کتاب فوق باز نشر کرده ایم. در یادداشت آغاز کتاب، این نکته چنین توضیح داده شده است:
نقطۀ عزیمت منشور آزادی، رفاه، برابری متنی بود با عنوان «رفاه و آزادی حق مسلم ماست»، که در سال ۱۳۹۲ با مشارکت شماری از کارگران کارخانه‌های صنعتی و کارگران بازنشسته و خانه‌دار شکل گرفته و هدف خود را برپایی «قطب کارگری در جامعه» اعلام کرده بود. در جریان جنبش «زن، زندگی، آزادی»، این متن با توجه به ویژگی‌های این جنبش آزادی‌خواهانه از سوی جمع دیگری از کارگران اصلاح و تکمیل شد و با عنوان «منشور آزادی، رفاه، برابری» به قصد گردآوری امضاء برای طیف متنوعی از کارگران و فعالان کارگری فرستاده شد. قرار شد متن منشور با هر تعداد امضاء در آستانۀ اول ماه مه ۲۰۲۳ (۱۱ اردیبهشت ۱۴۰۲) منتشر شود. متن با ۷۴ امضاء در ۹ اردیبهشت ۱۴۰۲ منتشر شد و در مدت کوتاهی به ۲۰۰ امضاء رسید، که اکنون همراه با اصل متن منشور در این کتاب بازنشر می‌شود‌.
همزمان با انتشار منشور در رسانه‌ها، یک کانال تلگرامی نیز به نام «کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری»، که پیش‌تر از سوی جمع کوچکی از امضا‌کنندگان تدارک دیده شده بود، راه اندازی شد. هدف از برپایی این کانال پیش از هر چیز تبلیغ و ترویج و، چنان‌که در شناسنامۀ آن آمده، «روشنگری» دربارۀ محتوای منشور بود و هست. به‌طور مشخص‌تر، این کانال، در عین آن‌که تریبونی است برای بیان دیدگاه‌های جمع اداره‌کنندۀ آن دربارۀ وضع موجود، وسیله‌ای است درخدمت یک هدف مهم‌تر که همانا تبدیلِ حتی‌المقدورِ منشور آزادی، رفاه، برابری به پرچم گرایش سرمایه‌ستیز جنبش کارگری است. برای دست‌یابی به این هدف مهم‌ است که «کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری» مصمم است فعالیت خود را همچنان ادامه دهد. آنچه در کتاب حاضر آمده مطالب تحلیلیِ کانال از اردیبهشت ۱۴۰۲ تا اردیبهشت ۱۴۰۳ است، که به‌مناسبت یک‌سالگیِ کانال و برای دسترسی مخاطبانی که موفق به خواندن آنها نشده‌اند بازنشر می‌شود. روشن است که این مطالب نمی‌تواند بیانگر جزییات دیدگاه‌های تک‌تک امضاکنندگان منشور باشد و فقط روح کلی آن را منعکس می‌کند. با این همه، کانال این حق را برای تک‌تک امضا‌کنندگان به‌رسمیت می‌شناسد که در صورتی که در این مطالب به مورد یا مواردی برخورد کنند که به‌ نظرشان با روح کلی منشور مغایرت دارد نقد خود را برای کانال بفرستند تا منتشر شود.
در اوایل فعالیت کانال، یکی دو مطلبِ تحلیلی با امضای «دبیر کانال» منتشر شد. از آن پس، افزون بر بیانیه‌ها، خبرها، گزارش‌ها، پوسترها و ...، مطالب تحلیلیِ کانال با امضای «کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری» منتشر شده است. از این رو، بازنشر مطالب مذکور نیز در کتاب حاضر با امضای کانال آمده است. و نکتۀ آخر این‌که استفاده از مطالب این کتاب با ذکر نام کانال آزاد است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

قطعنامه کموناردها
نظر به اینکه
ما ضعیفیم
برای بندگی ما
قانون ساختید.

