افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


شورای سازماندهی اعتراضات                                                                                                      سه شنبه ۳۰ آذر ۱۴۰۰ - ۲۱ دسامبر ۲۰۲۱


اعتصاب رانندگان شرکت نفت و گاز پارس جنوبی در عسلویه

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای سازماندهی اعتراضات اینجا کلیک کنید.
روز ٢٩ آذر رانندگان شرکت نفت و گاز پارس جنوبی در عسلویه در اعتراض به عدم پرداخت مطالبه معوقه خود دست به اعتصاب زدند.

***********

تجمع اعتراضی نیروهای آموزشی شرکت بهره‌برداری گچساران

روز دوشنبه ۲۹ آذرماه، شماری از نیروهای آموزشی شرکت بهره‌برداری گچساران در اعتراض به عدم استخدام و بلاتکلیفی هشت ساله آنها در این شرکت در مقابل ساختمان این شرکت تجمع کردند.

***********

تجمع اعتراضی همکاران ما در پتروشیمی فارابی

روز ۲۷ آذر همکاران ما در پتروشیمی فارابی در اعتراض به عدم اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل و سطح نازل حقوقهایشان دست به تجمع اعتراضی زدند. پرداخت فوق‌العاده کارگاهی، افزایش مبلغ ساعت اضافه کار و حق شیفت از دیگر مطالبات این کارگران است. همچنین برخی از کارگران که پیش از موعد بازنشسته شده اند ماههاست که حقوقشان پرداخت نشده است. بنا بر خبرها مدیران شرکت نه فقط مزد کارگران را افزایش نداده اند بلکه حقوق و مزایای آنان را کسر کرده‌اند و پاسخ کارگران را هم با تهدید به اخراج میدهند. در اعتراض به این وضعیت همکاران ما در این روز بار دیگر دست به اعتراض زدند. در پاسخ به اعتراض آنان تلاش کرده‌اند نیروهای دیگر را جایگزین کنند.. این شرکت تابعه شستا است و در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی بندر امام مستقر است.

***********

زمزمه های اعتراض در میان همکاران ارکان ثالث مجتمع گاز پارس جنوبی

بنا بر خبرهای دریافتی پرسنل ارکان ثالث مجتمع گاز پارس جنوبی در اعتراض به تغییر شیفت کاری خود از دو هفته کار دو هفته استراحت به دو هفته کار یک هفته استراحت در تدارک اعتراض هستند. اخبار بیشتر آنها اعلام خواهد شد.

***********

آغاز اعتصاب در آی جی سی

کارگران همکار ما در شرکت آی جی سی واقع در عسلویه، از ظهر دیروز در اعتراض به عدم اجرای وعده کارفرما در افزایش دستمزدها و تغییر در نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت در محوطه کارگاه دست به اعتصاب زدند.
همه خواسته های این همکاران قبلا توسط کارفرما پذیرفته شده بود اما پافشاری و اعمال نفوذ حیدری پیمانکار پروژه مانع از تحقق مطالباتشان شده است.
پاسخ ما به وعده هایی که به آن عمل نشود اعتصاب است. ما تا برچیده شدن بساط زورگویی پیمانکاران به مبارزه ادامه خواهیم داد.

***********

تجمع اعتراضی همکاران ما در پتروشیمی «رجال» مقابل فرمانداری ماهشهر

صبح امروز ٢٢ آذر جمعی از همکاران ما در شرکت پتروشیمی «رجال» با تجمع مقابل فرمانداری شهرستان ماهشهر اعتراض خود را به خلف وعده ها اعلام داشتند. همکاران ما در هر کجا که با زیر پا گذاشته شدن وعده های داده شده و تعرض به سطح زندگی و معیشت خود روبرو میشوند دست به اعتراض میزنند . ما کارگران نفت خواستار کوتاه شدن دست پیمانکاران، لغو قوانین مناطق ویژه اقتصادی، افزایش حقوقها مطابق ارقام اعلام شده خودمان و بهبود کیفی وضع کمپ ها و غذا هستیم. ما تاکید داریم که حقوق هیچ کارگری نباید از دوازده میلیون کمتر باشد. ما به امنیتی بودن مراکز نفتی اعتراض داریم و بر حقوق و حقوقمان تاکید میکنیم.

***********

خواستهای شما معلمان، خواستهای ما کارگران نیز هست

امروز دومین روز اعتصاب معلمان عزیز بود. معلمان مثل ما کارگران به زندگی زیر خط فقر اعتراض دارند. به نابرابری ها و اختلاسگری ها اعتراض دارند و خواستهای معیشتی خود را دارند. ما از خواستها و مبارزات معلمان به قاطعیت حمایت و پشتیبانی میکنیم. از سوی دیگر معلمان صدای ما کارگران و همه مردم در دفاع از حقوق کودکانمان هستند. معلمان پرچم خواست تحصیل رایگان را بدست گرفته و بر اینکه همین امروز باید تحصیل رایگان از طریق اختصاص تلفن هوشمند و اینترنت رایگان در اختیار دانش آموزان و معلمان قرار گیرد، تاکید دارند و این صدای اعتراض ما کارگران و ما مردم است. ما از این صدا قاطعانه پشتیبانی میکنیم و همین جا بر آزادی رسول بداقی و همه معلمان زندانی که با همین مطالبات در زندانند تاکید میکنیم. از همین رو ما کارگران پیمانی نفت اعلام میکنیم که از شما حمایت میکنیم

***********

تجمع اعتراضی همکاران ما در پتروشیمی فارابی

روز دوشنبه ١٥ آذر شماری از همکاران ما در پتروشیمی فارابی وابسته به تاپیکو (شرکت سرمایه‌گذاری نفت، گاز و پتروشیمی تامین) در اعتراض به عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و کاهش سطح دستمزدهایشان مقابل ساختمان حراست این شرکت تجمع کردند. به گفته کارگران کاهش اضافه کاری و تعطیل کاری آنها از جمله کسورات مزدی شان است و سطح دستمزد آنان نسبت به پتروشیمی های دیگر کمتر است. خواست اصلی این کارگران افزایش فوری دستمزدهاست.

***********

یک خبر دریافتی

تجمع اعتراضی رانندگان جرثقیل شاغل در پتروشیمی دماوند

امروز ۱۶ آذر رانندگان جرثقیل های شاغل در پتروشیمی دماورند در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدهایشان تجمع کردند. در این حرکت اعتراضی کارگران برای جلوگیری از تردد چند راننده جرثقیل را جلو ی در اداری پتروشیمی دماوند گذاشتند. این رانندگان بصورت پیمانیکار میکنند و قطع دست پیمانکاران یک خواست سراسری در نفت است.

***********

دومین روز اعتصاب در پتروشیمی آپادانا

امروز نهم آذر همکارانمان در شرکت های پیمانکاری باقرپور و شریفی که در پتروشیمی آپادانای پارس جنوبی شاغل هستند دومین روز اعتصاب خود را سپری کردند.
اعتصاب این همکاران در پی خلف وعده های پیمانکاران در اجرای وعده های آنها مبنی بر افزایش دستمزدها برابر لیست درخواستی و تغییر نوبت کاری ها به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت صورت گرفته است. کوتاه شدن دست پیمانکاران خواسته و مطالبه سراسری ما کارگران پیمانی نفت است.

***********

اعتصاب حدود ۴۰۰ نفر از همکاران پیمانکاری‌های شریفی و باقرپور شاغل در پتروشیمی آپادانا

روز دوشنبه هشتم آذرماه حدود ۴۰۰ نفر از همکاران پیمانکاری‌های شریفی و باقرپور شاغل در پتروشیمی آپادانا ما جهت پیگیری مطالباتشان و در اعتراض به خلف وعده‌های کارفرما مجدداً دست به اعتصاب زدند و به خوابگاه‌ها برگشتند. این کارگران بدنبال اعتصاب سراسری ای که داشتیم با وعده پیمانکاران مبنی بر افزایش دستمزد مطابق لیست درخواستی خودمان و تغییر نوبت کاری به ۲۰ روز کار و ۱۰ روز استراحت اکنون بدلیل زیر قول زدن پیمانکاران دوباره دست به اعتصاب زدند. گفتنی است که در هرکجا که همکاران ما با خلف وعده روبرو میشوند دوباره دست به اعتصاب میزنند. ضمن اینکه در محل نیز در مقابل زورگویی های کارفرما ایستاده و پیگیر دیگر مطالبات هستیم.

***********

همکاران ما در پتروشیمی ایلام اجازه تشکیل شورای اسلامی را ندادند

- صبح روز یکشنبه هفتم آذر ماه پیرو اطلاعیه قبلی، قرار برگزاری انتخابات شورای اسلامی کار در پتروشیمی ایلام گذاشته شده بود. دست اندر کاران این کار در همدستی با اداره کار و مدیریت بقول خودشان هماهنگی های لازم را انجام داده و صندوق رای را به محل کار همکاران ما برده بودند تا بلکه تعداد بیشتر در این مضحکه شرکت کنند. اما شمار بسیار بالای همکاران ما در این انتخابات شرکت نکردند و بدلیل نرسیدن آرا به حد نصاب مقامات دست اندر کار مجبور شدند بساطشان را جمع کنند و بروند. بدین ترتیب همکاران ما در پتروشیمی ایلامی اجازه تشکیل به شورای اسلامی در این پالایشگاه را ندادند. البته این دومین بار است که مسئولین امر دست به چنین تلاشی میزنند ولی با شکست کامل روبرو شده اند. مقامات مسئول جهت امنیتی کردن بیشتر مراکز نفتی این بار از در ایجاد تشکیل شورای اسلامی وارد شده اند و ما قبلا قاطعانه اعلام کردیم که اجازه نمیدهیم با ایجاد آنها محیط های کار ما بیش از این امنیتی شود وباید به این امنیتی کردن ها پایان داده شود. ما همین جا به همکارانمان در پتروشیمی ایلام درود میفرستیم. باید همچون همکارانمان در نیشکر هفت تپه در شوراهای اسلامی این نهادهای به غایت ضد کارگری را در همه جا به گل گرفت.

