افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


کمیته پیگیری                                                                                                                      چهارشنبه ٣ شهریور ۱۴۰۰ - ۲۵ آگوست ۲۰۲۱


عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است!

مردم را فورا واکسینه کنید!
اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیر مسئول و ناکارآمد به قتلگاهی تبدیل شده است که طبق آمار رسمی روزانه بیش از ٧٠٠ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت های وارد شده بر خانواده ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می نشینند. این کشتار کرونایی شهروندان در کنار ده ها معضل دیگر از جمله کمبود دارو و مراکز درمان، ضعف مالی بیماران و عدم توانایی خرید داروها، هزینه بالای تست کرونا و سی تی اسکن، گرانی ویزیت پزشکان بویژه مراکز درمانی خصوصی و ... مهم تر از آن اعمال تبعیض و شکاف طبقاتی در درمان و بهداشت و امر واکسیناسیون مردم محروم، نشان دهنده ابعاد دیگر سیاست های حاکم می باشد. ... برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست.

محاکمه فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت تپه را محکوم می‌کنیم

مردم آزاده ایران!
چنانکه می دانید شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به استناد اتهاماتی بی اساس فرزانه زیلابی را به دادگاه فراخوانده است.خانم زیلایی در مردادماه ۱۴۰۰ برای دومین باراست که محاکمه می گردد. پنجم مرداد در شعبه ۱۱۳و .-۳۱ مرداد به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «عضویت در گروههای معاند» و «توهین به رهبری» اتهاماتی است که قوه قضایی سالهای طولانی برای خفه کردن صدای حق خواهی معترضان، مطالبه گران و کنشگران به کار بسته اند‌‌. ما حصل این اتهامات خفه کردن صدای اعتراض به فقر و بیکاری، بهره کشی، زورگویی، فساد، غارتگری و نقض آشکار حقوق شهروندی و استقلال رای وکیل می باشد. وارد کردن این اتهامات به فرزانه زیلابی با هدف هر چه دشوارتر کردن پیگیری حقوقی حق خواهی کارگران و انتقام جویی از کارگران نیشکر هفت تپه صورت می گیرد.
ما اعلام می کنیم که وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست. اتهامات دستگاه قضایی به فرزانه زیلابی را اتهامی نخ نما و بی پایه می دانیم و همراه با کارگران هفت تپه حمایت خود را از این وکیل مردمی اعلام می داریم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران ‌وحومه

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

گروه اتحاد بازنشستگان

اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

اتحاد بازنشستگان

سه شنبه دوم شهریور ۱۴۰۰

***********

در حمایت از اعتراضات و تظاهرات بحق مردم خوزستان و دیگر شهرهای ایران

نزدیک به ۱۰ روز است که مردم خوزستان به دنبال آب، هوا، نان به پا خاسته اند. حق طبیعی هر انسانی حیات است. حیات بدون آب و هوا و غذا ممکن نیست اما پاسخ دولت و حکومت به مردم چیست؟

وعده و وعید های دروغین و اینک سرکوب است و سرکوب.
استبداد خشن حکومتی درحفظ منافع سرمایه داران بزرگ وابسته به حکومت و بی لیاقتی و بی مدیریتی در کنار عدم توجه به کم ترین و کوچکترین حقوق شهروندان خود گواه و مصداق حکومت ضد انسانی است، که ما اینک شاهد آن هستیم. سالهاست که مردم جنوب از بی‌آبی و هوای ناسالم در رنج هستند. طبق معمول نه تنها پاسخی در رفع مشکلات مردم شنیده نمی شود، بلکه این مشکلات هر روز بیشتر و بلاخره بحرانی شده است. مشکلات در کنار گرانی های روز افزون، بیکاری های گسترده، عدم تأمین معیشت و دیگر اوضاع غیر انسانی، موجب آن شد که جان به لب مردم برسد و به خیابان بریزند.