نظر به اینکه دیگر
نمی‌خواهیم بنده باشیم
قانون شما در آینده باطل است.

تهدید می‌کنید ما را
تصمیم ما بر این‌ست
کز زندگانی بد
بیشتر از مرگ بترسیم.

نظر به اینکه
گرسنه خواهیم ماند
اگر زین بیش تحمل کنیم
تا که باز
غارت کنید ما را
مصممیم که زین پس
از نان شب که فاقد آنیم
کسی نیست ما را جدا نماید
جز شیشه‌های ویترین.

نظر به اینکه
با تفنگ و توپ
تهدید می‌کنید ما را
تصمیم ما بر این‌ست
کز زندگانی بد
بیشتر از مرگ بترسیم

نظر به اینکه
خانه‌های بسیار
در هر کجا به پاست
ولی ما
بامی بر سر نداریم
تصمیم ما بر این‌ست
که در این خانه‌ها بخوابیم
زیرا که دیگر
زاغه‌هامان خوش نمی‌‌آید.

نظر به اینکه
ذغال‌ها به خروار
در انبارهای‌تان پر است
ما بی‌ذغال
از سردی زمستان می‌لرزیم
تصمیم ما بر این‌ست
که ذغال‌ها را
در اختیار گیریم.

نظر به اینکه
موفق نمی‌شوید
ما را دستمزدی کافی دهید
خود کارگاه‌ها را
در اختیار خواهیم گرفت.

نظر به اینکه بدون شما
ما را نان کافی خواهد بود
نظر به اینکه با توپ و تفنگ
تهدید می‌کنید ما را
تصمیم ما بر این‌ست
کز زندگانی بد بیشتر از مرگ بترسیم.

نظر به اینکه
به گفته‌های دولت
ایمان نداریم
زین پس مصممیم
رهبری را خود در دست گیریم
و دنیای بهتری سازیم.

نظر به اینکه
تنها زبان توپ را آشنا هستید
و به زبان دیگری تکلم نمی‌کنید
ناچار خواهیم بود
لوله‌های توپ را
به طرف شما برگردانیم.
برتولت برشت

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۹ فروردین ۱۴۰۳

***********

تجمع اعتراضی بازنشستگان

امروز سه‌شنبه ۲۸ فروردين ۱۴۰۳ بازنشستگان کشوری (فرهنگیان) در تجمعی مشترک همراه با بازنشستگان تأمین اجتماعی در ادامه و پیگیری خواست های به حق معیشتی خود و در اعتراض به بی توجهی و انکار مسئولان کشور نسبت به وضعیت نابسامان خود در خوزستان دست به تجمع زدند.
وضعیت اقتصادی مردم در سال جدید نه تنها نسبت به سال گذشته تا کنون وضعیت بهتری نداشته است بلکه در زیر سایه جنگ طلبی و ماجراجویی های منطقه ای جمهوری اسلامی انتظار شرایط بدتری پیش روی مردم خواهد بود.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۸ فروردین ۱۴۰۳

