افق روشن
www.ofros.com

... مجموعه اخبار، گزارشات، اطلاعیه ها و


كانون مدافعان ...                                                                                           پنجشنبه ۲۱ اردیبهشت ۱۳۹٦ - ۱۱ مه ۲۰۱٧

اعتراض و اعتصاب در شرکت نیشکر هفت تپه

صبح امروز، ۵ شنبه ۲۱ اردیبهشت، ۶۰۰ کارگربخش صنعت شرکت نیشکرهفت تپه، دست به تجمع اعتراضی زدند. کارگران دلایل این اعتراض را این گونه اعلام کرده اند:
ایجاد فضای امنیتی که کارفرمای شرکت برای پرسنل بوجودآورده وحدود ۳۰ نفر از کارگران را اخراج یا ازکار تعلیق کرده است.
پرداخت نشدن پاداش بهره برداری سال‌های ۹۴ و ۹۵
تعدیل قرارداد کارگران قراردادی از یک ساله به ۶ ماهه
عدم تمدید و تعویض دفترچه های بیمه توسط سازمان تامین اجتماعی به دلیل بدهی شرکت به بیمه ومشکل بیمه تکمیلی
کارگران درمقابل کارخانه تولید شکر دست به تجمع اعتراضی زدند و اعلام کردند تا زمانی که این موضوعات حل نشوند دست از اعتصاب نخواهند کشید.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

**************

اعتصاب غذای زندانیان سیاسی

در سکوت خبری رسانه های نظام سرمایه داری همچنان ادامه دارد

در نهمین روز اعتصاب غذای اسماعیل عبدی معلم زندانی و بیست و دومین روز اعتصاب غذای آتنا دائمی فعال مدنی، همزمان با هفدهمین روز اعتصاب غذای دو هزار زندانی سیاسی در فلسطین ، رسانه های نظام سرمایه داری با سکوت خبری خود در جنایات زندان بانان مشارکت میکنند.
در هفدهمین روز اعتصاب غذای زندانیان فلسطینی در اعتراض به شرائط و حشتناک و شکنجه های مداوم زندانیان ، حکومت اسرائیل برای استهزاء اعتصاب کنندگان با راه انداختن یک باربی کیو در کنار اعتصاب کنندگان سعی در آزار و اذیت آنان کرد ودر ایران در گرماگرم بازی های انتخاباتی در باره اعتصاب غذای زندانیان سیاسی سکوتی دردناک را در رسانه ها شاهد هستیم . در چند دهه گذشته ما شاهد بوده ایم که اعتصاب غذاهای طولانی باعث مرگ زندانیان سیاسی شده است و حکومت ها برای زهرچشم گرفتن از بقیه افراد تحت ستم حاضر نشده اند به خواسته های آنان اهمیتی بدهند. نمونه های مرگ زندانیان تحت اعتصاب غذا در تر کیه و ایرلند بیان گر همین وضعیت است.
حربه اعتصاب غذا همواره هنگامی از جانب زندانیان به کار گرفته میشود که تمام راه های اعتراضی دیگر به روی زندانی بسته است و در این شرائط زندانی با مایه گذاردن از جان خود میخواهد صدای اعتراض خود را به سراسرجهان و مردمان آزاده برساند تا وجدان های بیدار را متوجه بیدادی کند که بر زندانها حاکم است. در چنین شرائطی وظیفه همه مدافعان حقوق انسانها است تا با حمایت از خواسته های بر حق زندانیان به کمک آنها بشتابند و ظلم و بیداد را افشا کنند . زندان بانان میخواهند صدای زندانی را در گلو خفه کنند و از پژواک صدای او به هر ترتیب جلوگیری کنند . این ندای وجدان انسان های آگاه و مبارز است که نباید اجازه دهد تا زندان بانان به خواسته های خود برسند و از حق خواهی زندانیان دفاع کنند.

