افق روشن
www.ofros.com

تجمع کارگران متروی کرج، ادامه اعتصاب در

متروی اهواز،شرایط کارگران دشت ناز و جان باختن یک کارگر


مهر - ایلنا - فارس و...                                                                                         شنبه ٢ مهرماه ١٣٩٠

شهردارکرج دررابطه با تجمع اعتراضی دیروزکارگران متروی کرج

کارگران متروی کرج ازفروردین سال ١٣٩٠تاکنون حقوقی دریافت نکرده اند.دیروزاین کارگران دراعتراض به عدم پرداخت حقوقشان مقابل کارگاه متروی کرج در ميدان امام حسين تجمع كردند.بدنبال این تجمع اعتراضی شهردارکرج از طرف کارفرما(سازمان قطارشهری کرج)، پیمانکار(شرکت سابیر)را مسئول عدم پرداخت حقوق کارگران می داند.
به گزارش مهرشهردار کرج با بیان اینکه شهرداری همه صورت وضعیت های شرکت سابیر، پیمانکار قطار شهری کرج را پرداخت کرده است، گفت:شهرداری یک میلیارد و ۶٠٠ میلیون تومان به سابیر پرداخت کرده است و این شرکت باید حقوق معوق کارگران را پرداخت کند.
به گزارش مهر، روز گذشته کارگران شرکت سابیر و قطار شهری کرج با برگزاری تجمعی خواهان دریافت حقوق معوقه خود شدند و این در حالیست که به دلیل کوتاهی این شرکت پیمانکاری قطار شهری از آن گرفته شده است.
از همین رو سید علی آقازاده صبح امروز در گفتگو با برنامه رادیویی " شهر من سلام " رادیو البرز در پاسخ به اعتراض کارکنان قطار شهری با اذعان بر تعویق هفت ماهه حقوق کارکنان و پرسنل سازمان قطار شهری کرج گفت: به طور صریح، واضح و شفاف باید گفت، کارگرانی که به استخدام شرکت سابیر به عنوان پیمانکار قطار شهری کرج درآمده اند هفت ماه است حقوق دریافتی نداشته اند.
وی افزود: بسیاری از این کارکنان نیز درحالی در سازمان قطار شهری کرج کار کردند که از عید سال گذشته تا کنون حقوق دریافت نکرده اند.
آقازاده تصریح کرد: بر مبنای قانون، ضابطه و قراردادهای موجود، سازمان قطار شهری کرج به عنوان کارفرما ملزم به پرداخت صورت وضعیت های پیمانکار است.
وی با اشاره پیگیری های مستمر در این خصوص گفت: صورت وضعیت های پیمانکار از سوی سازمان قطار شهری پرداخت شده و این درحالیست که متاسفانه شرکت سابیر نسبت به این مهم کوتاهی کرده است.
شهردار کرج تاریخ آخرین پرداختی به پیمانکار شرکت سابیر را تیر ماه سال جاری ذکر کرد و گفت: آخرین پرداختی شهرداری به شرکت سابیر در این زمان یک میلیارد و ۶٠٠ میلیون تومان بوده است.
شهردار کرج تصریح کرد: در جلسه هیئت مدیره سازمان قطار شهری کرج قرار شد، صورت وضعیت های شرکت سابیر پرداخت نشود مگر آنکه اولین پول پرداختی حقوق کارگران باشد.
آقازاده با اشاره به گفتگو با مدیر شرکت سابیر از آماده شدن مبلغ یک میلیارد تومان برای حقوق معوقه کارکنان و کارگران این شرکت خبرداد و افزود: با این میزان مبلغ حقوق حدود دو ماه از کارگران و پرسنل شرکت سابیر پرداخت می شود.
آقازاده همچنین از پرداخت یک میلیارد تومان از محل مطالبات شرکت سابیر تنها به عنوان حقوق کارکنان در هفته آینده خبر داد و گفت: با تحقق این روند پایان هفته آینده حدود سه ماه از حقوق معوقه پرداخت می شود و ما بقی آن نیز طی برنامه ریزی هایی پرداخت می شود. درهمین رابطه:

--------------------------

علیرغم وعده و تهدید اعتصاب کارگران متروی اهواز ادامه دارد

تعدادی از كارگران شركت سابير(پيمانكار قطارشهري كرج )مقابل کارگاه متروی کرج در ميدان امام حسين تجمع كرده اند.
به گزارش ایلنا،اين تجمع امروز٣٠ شهریور در مقابل كارگاه قطارشهري كرج در ميدان امام حسين (ع) با انگيزه احقاق حقوق معوقه كارگران صورت پذيرفته است.
يكي از تجمع كنندگان گفت: مدت ٧ ماه هست كه حقوق خود را از شركت سابير دريافت نكرده ايم و در تأمين معشيت خود و خانواده هايمان دچار مشكل شده ايم.
بيش از ١٢٠٠ كارگر براي شركت سابير در كارگاه هاي مختلف قطارشهري كرج در حال فعاليت هستند.
بنا به همین گزارش نيروي انتظامي در كنار تجمع كنندگان حاضر است و اين تجمع در آرامش كامل در حال انجام است اما هيچ يك از مديران ارشد شهرداري كرج و شركت سابير تاكنون در اين تجمع حاضر نشده است.

--------------------------

علیرغم وعده و تهدید اعتصاب کارگران متروی اهواز ادامه دارد

وعده پریروزشهرداراهوازهم توخالی درآمدوتابه امروزحقوق عقب افتاده کارگران اعتصابی متروی اهواز پرداخت نشده است.امروزهلاکویی مدیرعامل قطارشهری اهوازکارگران اعتصابی راتهدیدکردکه درصورت ادامه اعتصاب بیشتر ضرر خواهند کرد.
عباس هلاكويي مدیرعامل قطارشهری اهواز بتاریخ ٣٠شهریوربه خبرنگارایسناگفت: مجموع حقوق يك‌ماه كارگران شركت كيسون(پيمانكار پروژه قطار شهري اهواز) ۵٠٠ ميليون تومان است و با توجه به اين‌كه به‌تازگي ١،۵ ميليارد تومان از سوي كارفرما به پيمانكار پرداخت شده، به اين ترتيب كيسون مي‌تواند حقوق سه‌ماه كارگران را پرداخت كند.
وي افزود: پيمانكار پروژه در صورتي كه به ادامه كار تمايل دارد، بايد پرداخت حقوق كارگران را در اولويت قرار دهد. هلاكويي تصريح كرد: كارگران هم در صورتي كه به سر كار بازنگردند، بيشتر ضرر مي‌كنند. در صورتي كه به كار خود ادامه دهند، ممكن است حقوق آن‌ها با تاخير پرداخت شود، ولي در هر صورت اين حق آن‌ها پرداخت مي‌شود، ولي اگر به كار خود بازنگردند، كاري انجام نداده‌اند كه حقوقي به آن‌ها پرداخت شود و حتي ممكن است پيمانكار با آن‌ها تسويه كند و اخراج شوند.
مديرعامل سازمان قطار شهري اهواز تاكيد كرد: پيمانكار هم متعهد شده كه تا ١٠ روز ديگر حقوق يك‌ماه كارگران را پرداخت كند. بنا بهمین گزارش، كارگران متروي اهواز از روز پنجم شهريورماه به دليل تاخير در پرداخت حقوق دست از كار كشيده‌اند.