***********

تجمع اعتراضی بازنشستگان در شهرهای مختلف کشور زیر سایه جنگ

امروز یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ بسیاری از بازنشستگان از صندوق های مختلف در شهرهای گوناگون کشور به دلیل مشکلات معیشتی و وضعیت نابسامان زندگی دست به تجمع و راه پیمایی اعتراضی زدند.
در خوزستان تجمع کنندگان معترض بازنشسته تأمین اجتماعی با حضور در مقابل ساختمان اداره کل سازمان تأمین اجتماعی در اهواز و با راه‌پیمایی اعتراضی و با در دست داشتن پلاکاردها و سر دادن شعارهایی تا میدان فرهنگ شهر (کارگر) خواسته های به حق خود را فریاد کردند.
معلمان بازنشسته در تهران نیز با تجمع در مقابل سازمان برنامه و بودجه نسبت به طرح رتبه بندی و مشکلات معیشتی و بازنشستگی خود اعتراض هایی داشتند که آن را در خلال شعارهای خویش در این تجمع بیان کردند. این تجمع اعتراضی فردا دوشنبه نیز برگزار خواهد شد.
در شوش و هفت تپه نیز بازنشستگان طبق روال یکشنبه های گذشته تجمع و راه پیمایی اعتراضی این هفته خود را برگزار کردند.
همچنین بازنشستگان فولاد با حضور و تجمع در مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی فولاد در خیابان نشاط در اصفهان و با سر دادن شعارهایی نظیر "بازنشسته داد بزن ، حقتو فریاد بزن" نسبت به حقوق پایمال شده خود و چپاول صندوق های بازنشستگی اعتراض کردند.
در اراک نیز بازنشستگان تأمین اجتماعی با حضور در مقابل ساختمان اداری این سازمان در این شهر خواستار استیضاح وزیر و توجه و رسیدگی به وضعیت نامطلوب معیشتی مردم شدند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۶ فروردین ۱۴۰۳

***********

تجمع اعتراضی بازنشستگان خوزستان

امروز سه‌شنبه ۲۱ فروردین ۱۴۰۳ جمعی از بازنشستگان کشوری (فرهنگیان) با همراهی بازنشستگان تأمین اجتماعی در اهواز در مقابل ساختمان استانداری دست به تجمع اعتراضی زدند.
چپاول صندوق های بازنشستگی، تداوم سرکوب معلمان و فعالان کارگری و بازنشسته، تبعیض در توزیع ثروت های ملی در میان مردم و مشکلات معیشتی روز افزون از دغدغه های اصلی تجمع کنندگان بود که لا به لای شعارهای خود به آنها اشاره داشتند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۱ فروردین ۱۴۰۳

***********

تداوم اعتراضات کارگران، شاغل و بازنشسته، در سال جدید

امروز ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ پرستاران در استان های فارس و کهگیلویه و بویراحمد به طور همزمان تجمعات اعتراضی برگزار کردند. پرستاران و کارکنان درمانی به پرداخت نشدن عادلانه تعرفه و کارانه و همچنین اضافه کار اجباری معترض هستند.
آنان در تجمعات خود شعارهایی درباره اوضاع وخیم معیشتی و مطالبات خود سردادند، از جمله:
- وعده وعید کافیه، سفره ما خالیه
- مسئول بی کفایت استعفا استعفا
- اضافه کار اجباری نمی خوایم - تعرفه ما کجاست، توی جیب شماهاست
- پرستار می میرد ذلت نمی پذیرد
- با کرونا جنگیدیم حمایتی ندیدیم
همچنین امروز در شهرهای لردگان و بندر خمینی (سربندر) کارگران دست به اعتصاب زدند.
در لردگان کارگران کارخانه سیمان برای دومین روز متوالی به اعتصاب ادامه دادند. در سربندر نیز کارگران شهرداری در اعتصاب بودند و مقابل شهرداری بندر امام خمینی تجمع کردند. موضوع هر دو اعتصاب اعتراض به تبعیض و بی عدالتی در پرداخت حقوق بوده است.
همچنین امروز طبق روزهای دوشنبه هر هفته بازنشستگان مخابرات در شهرها و استان های مختلف از جمله کرمانشاه، اهواز، اردبیل، کردستان، لرستان، مرکزی، آذربایجان شرقی و غربی، هرمزگان، گیلان، و تهران تجمعات اعتراضی خود را برگزار کردند.
بازنشستگان در این تجمعات با سردادن شعارهایی مطالبات خود را فریاد کردند، از جمله:
- اجرای آیین نامه حق مسلم ماست
- مشکل ما این زمان معیشت است و درمان
- بیمه بی فرانشیز حق مسلم ماست
- سهامدار غاصب قانون نمی پذیرد
- سهامدار عمده حق ماها رو خورده
- ستاد اجرایی حق ماها رو خورده
- بنیاد تعاون حق ماها رو خورده
- مدیر بی لیاقت استعفا استعفا
- کو مهار تورم دروغ نگید به مردم
چنان که می بینیم موضوع اعتراض های کارگران اعم از شاغل و بازنشسته مطالبات اقتصادی است. این واقعیت نشان می‌دهد که کارگران به رغم آنکه تاکنون هیچ نتیجه ای از تجمعات خود نگرفته اند، از طرح شعارهای سیاسی بر ضد استبداد حاکم پرهیز دارند. بی تردید، زمان ارتقای مبارزه اقتصادی به مبارزه و شعارهای سیاسی فراخواهد رسید. اما در این واقعیت هیچ تردیدی نیست که بدون این ارتقا کارگران به خواسته های خود نخواهند رسید.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۰ فروردین ۱۴۰۳

