افق روشن
www.ofros.com

... اعتصاب کارگران در اندونزی، مرخصی اجباری ۲۸۰ کارگر و


رادیو فردا - ایلنا                                                                                              چهارشنبه ١٢ مهر ١٣٩١

صدها هزار کارگر در اندونزی اعتصاب کرده اند

رادیو فردا: صدها هزار کارگر در سراسر اندونزی در حمايت از افزايش دستمزدها و تامين امنيت شغلی اعتصاب کرده اند. مقام های پليس اندونزی به خبرگزاری فرانسه گفته اند که حدود ۷۵۰ هزار کارگر در اعتصاب يک روزه شرکت دارند، اما اتحاديه های کارگری شمار اعتصاب کنندگان را حدود دو ميليون نفر اعلام کرده اند.

------------------------------

تعطیلی موقت کارخانه زرین سلولز و مرخصی اجباری ۲۸۰ کارگر

دبیر اجرایی خانه کارگر ساوه اعلام کرد: کارخانه زرین سلولز به سبب نداشتن مواد اولیه تولید موقتاً تعطیل و۲۸۰ کارگر قرار دادی آن به مدت یک هفته به مرخصی اجباری فرستاده شدند.
مهدی زمانی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: کارفرمای این واحد تولیدی خصوصی، به دلیل وجود نداشتن مواد اولیه تولید که اکثرا از طریق واردات تامین می‌شود ناچار شده کارخانه را موقتا تعطیل و ۲۸۰ کارگرخود را به مدت یک هفته به مرخصی اجباری بفرستد.
او با بیان اینکه تعطیلی اخیر واحد‌ها تولیدی ناشی از تحریم‌های اقتصادی است افزود: به گفته كارگران، کارفرما و سایر مسئولان کارخانه سلولز با تمام توان خود در تلاشند تا مواد اولیه مورد نیاز تولیدات خود را تأمین کرده وکارخانه را از این بحران نجات دهند.
این فعال کارگری در ادامه تصریح کرد: برخی از کارگران شرکت زرین سلولز با مراجعه به خانه کارگر ضمن اعلام حمایت از کارفرما و مدیریت کارخانه، اعلام داشتند علی‌رغم تحریم اقتصادی و بحران حاکم بر صنعت و تولید، کارفرما نه تنها کلیه حقوق و مزایای قانونی آنان را به موقع پرداخت کرده است. زمانی در این زمینه اضافه کرد: همچنین کارگران از مسئولان شهرستان، استان و کشور خواستار رسیدگی به مشکلات بخش صنعت و فراهم كردن تسهیلات لازم جهت واردات مواد اولیه موردنیاز کارخانجات و مساعدت در تأمین نقدینگی و مشکلات مالی واحدهای صنعتی و تولیدی منطقه و در ‌‌نهایت کمک و یاری به کارفرمای کارخانه شدند.
لازم به ذکر است کارخانه زرین سلولز سلولز واقع در شهر صنعتی کاوه وابسته به بخش خصوصی، تولید کننده انواع نوار بهداشتی، پوشک نوزاد، شیشه و پستانک بچه، دستمال کاغذی و ایزولایف است.

------------------------------

کارخانه آب معدنی داماش تعطیل شد/ بازگشایی در صورت افزایش قیمت

رئیس اداره تعاون، کار ورفاه اجتماعی رودبار از تعطیل شدن کارخانه آب معدنی داماش به عنوان اولین کارخانه گیلان در تولید این محصول خبر داد.
فاطمه فلاح مراد در گفتگو با خبرنگار ایلنا در رودبار با اعلام این خبر، اظهار داشت: شرکت آب معدنی داماش اولین شرکت احداث شده توسط گروه سرمایه گذاری امیر منصور آریا در بخش عمارلوی شهرستان رودبار است.
وی خاطر نشان کرد: این کارخانه از دو روز پیش به خاطر نداشتن مواد اولیه تولید بطری به حالت تعلیق در آمده که امروز مشکل مواد اولیه مرتفع شده و پس از افزایش و تصویب قیمت محصول توسط اداره صنعت، معدن و تجارت مجددا «وارد چرخه تولید خواهد شد.
این مقام مسئول در پایان دلیل افزایش قیمت محصول این شرکت را افزایش قیمت مواد اولیه از ۱۱۷۰ ریال به ۱۵۰۰ ریال عنوان و اذعان کرد: ۱۴۲ گارگر این شرکت ۲۵ هرماه حقوق دریافت می‌کنند که یک ماه حقوق معوقه دارند در ضمن تمام حقوق و مزایای چند روز تعلیق کارگران این شرکت به خاطر عدم وجود مواد اولیه پرداخت خواهد شد.
پس از ماجرای اختلاس ۳ هزار میلیاردی و مصادره شرکتهای مه آفرید خسروی در شهرستان رودبار، این شرکت‌ها توسط دادستانی کشور مدیریت شده و هرگونه جذب یا اخراج نیرو با دستور دادستانی صورت می‌گیرد.
از ابتدای مصادره شرکتهای گروه سرمایه گذاری امیر منصور آریا در مجموع ۲۱۰ نفر کارگر تا فروردین سال جاری از شرکتهای واقع در شهرستان رودبار (آهن وفولاد لوشان، معدن شکافان،‌ام دی اف لوشان، سایت شیشه وشفاف شیمی) اخراج شده‌اند.
این در حالی است که در صورت دستور تعدیل نیرو از مجموع ۱۴۲ کارگر شاغل در شرکت آب معدنی ۶۰ نفر اخراج خواهند شد.

------------------------------

تعویق ۷ ماه حقوق ۲۰ کارگر پیمانکاری فرآیند کاو

دبیر اجرایی خانه کارگر شهرستان طبس اعلام کرد: شرکت پیمانکاری «فرآیند کاو» از پرداخت ۷ ماه از حقوق ۲۰ کارگر قراردادی خود خوداری می‌کند.
غلام رضا محمدی با اعلام این خبر به ایلنا گفت: شرکت پیمانکاری فرآیند کاو که تحت نظارت شرکت آب و فاضلاب طبس فعالیت دارد از اسفند ماه سال ۹۰ تا هم اکنون، در پرداخت حقوق ۲۰ کارگر خود قصور كرده است.
او افزود: این واحد پیمانکاری در گذشته حدود ۵۰ کارگر داشت که این تعداد هم اکنون به ۲۰ نفر رسیده است.
محمدی اضافه کرد: طبق گفته کارگران، پیمانکار سعی دارد به دلیل آنجه «افزایش مشکلات مالی» ذكر می‌كند با تمامی کارگران خود تسویه حساب کند.