افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


کمیته پیگیری                                                                                                                        جمعه ۲۴ شهریور ۱۴۰۲ - ۱۵ سپتامبر ۲۰۲٣


یاد شاهرخ زمانی گرامی باد

شاهرخ زمانی کارگر نقاش و عضو کمیته پیگیری و همچنین عضو هیئت اجرایی ان و موسس سندیکای نقاشان بود . او پس از طی کردن ۶ سال زندان در زندان‌های مختلف حکومت اسلامی و دفاع تمام قد از آرمان های سوسیالیستی خود در بی دادگاه‌های این رژیم، بالاخره در ۲۳ شهریور سال ۱۳۹۴ با مرگ مشکوک توسط قوه قضاییه" در زندان رجایی جان باخت."
چنانکه هرگز اجازه پیگیری تحقیق مرگ مشکوک اش را به خانواده‌اش ندادند. شاهرخ زمانی و محمد جراحی هر دو دارای یک پرونده مشترک بودند.
محمد جراحی نیز به طریق دیگری پس از آزادی از زندان دچار بیماری سرطان شد (البته در زندان درگیر بیماری شد ، اما عدم توجه لازم و کافی در درمان وی) پس از آزادی بیماری ایشان تشدید شده و باعث جان باختن ایشان گردید.
طبقه کارگر و جنبش کارگری هرگز یاد جانباختگان خود را فراموش نخواهد کرد.
آنها پرچمداران مبارزه با نظام کریه سرمایه داری و دولت و حکومت حافظ منافع سرمایه‌داران به شمار می روند .و زندگی پر مشقت خود را برای تحقق مطالبات و آرمان‌های طبقه کارگر و جمعیت ۹۹ درصدی جامعه فدا کردند.
هر دو کارگری زحمتکش و نقاش ساختمان بوده و به دنبال ارمان های سوسیالیستی بودند. وبا تمام مشقات زندگی هرگز لحظه ای از فعالیت خود دریغ نکردند . البته جنبش‌ها و خیزشهای انقلابی سالهای نود و شش، نود و هشت و پاییز ۱۴۰۱ که معروف به خیزش انقلابی «زن، زندگی، آزادی» شد نتیجه فعالیتهای سوسیالیستی بودند، که تنها زندگی انسانی را نویدبخش است.
ما کارگران اعلام می کنیم، جنبش قدرتمند خود را به پیش خواهیم برد. و این جنبش تا محو کامل این نظام، هرگز سر باز ایستادن ندارد.

ما کارگران، سالروز جان باختن« شاهرخ زمانی » را گرامی می داریم.

راهشان پر رهرو باد.

و پر اهتزاز باد مبارزات کارگران

۲۳ شهریور ۱۴۰۲

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

***********

نامه سرگشاده کارگران، معلمان و تشکلهای مختلف کارگری ایران به

شرکت کنندگان در یکصد و یازدهمین اجلاس سالانه سازمان جهانی کار ژنو، ۱۵ خرداد ۱۴۰۲ - پنجم ژوئن ۲۰۲۳

اخراج هیأت جمهوری اسلامی از ای ال ائ خواست ما کارگران

ما امضا کنندگان این نامه هیات‌های نمایندگی شرکت‌کننده در یکصد و بازدهمین اجلاس سازمان جهانی کار، را مورد خطاب قرار می‌دهیم و توجه آن‌ها را به سرکوب اعتراضات کارگران و مردمی در ایران جلب می‌کنیم.

طی سالیان گذشته، به‌خصوص در دو ساله اخیر سیاست‌های اقتصادی دولت ایران، فقر و فلاکت گسترده‌ای را برای عموم مردم، به‌ویژه برای مزدبگیران و کارگران ایجاد کرده‌است. قتل مهسا امینی (ژینا امینی) در شهریور ماه سال گذشته آتشی بر خشم مردم از اینهمه بی تامینی و زندگی فلاکتبار زد و جنبش زن زندگی آزادی بر آمدی از این اوضاع و علیه کل بساط فقر و فلاکت و استثمار حداکثری حاکم است. اما جای بسی تاسف‌است که پاسخ اعتراضات برحق ما کارگران، ما معلمان، ما بازنشستگان و فعالین دفاع از حقوق کودک و ما مردم چیزی جز سرکوب گسترده نبوده است. از جمله در طول این جنبش عظیم مردمی چندین هزار از مردم دستگیر و زندانی شده اند که در میان آنان کودکان و دانش آموزان هم دیده میشوند. متن کامل را اینجا کلیک کنید.

