افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


شورای سازماندهی اعتراضات                                                                                                   چهارشنبه ۲۵ اسفند ۱۴۰۰ - ۱٦ مارس ۲۰۲۲


بیانیه پیرامون حداقل دستمزد سال ١٤٠١

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای سازماندهی اعتراضات اینجا کلیک کنید.
روز ١٩ اسفند شورایعالی کار میزان حداقل دستمزد سال ١٤٠١ را تعیین کرد و میزان آن ظاهرا ۵۷ درصد افزایش یافت است. .براساس این مصوبه مزد کارگر شاغل ماهیانه ۴.۱۷۹.۷۵۰ تومان تعیین شده است که با احتساب مزایای پایه سنوات، حق مسکن و بن کارگری و حق اولاد حداقل دریافتی ماهانه کارگران با دو فرزند به ۶ میلیون و ۷۲۵ هزار و ۷۰۰ و حداقل دریافتی ماهانه کارگران با یک فرزند به ۶ میلیون و ۳۰۷ هزار و ۷۲۵ خواهد رسید. این درحالیست که همین شورایعالی کار هزینه سبد معیشت را ۹ میلیون تومان محاسبه و اعلام کرده بود. بنابراین حتی اگر رقم ٩ میلیون را اساس نرخ سبد هزینه کارگران مبنا بگیریم که به هیچوجه واقعی نیست باز هم حداقل دستمزد تعیین شده یک دوم سبد معیشتی تعیین شده آنهاست. اما ماجرای اصلی در پیش بودن شوکی تورمی در اثر حذف ارز ٤٢٠٠ تومانی ترجیحی اقلام اصلی میعشتی ما است. بنابراین در سال آتی نه تنها افزایش مزدی نخواهیم داشت بلکه وضعیت معیشتی ما کارگران و همه جامعه بسیار اسفناکتر خواهد بود. از جمله خود دست اندر کاران از افزایش چندین برابر قیمت اجناس سخن گفته و ابراز نگرانی کرده اند. بگذریم که بر اساس لایحه بودجه جمهوری اسلامی سال آتی از همین دستمزدهای چندرغاز مالیات هم کسر خواهد شد. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

تجمع همکاران بازنشسته در نفت در چند شهر

روز ۲۳ اسفند همکاران بازنشسته نفتی ما در چندین شهر از جمله تهران، اصفهان، شیراز و شاهین شهر برای پیگیری چند مطالبه فوری خود تجمع کردند. خواستهای فوری این همکاران عبارتند از: بهبود وضع مستمری ها و ، ت پرداخت معوقات ده درصد سال ۹۹، پیگیری وضعیت همکاران بازنشسته پیش از موعد و همسانسازی حقوق بازنشستگان و بازماندگان هم سطح با شاغلین ما کارگران پیمانی نفت از خواسته های به حق همکاران بازنشسته اعلام حمایت و پشتیبانی میکنیم

*************

اعتصاب همکاران پروژه نفت در دو شرکت ایده سازان صدف و جهانپارس

روز شنبه ٢١ اسفند کارگران پروژه ای نفت شاغل در شرکت ایده سازان صدف و کارگران پروژه ای شرکت جهانپارس (آینده سازان) در اعتراض به عدم پرداخت حقوق دیماه و بهمن ماه خود دست از کار کشیدند. با توجه به اینکه پیمانکاران در تصمیمی متحد نقشه موکول کردن پرداخت مزد سه ماه آخر سال کارگران به سال ١٤٠١ را کشیده اند، اعتصاب بخاطر عدم پرداخت دستمزدهای سه ماه آخر سال گسترده است و استارت آن با فراخوانی که از سوی این کارگران به اعتراضات سراسری برسر این موضوع داده شده بود، از پانزدهم اسفند زده شد. دستمزدهای پرداخت نشده و عیدی و پاداش آخر سال باید فورا پرداخت شود.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

٢١ اسفند ١٤٠٠

*************

ادامه اعتصاب همکاران پروژه‌ای شاغل در پتروشیمی بوشهر، پیمانکاران عقب می نشینند

امروز ١٦ اسفند همکاران پیمانی ما در شرکت ساتراب که در استخدام پیمانکاری راکی هستند و نیز در شرکت ستاره تاراز شاغل در پتروشیمی بوشهر بر اساس فراخوان از قبل اعلام شده و در اعتراض به عدم پرداخت دستمزد دیماه و بهمن ماه که پیمانکاران قصد موکول کردن این پرداختی ها را به سال آتی دارند برای دومین روز در اعتصاب بودند. بنا بر خبر بدنبال اعتصاب همکاران در شرکت لیموچی، پیمانکار آنجا ناگزیر به پرداخت دیمان شد و وعده پرداخت مزد بهمن ماه در بیست و سوم اسفند را داده است. از کارگاههای دیگر نیز خبر میرسد که پیمانکاران سراسیمه شده و قول پرداخت طلبهای همکاران را داده اند. این سراسیمگی ها نشانگر قدرت متحد ما کارگران است. دستمزدهای معوقه و حق عید و پاداش باید بطور کامل تا پایان سال پرداخت شود. این خواست فوری ما کارگران است در همه جا.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

۱٦ اسفند ١٤٠٠

*************

استارت اعتصاب زده شد

همانطور که اطلاع دادیم همکاران پروژه ای ما در پارس جنوبی، پالایشگاه ها و پتروشیمی در اعتراض به تصمیم مدیریت به موکول کردن پرداخت دستمزد و پاداش و عیدی شان به سال ۱۴۰۱ برای امروز پانزدهم اسفند در تمام کارگاههای نفت و گاز خصوصا در عسلویه و پتروشیمی ها فراخوان به اعتصاب و تجمع در مقابل کارگاهها را داده بودند. امروز استارت این اعتصاب زده شد و بنا بر اخبار دریافتی همکاران در پیمانکاری لیموچی در پتروشیمی بوشهر و نیز در پالایشگاه آبادان در شرکت سکاف وارد اعتصاب شده اند. خواست این کارگران پرداخت دستمزد برج های ده و یازده است. این اعتصاب فردا شانزدهم نیز ادامه خواهد داشت. در فراخوان کوتاه به این اعتصاب همکاران ما اعلام کرده بودند:" آخر سال است و پیمانکاران در توطئه نپرداختن دستمزدها هستند. و نه تنها این بلکه از عیدی و پاداش هم خبری نیست. پیمانکاران متحد شده اند که دستمزدها را فقط تا پایان ماه ۹ بدهند و پرداخت سه ماه دیگر را به سال ۱۴۰۱ موکول کنند. ما کارگران نفت این تعرض آشکار را نمی پذیریم".