***********

حقوقهای نجومی مدیران و معضل معیشتی ما کارگران

محمود کارگر پروژه ای
اخیرا گزارشی از فیش های حقوق نجومی سه نفر از کارکنان شرکت پتروشیمی امیرکبیر در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد که به موضوع بحث و اعتراض به این همه تبعیض در نفت در میان ما کارگران شاغل در مراکز نفتی تبدیل شد. بر اساس این گزارش فرهاد رحیمی مدیر مالی ماهانه ۲۱۵ میلیون تومان، علی جابری مدیر منابع انسانی ۱۲۵میلیون تومان و حمیدرضا امین‌پور رئیس حراست ۸۴ میلیون تومان در ماه دریافت میکند. این درحالیست که یک مطالبه مهم ما کارگران پیمانی نفت در سال گذشته و امسال افزایش سطح حقوقها متناسب با افزایش سرسام آور قیمت اجناس و بویژه هزینه مسکن ۶۰ درصد درآمد خانوار صرف اجاره‌بهای مسکن می‌شود بود. برای رده های مختلف تخصصی ارقامی را جهت افزایش حقوقهایمان را اعلام کردیم. در عین حال اعلام کردیم مزد هیچ کارگری نباید از دوازده میلیون کمتر باشد. بعلاوه بر مطالباتی چون بیست روز کار و ده روز مرخصی و بهبود کیفی وضع غذا و کمپ ها و بالابردن استاندارد آنها در حد قابل قبول تاکید کردیم. ولی هزار جور بهانه تراشی کردند. پیمانکاران هم که زیر فشار اعتراضات ما ناگزیر شدند در جاهایی به ارقام درخواستی ما گردن بگذارند، هر جا که توانستند زیر وعده هایشان زدند و هنوز یک جدال ما علیه این وعده های زیرپا گذاشته شده است.
براستی یک بام و دو هواست. حقوقهای نجومی از آن مدیران بالا مقام در نفت است و نه فقط در نفت بلکه در همه جا در بر همین پاشنه می چرخد. از جمله همین روزها مالک شریعتی رئیس هیئت تحقیق و تفحص درباره حقوق‌های نجومی مجلس صحبت کرد و گفت که افرادی هستند که مجموع حقوق دریافتی آنها از چند دستگاه مختلف، به بیش از ۲۰۰ میلیون تومان می‌رسد. ابراهیم رئیسی هم از حقوقهای چند میلیونی برخی مقامات رده های پایین تر گفت. بدین ترتیب از یکطرف این حقوقهای نجومی را داریم و از طرف دیگر وقتی نوبت ما کارگران میرسد و از داشتن حق یک زندگی شایسته بشر حرف میزنیم صندوق هایی که خود خالی اش کرده اند را نشانمان میدهند و هزار جور بامبول در می آورند. وقتی هم زیادی زیر فشار قرار گیرند. فورا موضوع را امنیتی میکنند تا ما را عقب بزنند. اما ما کوتاه نمی آییم. ما پیگیر مطالباتمان هستیم. نه به حقوقهای نجومی

***********

تجمع اعتراضی همکاران ما در شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش

روز ٢ آذر جمعی از همکاران ما در شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش در اعتراض به عدم پرداخت ۷ ماه حقوق و بیمه مقابل اداره کار اهواز تجمع کردند. این همکاران در همین رابطه قبلا نیز در ٢۵ آبان تجمع داشتند.

***********

محرومیت از آب آشامیدنی سالم همکاران در پارس

گزارش زیر از سوی یک همکار ما در نفت ارسال شده است که خواندنی و قابل توجه است. با سپاس از دوست گرامی مصطفی برای ارسال گزارش زیر:

محرومیت از آب آشامیدنی سالم همکاران در پارس
عدم برخورداری از آب آشامیدنی سالم همواره یکی از مشکلاتی است که در پارس جنوبی شاهدش بوده ایم. و محروم بودن کارگران از این نیاز اولیه به سلامتی آنها آسیب میرساند.
بنا بر تعریف آب آشامیدنی آبی است که ویژگی های فیزیکی ، شیمیایی ، بیولوژیکی و رادیو اکتیو آن در حدی باشد که آشامیدن آن عارضه سوئی در کوتاه یا بلند مدت برای انسان ایجاد نکند. اما امروزه در محیط های کارگاهی مشاهده میشود که با دستکاری شرکت های تامین آب آشامیدنی و هماهنگی با مدیران کارگاهها و عوامل و مسئولین مربوطه در آزمایشات آب آشامیدنی کارگران جهت سود بیشتر یا اهمیت ندادن به سلامت کارگران به صورت عمدی خطراتی را برای کارگران رقم میزنند. گفتنی است که این آبهای ارزان فقط برای کارگران است و مدیران شرکتها از آن استفاده نمیکنند.
مسمویت ، پوسیدگی دندان ها ، تب روده ای یا حصبه و تب مالت از مهمترین بیماریهای ناشی از آب آلوده به میکروب ها است که در جریان آن مغز ، سیستم عصبی و چشم از مهمترین بافت هایی هستند که در جریان این بیماری ها آسیب میبینند.
بر اساس مقررات آزمایشات هفته ای و ماهانه و این که باید هر هفته و ماهیانه چک لیست آزمایشات میکروبی و بیولوژیکی و کلر سنجی و سختی آب به کارفرما ارسال بشود . اما با هماهنگی خود کارفرما و هزینه ای که این آزمایشات برای شرکت ها دارند با دستکاری این برگه ها چک لیست سوری ارسال میکنند .این چنین است که بخاطر سودجویی ها حتی آب سالم را از کارگر گرفته اند./ مصطفی از نفت

***********

تجمع اعتراضی همکاران ما در پتروشیمی آبادان برای دومین روز

امروز یکشنبه سی ام آبان‌ماه همکاران ما در مجموعه پتروشیمی آبادان در اعتراض به خلف وعده ها و با مطالباتی چون افزایش حقوق و مزایا، پرداخت حق جذب و حق کارگاهی برای دومین روز متوالی دست به تجمع زدند.

***********

تجمع اعتراضی همکاران ما در پتروشیمی آبادان

امروز شنبه ۲۹ آبان‌ماه همکاران ما در مجموعه پتروشیمی آبادان در اعتراض به خلف وعده ها و با مطالباتی چون افزایش حقوق و مزایا، پرداخت حق جذب و حق کارگاهی دست به تجمع زدند.همکاران ما در همین رابطه در هفته گذشته نیز در روزهای ۲۶ و ۲۷ آبان نیز تجمع داشتند. به گفته کارگران هر ساله در این مجتمع تنها پایه حقوق افزایش پیدا کرده است. و افزایشی در مزایای شغلی آنها صورت نگرفته است. کارگران به این موضوع اعتراض دارند و بویژه با افزایش سرسام آور قیمت ها و کاهش قدرت خریده خود خواستار افزایش فوری دستمزدهایشان هستند.

***********

یک موفقیت برای مینی بوس داران شاغل در شرکت های پارس جنوبی

بنا بر خبر های دریافتی بدنبال اعتصاب مینی بوس داران شاغل در شرکت های پارس جنوبی در اعتراض به پایین بودن دستمزد و محرومیت از بیمه و مسدود بنا بر اخبار دریافتی زیر فشار اعتراضات مینی بوس داران در منطقه پارس جنوبی در اعتراض به سطح پایین دستمزدها، وعده افزایش دو میلیون تومان به مزد پرداختی آنها در قراردادهای کاری شان داده شد. یک موضوع دیگر اعتراض مینی بوس داران محرومیت از بیمه ومسدود نمودن تعدادی از مسیر های بین پالایشگاهی بود که قبلا خبر دادیم که سازمان منطقه ویژه پارس درباره بیمه رانندگان درباره بیمه این رانندگان ابلاغیه ای انتشار داد که براساس آن همه شرکت های مستقر در منطقه و پیمانکاران فعال در حوزه نظارتی و عملیاتی منطقه ویژه پارس ملزم به پوشش بیمه ای رانندگان سرویس های مستمر یا موقت و موردی ایاب و ذهاب کارکنان شدند. این موفقیت ها نشانه بارزی از قدرت اعتراض و اعتصاب ما کارگران است.