***********

از اعتصاب یک پارچه و متحدانه کارگران پروژه ای و تولیدی حمایت کنیم

کارگران هرگز به بی حقوقی، گرانی، تورم روزافزون و کاهش قدرت خرید شان تن نخواهند داد . اعتصاب کارگران پروژه‌ای با این ابعاد گسترده از برجستگی خاص خودش برخوردار است. چنانکه بسیاری از شهرها را درنوردیده .
از جمله خوزستان ،عسلویه بوشهر، دهلران بندرعباس ،اصفهان، گچساران، یزد، کرمان، سیرجان، شیراز ،آبادان ،هرمزگان، رفسنجان و شادگان، دشت عباس، جاسک ،قشم و دیگر شهرها یکپارچه و متحدانه خواهان افزایش ۷۹٪ درصدی دستمزد هایشان هستند. اعتصاب چنان وسیع است ،که کارگران پروژهای و تولیدی بیش از ۹۰ شرکت پیمانکاری و پالایشگاه ها پتروشیمی ها گاز و نفت و صنایع فلزات به این اعتصابات پیوستند.
کارگران علاوه بر درخواست افزایش دستمزد ۷۹ ٪درصدی، مطالباتی همچون نداشتن امنیت شغلی، بیمه، بهداشت محیط کار نیز دارند.
افزایش دستمزد همیشه و همواره از مطالبات دائمی و ضروری کارگران بوده است. و اکنون گستردگی اعتصابات نقطه قوت آن بشمار می رود. و دیگر اینکه کارگران دریافتند که قدرت آنها در اتحاد و همبستگی شان نهفته است. ضرورتا این فرصت به دست آمده برای کارگران شرایط مناسبی را فراهم کرده است، که دیگر کارگران تولیدی و خدماتی و حمل و نقل و......‌ ، نیز به این اعتصابات پیوندند. و اطمینان داشته باشند که موفق خواهند شد.
همچنین بهترین بستر و زمینه ایجاد تشکل های واقعی به وجود آمده است، که می‌توانند از طریق انتخاب نمایندگان خود تشکل شان را پی‌ریزی نمایند و سپس با برقراری ارتباطات مخفی و علنی به تشکیلات سراسری دست یابند.

زنده‌باد اتحاد و همبستگی کارگران ایران

پیش به سوی تشکیل تشکل های کارگری

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری

۵ اردیبهشت ۱۴۰۲

***********

با تمام قوا از کارزار""اعتراضی علیه مصوبه حداقل دستمزد ۱۴۰۲"" حمایت می کنیم

همکاران، کارگران و بازنشستگان ""قدرت ما در همبستگی و اتحاد ماست"".
ما : از همه کارگران بازنشستگان و دیگر زحمتکشان می خواهیم که با تلاش و کوشش خود در این کارزار اعتراضی به حداقل دستمزد مصوبه ۱۴۰۲ شورای عالی کار شرکت فعالانه داشته باشیم . شورای عالی کار حتی ماده ۴۱ قانون کار را نیز اجرا نکرده است و به قانون خودشان نیز پایبند نبوده ، بلکه آن را زیر پا گذاشته اند.
افزایش ۲۷٪ درصدی در قبال گرانی و افزایش روزافزون قیمت های مایحتاج معیشتی ما ، مبلغ بسیار ناچیز و اندکی بیش نیست.
شورای عالی کار کارگزار منافع طبقه سرمایه داران و کارفرمایان و حاکمان است . افزایش سودهای کلان و افسانه‌ای و نجومی سرمایه داران را بر تحمل فشار اقتصادی خانمان سوز ما طبقه کارگر ترجیح دادند . و ذلت و خواری این تصمیم ننگین و ضد انسانی را همیشه بر دوش خواهند کشید.
بیایید متحدانه باهم یک صدا به این تصمیم نابخردانه شورای نوکر حاکمان قدرت سیاسی و اقتصادی ""نه"" بگوییم.