*************

فردا و پس فردا اعتصاب سراسری

ما کارگران اجرایی پروژه ای پارس جنوبی، پالایشگاه ها و پتروشیمی خواستار پرداخت بموقع دستمزدها و تسویه حساب کامل تا پانزدهم اسفند ماه هستیم. آخر سال است و پیمانکاران در توطئه نپرداختن دستمزدها هستند. و نه تنها این بلکه از عیدی و پاداش هم خبری نیست. همانطور که در جریان هستید. پیمانکاران متحد شده اند که دستمزدها را فقط تا پایان ماه ۹ بدهند و پرداخت سه ماه دیگر را به سال ۱۴۰۱ موکول کنند. ما کارگران نفت این تعرض آشکار را نمی پذیریم و بدلیل اضطراری بودن موضوع آنهم در آستانه نوروز و سنگینی فشار اقتصادی بر زندگی مان فردا پانزدهم و نیز شانزدهم در تمام کارگاههای نفت و گاز خصوصا در عسلویه و پتروشیمی ها اعتصاب اعلام میکنیم و دست از کار خواهیم کشید و مقابل کارگاهها تجمع خواهیم کرد. یکبار دیگر همه با همه متحد شویم و مقابل این سرقت آشکار را بگیریم.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

۱۴ اسفند ١٤٠٠

*************

اعتراض و اعتصاب کارگران پتروشیمی آبادان

روز پنجشنبه ۵ اسفند کارگران پتروشیمی آبادان در اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدهایشان دست به تجمع زدند. بر اساس گزارشات بعد از اعتراضات متوالی این کارگران به این موضوع، در روز چهارم اسفند تفاهم‌نامه‌ای از جانب مدیریت در بورد شرکت نصب شده بود که به کارگران اطمینان می‌داد که به حق و حقوق خود خواهند رسید. اما با به گفته کارگران این تفاهمی نامه هیچگونه امضایی نداشته و به آن اطمینانی ندارند. اعتراض این کارگران ادامه دارد. در تجمع روز پنجم اسفند کارگران با شعارهای کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد، مرگر بر ستمگر صدای اعتراض خود را بلند کرد و پیگیر مطالباتشان شدند.

*************

اعتراض معلمان شریف اعتراض ما کارگران نیز هست

معلمان شریف برای روزهای سی ام بهمن و اول اسفند فراخوان برپایی تجمع داده اند.
اعتراض آنها به وضع بد معیشتی و تبعیض ها و نابرابری ها و نیز به حقوقهای نجومی و اختلاسگریها یک درد همگانی است و برحق است. همانطور که معلمان تاکید کرده اند مطالبات آنها صرفا معیشت محور نیست؛ بلکه معلمان بر آموزش با کیفیت و غیر ایدئولوژیک و تحصیل رایگان برای همه کودکان، پایان دادن به خصوصی سازی ها و کالایی کردن آموزش و یک آموزش و پرورش مدرن شاد و انسانی تاکید دارند.
این ها همه مطالبات ما کارگران و همه ما مردم است. بنابراین به سهم خود حمایت خود را از مبارزات و مطالبات معلمان اعلام میکنیم.
بعلاوه اینکه بعنوان والدین دانش آموزان هر کجا که باشیم لازمست در این تجمعات شرکت کنیم.
در محل تجمعات همبستگی خود را اعلام کنیم و با به دست گرفتن شعار تحصیل با کیفیت و رایگان برای همه کودکان در کنار معلمان شریف بایستیم و حق و حقوق خود را طلب کنیم.

*************

اعتراض به پرداخت نشدن حقوق ها در حال افزایش است

گروهی از همکاران مونتاژکار و داربست بند ما در پیمانکاری کیوانی در فاز ۲ پتروشیمی در منطقه ویژه اقتصادی و انرژی پارس جنوبی واقع در عسلویه که کار ساخت، حمل، نصب و پیش راه اندازی مخازن کروی پتروشیمی کیان را زیر نظر شرکت ماشین سازی اراک انجام میدهند از صبح امروز یکشنبه بیست و چهار بهمن دست از کار کشیده اند. اعتراض این همکاران به نپرداختن حقوق دی ماه است.

*************

باز هم محیط کار قربانی گرفت

روز ۲۲ بهمن یکی از همکاران اورهالی تعمیرات اساسی گروه جت زنی شرکت فیرمکو، پیمانکار اجرایی تعمیرات مجتمع بسپاران به نام نادر موسوی در حین جت زنی کویل‌های رآکتورهای واحد SR به خاطر عدم ایمنی محیط کار و در اثر شدت جراحت جانباخت. درگذشت نادر موسوی را به همکاران عزیزمان در پتروشیمی بندر امام و همگان تسلیت میگوییم.
در حالیکه هیچ اقدامی برای ایمنی محیط های کار صورت نمیگیرد. در حالیکه محیط های کار به قتلگاه کارگران تبدیل شده روابط عمومی پتروشیمی بندر امام با بیشرمی تمام در اطلاعیه‌ای اعلام کرده که تلاش برای احیای این کارگر به نتیجه نرسیده و او جان خود را از دست داده است.
یکی از معضلات ما کارگران شاغل در نفت عدم ایمنی محیط کار است. افتادن از ارتفاع ، انفجار و آتش سوزی، هوای آلوده به مواد شیمایی، آلودگی های صوتی همه نمونه هایی از خطراتی است که جان کارگران در نفت را به خطر انداخته است. همه اینها نتیجه سودجویی های پیمانکاران مفتخور است. ایمن شدن محیط کار یک خواست فوری ماست. باید دست پیمانکاران از محیط های کار کوتاه شود.

