افق روشن
www.ofros.com

تجمع رانندگان تاکسی؛ صنفی یا سیاسی؟


مازندنومه                                                                                                   شنبه ٢٢ مرداد ماه ١٣٩٠

بیش از ١۵٠ راننده تاکسی در فریدونکنار سه شنبه مقابل ساختمان فرمانداری و شهرداری این شهرستان اعتصاب کردند/مسافران تا ساعت ها مسیرهای طولانی را با پای پیاده رفتند/ موضوع امنیتی است و فرماندار به شدت باید این موضوع را پیگیری کند تا تکرار نشود.
به گزارش خبرنگارمازندنومه،ماجرا از آنجا آغاز شد که از دو هفته گذشته تاکنون رانندگان تاکسی در این شهر مبلغ ۵٠٠ ریال کرایه تاکسی را بدون مصوبه و بی رویه افزایش دادند.
واحد تاکسی رانی شهرداری فریدونکنار نیز در پی شکایت یکی از مسافران مبنی بر دریافت افزایش کرایه تاکسی به واحد تاکسی رانی، خودروی راننده متخلف را در پارکینگ شهرداری توقیف کرد که همکاران این راننده با تحریک رییس اتحادیه به حمایت از راننده متخلف به اعتصاب دست زدند. در ادامه این جریان مسافران نیز هرکدام تا ساعت ها مسیرهای طولانی را با پای پیاده می رفتند.
رانندگان تاکسی نیز اجازه مسافر کشی به خودروهای شخصی و یا مینی بوس ها را نیز نداده بودند.
به گزارش خبرنگار ما یکی از شهروندان ضمن انتقاد شدید از مسئولان شهرستانی و شهری یادآورشد: در زمان فرماندار اسبق تعدادی از رانندگان تاکسی در فریدونکنار دست به اعتصاب زده بودند که به دستور فرماندار،تعدادی از خودرروهای مینی بوس که در مسیر فریدونکنار به بابلسر و آمل به فریدونکنار مشغول کار بودند، برای حمل و نقل مسافران شهری به داخل شهر هدایت شدند که تعدادی از این رانندگان مینی بوس توسط رانندگان تاکسی مورد ضرب و شتم هم قرار گرفتند.
رانندهای مزبور طی شکایتی به نیروی انتظامی خواستار پیگیری موضوع شدند که مورد حمایت مسئولان نیروی انتظامی قرار نگرفتند.
"خانم خالقی "-یکی از شهروندان فریدون کناری- به خبرنگار ما اظهارداشت: متاسفانه این بار فرماندار فریدونکنار بعد از اعتصاب رانندگان تاکسی برای حمل و نقل و جابه جایی مسافران شهری اقدامی نکرد و سکوت کرد و ضمن رایزنی با رییس اتحادیه تاکسی رانی مثل دو ماه گذشته که اعتصاب این چنینی به بهانه ورود خودروهای سواری بابلسر به فریدونکنار به داخل شهر رخ داده بود حق را به رانندگان تاکسی داد.
رییس اتحادیه تعاونی های تاکسیرانی مازندران در این خصوص گفت: مسئولان بعد از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها قول هایی برای افزایش نرخ کرایه تاکسی داده بودند که متاسفانه تاکنون عملی نشده است.