***********

اولین تجمع "یکشنبه های اعتراضی" بازنشستگان در سال جدید

امروز ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ بازنشستگان صندوق های مختلف در بسیاری از شهرهای کشور اولین تجمع اعتراضی خود در سال جدید را برگزار کردند. این تجمعات که در سال گذشته به صورت مداوم و هفتگی برگزار می شد، به "یکشنبه های اعتراضی" موسوم شده است‌.
در کرمانشاه بازنشستگان تأمین اجتماعی با همراهی بازنشستگان کشوری در مقابل ساختمان کانون بازنشستگان گرد هم آمدند و شعارهایی نظیر:
- کانون بی‌خاصیت انحلال، انحلال
- زندانی سیاسی، آزاد باید گردد
- معلم زندانی آزاد باید گردد
- کارگر زندانی آزاد باید گردد
- کشوری، فولادی، تامینی اتحاد اتحاد
را سر دادند.
در اراک نیز بازنشستگان تأمین اجتماعی با تجمع مقابل اداره مرکزی این سازمان در استان مرکزی اعتراض خود را به مصوبه شورای عالی کار و وضعیت فلاکت‌بار زندگی بازنشستگان و چپاول صندوق های بازنشستگی اعلام کردند.
در شوش و هفت تپه نیز بازنشستگان با تجمع در مقابل اداره کار و با سر دادن شعار "آقازاده رو گنجه ، دلار رو شصت و پنجه" اعتراض خود را به فساد، غارت ثروت های ملی، اختلاس، تبعیض، فشار بر کارگران و زحمتکشان، دستمزدهای کیلومترها زیر خط فقر و استثمار و بی حقوقی کارگران اعلام کردند.
در اصفهان نیز بازنشستگان فولاد در اعتراض به عدم اجرای مصوبات قانونی و تحمیل فقر و تبعیض روز افزون به کارگران، به ویژه بازنشستگان تجمع خود را برگزار کردند.
در کرمان نیز بازنشستگان زحمت کش معادن زغال سنگ در اعتراض به اوضاع وخیم معیشت خود تجمع اعتراضی برگزار کردند.
همچنین در دزفول بازنشستگان تأمین اجتماعی طبق فراخوان و همزمان با دیگر شهرهای کشور تجمع اعتراضی خود را برگزار کردند.
در اهواز نیز بازنشستگان تأمین اجتماعی با تجمع در مقابل اداره کل سازمان تأمین اجتماعی و همچنین راه پیمایی تا میدان فرهنگ (کارگر) اعتراض های بر حق خود را فریاد کردند.
فقر، اختلاس، تبعیض و نابرابری، چپاول ثروت های ملی و حاصل کار و دسترنج کارگران، عدم شفاف سازی در مورد درآمدهای سرشار نفت و گاز و هزینه آنها برای اهداف جنگ طلبانه در منطقه و بهره مندی اقلیتی از سرمایه داران و دولتمردان و حاکمان در مقابل اکثریت مردم محروم و بی چیز، و حذف کامل این ثروت از سفره مردم، حفظ این نظام سرمایه داری انسان ستیز و استبداد دینی حاکم بر آن، فساد سیستماتیک و ریشه ای در تمام ارکان نظام اقتصادی و سیاسی و اداری کشور، دامن زدن به فضای جنگی و بحرانی جهت سرکوب هر گونه صدای اعتراضی تنها گوشه هایی از جنایات جمهوری اسلامی در سال های اخیر در حوزه های اقتصادی و اجتماعی است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۹ فروردین ۱۴۰۳