۲۱ اردیبهشت ۱۳۹۶

**************

همدردی با كارگران معدن ذغال سنگ یورت آذر شهر

بار دیگر هزاران تن آوار بر سر کارگران معدن فرو ریخت، کارگرانی که ماه ها بدون دریافت دستمزد کار می کرده اند، کارگرانی که حرص و آز سرمایه داران ، آنان را به قتل گاه فرستاده است. بر اساس گزارشات اولیه بیش از چهل نفر از كارگران معدن ذغال سنگ آذر شهر به علت ریزش در زیر آوار مدفون شده اند .
این حادثه اسفناك بعد از ریزش معدن سوما در تركیه یکی از بزرگترین حوادث معدن است. خصوصی سازی معادن، عدم آموزش نکات امینی به کارگران، نبود تجهیزات پیشرفته و ضروری، صرفه جوئی در هزینه های ایمنی و در واقع حرص و آز سرمایه داران برای کسب سود بیشتر همواره علت اصلی این گونه حوادث است و درنبود تشکل های کارگری مستقل که بتواند از حقوق کارگران دفاع کند، سرمایه داران چنین ترک تازی می کنند.
كار در معدن از سخت ترین مشاغل است. شرایط سخت کار همراه با عدم دریافت به موقع دستمزد شرایط را برای خانواده های این کارگران بسیار دشوار می​کند و هرازچند گاهی حوادث هولناك انفجار و ریزش آوار جان تعدادی از آنان را نیز می​گیرد و خانواده های آنان را برای سال های سال در غم از دست دادن عزیزانشان داغدار كرده و كودكان و زنان بی پناه آنان را در گرگ بازار سرمایه داری رها می​كند .
با آرزوی آنکه کارگران زیر آوارمانده، زنده بیرون آیند، ما از همه نیروهای مردمی و كارگران و زحمتكشان می​خواهیم به هر طریق كه می​توانند به یاری آسیب دیدگان بشتابند و با اعتراضات پیگیر مقصران و عاملان این حادثه وحشتناك را به جرم قتل عمد کارگران به محاكمه بكشانند تا بتوان از پیشامد چنین حوادثی در آینده جلوگیری كرد.

اردبیهشت ۱۳۹٦

**************

محكومیت پلمپ مركز «جمعیت دفاع از کودکان کار و خیابان»

در هفته‌ی گذشته مركز «جمعیت دفاع از كودكان كار و خیابان» از طرف شهرداری بسته شد . این مرکز یكی از مراكز مددرسانی به كودكان کار و خیابان هست كه سال ها در جنوبی ترین نقطه شهر با كار داوطلبانه عده ای از دانشجویان و فعالان اجتماعی و با كمك های مردمی بدون استفاده از بودجه های حكومتی به كار خود ادامه داده است. کسانی كه با كارهای این مركز آشنا هستند می​داند كه داوطلبان كار در این مركز بدون هیچ چشم‌داشتی و تنها با انگیزه های انسان دوستانه به كار می​پردازند. قبل از تعطیلی این مركز یك خبر گزاری دولتی و یكی از نهادهای وابسته به مجلس اتهاماتی به این مركز وارد كردند كه در هیچ دادگاهی به اثبات نرسیده است.
ما اقدام به بستن این مرکز را محكوم كرده و ضمن حمایت از دست اندركاران این مرکز، از همه‌ی انسان های شریف و نوع دوست می​خواهیم تا خود به كمك مددجویان و مددكاران این مركز مستقلانه اقدام كنند و پاسخی در خور به تمامی كسانی بدهند كه آنقدر لئیم‌اند كه نه خود برای برچیده شدن کار كودكان اقدامی می​كنند و نه اجازه می​دهند كه دیگران به این امر بپردازند.

اردبیهشت ۱۳۹٦

**************

دو خبر کارگری در آستانه روز جهانی کارگر

باز هم احضار و محاکمه کارگران و فعالان اجتماعی
علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به همراه اشرف رحیم خانی و زینب کشوری فعال در بخش زنان،و عزت جعفری ، شاپور رشنو،علی محمد جهانگیری و شاکری به اتهام تبلیغ علیه نظام در بیست و چهار اردیبهشت ۱۳۹۶به شعبه دوم دادگاه انقلاب دزفول احضار شدند . این احضار توسط پیامک به آنان ابلاغ شده است.

شیث عمانی، فعال کارگری درپی تقاضای مجوز مراسم روز کارگر احضار و تهدید شد.
اداره اطلاعات شیث امانی و سایر فعالان مستقل کارگری را تهدید کرد که برگزاری مراسم روز کارگر برایشان گران تمام خواهد شد.

**************

کانال تلگرامی کانون مدافعان حقوق کارگر

کانال تلگرامی کانون مدافعان حقوق کارگر راه اندازی شد. از طریق لینک زیر می توانید به آن بپیوندید.
https://t.me/kanoonmodafean