"سید علی رزمگه" اظهارداشت: در راستای طرح هدفمند کردن یارانه ها، بنزین یک هزارریالی به چهار هزار ریال و نیز گاز ۴۵٠ ریالی به چهار هزار ریال و قیمت لوازم یدکی و لاستیک وغیره افزایش یافته و هم چنین همه مایحتاج اعم از شیر، شکر، قند، روغن و غیره که یارانه ای بودند روز به روز در حال افزایش است، ولی تاکنون کرایه تاکسی اضافه نشده است.
وی با اشاره به اینکه ما هم جزو همان مردمی هستیم که بعد از اجرای طرح هدفمند کردن یارانه ها کالا را با افزایش می خریم؛ گفت: امروز با درآمد ٢۵٠ هزار تومان نمی شود زندگی کرد لذا در چندین مرحله نامه نگاری هایی صورت گرفته است ولی تاکنون اقدامی نشده است.
معاون عمرانی استاندار مازندران هم گفت: از اینکه رانندگان تاکسی دست به اعتصاب زدند شاید دارای خواسته ای باشند ولی اینکه آنها اجازه کار کردن به خودروهای حمل و نقل عمومی را نمی دهند موضوع امنیتی است که فرماندار به شدت باید این موضوع را پیگیری کند تا تکرار نشود.
سید عیسی هاشمی با بیان این که کرایه تاکسی را شورای اسلامی شهر و فرماندار باید مورد بررسی قرار دهند،تصریح کرد: ما مطالبات رانندگان را مورد بررسی قرار می دهیم، اگر به حق است باید به این قشر کمک کرد در غیر این صورت باید با آنها برخورد جدی شود. به گزارش خبرنگار ما ، مشکل افزایش کرایه تاکسی در برخی دیگر از شهرستان های مازندران شدت گرفته که به عنوان نمونه در بابل از مدت ها قبل کرایه تاکسی بدون هیچ گونه مصوبه ای از سوی شورای شهر و فرمانداری، افزایش یافته است.
هم اکنون نیز درگیری های لفظی متعددی بین رانندگان تاکسی و مسافران در شهر ادامه دارد اما هنوز متولی مشخصی برای رفع و پاسخگویی به این مشکل مشخص نشده است. این افزایش کرایه تاهفته گذشته ۵٠٠ ریال بوده است اماهم اکنون برخی رانندگان تعرفه جعلی (غیر مصوب) ٧۵٠ ریالی را نشان می دهند که برای شهروندان با شرایط افزایش تورم قابل تحمل نیست.
خبرنگار مازندنومه در همین زمینه با امام جمعه بابل تلفنی گفت و گو کرده است که روحانی گفت: بنده هم شنیده ام افزایش کرایه تاکسی در بابل و برخی از شهرستان های اطراف بدون مصوبه نهادهای مرتبط صورت گرفته است.
حجت الاسلام حسن روحانی بیان کرد: فرماندار شهر و مسئول کمیسیون حمل و نقل شورای اسلامی شهرباید پاسخگوی این حرکت باشند. وی ادامه داد: سرخود نمی شود نهادی یا هرفردی قیمتی را افزایش دهد چراکه امر معقولی نیست.
امام جمعه بابل اظهارداشت: باید با یک ارزیابی درست اقدامی صورت پذیرد که رانندگان و مردم دچار خسران نشوند.