*************

به دام تفرقه نیفتید: همه ما کارگریم!

در روزهای اخیر با تحریک برخی عناصر شناخته شده، تنشهایی میان کارگران كارگران از شركت نفت ایران در منطقه نفت‌خیز جفير ایجاد شده است و با کمال تاسف برخی از همکاران ما که از مناطق غیر بومی آمده اند، مورد تعرض و توهین قرار گرفتند. بحث بر سر اینست که چرا کارگران غیر بومی به جای کارگران بومی استخدام شده اند. بعبارت دیگر بخشی از کارگران که بیکار هستند مقصر این وضعیت را هم طبقه ایهای غیر بومی خود میدانند نه نظام و سیستمی که بر جامعه حاکم است. اگر نگاه کنید رسانه های دولتی هم مدام دارند با تبلیغ اینکه فلان درصد از کارگران غیربومی هستند و درصد کمتری بومی، به این تفرقه دامن میزنند.
ما یک طبقه ایم. این را باید متوجه باشیم. ما کارگریم. همه ما مستقل از اینکه در کجا متولد شده ایم، بیشترین نقش را در تولید و کارکرد جامعه داریم و محرومترین بخش جامعه هستیم. سهم شیر از آن آقا زاده های مفتخور و سرمایه داران و پیمانکاران و استثمارگران ماست. همکار غیر بومی ما گناهی ندارد. چرا به این دام افتاده اید؟ این عقبگرد و قهقراست. اتحاد مان را باید مثل تخم چشممان نگاهداری کنیم. صحنه های بدی را امروز شاهد بودیم که قلب هر کارگر آگاهی را بدرد می آورد. گویی دشمن مان را گم کرده ایم. گویی علت بیکاری مان را نمیدانیم. گویی همکار بیچاره ما دشمن ماست. این دردناک است. این وضعیت قابل تحمل نیست. نباید ادامه یابد. از همه کارگران آگاه میخواهیم که فورا این زخم و این تفرقه را جبران کنند. صف کارگران را دوباره ترمیم و محکم و متحد نمایند. خشم مان را به سوی سرمایه داران و مفتخوران و پیمانکاران و زالوصفتان نشانه رویم نه به سوی همکار عزیزی که در یک شهر و منطقه دیگر متولد شده است. مگر او چه گناهی دارد؟ مگر بسیاری از هم شهریان ما در تهران و شهرهای دیگر مشغول بکار نیستند؟ آیا مجازیم که بگوییم آنها را هم باید بیرون انداخت؟
همکاران! واقعا به هوش باشید. ما با مبارزات اخیرمان پیشرفتهای زیادی کردیم. دستاوردهای خوبی داشتیم. امیدهای زیادی ایجاد کردیم. اینها را نباید برباد داد. تفرقه سم است. تفرقه کشنده است. تفرقه همه ما را در برابر دشمنان قسم خورده مان زمین میزند.
متحدانه گریبان حاکمین مفتخور را بگیریم و فریاد بزنیم که زندگی تک تک کارگران چه بیکار و چه شاغل چه بازنشسته باید بخوبی تامین شود. زندگی انسانی حق تک تک ماست. زنده باشید.

*************

کیان کارگر نفت: مونا فرزند همه ماست

من کارگر نفتم. قتل جنایتکارانه مونا حیدری قلبم را به درد آورد. مونا فرزند همه ماست. او قربانی کودک همسری است و سرنوشت او سرنوش خیلی از کودکانیست که در کودکی به همسر داده میشوند و به این شکل قربانی میشوند. اما مونا بخاطر مورد خشونت قرار گرفنتن هر روزه ناگزیر به فرار از خانه شد و به این بدبختی تسلیم نشد و سجاد با افتخار و غیرت سر او را برید. این دیگر وحشتناک و بازگشت به بشر ماقبل تاریخ است. همکاران ما اعتراض کردیم و خواستار افزایش حقوقها و کوتاه شدن دست پیمانکاران شدیم. خواهان امنیت شغلی و بهبود شرایط معیشتی و کاری در کمپ ها و محیط کار شدیم. گفتیم ۲۰ روز کار ، ده روز مرخصی برای اینکه فرصتی داشته باشیم با خانواده مان باشیم و با فرزندانمان باشیم. و این وضعی است که میخواهند بر سر کودکان ما بیاورند. من فکر میکنم همانطور که اعتصاب کردیم و کمپ ها را با شادی و کف زدن خالی کردیم تا از زندگی و کار خود دفاع کنیم. الان هم باید جمع بشویم و به این جنایت اعتراض کنیم و از حرمت انسانی و کرامت خود دفاع کنیم. و نگذاریم این وحشیگیری تصویر جامعه ما باشد.