***********

حمله مزدوران واحد حراست شرکت گروه ملی صنعتی فولاد به کارگران اخراجی

امروز شنبه ۱۸ فروردین ۱۴۰۳ جمعی از کارگران شرکت گروه ملی فولاد که در جریان اعتراضات اخیر از ابتدای سال جدید از کار اخراج شده اند، برای اعتراض به احکام اخراج، پیگیری بازگشت به کار و احقاق حقوق پایمال شده خود در مقابل یکی از درهای ورودی شرکت تجمع کردند.
کارگران که قصد برپایی چادر و تحصن اعتراضی در مقابل شرکت را داشتند با یورش وحشیانه مزدوران حراست رو به رو شدند.

کارگران فولاد اعلام کرده اند:
می دانستیم و می دانیم فلسفه و ماهیت وجودی واحد حراست تنها نگاهبانی از منافع قبیله ای چپاولگران و سرکوب کارگران معترض است. مزدوران لات و اوباش های حراستی که در لباس کارگر مقابل کارگر قرار گرفته اند بدانند گستاخی و بی شرمی امروز بی پاسخ نمی ماند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۸ فروردین ۱۴۰۳

***********

اعلام فراخوان تجمع اعتراضی بازنشستگان در

روز یکشنبه ۱۹ فروردین ساعت ۱۰ صبح در سراسر کشور

بازنشستگان کرمانشاه آمادگی خود را برای تجمع در روز یکشنبه ۱۹ فروردین ۱۴۰۳ طی اطلاعیه ای اعلام کردند.
بازنشستگان شهر دزفول نیز وعده دیدار خود را در این روز در مقابل کانون بازنشستگان این شهر اعلام کردند.
همچنین بازنشستگان شوش، کرخه و هفت تپه با تجمع در مقابل اداره کار در روز یکشنبه ۱۹ فروردین ساعت ۱۰ صبح همبستگی خود را با این تجمع سراسری اعلام داشتند.
بازنشستگان فولاد و معدن نیز با انتشار بیانیه ای محل برگزاری تجمع خود را در شهرهای زیر اعلام کردند که به شرح زیر است:
- تهران: خیابان وزرا مقابل ساختمان صندوق بازنشستگی
- اصفهان: خیابان نشاط مقابل امور بازنشستگان و ایثارگران فولاد و معدن کشور
تجمع بازنشستگان فولاد و معدن ساعت ۹ الی ۱۱ صبح روز یکشنبه ۱۹ فروردین است.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۸ فروردین ۱۴۰۳

