افق روشن
www.ofros.com

پدر فواد شمس: فواد آنقدر ضعیف شده که بازجو به جای او صحبت می‌کرد

رهانا                                                                                                                  جمعه ٩ بهمن ۱٣٨٨

رهانا ـ زندانیان: فواد شمس دانشجوی دانشگاه علامه طباطبایی از ۱۲ آبان ما در دانشگاه بازداشت و به زندان اوین منتقل شد. در حالی که بیش از دو ماه از بازداشت وی و بیماری جسمی او می‌گذرد، مسئولین قضایی و بازجویان مانع آزادی او شده‌اند. در خصوص آخرین وضعیت او با پدر وی گفت‌وگویی داشته‌ایم که در زیر می‌آید

آخرین وضعیت فواد شمس چگونه است؟
فواد در آخرین تماس تلفنی که با من داشت، از بیماری‌اش گله داشت، به دلیل این‌که فواد پیش از بازداشت زیر نظر دندان پزشک بود و هم اکنون در زندان از مراقبت‌های کافی و لازم برخوردار نیست، از ناحیه‌ی دهان دچار عفونت شدیدی شده است، وقتی که روز پنج‌شنبه که با وی ملاقات حضوری داشتم، حال مناسبی نداشت و از نظر جسمی به شدت ضعیف شده بود طوری که شخصی که با وی بود به جای او صحبت می‌کرد. هم اکنون ۳۵ روز است که بازجویی فواد تمام شده ولی هم‌چنان بلاتکلیف و در سلول چهار نفره نگه‌داری می‌شود.

مسئولان زندان اقدامی جهت رسیده‌گی پزشکی و درمان فواد انجام داده‌اند؟
من در ملاقاتی که با آقای جعفری دولت‌آبادی داشتم از ایشان تقاضا کردم تا به وضعیت فرزندم رسیده‌گی شود چرا که وضعیت او بحرانی است، از ایشان خواستم که حداقل فواد زیر نظر پزشکان بهداری زندان باشد، ایشان به من قول دادند اما فرزندم اعلام کرد که هیچ کسی پی‌گیر کارهای پزشکی‌اش نیست.

چه اتهام‌هاتی تا کنون به فواد نسبت داده‌اند؟
اتهام‌هایی که به فواد می‌زنند از همان‌هایی است که به همه می‌زنند از قبیل شرکت در تجمعات و مطالب وبلاگ‌اش و … فواد بی‌گناه است حتا در تجمع‌ها هم حضور نداشته است و او را وقتی در دانشگاه از سر کلاس درس به حیاط آمده است بازداشت کرده‌اند. فواد هیچ رابطه‌یی با هیچ گروه و دسته‌یی نداشته و حتا اگر به مطالب وبلاگ‌اش نگاه کنید متوجه می‌شوید که به صورت انفرادی کار می‌کرده.

در مورد تبدیل قرار بازداشت به وثیقه اتفاقی نیافتاده؟
قبل از عاشورا صحبت‌هایی بود و برای‌اش وثیقه تعیین کردند که فواد حدود آن‌را ۲۰ تا ۵۰ میلیون اعلام کرد اما پس از روز عاشورا وثیقه را هم قبول نکردند اما انتظار داریم که این مساله به زودی اتفاق بیافتد، حتا در ملاقاتی که با آقای جعفری دولت‌آبادی داشتم ایشان گفتند که با زندانیان ملاقات می‌کنند و حتما با فواد هم از نزدیک صحبت می‌کنند و به وضعیت پرونده‌اش رسیده‌گی می‌کنند که تا کنون این اتفاق رخ نداده است.

در پایان اگر سخنی باقی مانده برای‌مان بازگو کنید.
نه؛ فقط آرزو دارم که همه‌ی زندانی‌ها هر چه زودتر آزاد شوند چون بسیاری از آن‌ها بی‌گناه در زندان‌ها باقی مانده‌اند و ما هم انتظار داریم که مسئولان هر چه زودتر به این مسائل رسیده‌گی کنند.