*************

خواسته های فوری ما کارگران نفت در قبال بیماری مهلک کرونا

در حالی که کرونا بار دیگر شدت گرفته مردم از امکانات‌ بهداشتی و درمانی محرومند. علیرغم اینکه مسئولین می دانستند دوباره کشور وارد پیک کرونا می شود ولی باز هم هیچ کاری نکرده و مردم را به حال خود رها کرده اند؛ به طوری که اکنون ۱۲۰ شهر از وضعیت قرمز عبور کرده اند.
در استان بوشهر که بسیاری از ما کارگران پروژه ای مشغول به کار هستیم هیچ دستورالعمل روشنی برای مقابله با این بیماری مهلک وجود ندارد و واکسیناسیون هم جدی گرفته نشده به طوری که در روزهای گذشته به شکل تصاعدی شمار مبتلایان تا ۵۰ درصد بالا رفته است. اوضاع آنچنان وخیم است که بیمارستان ها جا ندارند و بیماران در راهروی بیمارستان خوابیده اند.
در چنین شرایطی کمبود پرستار در بیمارستانها و مراکز درمانی هم بر وخامت وضعیت افزوده است. با این حال وزارت بهداشت به بهانه نبود بودجه کافی استخدام هزاران پرستار قرارداد موقت با قرارداد ۸۹ روزه را ممنوع اعلام کرده است.
بی تردید اخراج هزاران پرستار وضع بیمارستانها و درمان را وخیم تر خواهد کرد موضوعی که اعتراضات بسیاری در میان پرستاران را برانگیخته است.
تا کی باید شاهد فاجعه جان باختن مردم بخاطر ابتلاء به بیماری مهلک کرونا باشیم و مردم به راحتی از بین بروند؟
تا کی باید شاهد سیاست های مرگ آفرین حکومت و بی پناهی مردم باشیم؟
در مقابل این بی توجهی ها و کشتار عامدانه خود ما کارگران و خود ما مردم باید کاری کنیم. باید با اعتراضاتمان با این وضعیت خطر آفرین مقابله کنیم.
بار دیگر باید با قدرت بر خواست درمان رایگان و اجرایی کردن پروتکلهای سازمان بهداشت جهانی تاکید کنیم.
در قبال این وضعیت خطیر شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت بر نکات زیر تاکید میکند:
۱- خرید واکسن معتبر و اجرایی شدن واکسیناسیون رایگان و همگانی
۲- بهبود وضع بیمارستان ها و بالا بردن استاندار درمانی
۳- اجرای فوری پروتکلهای سازمان بهداشت جهانی در محیط های کار، در اماکن عمومی و در همه جا
۴- استخدام فوری پرستاران قرارداد موقت ۸۹ روزه و استخدام پرستار به میزان مورد نیاز در بیمارستان و برداشتن فشار کاری از روی پرستاران
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی از مبارزات پرستاران به عنوان صف اول جبهه مبارزه علیه کرونا و علیه نابسامانی وضع درمان و بهداشت و مشکلات معیشتی و کاری آنها حمایت میکند و مطالبات پرستاران را مطالبات ما کارگران میداند.

*************

برای خواست افزایش دستمزدها متحد عمل کنیم

پایان سال است و مساله تعیین میزان حداقل دستمزدها که قرار است به زودی در شورای عالی کار تعیین شود بازهم دغدغه همه ما کارگران شده است.
در کنار این موضوع؛ تصویب کلیات لایحه بودجه سال آینده و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی که بی تردید شوک تورمی در پی خواهد داشت و همینطور اخذ مالیات پلکانی از حقوقهای بالای ۵ میلیون بر نگرانی های ما افزوده و آن را تعرض به معیشت همه کارگران و همه مردم میدانیم.
از اینرو تاکید ما در شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت براتحاد سراسری ما کارگران در دفاع از زندگی و معیشتمان است.
خوشبختانه تا کنون بیانیه هایی با امضای تشکلها، نهادها و حتی جمعی های از کارگران و فعالین اجتماعی در مورد موضوع دستمزد داده شده که به اعتقاد ما سخن مشترکی دارند.
معلمان و بازنشستگان نیز در اعتراضات دو ساله اخیر در همین صف قرار داشته و به حقوقهای زیرخط فقر و فقر و فلاکت اعتراض دارند.
ما به عنوان شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت زیربیانیه ۶ تشکل کارگری و بیانیه عمومی ای که ۳۶ امضا کننده دارد و هر بیانیه دیگری نیز که در این راستا باشد امضا میکنیم و تاکید میکنیم که با توجه به افزایش هر روزه قیمت ها و رشد وحشتناک نرخ تورم؛ دستمزد هیچ کارگری و هیچ حقوق بگیری نباید از ۱۶ میلیون کمتر باشد؛ ضمن اینکه خود ما در رده های متفاوت تخصصی ارقام مورد نظر خود را بر سر افزایش دستمزدهایمان اعلام کرده و پیگیر آن هستیم.
حرف و سخن ما اینست که ما برده نیستیم که از بالای سرمان در مورد دستمزد ما تصمیم گیری شود و باید خودمان متحدانه به میدان بیاییم و جلوی هرگونه تعرضی به زندگی مان را بگیریم. در کنار خواست افزایش دستمزدها به بالای ۱۶ میلیون نیز تاکید میکنیم: درمان، تحصیل رایگان و داشتن مسکن حق مسلم ماست.
ما همچنین بر زیر خواست خارج شدن فوری طرح‌های افزایش حقوق "پله ای" و حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی از لایحه بودجه ۱۴۰۱ که در بیانیه عمومی کارگری آمده است خط تاکید میکشیم و از آن پشتیبانی میکنیم. بدین ترتیب ما همه بخش های کارگری را به اتحاد مبارزاتی برای خواست افزایش دستمزدها فرا میخوانیم.

*************

دو خبر از اعتصاب و اعتراض همکاران پتروشیمی رازی و شرکت ساپک

اعتراض در پتروشیمی رازی همچنان ادامه دارد.
همکاران در شرکت پتروشیمی رازی که از روز دوشنبه چهار بهمن اعتراض خود را به ممنوع الکار و ممنوع الورود شدن تعدادی از همکاران توسط مدیریت شرکت آغاز کرده بودند کماکان به این اعتراضات ادامه داده و هر روز در محوطه شرکت راهپیمایی اعتراضی برپا میکنند.
همچنین تعدادی از همکاران شاغل در شرکت سبز آشیان آپادانا ( ساپک ) که کار ساخت مخازن و اجرای پایپینگ و پیش راه در پتروشیمی مروارید در فاز دو را انجام میدهند خبر از اعتصاب خود دادند. بنابر این خبر از دیروز یکشنبه این همکاران که چند ماهی است مطالباتشان توسط شرکت پرداخت نشده دست به تجمع زده و گیت ورودی شرکت را بسته اند.