***********

تجمع اعتراضی همکاران ما در شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش

روز ٢۵ آبان جمعی از همکاران ما در شرکت تاسیسات حفاری گلوبال پتروتک کیش در اهواز در اعتراض به عدم پرداخت هفت ماه دستمزد و حق بیمه خود دست به تجمع زدند. در این حرکت اعتراضی کارگران دست نوشته هایی در بیان اعتراضشان به تعویق پرداخت حقوقها دردست داشند. اعتراضات در نفت گسترده است و کارگران با اعتراضاتشان فضای خفقانی آنرا در هم شکسته اند. دیگر صدای کارگران علیه تعرضات به معیشتشان و برای مطالبات اساسی چون کوتاه شدن دست پیمانکاران و لغو قوانین ویژه اقتصادی بلند است. کارگران شرکت حفاری گلوبال پتروتک کیش در اهواز خواستار پرداخت فوری طلبهایشان هستند. بنا بر خبرها این شرکت در زمینه ارائه خدمات حفاری، لجستیک و پشتیبانی حفاری، نگهداری و تعمیرات، مشاوره مهندسی و تأمین کالا فعالیت میکند. این شرکت مالک ۵ دکل حفاری دریایی و ۴ دکل حفاری خشکی است و بعنوان بزرگترین شرکت در حوزه حفاری فراساحلی ایران شناخته می‌شود. شرکت گلوبال پتروتک کیش همچنین مالک چهار شرکت تابعه و دو یارد اصلی پشتیبانی است، که در شهر اهواز و در جزیره کیش واقع هستند و دفتر مرکزی این شرکت در تهران و دفتر عملیاتی آن در جزیره کیش قرار دارند.
گفتنی است که بنا بر خبر دیگری کارگران واحد تعمیرات فاز ۱۹ نیز بخاطر عدم دریافت مطالبات ایام اورهال اعتراض دارند و در تدارک تجمع برای نقد کردن طلبهایشان

***********

یکی دیگر از همکاران ما قربانی ناامنی محیط کار شد.

به این کشتار و جنایت باید خاتمه داد

روز ٢٤ ابان یکی از همکاران ما در واحد تعمیرات پالایشگاه ششم (فاز ١۵ و ١۶) بر اثر سقوط از ارتفاع و گاز گرفتگی بر اثر مواد شیمیایی قبل از رسیدن به بیمارستان درگذشت. او فقط ٣٧ سال داشت. جانباختن این همکار گرامی را به خانواده اش و به تمامی همکاران تسلیت میگوییم. این اتفاق نشانه دیگری از محیط های ناامن کار در نفت است که دارد هر روز از ما کارگران قربانی میگیرد . دیگر نباید به ادامه این کشتار و جنایت آشکار در محیط های کار اجازه داد. ما معترض و خشمگین هستیم. دادستان عسلویه برای اینکه صدای ما کارگران بلند نشود میگوید:" دستور تشکیل پرونده قضائی در این زمینه داده شده و عوامل انتظامی در حال تکمیل تحقیقات تکمیلی از کارفرما و پیمانکار هستند جسد روز گذشته به پزشکی قانونی استان ارسال شده تا معاینه و علت تامه فوت مشخص شود.". و در ادامه میگوید : "اگر در این حادثه مشخص شود کوتاهی‌هایی از جانب کارفرما یا پیمانکار متوجه کارگر فوت شده باشد بی شک بدون اغماض با آنها برخورد خواهد شد.".
همکار ما جانش را از دست داده است و دادستان عسلویه بدنبال "کوتاهی کردن ها " هستند. گویی این اولین بار است که شاهد چنین اتفاقی هستیم و ناروشنی ای وجود دارد. ما کارگران به آقای خدری دادستان عسلویه اخطار میدهیم و میگوییم ما عاملین این جنایت آشکار را بخوبی می شناسیم. همه مقامات این شرکت از وضع ناامن کار در شرکت خبر دارند و باید خبر داشته باشند. هیچ کنترلی بر ایمنی محیط کار من کارگر نیست. هیچ تجهیزاتی برای ایمنی من کارگران فراهم نشده است. ایمنی محیط های کاری همواره یکی از مطالبات اساسی ما کارگران نفت بوده است. ما به نقض آشکار استانداردهای ایمنی محیط کار که دارد هر روزه جان کارگری را میگیرد، اعتراض داریم. ما خواستار تامین خانواده این همکار گرامی و تامین معاش آنها هستیم. همکاران همه با هم یکصدا فریاد بزنیم : باید فورا به این وضعیت خاتمه داده شود.ما خواستار محیط امن کاری هستیم.

***********

درگذشت یکی از همکاران پالایشگاه هشتم عسلویه در واژگونی سرویس کارگران

سرویس های نا امن از کارگران قربانی میگیرد

روز ٢٣ آبان بر اثر واژگون شدن سرویس کارگران در مسیر کنگان به عسلویه که با گاردریل برخورد کرده بود، یکی از همکاران ما درگذشت. جانباختن این همکار گرامی را به خانواده وی و به همه همکاران تسلیت میگوییم. همه میدانیم که سیستم نا امن و فرسوده حمل و نقل نیروهای پیمانکاری از دلایل این اتفاق ناگوار است و این اولین بار نیست که شاهد چندین رویدادی تاسف باری هستیم. در کنار سرویس های فرسوده و از کار افتاده جاده های نا امن نیز مرگ آفرین هستند. درگذشت همکار ما در جاده کنگان یک هشدار است. و نباید بگذاریم این وضع ادامه یابد . باید سرویس های حامل کارگران امن باشد. و باید جاده های ناامن بازسازی شوند. تقاضایمان از همه همکارانمان اینست که با اعتراض به این وضعیت یاد عزیز همکار جانباخته مان را گرامی بداریم.

***********

اجرای طرح اقماری دو به دو یک موفقیت مهم برای همکاران ارکان ثالث در پارس جنوبی

در پی درخواست و پیگیری‌های همکاران ارکان ثالثی ما در مجتمع گاز پارس جنوبی در روز یکشنبه ۲۳ آبان بدستور معاونت توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزارت نفت دستور اجرای طرح اقماری دو به دو برای کلیه کارگران پیمانکاری شاغل در پالایشگاه‌های گاز پارس جنوبی را صادر شد و این پیروزی مهم برای کارگران پیمانکاری نفت است . ١٤ روز کار و ١٤روز مرخصی در آن شرایط مشقت باری کار حق همه ما کارگران شاغل در مراکز نفتی است. از سوی دیگر همکاران ارکان ثالثی ما تجمعات متعددی با خواست کوتاه شدن دست پیمانکاران و دائمی شدن قرار دادها داشته اند و در این مبارزه نیز ما همه کارگران نفت متحد هستیم.
همکاران ارکان ثالثی ما تا کنون به صورت نوبت کاری سه هفته کار و یک هفته استراخت کار میکردند. اما براساس طرح اقماری جدید نوبت کاری آنها به ١٤ روز کار و ١٤ روز استراخت تغییر میکند و این یکی از مطالبات اصلی این کارگران در اعتراضاتشان بوده است. گفتنی است که نوبت کاری کارکنان رسمی در مشاغل مشابه نیز به همین صورت دو به دو است.

***********

چند خبر دریافتی

- هفته پیش حدود ۶۰ نفراز کارگران شرکت پتروالکتریک در پلیمرپادجم بدلیل عدم دریافت حقوق از برج تیر و سایر مطالبات تجمع کردن و خواستار رسیدگی به وضعیت خود شدند.
- کارکنان شاغل در پالایشگاههای مجتمع گاز از نوع تردد و وضعیت کاری ناراضی هستن و خواستار ادامه روند در شرایط شیوع کرونا هستند. عدم رعایت پروتکلهای سازمان بهداشتی جهانی در محیط های کار قربانیان بسیار گرفته و این یک موضوع مهم اعتراضات کارگران از جمله کارگران نفت است.
- هفته پیش رانندگان استیجاری شرکت شاهین صنعت جنوب در پالایشگاه چهارم بدلیل عدم دریافت مطالبات اعتصاب کردن و سر کار حاضر نشدند. این اعتصاب باعث شده بود کارکنان دیر به محل کار برسند و در نمونه خود همبستگی جالبی بود. در نتیجه اعتصاب رانندگان کل کار پالایشگاه برای چند ساعت با مشکل روبرو شد و جلوه ای از قدرت این اعتراضات بود.
- بر اساس طرح سن بازنشستگی کارکنان رسمی صنعت نفت که در شورای عالی اداری نهایی شده و بزودی به چهار شرکت اصلی ابلاغ خواهد شد، سن بازنشستگی کارکنان رسمی صنعت نفت هم مانند سایر دستگاههای اجرایی تابع قانون خدمات کشوری خواهد بود و این کارگران با ۳۰ سال سابقه بازنشسته خواهند شد. این در حالیست که قبلا کارگران رسمی نفت در سن ٦٠ و ٦٥ سالگی میتوانستند بازنشست شوند. این اولین باری نیست که چنین تصمیماتی گرفته میشود اما با اعتراض کارگران عقب زده میشود. سرنوشت این طرح نیز چیزی جز این نخواهد بود.
در نتیجه این تصمیم بطور مثال کارگری که دیرتر به استخدام نفت درآمده و کمتر از سی سال کار کرده است، باید این سی سال را پر کند تا بتواند بازنشسته شود. بدین ترتیب ممکن است کارگری به سن هفتاد سالگی برسد و تازه بتواند بازنشسته شود. بعلاوه سوال کارگران اینست که مابه‌التفاوت پاداش پایان سنوات بلوکه شده بازنشستگانی که از سال ۹۷ تاکنون با بیش از ۳۰ سال سابقه بازنشسته شده‌اند، چه میشود؟ آیا به آنها پرداخت خواهد شد؟ . از جمله کارکنان وزارت نفت گاهاً با ۴۰ سال سابقه بازنشسته شده‌اند و با توجه به قانون سقف پاداش پایان سنوات، پاداش سنواتی که بالای ۳۰ سال کار کردند را دریافت نکرده‌اند.
در این میان وضعیت کارگران پیمانی و قرارداد موقت به لحاظ بازنشستگی بسیار اسفناک است. این کارگران مطابق موازین تامین اجتماعی بازنشسته میشوند. این کارگران سالها کار کرده اند، اما بدلیل موقت بودن قراردادها بعضا به سن بالای شصت رسیده اند و هنوز شرایط استفاده از چندرغاز مقرری بازنشستگی را ندارند. امروز یک مطالبه فوری ما کارگران در نفت اینست که قراردادهای موقت باید فورا دائمی شوند. بعلاوه سن بازنشستگی باید مبنا باشد و نه شرط سی سال کار که حق ما را ضایع میکند. ( با سپاس از همکاران که برای کانال خبر میفرستند)

***********

تجمع همکاران اورهال ما در پالایشگاه پارسیان مهر

صبح روز چهارشنبه ١٢ آبان همکاران اورهال ما در پالایشگاه پارسیان مهر در اعتراض به عدم دریافت مطالبات خود بار دیگر در مقابل پالایشگاه تجمع کردند. کارگران خواستار پرداخت حقوقها در هر ماه بطور منظم و طلبهای مزدی خود هستند.