شعار معروف" تنها کف خیابان به دست میاد حقمان"
در حال حاضر مصداق یافته است. اعتراض مردم جنوب و همچنین حمایت مردمان شهرهای دیگر تنها برای آب نیست. بلکه اعتراض به همه بی حقوقی ها و رفتار های غیر انسانی است که سال هاست به جمعیت ۹۹/ درصدی تحمیل کرده اند. تحمیل بی حقوقی کامل که با اختناق، سرکوب و بازداشت و زندان همراه بوده است. اختلاس ها، دزدی و چپاول و غارت ثروت جمعیت ۹۹/ درصدی ها، همچنین اختصاص بودجه های غیر قابل تصور جهت ماجراجویی های جنگ افروزانه در منطقه و همچنین صرف بودجه های کلان و غیر ضرور برای بنگاه ها و موسسات حکومتی، خیریه و دینی مسولان، که هیچ گره‌ای از مشکلات و مصائب مردم نیازمند نگشوده و نخواهد گشود.
اعتراضات اینک به تنها بی‌آبی نیست. بلکه اعتراض به کلیه سیاست‌های اقتصادی و سیاسی است که به موجب آن مردم هر روز بیشتر از روز قبل در فقر و فلاکت فرو می‌روند.
ما کارگران از تمامی مطالبات مردم بپا خواسته در خوزستان و دیگر شهرها و کارگران زحمتکش ایران در عرصه‌های نفت و گاز و پتروشیمی و عرصه‌های تولید، خدمات و کشاورزی حمایت می‌کنیم. همچنین خواهان تحقق فوری کلیه خواسته های مردم زحمتکش و کارگران و متوقف شدن کشتار خونین تظاهرات های مردمی در شهرهای مختلف و آزادی تمام دستگیرشدگان هستیم.

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

سوم مرداد ۱۴۰۰

***********

اطلاعیه شماره ۱

ما کارگران: از خواسته‌های کارگران اعتصابی حمایت می‌کنیم

کارگران نفت و پتروشیمی طی بیانیه‌ای در اعتراض به سطح نازل دستمزدها و اوضاع نامناسب و غیرانسانی محیط کار، عدم اجرای وعده‌های داده‌شده جهت افزایش دستمزدها و دیگر مزایای شغلی و تحمیل رنج وبی حقوقی از جانب مقاطعه‌کاران و پیمانکاران دست چندم بر شرایط کار وزندگی این کارگران غیرقابل‌تحمل و به‌دوراز شأن انسان امروزی است دست به اعتصاب زدند. و در بیانیه ای به طرح مطالبات و خواسته‌های خود پرداخته‌اند اعم مطالبات و خواسته‌های این کارگران به شرح زیر است.
"مزد هیچ کارگر شاغل در نفت نباید کمتر از ۱۲ میلیون باشد. مزدها باید به‌موقع پرداخت شوند. دست پیمانکاران باید از صنعت نفت کوتاه شود و قراردادهای کارگران به قرارداد مستقیم و دائم تبدیل و اخراج کارگران ممنوع شود. قوانین برده‌داری مناطق آزاد باید لغو شوند. استانداردهای بهداشتی، محیط زیستی و ایمنی محیط کار، خوابگاه‌ها و سرویس‌های بهداشتی باید رعایت شوند. امنیتی سازی محیط‌های کار پایان یابد و حق تشکل، تجمع و اعتراض کارگران به رسمیت شناخته شود."
با گرانی روزافزون و دستمزدهای یک‌چهارم حداقل هزینه زندگی اعتصاب سراسر قریب‌الوقوع بود، که از مورخه ۲۹ خرداد رخ داد.
پایین نگه‌داشتن حداقل دستمزدها به معنای افزایش سودهای افسانه‌ای سرمایه‌داران به شمار می‌رود. گرسنگی دادن به بیش از ۶۵ درصد جمعیت جامعه که شامل کارگران می‌باشد، مصداق نسل‌کشی آشکار است. تحمیل بی حقوقی مطلق به کارگران از طریق پایین نگه‌داشتن سطح دستمزدها، همچنین اوضاع نامناسب و غیراستاندارد محیط کار و محل زیست کارگران پروژه‌ای، ظلم مضاعفی است که بر این کارگران روا می‌دارند.
کار طاقت‌فرسا در دمای بالا ۵٠ درجه، دستمزد پایین و نبود خدمات متناسب با شرایط کاری وزندگی در خوابگاه‌های غیربهداشتی شایسته هیچ جانداری نیست. زندگی کارگران پروژه‌ای در عصر حاضر مانند برده‌داری تاریخ باستان است. ما کارگران اعلام می‌نمایم که چنین شرایط غیرانسانی غیرقابل‌تحمل است. هم‌چنین ما کارگران خواهان تحقق فوری خواسته‌های همکاران اعتصابی خود هستیم و از همه این کارگران می‌خواهیم با متحد کردن صفوف و ایجادتشکل های کارگری متناسب با شرایط موجود تا تحقق مطالباتشان به اعتصاب خود ادامه بدهند.‌‌

کمیته پیگیری ایجاد تشکل‌های آزاد کارگری ایران

جمعه چهارم تیرماه هزاروچهارصد