*************

چهارمین روز اعتصاب همکاران مان در شرکت تهران جنوب

بنا به اخبار رسیده همکاران مان در شرکت تهران جنوب، شاغل در پروژه بندر مجیدیه واقع در شهر ماهشهر، که ماه‌هاست حقوق دریافت نکرده‌اند در چهارمین روز اعتصاب خود بسر میبرند.
شرکت تاسیساتی و ساختمانی تهران جنوب که از زیر مجموعه های هلدینگ خلیج فارس است بیش از چهار ماه است که به کارگران خود در پروژه بندر مجیدیه که مشغول ساخت و نصب تأسیسات و مخازن ذخیره‌سازی برای صادرات تولیدات پالایشگاه بیدبلند دو و همینطور ساختمان سازی در محدوده بندر صادراتی هستند حقوق پرداخت نکرده است.
دیروز این گروه از همکاران یکصدا و متحدانه اعلام کردند تا همه حقوق و طلب خود را یکجا دریافت نکنیم همچنان دست از کار میکشیم و به اعتصابمان ادامه خواهیم داد.

*************

اعتصاب و تجمع ‌در پتروشیمی ایلام؛ پتروشیمی رازی سربندر و پالایشگاه تهران

روز گذشته و امروز در پتروشیمی ایلام؛ پتروشیمی رازی سربندر و پالایشگاه تهران همکارانمان دست به اعتصاب و تجمع زده اند.
در پتروشیمی ایلام بیش از بیست نفر از کارگران در لیست اخراج کارفرما قرار گرفته اند.
همچنین این همکاران جوشکار برابر قراردادهای ظالمانه جدید فقط پانزده روز در ماه کار خواهند کرد و بنابراین فقط نیمی از ماه حقوق خواهند گرفت.
در پتروشیمی رازی منطقه ویژه سربندر دیروز سه شنبه دومین روز اعتصاب در جریان بود. همکاران در این پتروشیمی که در بدترین شرایط اقتصادی و ایمنی کار می کنند و در معرض آلودگی شیمیایی ناشی از دپوی گوگرد قرار دارند در اعتراض به ممنوع الورودی هشت نفر از کارگران واحد بنام های: هادی سرحانی - سید هاشم شبیبی - محمدرضا صالحی - علی البوغبیش - مهدی طبیعی - احمد عساکره - توفیق احمدی و علی ساجدی از کار دست کشیده و بازگشت بکار این همکاران را خواستارند.
و در پالایشگاه نهران از صبح امروز ٦ بهمن بیش از ۱٨۰۰ نفر از کارگران این پالایشگاه در اعتراض به اجرایی نشدن طرح طبقه بندی مشاغل اعتصاب و اعتراضات خود را کلید زده اند.
داشتن امنیت شغلی با قراردادهای مستقیم و دائمی، برچیده شدن شرکت های واسطه ای و پیمانکارانی که کاری جز سواستفاده از ما کارگران و غارت دستمزدمان ندارند، افزایش دستمزدها و پرداخت همه آیتم های مزدی و معوقه ها و به رسمیت شناخته شدن حق متشکل شدن مان از خواسته هایی است که در همه واحدها و بخش های نفت و پتروشیمی و پالایشگاهی بر آن تاکید و پافشاری داریم.

*************

تجمع همکاران ما در پتروشیمی مروارید در فاز دو صنایع پتروشیمی عسلویه‌

امروز سه‌شنبه ۵ بهمن همکاران ما در پتروشیمی مروارید در فاز دو صنایع پتروشیمی عسلویه‌ به‌ دلیل عدم پرداخت پنج ماه حقوق توسط پیمانکار، دست از کار کشیدند و در محل کارگاه تجمع کردند.
در ماههای گذشته پیمانکار تنها به این همکاران ما وعده میداده که بزودی مطالباتشان را پرداخت خواهد کرد اما به هیچکدام از وعده های خود عمل نکرده در حالی که کارفرمای اصلی گفته است صورت وضعیت های پیمانکار پرداخت شده اند.
دست پیمانکاران غارتگر از سفره ما کارگران باید قطع شود و تا حذف کامل آنها و برچیده شدن بساط چپاول گری آنها کوتاه نخواهیم آمد.

*************

تجمع همکاران ما در پتروشیمی رازی واقع در سربندر

برابر اخبار رسیده همکاران ما در پتروشیمی رازی واقع در سربندر، از صبح امروز چهار بهمن دست از کار کشیده و مقابل درب ورودی تجمع کرده اند.
مدیران پتروشیمی در اقدامی ضد کارگری مانع از ورود برخی همکاران به محل کارشان شده است.
در اعتراض امروز خواسته اصلی همکاران ما رفع ممنوعیت ورود این کارگران اعلام شد و در حرکتی یکپارچه و منسجم همه کارگران با این خواست جلوی حراست دست به اعتراض و راهپیمایی زدند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت، پشتیبانی و حمایت خود از اعتراض این همکاران در پتروشیمی رازی را اعلام میدارد و اینگونه تحرکات ضد کارگری کارفرمایان را ادامه شیوه های سرکوب و فشار بر کارگران مطالبه گر میداند.
راه مقابله با موج اینگونه فشارها در تشکیل شوراهای مستقل کارگری است که بتوانیم نمایندگان مان را بدون دخالت کارفرمایان و نهادهای دولتی و امنیتی، با اراده جمعی خودمان انتخاب کنیم.

*************

اعتصاب همکاران ایران افق

٢٠ دی کارگران شرکت ایران افق در میدان نفتی یادآوران در اعتراض به معضلات شغلی و معیشتی از جمله عدم اجرای طرح طبقه بندی و بعضی از مطالباتشان اعتصاب کردند. در این حرکت اعتراضی همکاران بر خواستهای فوری خود از جمله مطالبات زیر تاکید کردند: اجرای طرح طبقه بندی بطوریکه پایه حقوق و مزایای شغلی را در بر بگیرد، پرداخت مابه التفاوت طرح طبقه بندی مشاغل از ابتدای ابلاغ آن، محاسبه سنوات با آخرین پایه حقوق سال جاری، نوبت کاری ۱۴ روز کار و ۱۴ روز مرخصی و تعطیلی روزهای پنجشنبه، باز پرداخت مرخصی های استفاده نشده، بازپرداخت ۹ روز مرخصی استفاده نشده سال ۹۹، محاسبه اضافه کاری ٢٤٠ ساعت قرارداد به مدت دو ساله با توجه به عدم تغییر قراردادها در زمان قرنطینه کرونا و اینکه نیروهای شرکت بصورت ۳۰ روز کار بوده است.، پاداش سالیانه، پاداش تولید، پاداش اورهال، سختی کار(منطقه مرزی، آلودگی هوا، مسیر طولانی راه، اصلاح عنوان شغلی بر اساس شغل مدرک تحصیلی، سوابق کاری و اعمال در سامانه بیمه تامین اجتماعی، اصلاح محل کاری در قرارداد و سامانه بیمه تامین اجتماعی و اصلاح وضعیت حقوقی طبق عرف پروژهای نفتی.