***********

تداوم اعتصاب کارگران پتروشیمی رازی

روز دوشنبه دهم آبانماه همکاران ما در پتروشیمی رازی برای چندمین روز متوالی در اعتراض به خلف وعده ها ی داده شده از سوی مدیران دست به اعتصاب زدند. این کارگران بر روی خواستهای فوری ای چون تخصیص پاداش و مزایای رفاهی متناسب با منطقه، افزایش کیفیت وعده های غذایی، بروزرسانی طرح طبقه بندی مشاغل و بیمه تکمیلی تاکید دارند. افزایش حقوقها مطابق ارقام اعلام شده خود کارگران و پرداخت بموقع آن و تسویه حساب طلب کارگران در هرکجا که پرداخت دستمزدها به تعویق افتاده است و در همین راستا اجرای طرح طبقه بندی مشاغل و بهبود سطح دستمزدها، ٢٠ روز کار و ١٠ روز مرخصی ، بهبود وضعیت خوابگاهها و غذا در سطح قابل قبول، ایمنی محیط کار و پایان دادن به فضای امنیتی محیط های کاری از جمله مطالبات اعلام شده کارگران نفت در مراکز مختلف نفتی است. کوتاه شدن دست پیمانکاران خواست سراسری کارگران در نفت است.

***********

دومین روز تجمع همکاران ما در مجتمع پتروشیمی آبادان

امروز یکشنبه ٩ آبان جمعی از همکاران ما در پتروشیمی آبادان برای دومین روز در اعتراض به عدم تحقق مطالباتشان و خلف وعده ها در محوطه شرکت تجمع کردند. افزایش دستمزدها و اصلاح طرح طبقه‌بندی مشاغل، داشتن امنیت شغلی و بازگشت به کار ۴ نفر از همکاران اخراجی از جمله مطالبات کارگران است.

***********

اگر شورای سازماندهی نبود!!!

بیشتر از ۴ ماه از اعتصابِ ما کارگرانِ پروژه ایی میگذرد، فارغ از دستاوردها و نتایج این اعتصاب به این موضوع فکر میکردم که اگر شورای سازماندهی وجود نداشت چه می شد.
اگر شورا نبود امسال هم مانند پارسال همچنان کارگران را با وعده های دروغین، سرگردان و حیران و بدون هیچ نگرانی ای از سر بلند کردن دوباره نیروی عظیم کارگران ، کارفرما ها مطالبات کارگران را نادیده می‌گرفتند.
اما می‌بینیم که امسال بواسطه ی وجود شورای سازمانده و نقش دخالتگر آن در لحظات مبارزات ما، کارفرماها به دست و پا افتاده و هرچه در چنته داشتند به کمک نیروهای امنیتی در اتحاد با یکدیگر سعی در پایان دادن به این اعتصاب شدند اما جواب نگرفتند و ناگزیر به عقب نشینی هایی شدند.
اگر شورا نبود گروه های معلوم الحال فردی را به عنوان نماینده کارگران اعتصابی از صندوق در می آوردند و بالای سرِ ما کارگران قرار می دادند و زد و بندهایشان را میکردند و ما دیگر شاهد این حجم از برگزاریِ مجمع های عمومی در شهرهای مختلف و حضور میدانی خودِ کارگران اعتصابی نبودیم.
اگر شورا نبود صدای اعتراضمان در آن سطحی که پارسال بود، می ماند و نمی توانستیم خیلِ عظیمی از حامیان طبقه ی کارگر و نهادهای همبستگیِ کارگران را از سرتاسر جهان با خود همراه کنیم. اگر شورایمان را درست نمی کردیم همانطور که روزهای اول اعتصاب به کارگران فراخوانِ برگشت به شهرها را می‌دادند و می‌خواستند تا کارگران را از محیط اعتصاب دور کنند تا مطالباتمان را نتوانیم در سطح بالاتر به کارفرماها تحمیل کنیم، امسال هم خیلی زود سر و ته قضیه را هم می آوردند. اما با تشکیل این شورا توانستیم بخش رادیکالتری از کارگران را حول شورا و با بیانیه های به موقع، کارگران را در بیشتر کمپ ها نگه داریم تا لحظه به لحظه از وضعیت اعتصاب و عملکرد کارفرماها باخبر باشیم و پیگیر اعتراضمان در سطح سراسری باشیم.
اگر ما کارگران این شورا را ایجاد نمی‌کردیم ، خبری از اعتراض به عدم واکسیناسیون کارگران در مراکز نفتی نبود. ولی شورای بیانیه داد و با همکاران کارگرمان در هفت تپه بدلیل جان باختن کارگری بخاطر ابتلا به کرونا اعلام همبستگی کرد و بر خواست واکسیناسیون همه کارگران کوبید و دیدم این کار در محیط های نفت آغاز شد و موفق شدیم.
همچنین در پرتو هدایت روشن بینانه شورای سازماندهی ما توانستیم با هماهنگی و موقعیت سنجیِ مناسبی که داشتیم تحصن های موفقی را در محل کار ایجاد کنیم و با بیانیه های خود، گفتمان ایجاد مجامع عمومی به عنوان محل تصمیم گیری خود و انتخاب نمایندگان واقعی در این مجمع و رفتن به سوی قراردادهای جمعی را به یکی از مطالبات خود تبدیل کنیم کنیم و در این راه هم موفقیت های خوبی داشتیم. اگر شورا نبود ما کارگران را بدون قراردادهای کتبی و با نیرنگ و فریب به محل کار بازمیگرداندند. بین ما کارگران تفرقه ایجاد میکردند، همانطور که در بیانیه ها و گفته های گروه‌های پایپینگی این امرِ تفرقه افکنانه سازماندهی شده پیش می رفت که در این عرصه هم ما بر آن فایق آمدیم.
اگر شورا نبود نمی‌توانستیم مطالبات خود را به دیگر بخش های جامعه گره بزنیم و صف متحدی از اعتراض برای خواستهای سراسری کارگری را به نمایش بگذاریم.
اگر شورا نبود بخش های تخصصی و غیر تخصصی را که کارفرماها دندان تیز کرده بودند تا از هم جدا کنند را نمی‌توانستیم متحد نگه داریم و یکی ز هوشمندانه ترین کارِهای شورا تاکید بر این نکته بود که مزد هیچ کارگری نباید از ۱۲ میلیون کمتر باشد و با این مطالبه همه بخش های کارگران در نفت را نمایندگی کرد.
و بالاخره اینکه اگر شورا نبود دو مطالبه کوتاه شدن دست پیمانکاران ولغو قوانین ویژه مناطق اقتصادی چنین به جلو نمی آمد و امروز می بینیم مطالبه برچیده شدن پیمانکاران به اعتراض کف خیابان همکاران ما تبدیل شده است. من امروز خود را عضوی از این شورا میدانم و همه همکاران خود را به فعالیت متمرکز با شورای سازماندهی فرامیخوانم . با این کار هم صف مبارزه خود را مستحکم تر کرده و هم جواب محکمتری به برخی ناباوران خرد میدهیم.

محمود، عسلویه

***********

اعتصاب همکاران پیمانکاری پتروشیمی کوه مبارک جاسک

روز شنبه ۸ آبان همکاران ما در پتروشیمی کوه مبارک جاسک در اعتراض به عدم دریافت ٦ ماه دستمزد و مزایای شغلی خود دست به اعتصاب زدند. این کارگران زیر نظر شرکت پیمانکاری کیسون به کار اشتغال دارند. اعتراضات در مراکز نفتی گسترده است. اعتصابات گسترده در دو سال اخیر فضای نفت را تغییر داده است. در هر کجا که تعرضی به حقوق کارگران میشود و از جمله پرداخت دستمزدها به تعویق می افتند یا اخراجی صورت میگیرد کارگران با تجمع و اعتراض مقابله میکنند. یک خواست فوری کارگران نفت در سطح سراسری کوتاه شدن دست پیمانکاران است.

***********

اعتصاب همکاران ما در پتروشیمی بیستون کرماشاه

روز ٨ آبان همکاران قراردادی ما در اتاق کنترل، سایت و کارگران واحد تعمیرات پتروشیمی بیستون کرمانشاه در اعتراض به خلف وعده و عدم پاسخگویی به مطالباتشان دست به اعتصاب زدند و در محوطهٔ شرکت تجمع کردند. بدنبال اعتصاب سراسری کارگران پروژه ای نفت پیمانکاران با عقب نشینی در مقابل خواستهای ما وعده هایی دادند و بسیاری از شرکت ها شروع به کار کردند. اما نکته اینجاست که هر جا که وعده ها عملی نمیشود همکاران ما دوباره دست به اعتصاب زده و پیگیر خواستهایشان میشوند. بدین ترتیب اوضاع همانند سال گذشته نیست که پیمانکاران وعده دهند و بعد از بازگشت به کار همه چیز به وضع قبل برگردد. ما کارگران مطالبه گریم و از مطالباتمان کوتاه نمی آییم. افزایش دستمزدها مطابق ارقام اعلام شده خودمان و پرداخت بموقع آن و تسویه حساب طلبهای کارگران در هر کجا که پرداخت نشده است، ٢٠ روز کار و ١٠ روز مرخصی، بهبود قابل قبول وضع کمپ ها و غذا از جمله مطالبات فوری ماست. ما خواستار کوتاه شدن دست پیمانکاران هستیم.