--------------------------

درددل وابراز نارضایتی کارگران شرکت زراعی دشت ناز مازندران

به گزارش فارس از میاندرود، جمعی از کارگران شرکت زراعی دشت ناز میاندرود در گفت‌وگو با خبر نگار فارس در میاندرود از وضعیت شغلی خود ابراز نارضایتی کرده و از مسئولان فضای کار و کارگری استان و کشور تقاضای توجه و رسیدگی کردند.
این کارگران که به دلیل نداشتن امنیت شغلی نخواستند نام آنها ذکر شود عمده‌ترین مشکل خود را نداشتن قرارداد با این شرکت‌وکار به صورت روزمزدی عنوان کردند. یکی از کارگران در این باره اظهار داشت: ١٢سال است که در این شرکت کار می‌کنم و زندگی من از این شغل تامین می‌شود اما مدیران این شرکت طوری با من و دیگر کارگران برخورد می‌کنند که انگار ما این شغل را به عنوان شغل دوم خود انتخاب کرده‌ایم.
وی افزود: هر وقت که کار شرکت عقب باشد ما باید به صورت فشرده کار کنیم و حتی در مواقعی که مقتضیات شرکت ایجاب کرده 38ساعت بدون استراحت و وقفه کار کرده‌ایم اما بلافاصله بعد از آن به ما گفته شده که فعلا با شما کار نداریم و به شما اطلاع می‌دهیم و این شغل ١٢ساله ماست.
کارگر دیگری در این زمینه بیان داشت: هر وقت که به ما اعلام شود باید در شرکت حاضر باشیم و در غیر این‌صورت همین موقعیت پاره وقت نیز از ما سلب می‌شود و با توجه به بیکاری در منطقه سریعا شخص دیگری بدون عقد قرارداد جایگزین می‌شود.
وی با طرح این سوال که آیا مدیران این شرکت دولتی از گذشته تاکنون باید از بیکاری در منطقه سو استفاده کرده و کارگران را بدون قرارداد و حق اولاد، همسر، مسکن و هرگونه مسئولیت‌پذیری از جانب شرکت به کار بگیرند.
وی ادامه داد: اگر در شرکت‌های دولتی قانون کار رعایت نشود و کارگران و کارفرمایان در جایگاه قانونی خود قرار نداشته باشند چه توقعی از شرکت‌های خصوصی و بعضا قانون‌گریز باید داشته باشیم.
فرد دیگری از این گروه کارگری در مورد وضعیت شغلی خود بیان داشت: از اول دی تا شانزدهم فروردین هر سال شرکت زراعی دشت‌ناز بیمه کارگران را به پیمانکار واگذار می‌کند با اینکار هر چند کارگران را کاملا در اختیار دارد اما به نوعی قانون را دور زده و از مسئولیت‌های قانونی در برابر کارگران شانه خالی می‌کند.
وی در این مورد ادامه داد: من پس از ١٠ سال کار برای این شرکت اگر ماه‌های بیمه شدنم را جمع کنم کمتر از هفت سال می‌شود اگر این تناسب ادامه پیدا کند من باید تا ۶٠ سالگی کار کنم تا بازنشست شوم.
وی درباره پرسش خبرنگار فارس مبنی بر دلیل عدم اعتراض کارگران و پیگیری از مراجع قانونی بیان داشت: از آنجایی‌ که هیچ قراردادی با ما بسته نشده ترس از بیکاری و اخراج جرات پیگیری این مساله را از کارگران می‌گیرد.

--------------------------

جرثقیل ساختمانی جان کارگر جوان را گرفت

سقوط قطعه ای از دکل جرثقیل ثابت ساختمانی و برخورد آن با کارگری که در کارگاه ساختمانی مشغول کار بود، باعث مرگ وی شد.
به گزارش پایگاه خبری ١٢۵، این حاثه عصر دیروز ٢٩ شهریوردر خیابان سید جمال الدین اسدآبادی، هنگام افزودن یک قطعه به دکل جرثقیل رخ داد که به علت آزاد شدن ترمز جرثقیل این قطعه همراه با کابل بالابر آن سقوط کرد و روی یکی از کارگرانی افتاد که در محل گودبرداری شده مشغول کار بودند.
به گفته علیرضا جبارزاده فرمانده آتش نشانان، پیش از رسیدن آتش نشانان همکاران این کارگر وی را از زیر قطعه جرثقیل بیرون آورده بودند و آتش نشانان بی درنگ همزمان با ایمن سازی محل و پیشگیری از حرکت قطعه رها شده جرثقیل، خواستار حضور امدادگران اورژانس در محل حادثه شدند.
امدادگران اورژانس با انجام معاینات لازم در محل حادثه، مرگ این کارگر جوان را تائید و اعلام کردند