افق روشن
www.ofros.com

اعتصاب غذای کارگران در بنگلادش


کانون مدافعان                                                                                                 شنبه ۱٨ مرداد ۱۳۹۳

بیش از ١٦٠٠کارگر صنایع پوشاک بنگلادش از ٢٨ جولای در داکا در اعتصاب غذا به سر می‌برند. خواسته ی آنان دستمزد سه ماه قبل، اضافه کار و پاداش است. پلیس گفته که حقوق این کارگران پس از دستگیری دلوار حسین، رئیس این کارخانه‌ها و صاحب گروه طوبی پرداخت نشده است. دلوار حسین متهم به قتل ١١٢ کارگر کارخانه تولید پوشاک است که در آتش‌سوزی کارخانه تازرین فشن، جان باختند. هر چند که وی پس از مدت کوتاهی به قید وثیقه از زندان آزاد شده است.
این کارگران که لباس های فیفا را می‌دوزند، اعلام کرده‌اند که اگر دستمزد معوقه‌ی آنان تا ٧ اوت پرداخت نشود از سایر کارگران خواهند خواست که دست به اعتصاب عمومی بزنند. کارگران در یکی از این کارخانه ها دست به اعتصاب غذا زده‌ و تا به امروز نزدیک به ١٠٠ کارگر اعتصابی دچار مشکلات جسمی شده و در حدود ٢٠ نفر در بیمارستان بستری شده‌اند.
صبح ٦ اوت، هنگامی که کارگران بیدار شدند درها به روی آنها قفل شده بود و تنها پس از ٦ ساعت توسط پلیس درها باز شد. پلیس پس از ورود به ساختمان به کارگران حمله کرده و دست کم ٢٠ نفر در این حمله مجروح و به ایستگاه پلیس برده شدند. همه آنها به جز یک نفر بعدا آزاد شدند. پلیس امکان کمک‌رسانی از جمله رساندن نمک به اعتصابیون را محدود کرده است.
اتحادیه های کارگری از جمله اتحادیه کارگران پتروشیمی از این کارگران حمایت کرده و خواسته‌اند تا قبل از روبرو شدن با یک فاجعه انسانی به خواسته‌ی این کارگران رسیدگی شود.

کانون مدافعان حقوق کارگر


http://www.industriall-union.org/hunger-strikers-call-for-nationwide-strike