***********

تجمع جمعی از همکاران در مجتمع پتروشیمی آبادان مقابل شرکت

روز هشتم آبانماه شماری از همکاران ما در پتروشیمی آبادان در اعتراض به اخراج ٤ همکار خود و برای پیگیری دیگر مطالباتشان دست به تجمع زدند. اصلاح طرح طبقه‌بندی مشاغل و افزایش سطح حقوقها، دائمی شدن قرارداده های کاری و داشتن امنیت شغلی، بازگشت به کار ۴ نفر از همکاران اخراجی از جمله مطالبات اعلام شده این کارگران است. بنا بر گزارشات این کارگران با تحرکات دارو دسته های شورای اسلامی دست به کار ایجاد شورای اسلامی شدند اما مقامات مسئول حتی تحمل تشکلهای دست ساز دولتی را هم نداشتند و در نتیجه ٤ نفر از کارگران اخراج شدند. نقش تفرقه افکنانه شورای های اسلامی که خود نهادهای دست ساز حکومتی هستند بعنوان ابزار دست مدیریت و دولت در محیط های کار بر همه کارگران روشن است. نقش سرکوبگرانه آنها در نیشکر هفت تپه را دیدیم. و این کارگران با گل گرفتن در شورای اسلامی انحلال عملی آنرا اعلام کردند و این تجربه در برابر همه ما کارگران قرا رمیگیرد. نباید دنبال دارودسته های خانه کارگر و شورای اسلامی افتاد و با میدان دادن به آنها محیط های کار را بیش از این امنیتی کرد. ما ضمن تاکید بر بازگشت به کار ٤همکار اخراجی خود در مجتمع پتروشیمی آبادان بر هوشیار بودن نسبت به اینگونه تحرکات برای ایجاد "تشکلهایی" چون شورای اسلامی ضد کارگری تاکید داریم. شورای سازماندهی بر مجامع عمومی کارگری به عنوان مکانی برای تصمیم گیری جمعی و متحد کارگری، و انتخاب نمایندگان واقعی کارگری و ایجاد شوراها در تمام مراکز کارگری تاکید کرده و از همه همکاران میخواهد که به شورای سازماندهی بپیوندند و برای ایجاد شوراها در تمام مراکز نفتی دست بکار شوند. با اتکاء به تصمیم گیری جمعی در مجامع عمومی و شرکت حداکثری همه کارگران و پیگیری خواستها از طریق هیات های نمایندگی خود میتوان قدرتمند پیگیر مطالبات خود شد.

***********

یک موفقیت برای مینی بوس داران شاغل در شرکت های پارس جنوبی

بنا بر خبر های دریافتی بدنبال اعتصاب مینی بوس داران شاغل در شرکت های پارس جنوبی در اعتراض به پایین بودن دستمزد و محرومیت از بیمه و مسدود نمودن تعدادی از مسیرهای بین پالایشگاهی ، ابلاغیه سازمان منطقه ویژه پارس درباره بیمه رانندگان ابلاغیه ای از سوی سازمان منطقه ویژه پارس درباره بیمه این رانندگان انتشار یافته است که یک موفقیت مهم برای آنان و نشانگر قدرت اعتصابات متحد کارگری است. بر اساس این بخشنامه همه شرکت های مستقر در منطقه و پیمانکاران فعال در حوزه نظارتی و عملیاتی منطقه ویژه پارس ملزم به پوشش بیمه ای رانندگان سرویس های مستمر یا موقت و موردی ایاب و ذهاب کارکنان شدند

***********

تجمع همکاران ما در پتروشیمی گچساران مقابل فرمانداری

روز چهارشنبه پنجم آبانماه جمعی از کارگران حجمی شرکت پتروشیمی گچساران با خواست دائمی شدن قراردادهای کاری خود مقابل ساختمان فرمانداری دست به تجمع اعتراضی زدند. این کارگران در همین رابطه در روزهای گذشته نیز در محوطه شرکت تجمع داشتند. یک خواست مهم همکاران ما در بخش های مختلف نفت کوتاه شدن دست پیمانکاران و دائمی شدن قراردادهاست.

***********

اعتراض کارگران پیمانکاری پروژه ساخت پتروشیمی خمین به اخراجها

بر اساس گزارشات طی ماه جاری در پروژه ساخت پتروشیمی خمین (واقع در در روستای استهلک در ٣٠ کیلومتری خمین) با اتمام بخش هایی از این پروژه ٤٠ کارگر و در ماه گذشته ٣٠ کارگر از کار بیکار شده اند. این کارگران در بخش‌هایی چون کابل‌کشی، اتصالات، نصب و تجهیزات طرف قرارداد با دو شرکت‌ پیمانکاری بودند. به گفته کارگران قرارداد همه آنها یک ماهه و یک طرفه امضا شده است و در حال حاضر کارفرما جهت انجام تسویه حساب از کارگران خواسته است که برگه‌ی تعهدنامه‌ای را امضا کنند که در آن درج شده کارگران همه مطالبات‌ خود را دریافت کرده و اخراج آنان با میل و به دلیل مشکلات شخصی خود آنها صورت گرفته است. این درحالیست که هنوز بخشی از مطالبات این کارگران پرداخت نشده است. بعلاوه در قرارداد اولیه منعقد شده با کارگرانقید شده بود که میزان دریافتی هر کدام از کارگران هفت تا هشت میلیون است. اما بعد از شروع به کار به ۵ میلیون کاهش یافت.
در اعتراض به این زورگویی ها در روز سه شنبه چهارم آبانماه تعدادی از کارگران اخراجی جهت پیگیری مطالبات خود به اداره کار خمین مراجعه کردند اما همانند همیشه مقامات اداره کار نیز در همدستی با پیمانکاران جواب سربالا به همکاران ما دادند.
اعتراض کارگران شاغل در پروژه ساخت پتروشیمی خمینی اعتراض همه کارگران پروژه ای و قرارداد موقت در نفت در برابر بساط دزدی و چپاول پیمانکاران مفتخور است. این صدا را همه جا انعکاس باید داد. و تنها راه در مقابل همکاران پروژه ای ما در ساخت پتروشیمی خمین اعتراض جمعی آنهاست. باید دست پیمانکاران از محیط های کار کوتاه شود و به این بساط بردگی و زورگویی خاتمه داده شود.

***********

همکارمان سهراب ظاهری درگذشت. یادش گرامی

بنا بر گزارشی دریافتی همکارمان سهراب ظاهری داربست بند در شرکت پایندان فاز ۱۴ عسلویه بر اثر شوک شدن از تست مثبت کرونای خود و فشار سنگین روحی و معیشتی دچار سکته قلبی شده و جان خود را از دست داد. درگذشت این همکار گرامی را به خانواده او، به همکاران و به همگان تسلیت میگوییم. یاد او را با اعتراض به این شرایط پر از فشار کاری و معیشتی و پر مخاطره گرامی بداریم. فشار سنگین کار، محیط های نا امن کار، فشار سخت معیشتی و در کنار همه اینها کرونا هر روزه دارد قربانی میگیرد. ما بر ایمنی محیط های کار، ٢٠ روز کار و ١٠ روز مرخصی، افزایش دستمزدها مطابق ارقام اعلام شده خودمان و تاکید بر اینکه مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ١٢ میلیون باشد و بر بهبود قابل قبول وضع کمپها و غذا تاکید داریم و اینها همه مطالبات فوری ما هستند. کرونا دارد هر روزه جان میگیرد. ابتدا واکسیناسیون صورت نگرفت و بعد از اینهمه اعتراض دارند در خیلی جاها واکسن غیر استاندارد "برکت" میزنند. ما قبلا هم اعلام کردیم، واکسیناسیون استاندارد، فوری و همگانی حق مسلم ماست و باید پروتکلهای سازمان بهداشت جهانی اجرا شوند

پیام تسلیت از یک همکار، با سپاس فراوان
آیا با وجود ادامه مرگ و میر بر اثر فشارهای روحی و روانی برای کارگران هنوز پیمانکاران و کارفرمایان بر مواضع خود هستند؟!!!!!!
دیگر چه اتفاق هایی باید رخ دهد تا فریاد کارگران شنیده شود.
چند خانواده دیگر باید قربانی برنامه ریزی های غلط آنها شوند.
متاسفانه امروز باخبر شدیم آقای سهراب ظاهری که به عنوان داربست بند در شرکت پایندان فاز ۱۴ استخدام شده بود بر اثر فشار ناشی از تست و عوامل روانی که به نیروها وارد میشود دچار سکته قلبی و قبل از رسیدن به بیمارستان دار فانی را وداع گفت.
در گذشت دوست و همکار عزیزمان آقای سهراب ظاهری چنان سنگین و جانسوز بودکه به دشواری به باور مینشیند.
این ماتم جانگداز را به خانواده محترم ظاهری صمیمانه تسلیت عرض نموده و برای آنان صبر و شکیبایی مسئلت داریم.

***********

یک خبر ارسالی به شورای سازماندهی

از روز اول آبانماه مینی بوس دارهای شاغل در تمامی شرکت های پارس جنوبی در اعتراض به پایین بودن دستمزد و سایر مطالبات اقدام به اعتصاب و مسدود نمودن تعدادی از مسیرهای بین پالایشگاهی کردند. افزایش دستمزدها مطالبه همه بخش های کارگری در نفت است. شورای سازماندهی اعلام کرده است که علاوه بر افزایش سطح دستمزدهای در سطوح مختلف تخصصی متناسب با درخواست خود کارگران دستمزد هیچ کارگری نباید از خط فقر ١٢ میلیونی کمتر باشد و بیست روز کار و ده روز مرخصی خواست فوری همه ما کارگران در نفت است.