پیش بسوی اتحاد سراسری کارگران ایران

پنجم فروردین ۱۴۰۲

کمیته پیگیری ایجاد تشکلهای کارگری ایران

***********

زن    زندگی    آزادی

عمل تروریستی مسمومیت دانش آموزان را شدیدن محکوم میکنیم .

جنبش انقلابی که با مرگ مهسا ( ژینا ) امینی شروع شد . حاصل بیش از چهار دهه از ظلم مضاعفی است ، که به زنان ایران تحمیل کرده اند . از همان اغاز این حکومت اسلامی چنان تیغ عمیقی را بر جان و روان و فیزیک و موقعیت اجتماعی زنان کشیدند که ، موجب باز پس گیری دستاوردهای مبارزاتی تا ان زمان انان گردید . و به موجب همین سرکوب خشن توانست وجود منحوس خودش را تا کنون حفظ و حراست نماید.
سرکوب زنان به مثابه مصداق اشکار و عینی دیکتاتوری عریان حکومت فاشیستی بشمار میرود.
جنبش انقلابی که به نام "زن، زندگی، ازادی" در ماه های اخیر شروع شد، با نام یک زن پا به عرصه گذاشت. چنانکه زنان بویژه دختران نوجوان و جوان ، فوری به پیشروان و رهبران خیابانی این خیزش انقلابی در جلو صفوف اعتراضات و تجمعات قرار گرفتند .
از مدارس تا دانشگاه ها، خیابانها و میادین حضوری انقلابی داشتند. علاوه بر اینکه بخش بزرگی از جان باخته گان و مجروحان و مصدومین دختران جوان بودند . مانند نیکا، سارا، و حدیث و ده ها دختران قهرمان این جنبش انقلابی را تداوم بخشیدن.
شعار "زن زندگی ازادی" به مفهوم کامل" نه "به شرایط اجتماعی حاضر بود.
انان که مقابل مستقیم مبارزات انقلابی زنان قرار گرفتند ، با شیوه کاملا تروریستی شیمیایی به جنگ علیه دختران جوان ، این پیشروان و نیروی محرک اعتراضات برخاستند . این یک جنگ تمام عیارضد انقلابی با مردم انقلابی بشمار میرود . این جنگ بر علیه جمعیت ۹۹٪ جامعه بشمار میرود . کودکان مورد هدف تنها از این خانواده ها برگزیده شدند . وقایع هرگز پنهان نمیماند.
جنگی که با سلاح شیمیایی بر علیه کودکان و نوجوانان ادامه دارد ، قطعن محکوم است و حتمن شکستی مفتضح را در پیش خواهد داشت . جنگ بر علیه کودکان یک جنایت اشکار و نزد اذهان عمومی جهانیان ، جنایات جنگی محسوب میشود.
ما کارگران ، از همه فراخوان های اعتراضی در محکومیت عمل تروریستی مسمویت کودکان و معلمان حمایت خود را اعلام میکنیم.
ما کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران حمایت و پشتیبانی خود را از فراخوان ۱۶ اسفند " شورای هماهنگی تشکل های صنفی فرهنگیان ایران " اعلام میکنیم.
ما همچنین 8 مارس که به عنوان برگ زرینی در مبارزات خونین زنان جهان بوده است را گرامی می داریم . و معتقدیم انقلاب اغاز شده با جان باختن یک زن و تداوم ان با حضور پر شور و انقلابی و جسورانه زنان همراه بوده است . این انقلابی زنانه است که تمام امال و ارزوها و مطالبات جامعه ایران را نمایندگی میکند.

