افق روشن
www.ofros.com

... مجموعه اخبار، گزارشات، اطلاعیه ها و


كانون مدافعان ...                                                                                       سه شنبه ۵ اردیبهشت ۱۳۹٦ - ۲۵ آوریل ۲۰۱٧

دو خبر کارگری در آستانه روز جهانی کارگر

باز هم احضار و محاکمه کارگران و فعالان اجتماعی
علی نجاتی عضو هیات مدیره سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به همراه اشرف رحیم خانی و زینب کشوری فعال در بخش زنان،و عزت جعفری ، شاپور رشنو،علی محمد جهانگیری و شاکری به اتهام تبلیغ علیه نظام در بیست و چهار اردیبهشت ۱۳۹۶به شعبه دوم دادگاه انقلاب دزفول احضار شدند . این احضار توسط پیامک به آنان ابلاغ شده است.

شیث عمانی، فعال کارگری درپی تقاضای مجوز مراسم روز کارگر احضار و تهدید شد.
اداره اطلاعات شیث امانی و سایر فعالان مستقل کارگری را تهدید کرد که برگزاری مراسم روز کارگر برایشان گران تمام خواهد شد.

**************

کانال تلگرامی کانون مدافعان حقوق کارگر

کانال تلگرامی کانون مدافعان حقوق کارگر راه اندازی شد. از طریق لینک زیر می توانید به آن بپیوندید.
https://t.me/kanoonmodafean

**************

دستگیری فعالان کارگری و اجتماعی در سال جدید

در آستانه سال نو تعدادی از فعالان كارگری و اجتماعی دستگیر شده و به زندان ها برده شدند. سعید یوزی از فعالان قدیم كارگری و عضو انجمن صنفی کارگران ساختمانی شهرستان کامیاران و شورای نمایندگان کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران در ابتدای سال جدید دستگیر و به زندان سنندج منتقل شد. در اسفند ماه نیز پیام شکیبا، فعال دانشجویی از محل کارش در کارخانه به زندان منتقل شد، همچنین محمد رضا آهنگر عضو انجمن کارگران ساختمان شهرستان کامیاران نیز در اسفند ماه بازداشت شد. تا به حال هیچ​گونه اتهامی از جانب نیروهای امنیتی برای نامبردگان اعلام نشده است.
اینان به خیل زندانیان سیاسی دیگر پیوستند که برخی از آنان سالهاست عید را در زندان می گذرانند. بهنام ابراهیم زاده از اعضای کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران، اسماعیل عبدی از اعضای کانون صنفی معلمان، عبدالفتاح سلطانی وکیل زندانی، سعید شیرزاد فعال حقوق کودک، خبات دهدار از فعالان تشکل سراسری، امیر امیرقلی، آرش صادقی، گلرخ ابراهیمی ایرایی، مریم اکبری منفرد و ... نیز از مرخصی عید محروم ماندند و عید را در زندان سپری کردند.
دستگیری های خودسرانه فعالان كارگری و اجتماعی به اتهام های واهی به امری عادی برای نیروهای امنیتی تبدیل شده است و آنان خود را موظف به پاسخ گوئی به هیچ​كس نمی​دانند. این دستگیری ها در آستانه سال نو همراه با تحمیل دستمزدهای چندین برابر کمتر از خط فقر به كارگران و زحمتكشان بیانگر همان بن بست بدون چاره ای است كه مقامات گمان می​كنند با ایجاد جو رعب و وحشت می​توان از اعتراضات كارگران و زحمتكشان جلوگیری كرد.
ما خواستار آزادی بی قید و شرط کارگران زندانی و سایر زندانیان سیاسی هستیم و بار دیگر هشدار می​دهیم كه این بگیرو ببندها نه تنها مشكلات اقتصادی و اجتماعی گریبان​گیر این سیستم ضد كارگری را حل نخواهد كرد، بلكه اعتراضات هر روزه كارگران و زحمتكشان را گسترده تر خواهد كرد .

۱۳ فروردین ۱۳۹٦

**************

پیام تبریك نوروزی كانون مدافعان حقوق كارگر در سال ۱۳۹٦


ای بلبل خوش‌نوا فغان كن        عید است، نوای عاشقان كن

چون سبزه زخاك سربرآورد        ترك دل و برگ بوستان كن

عطار نیشابوری

سالی نو را آغاز می​كنیم و سال گذشته را با همه خوبی​ها و بدی​هایش پشت سر می​گذاریم، با امید آن كه در سال نو موفقیت​ها و كامیابی​های بیشتری برای دفاع از حقوق كارگران و زحمتكشان در پیش رو داشته باشیم. هر چند با اعلام حقوق​های ناچیز برای كارگران و زحمتكشان، جامعه كارگری نمی​تواند نوروز را با حداقل زندگی بگذراند اما شاد از آنیم كه امیدهایمان را از دست نداده ایم و همچنان برای حقوق از دست رفته خود بر سر پا ایستاده ایم و برای روزگاری بهتر و پر نشاط تر مبارزه را با تلاشی بی​وقفه ادامه خواهیم داد.
در سال گذشته بلایائی چند را از سر گذراندیم: گسترش فقر و سیه روزی كارگران و زحمتكشان و حقوق​های نجومی مدیران و سردمداران حكومتی همراه با رشوه​ها و اختلاس​های نجومی، گسترش اعتیاد و بی خانمانی همراه با خیل دستگیری​های فعالان كارگری و اجتماعی، گسترش اعدام​ها و ... همه و همه گویای آن بود كه باید از اصلاحات دولتی و حكومتی ناامید شده و دست یاری به سوی یكدیگر دراز كنیم تا از این فلاكت بیرون آییم.
در كنار این مسائل، اعتراضات سراسری كارگران، معلمان و زحمتكشان به صورت دسته جمعی ادامه داشت و در بسیاری از موارد با موفقیت​هایی همراه بود و نوید آن را می​دهد كه مردم تحت ستم اكنون راه مبارزات را گشوده اند و از حقوق حقه خود به خوبی دفاع می​كنند. این اعتراضات و پیروزی​ها چشم انداز آینده ای امید بخش در پیش روی مردم ما می​گشاید و اثبات می​كند كه "حق گرفتنی است." با امید گسترش حق خواهی​ها و همبستگی بیشتر تشكل​ها و نهادهای مردمی در همه زمینه​ها.

كانون مدافعان حقوق كارگر - فروردین ۱۳۹٦

افق روشن: مطالب قبلی کانون مدافعان ... را اینجا کلیک کنید.