***********

فردین دانش هفشجانی یکی از همکاران ما درگذشت

یادش گرامی باد
روز ٢ آبان ماه فردین دانش هفشجانی یکی از همکاران که سالها در پروژه ای نفتی به کار اشتغال داشته در اثر ریزش تونل جان خود را از دست داد و قربانی عدم ایمنی محیط کار شد. جانباختن فردین دانش را به خانواده و به وابستگان و به همه همکاران گرامی تسلیت میگوییم. دوستان یک درد ما کارگران عدم ایمنی محیط کار است. ریزش تونل، سقوط از ارتفاع، حریق و آتش سوزی و انفجارهای مهیب نمونه هایی از سوانح مرگ آفرین در نفت هستند که تا همین امروز قربانیان بسیاری داشته است. مسببین اصلی آن نیز مشتی سرمایه دار مفتخور هستند که حاضر به صرف کمترین بودجه برای ایمنی محیط کار و جلوگیری از مرگ و میر بیشتر در محیط های کار نیستند. عدم وجود تجهیزات ایمنی لازم و سطح پایین کیفیت آنها از جمله فقدان استانداردهای بین المللی ایمنی محیط کار در پالایشگاهها همواره خطر آفرین بوده است. درگذشت همکار عزیز فردین دانش هشدار دیگری به همه ماست . یک خواست فوری ما رفع تمامی موارد نقض ایمنی محیط کار است و باید این مطالبه در لیست اول ما کارگران نفت در سطح سراسری قرار گیرد.

***********

گزارشی از یک همکار، با سپاس و درود فراوان

ایمنی محیط کار، بهداشت محیط های کار خواست مهم کارگران نفت

کارگر کار میکند و باید محیط کارش امن باشد و ایجاد محیط ایمنی کار از وظایف اصلی مدیریت است.
سازمان جهانی بهداشت (WHO) سلامتی را اینگونه تعریف کرده است: ( رفاه کامل جسمی ، روحی، اجتماعی و نه فقط بیماری و نقص عضو) تعاریف و اصطلاحات شسته و رفته و قشنگی که در خط مشی های شرکت های مختلف در پارس جنوبی وجود دارد ولی فقط در کاغذ و در اساسنامه است. اما بطور واقعی هیچ اقدامی در این خصوص از سوی مدیریت صورت نمیگیرد و حرص و طمع سرمایه داران در سودجویی مانع اختصاص کوچکترین هزینه ای برای این مساله و تامین امنیت جانی و جسمی کارگران میشود. از همین رو آمار صدمات ناشی از عدم ایمنی محیط های کار بالاست و مرتباً قربانی میگیرد. به مواردی از مشکلات کارگران در این زمینه در زیر اشاره خواهد شد:
١- بالا بردن استاندارد تجهیزات ایمنی مطابق استانداردهای بین المللی . عدم وجود تجهیزات ایمنی لازم و سطح پایین کیفیت آنها از جمله ، پالایشگاهها فاقد استاندارد های بین المللی ایمنی محیط های کار است.
٢- عدم رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی در سرویس ها هنگام جابه جایی نفرات و صف های ورود به داخل پالایشگاه و هنگام حضور و غیاب افراد. چه بسیار کارگرانی که بخاطر همین موضوع خود و خانواده هایشان درگیر بیماری مرگبار کرونا شده و آسیب جدی دیده و حتی جانشان را از دست داده اند.
٣- وضعیت نامناسب کمپ ها و محیط خشک و پادگان گونه این کمپ ها. رعایت نکردن پروتکل های بهداشتی در کمپ ها و عدم فاصله گذاری در کمپ که بعضاً مشاهده میگردد در یک اتاق هشت نفر ساکن هستند. وضعیت نامناسب کمپ ها و محیط خشک و پادگان گونه این کمپ ها.
٤- وضعیت بهداشتی نامناسب سرویس های بهداشتی و حمام کمپ ها و خرابی بعضی از سرویسها و خطر آفرین بودن آنها.
٥- استفاده کردن از ناوگان مستعمل و فاقد استاندارد جهت جابه جایی نفرات از کمپ به سایت و برعکس. یکی از اخبار های مرگ و میر کارگران نقل و انتقال توسط چنین ناوگانهایی است.
٦- استفاده کردن از مواد غذایی فاقد تاریخ تولید ،انقضاء و استاندارد در رستورانهای تهیه غذا برای کارگران. کم نیستند خبرهایی که مربوط به مسمومیت غذای کارگران بوده است. ضمن اینکه کیفیت غذا آنقدر پایین و حجم آن ناکافی است که بسیاری از کارگران با مشکل سوء تغذیه و بعضا گرسنگی روبرو هستند. آنهم در شرایط کار سنگین و طاقت فرسا فشار سنگینی بر کارگران است. وضعیت نامناسب نگهداری گوشت و مواد فاسد شدنی در بعضی از آشپزخانه ها یکی از موضوعات اعتراضات کارگران نفت است. ٧- لغزنده بودن اسکله های و عدم اختصاص تجهیزات استاندارد برای جلوگیری از سقوط از ارتفاع.
٨- عدم اختصاص امکانات تهویه هوا در محیط های کار، استشمام هوای آلوده و شیمایی در محیط های نفتی یک معضل جدی کارگران نفت است و سلامتی جسمی آنها را به خطر می اندازد.
٩- آمادگی برای مقابله با انفجارها و آتش سوزی ها همواره خطر آفرین است.
١٠- رد کردن بیمه کارگران متخصص بعنوان کارگر ساده و محروم کردن این کارگران از همان حداقل های بیمه.
١١- مشکلات روحی و روانی افراد شاغل زیر فشارهای معیشتی و دستمزد و شرایط نابسامان کمپ ها، دوری از خانواده و عدم برخورداری از مرخصی کافی جهت دیدار با خانواده ، دوری و فاصله محیط های کار از شهرها و سوخت و ساز شهری و غیر متنوع بودن و یکنواختی محیط های کار. 20 روز کار ده روز مرخصی و کاهش ساعت کاری روزانه از جمله خواستهای فوری کارگران است.
١٢- فضای امنیتی پادگانی در محیط های کار و برخورد تحقیر آمیز مدیران و پیمانکاران چپاولگر .

***********

اعتصاب همکاران پروژه‌ای ما در پتروشیمی بوشهر

امروز سه‌شنبه ۲۷ مهر جمع بزرگی از همکاران پروژه‌ای ما در شرکت‌های مختلفی چون سازه پاد، پارس قدرت، کیان نصب مستقر در سایت ١ پتروشیمی بوشهر بنا بر فراخوانی از قبل اعلام شده دوباره دست به اعتصاب زدند. افزایش دستمزد مطابق ارقام مورد درخواست کارگران، بیست روز کار و ١٠ روز مرخصی، بهبود قابل قبول وضعیت خوابگاه و غذا از جمله خواستهای فوری این کارگران است. این کارگران بدنبال درخواست مدیریت و وعده های داده شده مبنی بر اجرایی کردن مطالباتشان سر کار بازگشته بودند و اکنون با خلف وعده مجددا دست به اعتصاب زده اند. در این تجمع مسئولین حراست تلاش میکنند که فضا را آرام کنند اما کارگران به تجمع خود ادامه داده و پیگیر مطالباتشان هستند. همانطور که قبلا نیز گزارش کردیم در پتروشیمی کنگان نیز همکاران ما در تدارک اعتراض هستند.

***********

یک خبر ارسالی به کانال

نیروهای اپال پارسیان پیمانکاری آذران در واحد تولید گندله سازی(آهن) واقع در منطقه استان خراسان در شهرستان خواف دیروز دست به اعتراض زدن که شرکت پیمانکاری آذران با زیر پا گذاشتن حق آنها دست به اعتراض زدند. حقوق این کارگران فقط ٥ میلیون تومان است.

***********

تجمع اعتراضی همکاران بخش تعمیرات پتروشیمی فن آوران

بنا بر خبر دریافتی روز شنبه ۲۴ مهرماه جمعی از همکاران ما در بخش تعمیرات پتروشیمی فن آوران در اعتراض به عدم تحقق وعده‌های مسئولین شرکت و مشکلات معیشتی دست به تجمع زدند. اعتراض علیه خلف وعده ها گسترده است و نفت آرام و قرار ندارد. افزایش دستمزدها مطابق ارقام درخواستی همکاران، بیست روز کار و ده روز مرخصی، بهبود قابل قبول وضع خوابگاهها و غذا، از جمله خواستهای فوری ما کارگران پروژه ای معترض در نفت است.

***********

دو خبر دریافتی: تجمع اعتراضی همکاران ما در شرکت تنانیر

تجمع رانندگان خودروهای نیمه سنگین استجاری در پارس ٢ کنگان

روز ٢٤ مهر حدود ۴۰ نفر از کارگران شرکت تنانیر در جلوی فرمانداری عسلویه به خاطر نداشتن قرارداد، عدم افزایش حقوق و پیگیری دیگرمطالباتشان دست به تجمع زدند. در برابر این اعتصاب مسئولین فرمانداری از ترس گسترش اعتراض با تعدادی از کارگران جلسه گرفتند و وعده پیگیری مطالباتشان را دادند.
چند روز پیش نیز حدود ۶۰ نفر از رانندگان خودروهای نیمه سنکین استیاری شاغل در پارس ۲ کنگان با تجمع در میدان نخل خواستار افزایش حقوق خود شدند.
بدنبال اعتصاب گسترده نفت اکنون کارگران هر جا که خلف وعده ای میشود و یا کارگران با تعرضی به حقوق خود روبرو میشوند فورا به تجمع و اعتراض میدانی تبدیل میشود. کارگران در همه جا پیگیر مطالباتشان هستند.