دوازدهم اسفند ۱۴۰۱

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

***********

زن    زندگی    آزادی

منشور مطالبات حداقلی تشکل های مستقل صنفی و مدنی ایران

مردم شریف و آزاده‌ ایران!
در چهل و چهارمین سالروز انقلاب پنجاه و هفت، شیرازه اقتصادی و سیاسی و اجتماعی کشور به چنان گردابی از بحران و از هم گسیختگی فرو رفته است که هیچ چشم‌انداز روشن و قابل حصولی را نمی‌توان برای پایان دادن به آن در چهارچوب روبنای سیاسی موجود متصور بود. هم ازاین رو است که مردم ستمدیده ایران _ زنان و جوانان آزادیخواه و برابری طلب _ با از جان گذشتگی کم نظیری خیابان‌های شهرها را در سراسر کشور به مرکز مصافی تاریخی و تعیین کننده برای خاتمه دادن به شرایط ضد انسانی موجود تبدیل کرده‌اند و از پنج ماه پیش _ به رغم سرکوب خونین حکومت _ لحظه‌ای آرام نگرفته‌اند.
پرچم اعتراضات بنیادینی که امروز به‌دست زنان، دانشجویان، دانش آموزان، معلمان، کارگران و دادخواهان و هنرمندان، کوئیرها، نویسندگان و عموم مردم ستمدیده ایران در جای جای کشور از کردستان تا سیستان و بلوچستان برافراشته شده و کم سابقه‌ترین حمایت‌های بین‌المللی را به خود جلب کرده، اعتراضی است علیه زن ستیزی و تبعیض جنسیتی، ناامنی پایان ناپذیر اقتصادی، بردگی نیروی کار، فقر و فلاکت و ستم طبقاتی، ستم ملی و مذهبی، و انقلابی است علیه هر شکلی از استبداد مذهبی و غیر مذهبی که در طول بیش از یک قرن گذشته، بر ما _ عموم مردم ایران _ تحمیل شده است.
این اعتراضات ِ زیر و رو کننده، برآمده از متن جنبش‌های بزرگ و مدرن اجتماعی و خیزش نسل شکست ناپذیری است که مصمم‌اند بر تاریخ یکصد سال عقب‌ماندگی و در حاشیه ماندن آرمان بر پایی جامعه ای مدرن و مرفه و آزاد در ایران، نقطه پایانی بگذارند.
برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

بیانیه سندیکاها و تشکلات کارگری و بازنشستگان مستقل

پیرامون تجمعات اعتراضی در شهرهای مختلف نسبت به گرانی‌ها

اعلام پشتیبانی از اعتراض های دلیرانۀ مردم ایذه، اهواز، سوسنگرد، شیراز، شادگان و دزفول علیه افزایش سرسام آور قیمت کالاهای اساسی.
گرانی مداوم و کمر شکن ارزاق عمومی و دیگر کالاهای اساسی و جهش سرسام آور قیمت ها به دنبال حذف یارانه های این اقلام، زنگ های خطر را در سرتاسر کشور به صدا درآورده است:
خطر فرو رفتن هرچه بیشتر کارگران و توده های میلیونی مردم در باتلاق فقر و درماندگی و افزایش محرومیت آن ها، در اثر سیاست های مخرب و خانمان برانداز حکومت - که تماما در خدمت سرمایه داران و باندهای قدرت قرار دارد - بیش از پیش بار بحران های داخلی و خارجی را بر دوش کارگران و توده های مردم محروم و به جان آمده گذاشته و بخش های هرچه وسیع تری از آنان را به زیر خط فقر و فلاکت پرتاب می کند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

تداوم نبردی سخت و نابرابر برای تعیین حداقل مزد سال ۱۴۰۱

ماه‌ها و هفته‌های آخر هر سال زمان از سرگیری نبردی نابرابر، دشوار و حیاتی به منظور تعیین حداقل مزد و افزایش سطح عمومی دیگر مزدها برای سال آینده است. در یک سوی این نبرد میلیون‌ها کارگر زن و مرد در رشته‌های مختلف صنعت، خدمات و کشاورزی قرار دارند که خواستار مزدی درخور در مقابل فروش نیروی کار خود هستند، مزدی که پاسخگوی هزینه‌های روزافزون زندگی و تامین کننده نیازهای فزاینده‌ی خود و خانواده‌هایشان باشد. در طرف دیگر این نبرد، سرمایه‌داران و دولت حامی آنها و عوامل وابسته به کارفرمایان و دولت که زیر عنوان دروغین «نماینده کارگران» در «شورای عالی کار» قرار دارند که به شیوه‌های مختلف می‌کوشند تا آنجا که ممکن است سطح مزدهای واقعی، یعنی قدرت خرید کارگران، را پایین نگاه دارند و سهم هرچه بیشتری از تولید اجتماعی کارگران را به تصاحب سرمایه در آورند.
متن کامل بیانیه را اینجا کلیک کنید.

***********

سرکوب کشاورزان و مردم اصفهان، تعرض به آزادی و حقوق همه مردم است!