------------------------

تجمع به جای مسافرکشی

تعدادی از رانندگان تاکسی شهرستان ساری صبح روز سه شنبه جلوی ساختمان شورای شهر مرکز استان تجمع کردند/یکی از رانندگان تاکسی گریه می کرد که ۵٠ هزار تومان از پدرش قرض کرده است تا مایحتاج ماه رمضان را برای خانواده اش خریداری کند/اشتباه از سوی فرماندار مرکز استان است که به قوانین آشنایی ندارد.(ویرایش دوم)
به گزارش خبرنگار مازندنومه،این تجمع صنفی به خاطر افزایش نیافتن کرایه ها پس از اجرای طرح هدفمندی یارانه ها صورت گرفت. برخی رانندگان تاکسی شهر ساری مدتی است بدون مجوز و مصوبه شورای شهر به گرفتن کرایه اضافی از مسافران اقدام کرده اند که بعضا" این موضوع باعث مشاجراتی نیز بین راننده و مسافر شده است.
بر اساس این گزارش فرامرز نقیبی-رییس شورای شهر ساری-با نماینده رانندگان تجمع کرده دیدار کرد و ضمن پذیرش مشکلات و حرف های آنان گفت:صد در صد حق با این رانندگان است و ما این مشکل را پیگیری می کنیم.
نقیبی به خبرنگار ما گفت:با فرمانداری مرکز استان صحبت کرده است تا جلسه شورای حل اختلاف تشکیل و به این موضوع رسیدگی شود. وی با بیان این که شورای شهر نرخ کرایه ٢٠٠ تومانی را تصویب کرد،اما با اعتراض فرمانداری مواجه شد،افزود:وقتی چنین اختلافی پیش می آید،مصوبه شورا قابلیت اجرایی دارد و اکنون باید به شورای حل اختلاف مراجعه کرد.
نقیبی ترکیب شورای حل اختلاف را شامل استاندار مازندران، ادیانی و شجاعی نمایندگان مردم قائم شهر و ساری در مجلس و نماینده دادگستری دانست و گفت:در جلسه سه جانبه ما با فرمانداری و مسئولان امنیتی مشکل راننده های تاکسی را بررسی خواهیم کرد.
وی با اشاره به این که اشتباه از سوی فرماندار مرکز استان است که به قوانین آشنایی ندارد(البته ساری ماه هاست فرماندار ندارد و با سرپرست اداره می شود)،تصریح کرد:در شورا همواره به روی مراجعه کننده ها باز است و ما تنها مرجعی هستیم که راحت به همه پاسخ می دهیم.
رییس شورای شهر ساری در ادامه با بیان این که بعد از هدفمندی یارانه ها نرخ نان از ۵٠ تومان به ٢۵٠ تومان و نرخ گاز از ٣٠ تومان به ۴٠٠ تومان افزایش یافته،افزود:در این وضعیت نمی توان انتظار داشت کرایه ها افزایش نیابد.
وی در ادامه گفت:یکی از رانندگان تاکسی گریه می کرد که ۵٠ هزار تومان از پدرش قرض کرده است تا مایحتاج ماه رمضان را برای خانواده اش خریداری کند! محمد آقامیری-دیگر عضو شورای شهر-هم به خبرنگار ما گفت:ما از قبل این تجمع را پیش بینی می کردیم و به دستگاه های اجرایی وامنیتی هشدار داده بودیم.
خاطرنشان می کنیم در این تجمع حدود ۵٠ راننده تاکسی حضور داشتند که بعد از شنیدن قول های مناسب از سوی شورایی ها،با ذکر صلوات پراکنده شدند گفتنی است مشابه این قضیه در شهرهای دیگر استان مثل بابل و فریدونکنار نیز روی داده است.
به گزارش مازندنومه،در روزهای اول تیرماه رانندگان تاکسی فریدونکنار مبلغ ۵٠٠ ریال کرایه تاکسی را بدون مصوبه و بی رویه افزایش دادند.
اواخر تیرماه امسال بود که واحد تاکسی رانی شهرداری فریدونکنار نیز در پی شکایت یکی از مسافران مبنی بر دریافت افزایش کرایه تاکسی به واحد تاکسی رانی، خودروی راننده متخلف را در پارکینگ شهرداری توقیف کرد که همکاران این راننده با تحریک رییس اتحادیه به حمایت از راننده متخلف به اعتصاب دست زدند. در ادامه این جریان مسافران نیز هرکدام تا ساعت ها مسیرهای طولانی را با پای پیاده می رفتند.رانندگان تاکسی نیز اجازه مسافر کشی به خودروهای شخصی و یا مینی بوس ها را نیز نداده بودند.
در بابل از مدت ها قبل کرایه تاکسی بدون هیچ گونه مصوبه ای از سوی شورای شهر و فرمانداری، افزایش یافته است. هم اکنون نیز درگیری های لفظی متعددی بین رانندگان تاکسی و مسافران در شهر ادامه دارد اما هنوز متولی مشخصی برای رفع و پاسخگویی به این مشکل مشخص نشده است.
خاطرنشان می کنیم اعضای شورای شهر ساری در جلسات خود بارها بر پایین بودن نرخ کرایه های تاکسی و وجود مشکل در این صنف تاکید کرده بودند،اما اقدام عملی از سوی آن ها مشاهده نشد.