***********

نفت آرام ندارد

بنا بر خبرها بسیاری از شرکت های پروژه ای کار خود را آغاز کرده اند. خیلی از این شرکت ها با دادن وعده و از جمله قبول مطالبه بیست روز کار و ده روز مرخصی و افزایش درصدی از حقوق سعی کرده اند کارگران اعتصابی را به سر کار بازگردانند. اما در مواقع بسیاری دیده میشود که زیر این وعده ها میزنند و در مقابل همکاران ما کوتاه نیامده و یا وارد اعتصاب شده اند و یا اخطار به اعتصابی دیگر داده اند. از جمله هم اکنون در پتروپالایش کنگان کارگران منتظر آخرین پاسخ پیمانکاران به مطالباتشان هستند. کارگران اعلام کرده اند که اگر به وعده ها عملی نشود دست به اعتصاب خواهند زد. همچنین همکاران ارکان ثالث ما که قبلا در پتروشیمی ماهشهر با خواست کوتاه شدن دست پیمانکاران دست به تجمع و راهپیمایی زدنند. اکنون در تدارک برپایی تجمعی اعتراضی در مقابل مجلس اسلامی هستند. خواست کوتاه شدن دست پیمانکاران یک مطالبه مهم و ساختاری ما کارگران نفت است و هر قدم پیشروی ما در جهت تضعیف آنان و فشار آوردن برای جمع کردن بساط این چپاولگران خواهد بود. ما کارگران نفت از خواستها و مطالباتمان کوتاه نخواهیم آمد. دستمزدها باید مطالق لیست درخواستی ما افزایش یابد. بیست روز کار و ده روز مرخصی باید جاری شود. محیط های کار به لحاظ ایمنی امن شود. قراردادهای موقت دائمی شود. قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی لغو شوند. و به فضای امنیتی حاکم بر مراکز نفتی پایان داده شود.

***********

اعتصاب همکاران ‌پروژه‌ای در شرکت ساپک عسلویه

امروز دوشنبه ۱۹ مهرماه ١٤٠٠ همکاران پروژه‌ای شرکت ساپک در عسلویه در اعتراض به عدم پرداخت حقوق‌ ماههای مرداد و شهریور خود دست از کار کشیده و تجمع برپا کردند.
همکاران پروژه ای در محیط های کار همچنان پیگیر مطالبات خود هستند و هر کجا که اجحافی صورت میگیرد قبول نمیکنند ودست به اعتراض میزنند. یکی از خواستهای ما کارگران اعتصابی نفت پرداخت بموقع حقوقها و تسویه حساب طلبهای کارگران است.

***********

یک فراخوان مهم

ما به پیشواز نمیرویم، ما مطالبه گریم

- قرار است ابراهیم رئیسی و مقاماتی از حکومت سفری به بوشهر داده باشند و در پانزدهم مهرماه سری هم به عسلویه و سایت های پالایشگاهی و پتروشیمی بزنند. ما به پیشواز نمیرویم. ما مطالبه گریم و برنامه مان به مناسبت این روز به قرار زیر است:
۱- برنامه ما بر پا یی تجمعات اعتراضی در عسلویه و کنگان و در همه مراکز نفتی در بوشهر است بخاطر اینکه با گذشت بیش از سه ماه هنوز خواستهایمان بی جواب مانده است.
۲- برنامه ما نوشتن خواسته هایمان بر روی بنر ها و بدست گرفتن آنها و بلند کردن صدای رسای اعتراضمان به این همه بی حقوقی است.
۳- ما مذاکره نداریم. خواستهایمان را هم قبلا اعلام کرده ایم. باید دستمزدهای ما به میزان درخواستی ما افزایش یابد. باید بیست روز کار و ده روز مرخصی اجرایی شود و در این رابطه بویژه از اعتراضات همکارانمان در عسلویه و کنگان که هیچگونه جوابی نگرفته اند، پشتیبانی میکنیم. ما تاکید میکنیم که باید دستمزدها بموقع پرداخت شوند و باید خوابگاهها و وضع غذا و ایمنی محیط کار بهبود جدی پیدا کنند. در عین حال ما نیز همصدا با همکاران ارکان ثالثی خود در پتروشیمی ماهشهر بر قراردادهای مستقیم کاری بعنوان حق مسلم خود و برچیده شدن بساط پیمانکاران تاکید داریم.
همه با هم و متحدانه آماده باشیم. اعتراضات ما تا رسیدن به خواستهایمان ادامه خواهد داشت.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت -١٤ مهر

***********

در حاشیه گزارشی از یک همکار

همکاری گزارشی برای ما فرستاده است که در زیر میخوانید:
قرار است ابراهیم رئیسی تا روز جمعه سفری به بوشهر داده باشد و سری هم به عسلویه و سایت های پالایشگاهی و پتروشیمی بزند. از ترس برپایی تجمع اعتراضی فضا را دارند امنیتی میکنند که کسی جیک نزند و در حالیکه ما کارگران پروژه ای پیمانی در نفت بیش از سه ماه است برای پایه ای ترین مطالبات خود در اعتراضیم، سردمداران گروههای موسوم به پایپینگ با ژست مطالبه گری و ردیف کردن یکسری از خواستهای ما کارگران عملا با این فضای امنیتی همراهی کرده و همه را به سکوت دعوت میکنند. از جمله در پست های خود در این گروه چنین نوشته اند:"از تمام صنعتگران که در عسلویه حضور دارند می‌خواهیم آماده باشند تا روز جمعه بتوانند با ریس جمهور دیدار کرده و مشکلات جامعه کارگری را به رییس جمهور محترم انتقال دهند". در ادامه با ردیف کردن یکسری از مطالبات ما کارگران برای اینکه ساکتمان کنند مینویسند:"پس روز جمعه باید بفکر کار و حضور و ثبت انگشت و فیس زدن نبود ،همه باهم به دیدار ریس جمهور برویم و مشکلات رو بیان نماییم. روز جمعه از ریس جمهور محبوب و مردمی سید مظلومان و یاور رهبر می‌خواهیم که به مشکلات صنعتگران ورود پیدا کرده و حق خود را فریاد زنیم . حق کارگرانی که در پایتخت اقتصادی کشور کار می‌کنند اینها نمی‌باشد و در این نظام اسلامی عده ای با سواستفاده از مقام و موقعیت خود دارند به کارگران ظلم می‌نمایند . عده ای دارند با حق خوری از کارگران و ستم به کارگران جامعه کارگری را نابود کرده و ضربه به اقتصاد کشور می‌زنند باید اینها رو شناسایی و معرفی کرد . افرادی هستند ضد کارگر و با این کارها می‌خواهند آب به آسیاب دشمنان بریزند ".
بدین ترتیب این گروه شناخته شده همه تلاشش سازمان دادن استقبال از ابراهیم رئیسی است و در عین حال برای کسانی که با خط و جهت آنها مخالفند شاخ و شانه میکشند. ردیف کردن مطالبات به حق ما کارگران نیز برای اینها دستمایه ای برای پیشبرد این هدف و کشاندن اعتراض ما به دامنه قانون و وعده و وعید دادن هاست. ما قبول نمیکنیم. این تبلیغات بیش از پیش صدای اعتراضات همکاران را در آورده است. از جمله یکی از دوستان کارگرمان در پاسخ به این تبلیغات نوشت:
" ۱۰۰ تا رئیس جمهور و وزیر و معاون رئیس جمهور رفتن عسلویه.. آیا مشگلی حل شد؟.. از آین تجمع فقط دوربین اخبار ۲۰.٣۰ سود میبره که از علاقه مردم به رئیس جمهور و..یه بهره برداری رسانه ای میکنه.. خواهشا به دنبال این جور کارهای نمایشی نباشید..
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ضمن تشکر از ارسال این گزارش همصدا با کارگران معترض میگوید. که مشکلات ما کارگران معترض در نفت روشن است. نیازی به دیدار امثال اینها نیست. ما خواستار برچیده شدن بساط پیمانکاران هستیم. ما خواستار لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی هستیم. ما خواستار شرایط معیشتی و کاری انسانی از جمله بهبود فوری وضع کمپ ها و غذا و ایمنی محیط کارمان هستیم. ما خواستار پرداخت بموقع دستمزد و دستمزد در حد کفاف یک زندگی شایسته و مناسب هستیم. از همین روز خواستار افزایش فوری سطح دستمزدها در حد ارقامی که اعلام کرده ایم هستیم و بر اینکه مزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱۲ میلیون باشد تاکید داریم. بیست روز کار و ده روز مرخصی در این شرایط سخت کاری حق مسلم ماست و یک حداقل است و ما خواستار اجرای شدن آن هستیم. جواب ما دیدار با رئیس جمهور و وعده و عید نیست. جواب ما پاسخ فوری به این مطالبات است و بس

***********

پایان موقت اعتصاب کارگران واحدترابری مناطق عملیاتی پارسیان، آغار و دلان با دادن مهلتی دو ماهه

ظهر روز ١١ مهرماه در دومین روز تجمعات اعتراضات کارگران واحد ترابری مناطق عملیاتی پارسیان، آغاز و دلان مسئولین شرکت بهره برداری نفت و گاز جنوبی جلسه ای برگزار شد.
در این جلسه مقرر شد که تا دو ماه آینده به مطالبات کارگران این سه منطقه گازی رسیدگی شود. همچنین در این جلسه مقرر شد که کارفرما همه کارگران واحد ترابری این سه منطقه را به سامانه ساپنا متصل کند و نیر طرح خویش فرمایی حذف شود. بر اساس این طرح همانطور که قبلا گزارش کرده بودیم. بنا بر این طرح قرارداد حدود ٤٠٠ کارگر واحد ترابری که ١٥ تا ١٨ سال مسئولیت جابجایی نیروی کار را شرکت اصلی بر روی حدود ٢٥٠ حلقه چاه برعهده داشته اند، حجمی میشود و کارگران به آن اعتراض دارند. بدین ترتیب کارگران واحد ترابری مناطق سه گانه پارسیان، اغاز و دلال با دادن فرصتی دو ماه موقتا به اعتصاب خود خاتمه دادند.