***********

اعتصاب سراسری کارکنان بانک ها

بنابر اخبار رسیده امروز چهارشنبه ۱۵ فروردین کارکنان همه شعبه های بانکی در سراسر کشور از ساعت ۱۱ صبح دست به اعتصاب زده اند. این اعتصاب تا پایان روز کاری ادامه دارد.
کارکنان بانک ها در متنی که در فضای مجازی منتشر شده اعلام کرده اند:
با توجه به مشکلات معیشتی و صنفی قشر زحمتکش و مظلوم نظام بانکی کشور ضمن هشدار به مدیران بی کفایت کلیه نظام بانکی کشور در تاریخ ۱۴۰۳/۰۱/۱۵ از ساعت ۱۱ صبح تا پایان روز کاری در این تاریخ کلیه کارکنان نظام بانکی کشور دست از کار کشیده و از انجام هر گونه خدمات به مشتریان محترم در سرتاسر ایران عزیزمان معذور می باشند. ضمنا تاکید می گردد این تنها هشداری به مدیران بی کفایت نظام بانکی کشور می باشد و چنانچه حق و حقوق کارکنان زحمتکش و مظلوم و همچنین بازنشستگان نظام بانکی کشور توسط مدیران بی کفایت پیگیری و پاسخگویی نشود اعتصابات بیشتری انجام می گردد. بنا به گزارش ها همه کارکنان صف و ستاد و کارکنان شرکتی و خدماتی در این اعتصاب شرکت کرده اند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۱۵ فروردین ۱۴۰۳

***********

نخستین تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی اهواز در سال جدید

امروز یکشنبه ۵ فروردین ۱۴۰۳ بازنشستگان تأمین اجتماعی در اهواز نخستین تجمع اعتراضی خود در سال جدید را برگزار کردند.
این تجمع در مقابل ساختمان تأمین اجتماعی خوزستان در اهواز برگزار شد. مطابق معمول، مطالبات بازنشستگان در مورد اوضاع وخیم معیشتی آنان بود. از جمله‌ شعارهایی که در این تجمع فریاد زده شد "درمان رایگان حق مسلم ماست "، "هم مجلس، هم دولت ظلم می کنند به ملت" بود.
برگزاری اين تجمع در برهه تعطیلات نوروزی نشان می‌دهد که وضعیت زندگی بازنشستگان چنان بحرانی است که آنان ترجیح داده اند به جای دید و بازدید نوروزی و صرف اوقات خود با خانواده در خیابان گرد هم آیند و به اوضاع زندگی فلاکت‌بار خود اعتراض کنند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۵ فروردین ۱۴۰۳

***********

فرارسیدن نوروز را شادباش می گوئیم

نوروز نویدبخش دگرگونی جهان از رهگذر نو شدن طبیعت است. انسان در اصل موجودی طبیعی است. آنچه انسان را با اصل خویش یعنی با طبیعت بیگانه ساخته جامعه طبقاتی است. با این همه، انسان به طور طبیعی گرایش دارد که به اصل خویش بازگردد. گرایش به گرامی داشت پایان سیاهی و سختی زمستان، آمدن بهار و مژده نو شدن روز و روزگار که در جای جای جهان خود را به شکل های گوناگون نشان می دهد، از همین گرایش به بازگشت انسان به اصل خویش حکایت می کند. اما لازمه این بازگشت، مبارزه برای طبیعی ساختن جامعه از طریق از میان برداشتن طبقات و جامعه طبقاتی است. هر سال، هر نوروز، لزوم این مبارزه برای تغییر و دگرگونی جهان را به ما یادآوری می کند. از باب همین یادآوری است که ما نیز نوروز را گرامی می داریم و آن را به تمام مبارزان راه آزادی و برپایی جامعه انسانی شادباش می گوئیم. نوروز را دوست می داریم زیرا ما را به بازگشت به طبیعت از راه دگرگونی جامعه بیش از پیش امیدوار می کند. با گرامی داشت یاد جان باختگان راه آزادی و جامعه انسانی، آرزو می کنیم سال آینده سالی سرشار از شادی، تندرستی و بهروزی برای تمام انسان هایی باشد که دل در گرو دنیای عاری از ستم دارند.

کانال تلگرام منشور آزادی، رفاه، برابری

۲۸ اسفند ۱۴۰۲


___________________________

برای مطالعه و مراجعه به اخبار، گزارشات و مطالب کانال از ۱ دی تا ۲٧ اسفند ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار، گزارشات و مطالب کانال تا ۲٨ آذر ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار، گزارشات و مطالب کانال تا سی شهریور ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.