*************

بیانیه در مورد حداقل مزد سال ١٤٠١

دستمزد هیچ کارگری نباید کمتر از ۱۶ میلیون باشد

آخر سال است و موعد تعیین حداقل دستمزد سال آینده. جلسات پشت پرده شورایعالی کار برای تصمیم گیری بر سر تعیین نرخ مزد ما کارگران آغاز شده است.
اولین حرف ما کارگران اینست که ما برده نیستیم که از بالای سرمان در مورد نرخ مزدمان تصمیم گیری شود و شورایعالی کار و نمایندگان منتخب تشکلهای دست ساز حکومت را که تحت عنوان "جامعه کارگری" در آن شرکت دارند را به رسمیت نمی شناسیم و قبول نداریم.
از سوی دیگر به نظر میرسد به جای مورد توجه قرار دادن نرخ سبد هزینه معیشت کارگران به عنوان یکی از شاخص های تعیین میزان حداقل دستمزدها، قصد دارند تا خط فقر را مبنای محاسبه دستمزد کارگران قرار دهند و تلاششان این است که این رقم را آنقدر پایین بکشند تا زمینه را برای تحمیل دستمزدهای تحقیر آمیز چندین بار زیر خط فقر فراهم کنند. برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

*************

اعتصاب همکاران پروژه‌ای پایانه نفتی قشم

روز بیستم دیماه همکاران ما در شرکت تیو انرژی در پیمانکاری کیوانی در اعتراض به عدم پرداخت ۳ ماه حقوق و پایین بودن دستمزد‌ها دست از کار کشیدند و تجمع کردند. بر اساس خبر دیگری در هفته گذشته نیز همکاران ارکان ثالث ما در فاز ۱۹ به خاطر عدم پرداخت مطالبات خود و خلف وعده های پیمانکاران دست به اعتراض زدند. اعتراض به تعویق پرداخت دستمزدها، اعتراض به سطح پایین حقوقها و خلف وعده های پیمانکاران برای افزایش سطح آنها مطابق با ارقام درخواستی اعلام شده کارگران از جمله موضوع اعتراض در مراکز مختلف نفتی است. یک مطالبه مهم ما کارگران نفت برچیده شدن بساط پیمانکاران و لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی است. اعتراضات تا کنونی ما فشار سنگینی بر روی پیمانکاران بوده و ما را در موقعیت قویتری برای پیشبرد مبارزاتمان قرار داده است. ما کارگران نفت پیگیر مطالبات خود هستیم.

*************

آغاز اعتصاب در پروژه‌ پایانه نفتی قشم

بنا بر گزارش های رسیده همکاران پروژه ای ما در پیمانکاری کیوانی شاغل در شرکت تیو انرژی یا سدید جهان صنعت سابق در فاز دو پروژه ترمینال نفتی قشم در اعتراض به پایین بودن دستمزد، ایام کار و همینطور سه ماه دریافت نکردن دستمزدشان دست به اعتصاب زده و کار پروژه را تعطیل کرده اند.
این همکاران در بخش ساخت مخازن نفتی مشغول به کار بوده اند.
خواست فوری کارگران در همه بخش های صنعت نفت برچیده شدن بساط پیمانکاران و افزایش دستمزدها و پرداخت بموقع آن و عمل به وعده های داده شده است. ما همچنان بر مطالباتمان تاکید داشته و هر کجا پیمانکاران چپاول گر خلف وعده نمایند دست از کار خواهیم کشید.

*************

اعتصاب همکاران در پتروشیمی مارون

روز دوشنبه بیستم دیماه همکاران ما در پتروشیمی مارون در اعتراض به سطح پایین حقوق و مزایای شغلی خود دست به اعتصاب زدند و در محوطه شرکت تجمع کردند. طبق خبر حراست شرکت کارگران اعتصابی را به اخراج تهدید کرده است و کارگران پیگیر مطالبه خود هستند. یک خواست ما کارگران پیمانی در اعتصاب سراسری مان مطالبه افزایش حقوقها مطابق ارقام ارائه شد ه از جانب خودمان در رده های مختلف تخصصی بود و همانوقت تاکید کردیم که مزد هیچ کارگری نباید کمتر از خطر فقر ١٢ میلیونی اعلام شده باشد. در این اعتراضات در جاهایی دستمزدها افزایش داشت. در جاهایی هم وعده دادند و عمل نکردند و همکاران ما پیگیر مطالباتشان شدند. بدین ترتیب از مقطع اعتصابات سراسری ما تا کنونی اعتراض به خلف وعده های داده شد، اعتراض علیه بساط پیمانکاران چپاولگر با خواست دائمی شدن استخدام ها، اعتراض برای افزایش دستمزدها و پرداخت بموقع آن، و اعتراض علیه عدم ایمنی محیط های کار و سطح پایین استاندارد زیستی و کاری از جمله موضوعات اعتراضات ما در بخش های مختلف بوده است. ما کارگران نفت پیگیر مطالباتمان هستیم