***********

تجمع کارگران پالایشگاه گاز بید بلند دو

روز ١١ مهر کارگران پالایشگاه گاز بید بلند دو در اعتراض به متحقق نشدن خواستهایشان و وضعیت نابسامان کاری و معیشتی خود در درون پالایشگاه دست به تجمع زدند. اعتراضات در نفت گسترده است. برچیده شدن بساط پیمانکاران یک مطالبه سراسری ما کارگران نفت است.

***********

تجمع اعتراضی همکاران پیمانی ارکانی ثالثی ما در مجتمع پتروشیمی ماهشهر

روز یکشنبه ۱۱ مهرماه کارگران ارکان ثالث مجتمع پتروشیمی شاغل در منطقه ویژه بندر ماهشهر در اعتراض به وضعیت نامناسب شغلی و معیشتی و با شعار اتحاد، اتحاد دست به تجمع اعتراضی زدند. خواست فوری این کارگران حذف شرکت های پیمانکاری و عقد قراردادهای مستقیم است و این مطالبه همه ما کارگران در صنعت نفت است. درود میگوییم به همکاران ارکان ثالثی در مجتمع پتروشیمی ماهشهر

دومین روز تجمع کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی
روز ١١ مهر کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی برای دومین روز در اعتراض به وضعیت نابسامان شغلی و معیشتی خود مقابل ساختمان اداری مناطق عملیاتی پارسیان، آغار و دلان تجمع برگزار کردند.
خواست فوری این کارگران پیوستن مجدد به سامانه ساپنا (سامانه اطلاعات پیمانکاران نیروی انسانی در کل صنعت نفت) و لغو طرح خویش‌فرمایی و حجمی شدن قراردادهایشان است. به حجمی تغییر می‌کند، تاکید کردند. طبق گزارشات چند صد راننده ماشین های بخش ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در مناطق عملیاتی پارسیان، که طی ۱۰ تا ۱۸ سال گذشته کار جابجایی نیروی کار روی حدود ۲۵۰ حلقه چاه را داشته اند با طرح خویش فریمایی و خارج شدن اسامی آنها از لیست کارگران سامانه ساپنا موقعیت شغلی خود را در خطر می بینند. با خروج آن‌ها از سامانه ساپنا؛ آن‌ها از بسیاری از مزایای شغلی همانند طرح طبقه‌بندی مشاغل و سایر مزایای قانونی و عرفی که تمامی پرسنل رسمی، قراردادی و سایر نیروهای پیمانکاری دریافت می‌کنند، محروم شده‌اند. این کارگران حاضر به قبول این شرایط نیستند و با اعلام اینکه داشتن رفاه و امنیت شغلی، حق قانونی آنهاست بر ادامه اعتراضات خود تا رسیدن به مطالباتشان تاکید دارند.

***********

اعتصاب رانندگان و اپراتورهای جرثقیل مجتمع پتروشیمی گچساران

روز شنبه ۱۰ مهرماه گروهی از رانندگان نقلیه سبک و سنگین و اپراتورهای جرثقیل مجتمع پتروشیمی گچساران با خواست افزایش حقوق و دریافت بموقع دستمزد در هر ماه دست به اعتصاب زدند. دامنه اعتراضات در نفت به بخش های دیگر کشیده شده و گسترده است. اعتصاب بخش های ترانسپورت نقش مهمی در تقویت اعتصابات ما کارگران اعتصابی پیمانی پروژه ای در نفت دارد. زنده باد اعتصاب

***********

دور جدید اعتراض در میان کارگران واحد ترابری شرکت

بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه پارسیان، اغاز و دلان

روز ١٠ مهر گروهی از کارگران واحد ترابری شرکت بهره‌برداری نفت و گاز زاگرس جنوبی در منطقه عملیاتی پارسیان، آغار و دلان در شیراز برای پیگیری مطالباتشان، در محوطه محل کار خود تجمع کردند.
این کارگران قبلا نیز در روزهای ٢٢ و ٢٣ فروردین و همچنین در ١٢ تیر در مقابل ساختمان اداری منطقه عملیاتی پارسیان و آغاز و دالان تجمعاتی داشتند. و بدنبال وعده مقامات مسئول مبنی بر متصل کردن رانندگان به سامانه ساپنا و لغو طرح خویش فرمایی (طرح حجمی شدن قراردادها) موقتا اعتراضاتشان را پایان دادند. اکنون بدنبال خلف وعده های مسئولین و در اعتراض به بدتر شدن شرایط معیشتی خود این کارگران دور جدید اعتراضات خود را از سر گرفته اند. این کارگران از روز ٢٩ اسفند ٩٩ از سامانه ساپنا خارج شده و در نتیجه بسیاری از آنها از مزایای شغلی ای چون طرح طبقه‌بندی مشاغل، بیمه تکمیلی وسایر مزایای قانونی و عرفی همه پرسنل رسمی، قراردادی و سایر نیروهای پیمانکاری محرومند.

***********

تجمع اعتراضی رانندگان منطقه عملیاتی نار و کنگان

صبح امروز شنبه ۱۰ مهرماه رانندگان منطقه عملیاتی نار و کنگان در اعتراض به شرایط حقوقی و عدم اجرای طبقه بندی مشاغل دست از کار کشیده و تجمع اعتراضی برپا کردند. دور جدید اعتراضات در میان کارگران واحد ترابری شرکت بهربرداری نفت و گاز زاگرس جنوبی علاوه بر ادامه اعتراض همکاران پیمانی پروژه ای ما اعتراضات در میان مراکز نفت و موسسات وابسته به آن گسترده است. بنا بر خبرها مدتی است که اعتراضات در میان کارکنان نفت و گاز در استان بوشهر بسیار است. این تجمعات از شرکت پالایشگاه فجر جم شروع شد. سپس در شهرک پردیس ادامه پیدا کرد و اکنون دامنه آن به منطقه عملیاتی نار و کنگان رسیده است.

***********

اعتراض همکاران پروژه ای پیمانی ما در پتروشیمی مروارید

روزپنج شنبه هشتم مهرماه همکاران پیمانی پروژه ای ماه در واحدهاي بهره برداري و خدمات فني شركت پتروشيمي مرواريد در فاز ٢ عسلویه در اعتراض به حقوق دريافتي و شيفت كاري خود اقدام به اعتصاب غذا کردند و از گرفتن غذای شرکت خودداری کردند. در برابر این حرکت اعتراضی رئیس حراست نگران از گسترش بیشتر اعتراضات تقاضای جلسه با کارگران. اما همکاران ما زیر باز نرفته و در جلسه شرکت نکردند. این اعتراض ادامه دارد.

***********

یادداشتی از یک کارگر اعتصابی

اعتراض ادامه دارد و در بخش هایی هم اعتصاب. برای مثال همین الان کارگران اورهال فاز ۱٩ عسلویه به خاطر نگرفتن حقوق و مطالبات خود به شدت ناراضی هستند و بحث در میان آنها بر سر تجمع ا عتراضی در مقابل درب پالایشگاه داغ است. در این مدت بخشی از کارگران که با وعده پیمانکاران سر کار برگشته بودند وقتی با خلف وعده آنها روبرو میشوند دوباره به اعتصاب برمیگردند. در هر حال فضای اعتراضی غالب است همه روی خواستها و مطالبات خود هستند. اوضاع خیلی فرق کرده و دیگر مثل دو سال قبل نیست که یکی سوت بکشه و تاریخ و کمپینی اعلام کند و باقی توکل کنند. الان کارگران در هر کجا که هستند وقتی با تعرضی روبرو میشوند فورا دست به اعتراض میزنند و اعتراض کردن دارد به سنت جاری در نفت تبدیل میشود. نقش شورای سازماندهی نیز مهم است . این شورا با بیانیه های خود و نوع اطلاع رسانی اش فرهنگی مطالبه گری با خواستهای روشن و مشخص را تقویت کرده است و این موفقیت بزرگی است. ما کارگران اعتصابی امروز بیش از هر وقت نیروی اعتراض خود را باور داریم و دیگر ترسی از اعتراض کردن نمانده است و در واقع آن فضای پادگانی را با اعتصاب سراسری خود عقب زده ایم. حقوقها باید افزایش یابد. ٢٠ روز کار و ده روز مرخصی باید اجرایی شود. کمپ ها و وضع غذا باید بهبود جدی پیدا کنند و خواستها ما برچیده شدن بساط پیمانکاران چپاولگر است. ما مطالبه گریم و به اعتراضات خود ادامه میدهیم._________________

مجموعه ای از اخبار و گزارشات و ... شورای سازماندهی اعتراضات تا تاریخ دوشنبه ۵ مهر ۱۴۰۰ - ۲۷ سپتامبر ۲۰۲۱ اینجا کلیک کنید.