دستاورد چهار دهه پیشبرد سیاست‌ها و مدیریت آبی نادرست چیزی جز اختصاص غیر اصولی و کارشناسی آب زاینده رود به مصارف صنعتی و مناطق دیگر و در نتیجه خشک شدن این رود، نادیده گرفتن منافع کشاورزان و دیگر ساکنان منطقه، عدم اختصاص حق آبه و تخریب محیط زیست نبوده است. کشاورزان و مردمان آسیب دیده و معترض به این وضعیت، پس از نتیجه نگرفتن از پیگیری‌های طولانی از کانال‌های حقوقی و قانونی و اعتراض‌های مکرر خیابانی، ناگزیر در بستر خشک شده‌ی زاینده رود گردهم آمده و چادر زدند. این گردهمائی به صورت شبانه‌روزی همراه با شعارهای اعتراضی و بیان محکم و قاطع خواسته‌های تظاهر کنندگان ادامه یافت. نیروهای انتظامی و امنیتی این تجمع اعتراضی و بحق مردم را تحمل نکردند و از ساعت سه بامداد روز پنج‌شنبه تا نیمه‌های شب جمعه پنجم آذر با گسیل نیروهای بسیج و پلیس مردم را با سلاح گرم و گاز اشک آور سرکوب، زخمی و دستگیر کردند و پس از به آتش کشیدن چادرهای معترضین به ضرب و شتم و متفرق کردن آنان پرداختند. مردم معترض با صفوف متحد و جسارت تمام، مقاومت و ایستادگی کردند و نشان دادند که خشونت و بازداشت نمی‌تواند پاسخگوی خواسته‌های به حق مردم زحمتکش باشد. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

احضار، بازداشت و زندانی کردن فعالان جنبش‌های کارگری، اجتماعی و مدنی محکوم است!

اکنون برای همگان مانند روز روشن است که بحران اقتصادی - اجتماعی، سیاسی و فرهنگی عمیقی بر جامعه‌ی ایران حاکم است. همچنین بر اکثریت عظیم افراد جامعه، بویژه کارگران و زحمت‌کشان پوشیده نیست که حاکمان اقتصادی و سیاسی مسئول اصلی بحران‌های بزرگی هستند که سال‌هاست بر زندگی بیش از ٩۵ درصد مردم تحمیل گردیده است. فقر و سیه‌روزی و محرومیت اکثریت عظیم مردم از حداقل معیشت، مسکن، بهداشت، آموزش، فرهنگ و بیمه‌های اجتماعی به طور روزافزونی شدت می‌یابد و در همان حال سرمایه، دارائی و درآمد اقلیت حاکم سر به فلک می‌کشد.
اما فشار خرد کننده بر کارگران و زحمت‌کشان تنها در عرصه‌ی اقتصادی نیست. هرچه بر شرایط فلاکت‌بار اقتصادی و اجتماعی افزوده می‌گردد، تهاجم قدرت سیاسی حاکم بر فعالان جنبش کارگری و دیگر جنبش‌های اجتماعی و مدنی و به طور کلی به معترضان وضع موجود نیز اضافه می‌گردد. افزایش دستگیری‌ها، بازداشت‌ها و احضار به مراکز قضایی و امنیتی و زندانی کردن فعالان در یکماه گذشته حاکی از آن است که نهادهای حاکم در مقابل فقر گسترده و روزافزون، بیکاری، تورم افسار گسیخته، عدم اطمینان به آینده و در یک کلام به بحرانی که زندگی اکثریت زحمت‌کشان جامعه را به تباهی می‌کشاند، پاسخی جز سرکوب، ارعاب و بازداشت و زندان ندارند. نهادهای حاکم در مقابل اعتراض بحق و طبیعی فعالان کارگری، معلمان، بازنشستگان، فعالان اجتماعی و مدنی، در مقابل ابتدائی‌ترین خواست‌هایی که برای انسان جزء بدیهی‌ترین حقوق به شمار می‌رود به سلاح سرکوب و اختناق روی می‌آورند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است!