*************

گزارشی از منوچهر کارگر پتروشیمی مهر در فاز دو پتروشیمی منطقه ویژه عسلویه

"کارگران شمعی که از هر دو طرف میسوزند"
کارگرانی که به جای آسمان آبی سقفی از ساندویچ پَنِل، گِرِیتینگ، تخته، بست و لوله در محیطی کاملاً امنیتی و نابرابر به دور از خانواده، مشغول در شرکت هایی که نه ساعت کاری مناسب با سلامت آنها و نه حتی با قوانین سازمان جهانی کار دارند.
پیمانکاران و کارفرمایانی که به دنبال کارگران و نیروهای ارزان قیمت و سازمان نیافته هستند.
با ساعت های کاری روزانه بیش از ۸ ساعت که عیناً مشاهده گردیده که به روزی ۱۷ ساعت کاری نیز میرسد.
کارگرانی که اگر بیش از توان خود و نظر کارفرما کار نکنند تسویه خواهند شد. شرکت هایی که بدون هیچ ایده جدیدی که منافع کارگر در آن در نظر گرفته شود و فقط جهت استثمار بیشتر نیروی کار و کارگر جهت پیشبرد اهداف سرمایه داری خود بر چپاول سلامتی و روح روان طبقه کارگر نهادینه شده اند.
اکنون به سمتی رفته‌ایم که در خیلی از کارها نتیجه مهم‌تر از وسیله شده در حالیکه در مجموع، کارگر تعهدی به نتیجه ندارد.
به عبارتی دیگر در وضعیت عادی کارگر موظف است در زمان مشخصی کار کند و بعد کار تعطیل می‌شود و چنانچه کارگر نتوانست کار را در همان زمان مشخص انجام دهد، به روز بعد محول می‌شود. در واقع کار از جنس کارگری است ولی از ماهیت کارهای مقاطعه کاری که باید نتیجه را محقق کرد استفاده می‌شود.
متاسفانه در صنعت هدف جایگزین وسیله شده و این وضعیت استثمار هرچه بیشتر نیروی کار را با خود به همراه دارد کارگرانی که به استثمار محض و مطلق کشیده شده اند.

*************

اعتصاب در پتروشیمی رجال جواب داد

اعتراض قدرتمندانه همکاران عزیز ما در پتروشیمی رجال واقع در سایت شماره سه منطقه ویژه پتروشیمی سربندر که از روز شنبه چهارم دی با خواسته هایی چون: افزایش دستمزدها، دائمی شدن قراردادها و کتبی بودن آن، اجرای طبقه بندی مشاغل، پرداخت تمامی اقلام مزدی، پرداخت بدی آب و هوا، پرداخت مطالبات جمعه کاری ها و ایام تعطیل و همینطور پاداش ایام کرونا از روز شنبه چهارم دی آغاز شده بود مسئولان شرکت و مقامات استان و شهرستان را وادار به پذیرش خواسته های شان کرد.
اعتصاب این گروه از همکاران سبب شد تا به اعتراف احسان راستی مدیرعامل مجتمع سفارش مشتری قریب به یک هفته عقب بیافتد.
مدیران پتروشیمی با همکاری مدیران منطقه ویژه هفته گذشته تلاش کردند تا نیروهایی جدید را از سایر سایت ها و پتروشیمی های منطقه به شرکت بیاورند تا به جای کارگران اعتصابی هر چه زودتر سفارش های تولید را آماده سازند. اما همکاران هوشیار ما با اتحاد و همبستگی مقابل این تصمیم سد و مانع ایجاد کرده و اجازه این کار را ندادند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت همچون همیشه از اعتصاب یکپارچه و صدای واحد این بخش از همکاران خود در شرکت خصوصی رجال حمایت کرده و ضمن تبریک به این عزیزان آمادگی دارد تا تجارب ارزنده خود در اعتصاب قدرتمند کارگران پروژه ای و پیمانی را در اختیار این همکاران قرار دهد.
ما تا برچیده شدن کامل بساط پیمانکاران در همه بخش های صنعت نفت و حذف قوانین ظالمانه مناطق ویژه و پیگیری کامل خواسته های به حق خود در کنار همکاران عزیز و زحمتکش خود هستیم و خواهیم بود.

*************

اعتصاب رانندگان ماشین آلات سواری پالایشگاه دوازدهم پارس جنوبی

روز۱۲دی ماه رانندگان ماشین آلات سواری پالایشگاه دوازدهم دراعتراض به پرداخت نکردن مطالبات و حقوق پایین اعتراض و اعتصاب کردند. وضعیت رانندگان سرویس‌های ایاب و ذهاب پالایشگاه‌های پارس جنوب بشدت نامناسب است و آنها از مزایایی چون سختی آب و هوا محروم هستند.
حدود ۱۸۰۰ راننده در این پالایشگاه‌ها مشغول به کار هستند که هرکدام از آن‌ها حدود ۸ تا ۹ سال سابقه کار دارد. این رانندگان تحت چارت سازمانی کارفرمای مادر قرار ندارند و از داشتن امنیت شغلی محرومند. در اعتراض به این وضعیت در بیست و یکم آذرماه نیز جمعی از رانندگان شاغل در این پالایشگاه ها دست به تجمع اعتراضی زدند. کار پیمانی و موقت، نداشتن امنیت شغلی یک معضل سراسری برای همه کارگران و کارکنان شاغل در نفت است. خواست فوری کارگران نفت برچیده شدن بساط پیمانکاران و لغو قوانین برده وار مناطق ویژه اقتصادی است.

*************

ادامه اعتراضات همکاران ما در پتروشیمی رجال

امروز یکشنبه دوازدهم دی‌ماه همکاران ما در پتروشیمی رجال برای پیگیری مطالبات خود برای هفتمین روز تجمع اعتراضی برپا کردند. همکاران ما در این پتروشیمی به قراردادهای موقت کاری و دستمزدهای ناچیز و عدم پرداخت برخی اقلام مزدی شان اعتراض دارند و به عنوان یک قدم فوری خواستار اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل هستند. این کارگران همچنین بر اصلاح قراردادهای کاری و کتبی بودن آنها و پرداخت حق بدی آب و هوا طبق بخشنامه سازمان منطقه ویژه و طلبهای مربوط به تعطیل کاری ها و جمعه کاری های خود بابت ماههای قبل از آبان ۹٧ هستند. این کارگران همچنین خواستار پرداخت پاداش کار خود در ایام کرونا هستند که قبلا وعده پرداخت آن داده شده بود. یک مطالبه سراسری ما کارگران پیمانی نفت کوتاه شدن دست پیمانکاران و دائمی شدن قرارداد هاست.

