افق روشن
www.ofros.com

فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان ایرانی بازداشت شد


رادیو فردا                                                                                                           دوشنبه ٢٩ آذر ١٣٨٩

گفتگوی بی بی سی با رئیس‌دانا درباره قانون حذف یارانه‌ها

-----------------

فریبرز رئیس دانا، اقتصاددان ایرانی بازداشت شد

۱۳۸۹/۰۹/۲۸ همسر فريبرز رئيس دانا، اقتصاددان منتقد و پژوهشگر اقتصادی در تهران، در گفت و گو با رادیو فردا اعلام کرد که این عضو کانون نویسندگان ایران نيمه شب شنبه توسط چند مامور امنيتی در منزل خود بازداشت شد.
آزاده فرقانی در گفت و گو با « راديو فردا»، شمار ماموران امنيتی را حداقل هشت نفر ذکر کرد و گفت که آنان حکمی برای بازداشت آقای رئيس دانا ارائه نکردند.
وی همچنين گفت که ماموران حتی کارت شناساسايی ارائه نکردند.
بر اساس اين گزارش، دليل بازداشت اين اقتصاددان منتقد نيز اعلام نشده است و ماموران تنها گفته اند که او را برای «گفت و گو» با خود می برند.
تاکنون محل بازداشت فريبرز رئيس دانا مشخص نشده است.
خانم فرقانی با مودبانه توصيف کردن رفتار بازداشت کنندگان گفت: به او گفته اند که با «جايی مصاحبه نکند و اگر هم مصاحبه کرد، بگويد که رفتارشان خوب بوده است.»
او در بخش ديگری از گفت و گو با «راديو فردا» اشاره کرد که ماموران، لب تاپ و يکسری سی دی متعلق به همسرش را با خود بردند و صورت جلسه ای را هم در اين مورد به امضای آنان رسانده اند.
فريبرز رئيس دانا در عين حال، عضو کانون نويسندگان ايران است.

-----------------

فریبرز رئیس دانا بازداشت شد

بی بی سی: فریبرز رئیس دانا، اقتصاد دان و پژوهشگر اقتصادی نیمه شب شنبه (۲۸ آذرماه) در منزلش بازداشت شد. دلیل بازداشت او اعلام نشده و ماموران تنها گفته اند برای "گفت و گو" این اقتصاد دان را با خود می برند.
آزاده فرقانی همسر آقای رئیس دانا در گفت و گو با بی بی سی فارسی با اشاره به اینکه هشت مامور لباس شخصی حدود ساعت یک ربع نیمه شب به منزل آنها آمده اند، گفت: "این ماموران حکمی نشان ندادند و فقط مشتاق بودند که آقای رئیس دانا را هر چه سریع تر به همراه خود ببرند."
خانم فرقانی گفت که "آنها تاکید داشتند که مصاحبه ای انجام نشود."
وکیل آقای رئیس دانا، ناصر زرافشان است و به گفته خانم فرقانی امروز که آقای زرافشان برای پیگیری پرونده موکلش مراجعه کرده در"هیچ یک از اماکن قضایی پرونده ای وجود نداشته و معلوم نیست که آقای رئیس دانا را کجا برده اند."
خانم فرقانی همچنین گفت ماموران کامپیوتر شخصی و مقداری از سی دی های آقای رئیس دانا را نیز با خود بردند.
شنبه شب پس از اعلام محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری ایران مبنی بر آغاز به کار طرح حذف یارانه ها، فریبرز رئیس دانا در مصاحبه ای با بی بی سی فارسی با انتقاد از اجرای این طرح گفت:"دولت آقای احمدی نژاد از طریق شوک درمانی وارد نشده و از طریق توهم درمانی وارد شده است.به تدریج و قطعه قطعه یارانه ها را حذف کردند مقداری هم پول به حساب ها ریخته اند و از توهم پولی مردم محروم استفاده کردند."
آقای رئیس دانا در بخش دیگری از سخنانش سیاست اعمال شده توسط دولت آقای احمدی نژاد را "آرزوی قلبی" هشت سال دولت آقای هاشمی رفسنجانی و محمد خاتمی عنوان کرد و گفت که" این دولت ها همه عاشق این کار بودند اما توان و نیروی نظامی را نداشتند. "
آقای رئیس دانا گفت که این طرح پیامد مثبتی برای رفاه همگانی ندارد، مسئله هدفمند سازی نیست و تنها می خواهند یارانه را حذف کنند.