مردم را فورا واکسینه کنید!
اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیر مسئول و ناکارآمد به قتلگاهی تبدیل شده است که طبق آمار رسمی روزانه بیش از ٧٠٠ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت های وارد شده بر خانواده ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می نشینند. این کشتار کرونایی شهروندان در کنار ده ها معضل دیگر از جمله کمبود دارو و مراکز درمان، ضعف مالی بیماران و عدم توانایی خرید داروها، هزینه بالای تست کرونا و سی تی اسکن، گرانی ویزیت پزشکان بویژه مراکز درمانی خصوصی و ... مهم تر از آن اعمال تبعیض و شکاف طبقاتی در درمان و بهداشت و امر واکسیناسیون مردم محروم، نشان دهنده ابعاد دیگر سیاست های حاکم می باشد. ... برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست.

محاکمه فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت تپه را محکوم می‌کنیم

مردم آزاده ایران!
چنانکه می دانید شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به استناد اتهاماتی بی اساس فرزانه زیلابی را به دادگاه فراخوانده است.خانم زیلایی در مردادماه ۱۴۰۰ برای دومین باراست که محاکمه می گردد. پنجم مرداد در شعبه ۱۱۳و .-۳۱ مرداد به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «عضویت در گروههای معاند» و «توهین به رهبری» اتهاماتی است که قوه قضایی سالهای طولانی برای خفه کردن صدای حق خواهی معترضان، مطالبه گران و کنشگران به کار بسته اند‌‌. ما حصل این اتهامات خفه کردن صدای اعتراض به فقر و بیکاری، بهره کشی، زورگویی، فساد، غارتگری و نقض آشکار حقوق شهروندی و استقلال رای وکیل می باشد. وارد کردن این اتهامات به فرزانه زیلابی با هدف هر چه دشوارتر کردن پیگیری حقوقی حق خواهی کارگران و انتقام جویی از کارگران نیشکر هفت تپه صورت می گیرد.
ما اعلام می کنیم که وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست. اتهامات دستگاه قضایی به فرزانه زیلابی را اتهامی نخ نما و بی پایه می دانیم و همراه با کارگران هفت تپه حمایت خود را از این وکیل مردمی اعلام می داریم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران ‌وحومه

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

گروه اتحاد بازنشستگان

اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

اتحاد بازنشستگان

سه شنبه دوم شهریور ۱۴۰۰

***********

در حمایت از اعتراضات و تظاهرات بحق مردم خوزستان و دیگر شهرهای ایران

نزدیک به ۱۰ روز است که مردم خوزستان به دنبال آب، هوا، نان به پا خاسته اند. حق طبیعی هر انسانی حیات است. حیات بدون آب و هوا و غذا ممکن نیست اما پاسخ دولت و حکومت به مردم چیست؟

وعده و وعید های دروغین و اینک سرکوب است و سرکوب.
استبداد خشن حکومتی درحفظ منافع سرمایه داران بزرگ وابسته به حکومت و بی لیاقتی و بی مدیریتی در کنار عدم توجه به کم ترین و کوچکترین حقوق شهروندان خود گواه و مصداق حکومت ضد انسانی است، که ما اینک شاهد آن هستیم. سالهاست که مردم جنوب از بی‌آبی و هوای ناسالم در رنج هستند. طبق معمول نه تنها پاسخی در رفع مشکلات مردم شنیده نمی شود، بلکه این مشکلات هر روز بیشتر و بلاخره بحرانی شده است. مشکلات در کنار گرانی های روز افزون، بیکاری های گسترده، عدم تأمین معیشت و دیگر اوضاع غیر انسانی، موجب آن شد که جان به لب مردم برسد و به خیابان بریزند.