*************

اعتراض همکاران پیمانی مان در پتروشیمی دماوند

برابر اخبار رسیده بخش دیگری از همکاران پیمانی مان در پتروشیمی دماوند واقع در جاده عسلویه به شیرینو از روز شنبه بیست و هفت آذرماه با خواست برچیده شدن و حذف پیمانکار مجموعه به نشانه اعتراض از دریافت غذا خودداری کرده اند.
این همکاران در واحدهای آتش نشانی و ایمنی و بهره برداری مجموعه آف سایت و فاز یک مشغول بکار هستند و علاوه بر خواست حذف شرکت های پیمانکاری خواهان انعقاد قرارداد مستقیم ؛ یکسان سازی دستمزدها و برقراری طرح اقماری ۱۴ روز کار و ۱۴ روز استراحت هستند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از مطالبات این دسته از همکاران شاغل در پتروشیمی دماوند عسلویه اعلام حمایت کرده و بر لزوم اتحاد و همبستگی همه بخش های کارگری در نفت و پتروشیمی و نیروگاهها در پیگیری خواسته ها و مطالبات خود تاکید می نماید.

*************

همکاران ما در پتروشیمی رجال ماهشهر دست به اعتراض زدند

روز گذشته (سه شنبه هفتم دی) همکاران ما در پتروشیمی رجال ماهشهر دست به اعتراض زدند.
علاوه بر موضوع قراردادها و لزوم دائمی شدن آنها، پرداخت مزایای رفاهی که به سایر شرکت های منطقه تعلق گرفته از خواسته های دیگر این همکاران بوده است. این در شرایطی است که سطح تولید در شرکت افزایش یافته و بنابراین می بایست متناسب با آن به همه کارگران مزایای انگیزشی و رفاهی تعلق بگیرد.
یک موضوع دیگر که مورد اعتراض این همکاران بوده، پرداخت نشدن پاداش کار در ایام کروناست که قبلا وعده پرداخت آن داده شده بود.
از خواسته های دیگر این همکاران اجرای کامل طرح طبقه‌بندی مشاغل ؛ پرداخت بدی آب و هوا و پرداخت پاداش بهره وری نفت همانند آن چه که به نیروهای رسمی پرداخت می شود بوده است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از مطالبات این دسته از همکاران شاغل در پتروشیمی رجال حمایت کرده و بر لزوم اتحاد و همبستگی همه بخش های کارگری در نفت و پتروشیمی و نیروگاهها در پیگیری خواسته ها و مطالبات خود تاکید می نماید.

*************

جاده های مرگبار

تصادف خودروی حامل کارگران شرکتی در میدان یاد آوران و درگذشت ده کارگر

ساعت هفت و نیم صبح امروز ٤ دی یکی از خودروهای حامل کارگران یکی از شرکت های شاغل در میدان نفتی یادآوران در جاده قدیم اهواز- خرمشهر دچار تصادف مهیبی شد و بنا بر خبرها با کمال تاسف ١٠ نفر از کارگران جان باختند و ١۵ نفر مصدوم گردیدند. درگذشت این همکاران عزیز را به خانواده هایشان و به همکارانمان تسلیت میگوییم. این اتفاق ناگوار در اثر تصادف زنجیره ای بین خاور ، رانا، پژو، پراید و کامیون واژگون شده روی داد.
خودروهای اسقاطی غیر استاندارد و جاده های ناامن بارها و بارها باعث تصادف و صدمات جانی به کارگرن در مراکز نفتی شده است. و این یکی از موضوعات اعتراض کارگران نفت بوده است.
اسامی كشته شدگان تصادف خودروز حامل کارگران در جاده اهواز-خرمشهر:
‏مالك بالدى، عماد بالدى،جنگى بالدى، محمد بالدى، حاتم بغلاني، سعيد بالدى، فاخر بالدى، حليم بالدي،عبدالرضا بالدى، نزار
این عزیزان قربانیان جاده های مرگبار و اتوبوس های اسقاطی ای هستند که پیمانکاران مفتخور به ایاب و ذهاب کارگران اختصاص داده اند. یاد این عزیران گرامی باد. یاد آنها را با اعتراض به این جنایت آشکار که همواره تکرار میشود گرامی بداریم.

مراسم گرامیداشت یاد جانباختگان تصادف خودروی کارگران در میدان نفتی یاد آوران و تجمع اعتراضی مردم دارخوین
امروز پنجم دیماه مردم دارخوین در همراهی با خانواده های همکاران جانباخته ما در جریان تصادف مهیب در جاده مرگبار اهواز- خرمشهر و برای گرامیداشت یاد این عزیزان تجمع بزرگی برپا کردند و صدای اعتراض خود را به نا امنی جاده اهواز- خرمشهر که به قتلگاهی برای مردم خوزستان تبدیل شده بلند کردند. برای مقابله با این تجمع نیروی انتظامی به محل اعزام شده بود.
در تصادف مهیب روز چهارم دیماه خودرونی حامل همکاران ما در یکی از شرکت های شاغل در میدان نفتی در جاده قدیم اهواز- خرمشهر ده کارگر جانباختند و ١۵ نفر زخمی شدند. اسامی عزیزان جانباخته در این اتفاق ناگوار عبارتند از: مالك بالدى، عماد بالدى، جنگى بالدى، محمد بالدى، حاتم بغلانی، سعيد بالدى، فاخر بالدى، حليم بالدی،عبدالرضا بالدى، نزار بالدی. یاد این عزیزان گرامی باد.
یک موضوع اعتراض ما کارگران نفت همواره اعتراض به جاده های نا امن و اختصاص خودروی های اسقاطی به ایاب و ذهابمان است.