**************

دستگیری فعالان کارگری و اجتماعی در سال جدید

در آستانه سال نو تعدادی از فعالان كارگری و اجتماعی دستگیر شده و به زندان ها برده شدند. سعید یوزی از فعالان قدیم كارگری و عضو انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان کامیاران و شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران در ابتدای سال جدید دستگیر و به زندان سنندج منتقل شد. در اسفند ماه نیز پیام شکیبا، فعال دانشجویی از محل کارش در کارخانه به زندان منتقل شد، همچنین محمد رضا آهنگر عضو انجمن کارگران ساختمان شهرستان کامیاران نیز در اسفند ماه بازداشت شد. تا به حال هیچ​گونه اتهامی از جانب نیروهای امنیتی برای نامبردگان اعلام نشده است.
اینان به خیل زندانیان سیاسی دیگر پیوستند که برخی از آنان سالهاست عید را در زندان می گذرانند. بهنام ابراهیم زاده از اعضای کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران، اسماعیل عبدی از اعضای کانون صنفی معلمان، عبدالفتاح سلطانی وکیل زندانی، سعید شیرزاد فعال حقوق کودک، خبات دهدار از فعالان تشکل سراسری، امیر امیرقلی، آرش صادقی، گلرخ ابراهیمی ایرایی، مریم اکبری منفرد و ... نیز از مرخصی عید محروم ماندند و عید را در زندان سپری کردند.
دستگیری های خودسرانه فعالان كارگری و اجتماعی به اتهام های واهی به امری عادی برای نیروهای امنیتی تبدیل شده است و آنان خود را موظف به پاسخ گوئی به هیچ​كس نمی​دانند. این دستگیری ها در آستانه سال نو همراه با تحمیل دستمزدهای چندین برابر کمتر از خط فقر به كارگران و زحمتكشان بیانگر همان بن بست بدون چاره ای است كه مقامات گمان می​كنند با ایجاد جو رعب و وحشت می​توان از اعتراضات كارگران و زحمتكشان جلوگیری كرد.
ما خواستار آزادی بی قید و شرط کارگران زندانی و سایر زندانیان سیاسی هستیم و بار دیگر هشدار می​دهیم كه این بگیرو ببندها نه تنها مشكلات اقتصادی و اجتماعی گریبان​گیر این سیستم ضد كارگری را حل نخواهد كرد، بلكه اعتراضات هر روزه كارگران و زحمتكشان را گسترده تر خواهد كرد .

۱۳ فروردین ۱۳۹٦

**************

پیام تبریك نوروزی كانون مدافعان حقوق كارگر در سال ۱۳۹٦


ای بلبل خوش‌نوا فغان كن        عید است، نوای عاشقان كن

چون سبزه زخاك سربرآورد        ترك دل و برگ بوستان كن

عطار نیشابوری

سالی نو را آغاز می​كنیم و سال گذشته را با همه خوبی​ها و بدی​هایش پشت سر می​گذاریم، با امید آن كه در سال نو موفقیت​ها و كامیابی​های بیشتری برای دفاع از حقوق كارگران و زحمتكشان در پیش رو داشته باشیم. هر چند با اعلام حقوق​های ناچیز برای كارگران و زحمتكشان، جامعه كارگری نمی​تواند نوروز را با حداقل زندگی بگذراند اما شاد از آنیم كه امیدهایمان را از دست نداده ایم و همچنان برای حقوق از دست رفته خود بر سر پا ایستاده ایم و برای روزگاری بهتر و پر نشاط تر مبارزه را با تلاشی بی​وقفه ادامه خواهیم داد.
در سال گذشته بلایائی چند را از سر گذراندیم: گسترش فقر و سیه روزی كارگران و زحمتكشان و حقوق​های نجومی مدیران و سردمداران حكومتی همراه با رشوه​ها و اختلاس​های نجومی، گسترش اعتیاد و بی خانمانی همراه با خیل دستگیری​های فعالان كارگری و اجتماعی، گسترش اعدام​ها و ... همه و همه گویای آن بود كه باید از اصلاحات دولتی و حكومتی ناامید شده و دست یاری به سوی یكدیگر دراز كنیم تا از این فلاكت بیرون آییم.
در كنار این مسائل، اعتراضات سراسری كارگران، معلمان و زحمتكشان به صورت دسته جمعی ادامه داشت و در بسیاری از موارد با موفقیت​هایی همراه بود و نوید آن را می​دهد كه مردم تحت ستم اكنون راه مبارزات را گشوده اند و از حقوق حقه خود به خوبی دفاع می​كنند. این اعتراضات و پیروزی​ها چشم انداز آینده ای امید بخش در پیش روی مردم ما می​گشاید و اثبات می​كند كه "حق گرفتنی است." با امید گسترش حق خواهی​ها و همبستگی بیشتر تشكل​ها و نهادهای مردمی در همه زمینه​ها.

كانون مدافعان حقوق كارگر - فروردین ۱۳۹٦

افق روشن: مطالب قبلی کانون مدافعان ... را اینجا کلیک کنید.