شعار معروف" تنها کف خیابان به دست میاد حقمان"
در حال حاضر مصداق یافته است. اعتراض مردم جنوب و همچنین حمایت مردمان شهرهای دیگر تنها برای آب نیست. بلکه اعتراض به همه بی حقوقی ها و رفتار های غیر انسانی است که سال هاست به جمعیت ۹۹/ درصدی تحمیل کرده اند. تحمیل بی حقوقی کامل که با اختناق، سرکوب و بازداشت و زندان همراه بوده است. اختلاس ها، دزدی و چپاول و غارت ثروت جمعیت ۹۹/ درصدی ها، همچنین اختصاص بودجه های غیر قابل تصور جهت ماجراجویی های جنگ افروزانه در منطقه و همچنین صرف بودجه های کلان و غیر ضرور برای بنگاه ها و موسسات حکومتی، خیریه و دینی مسولان، که هیچ گره‌ای از مشکلات و مصائب مردم نیازمند نگشوده و نخواهد گشود.
اعتراضات اینک به تنها بی‌آبی نیست. بلکه اعتراض به کلیه سیاست‌های اقتصادی و سیاسی است که به موجب آن مردم هر روز بیشتر از روز قبل در فقر و فلاکت فرو می‌روند.
ما کارگران از تمامی مطالبات مردم بپا خواسته در خوزستان و دیگر شهرها و کارگران زحمتکش ایران در عرصه‌های نفت و گاز و پتروشیمی و عرصه‌های تولید، خدمات و کشاورزی حمایت می‌کنیم. همچنین خواهان تحقق فوری کلیه خواسته های مردم زحمتکش و کارگران و متوقف شدن کشتار خونین تظاهرات های مردمی در شهرهای مختلف و آزادی تمام دستگیرشدگان هستیم.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

سوم مرداد ۱۴۰۰

***********

اطلاعیه شماره ۱

ما کارگران: از خواسته‌های کارگران اعتصابی حمایت می‌کنیم

کارگران نفت و پتروشیمی طی بیانیه‌ای در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و اوضاع نامناسب و غیرانسانی محیط کار، عدم اجرای وعده‌های داده‌شده جهت افزایش دستمزدها و دیگر مزایای شغلی و تحمیل رنج وبی حقوقی از جانب مقاطعه‌کاران و پیمانکاران دست چندم بر شرایط کار وزندگی این کارگران غیرقابل‌تحمل و به‌دوراز شأن انسان امروزی است دست به اعتصاب زدند. و در بیانیه ای به طرح مطالبات و خواسته‌های خود پرداخته‌اند اعم مطالبات و خواسته‌های این کارگران به شرح زیر است.
"مزد هیچ کارگر شاغل در نفت نباید کمتر از ۱۲ میلیون باشد. مزدها باید به‌موقع پرداخت شوند. دست پیمانکاران باید از صنعت نفت کوتاه شود و قراردادهای کارگران به قرارداد مستقیم و دائم تبدیل و اخراج کارگران ممنوع شود. قوانین برده‌داری مناطق آزاد باید لغو شوند. استانداردهای بهداشتی، محیط زیستی و ایمنی محیط کار، خوابگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی باید رعایت شوند. امنیتی سازی محیط‌های کار پایان یابد و حق تشکل، تجمع و اعتراض کارگران به رسمیت شناخته شود."
با گرانی روزافزون و دستمزدهای یک‌چهارم حداقل هزینه زندگی اعتصاب سراسر قریب‌الوقوع بود، که از مورخه ۲۹ خرداد رخ داد.
پایین نگه‌داشتن حداقل دستمزدها به معنای افزایش سودهای افسانه‌ای سرمایه‌داران به شمار می‌رود. گرسنگی دادن به بیش از ۶۵ درصد جمعیت جامعه که شامل کارگران می‌باشد، مصداق نسل‌کشی آشکار است. تحمیل بی حقوقی مطلق به کارگران از طریق پایین نگه‌داشتن سطح دستمزدها، همچنین اوضاع نامناسب و غیراستاندارد محیط کار و محل زیست کارگران پروژه‌ای، ظلم مضاعفی است که بر این کارگران روا می‌دارند.
کار طاقت‌فرسا در دمای بالا ۵٠ درجه، دستمزد پایین و نبود خدمات متناسب با شرایط کاری وزندگی در خوابگاه‌های غیربهداشتی شایسته هیچ جانداری نیست. زندگی کارگران پروژه‌ای در عصر حاضر مانند برده‌داری تاریخ باستان است. ما کارگران اعلام می‌نمایم که چنین شرایط غیرانسانی غیرقابل‌تحمل است. هم‌چنین ما کارگران خواهان تحقق فوری خواسته‌های همکاران اعتصابی خود هستیم و از همه این کارگران می‌خواهیم با متحد کردن صفوف و ایجادتشکل های کارگری متناسب با شرایط موجود تا تحقق مطالباتشان به اعتصاب خود ادامه بدهند.‌‌

کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های آزاد کارگری ایران

جمعه چهارم تیرماه هزاروچهارصد