افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


شورای سازماندهی اعتراضات                                                                                                            شنبه ۵ آذر ۱۴۰۱ - ۲٦ نوامبر ۲۰۲۲


همکاران قرارداد موقت در فازهای مختلف کنگان و عسلویه در تدارک اعتصاب هستند

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای سازماندهی اعتراضات اینجا کلیک کنید.
در یکی دو روز گذشته پیام های متعددی از همکاران در بخش های مختلف قراردادی و ارکان ثالثی دریافت کردیم که همگی بر آمادگی کارگران برای آغاز اعتصاب ها تاکید دارند.
این پیام ها که از طریق همکاران شاغل در فازهای ۱۱ - ۱۳ - ۲۲ و ۲۴ کنگان و فازهای ۱۵ و ۱۶ برای شورای سازماندهی ارسال شده است به بالاگرفتن نارضایتی از وضعیت قراردادها، نوبت کاری ها و مرخصی دو به دو، محاسبه مبالغ اضافه کاری و مطالبات پاسخ نگرفته قبلی اشاره دارد.
شمار بسیاری از این همکاران ارکان ثالثی هستند که قبلا اعتراضاتی با خواست قرارداد مستقیم داشته اند. در رابطه با خواسته های این همکاران وعده های زیادی داده شده که اجرایی نشده است و اکنون تنها راه در مقابل آنها اعتصاب و بلند کردن صدای اعتراضشان است. این همکاران در اخباری که برای شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ارسال کرده اند اطلاع داده اند که به زودی اعتصاب خود را آغاز خواهند کرد و از شورای سازماندهی خواسته اند که تمامی همکارانشان در این منطقه را به پیوستن به اعتصاب دعوت نماید.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت از خواستها و اعتراضات همکاران خود در فاز های مورد اشاره؛ حمایت و پشتیبانی کرده و تمامی کارگران در منطقه کنگان را به این اعتصاب فرا می خواند.
اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل و افزایش فوری حقوقها، مستقیم شدن قراردادهای کاری و کوتاه شدن دست واسطه های مفتخور، ایمنی محیط کار و غیر امنیتی بودن محیط های کار خواستهایی سراسری است.
از اعتراضات همکاران نفتی در منطقه کنگان با تمام قدرت پشتیبانی کنیم و به آن بپیوندیم.
در اخبار تکمیلی بعدی، روز و زمان دقیق آغاز اعتصاب همکاران فازهای مورد اشاره را به اطلاع خواهیم رساند.

***************

بر اساس گزارش دریافتی از مسجد سلیمان؛ اعتصاب همکاران قراردادی و شرکتی شاغل در مجتمع پتروشیمی همچنان ادامه دارد. دلیل ادامه این اعتصاب اعتراض به پایین بودن دستمزدها،مشکلات معیشتی و سوءمدیریت ، محرومیت از برخی آیتم‌های حقوق از جمله بدی آب و هوا و همینطور خواست اجرای طرح طبقه بندی است.

بنا بر گزارش دریافتی دیگری همکاران شاغل در پتروشیمی مسجدسلیمان نیز از صبح امروز سه شنبه یک آذر در اعتراض به عدم طبقه بندی مشاغل و مشکلات معیشتی اعتصاب کردند. منتظر دریافت اخبار و تصاویر این اعتصابات از سوی همکاران عزیز خود هستیم.

بنا بر گزارش رسیده همکاران شاغل در پالایشگاه یازدهم ( فاز ۱۳) در سایت دو مجتمع گاز پارس جنوبی در اعتراض به عدم رسیدگی به مطالباتشان دست از کار کشیده و اعتصاب کرده اند. اخبار تکمیلی متعاقبا منتشر خواهد شد

***************

گزارش شماره پنج از خاتمه موقت اعتراض در میان همکاران رسمی

بنا بر گزارشی که از پرسنل همکار رسمی از شرکت نفت و گاز پارس دریافت کردیم؛ حرکت اعتراضی و اخطاری این همکاران در اعتراض به عدم اجرای ماده ده و عدم توجه به مطالبات معیشتی کارکنان، موقتا تا عملی شدن وعده های داده شده متوقف شده است.
به گزارش همکاران رسمی بدنبال آغاز اعتصاب غذا و عدم ارسال گزارشات میزان استخراج و تولید گاز و میعانات گازی سکوهای مختلف، مدیریت شرکت نفت و گاز پارس در بخشنامه ای اعلام داشته که در دو مرحله اجرای مطالبات کارکنان عملی خواهد شد.
بنا بر این وعده در مرحله نخست: افزایشات بر اساسِ اصلاح قانون بودجه سال ۱۴۰۱ کل کشور و ترمیم حقوق کارکنان صورت خواهد گرفت و در آذرماه در کارت حقوق پرسنل ثبت می گردد.
و در مرحله دوم: دستورالعمل اختصاصی وزارت نفت ( ماده ده) اجرا خواهد شد که پس از اتمام و ثبت مرحله اول در کارت حقوق ها، اعمال می گردد و البته معوقات آن نیز از تاریخ تصویب قابل پرداخت است.
به این ترتیب کارکنان رسمی نفت گام اول اعتراضاتشان را با درجه ای از موفقیت برداشتند.
کارکنان رسمی گفته اند چنانچه این وعده ها در زمان پرداخت حقوق آذرماه عملی نشوند، برنامه ریزی های صورت گرفته برای اقدامات اعتراضی بعدی را با قدرت و اتحاد جمعی به شکلی سراسری در همه واحدها و مناطق عملیاتی را به اجرا خواهند گذاشت.
شورای سازماندهی اعتراضات بر شکل گیری اعتراضات و اعتصاب های سراسری کارگران در تمامی بخش های صنعت نفت تاکید دارد.

***************

گزارش شماره چهار از فضای اعتراضی در میان همکاران رسمی

اعتراضات و امتناع پرسنل رسمی از دریافت غذا در محل کار به چهارمین روز رسید. روز گذشته واحدهای عملیاتی دیگری از جمله همکاران در شرکت بهره برداری نفت و گاز آغاجری، نفت و گاز زاگرس و چندین دکل حفاری به این حرکت پیوستند.
همکاران نفت و گاز آغاجری درشعار نوشته هایشان به صراحت گفته اند اگرحقوق ها ترمیم نشود گام بعدی ما اعتصابی بیاد ماندنی خواهد بود.
در پی این اعتراضات که با استقبال گسترده همکاران رسمی روبرو شده؛ مدیریت شرکت نفت و گاز پارس در اطلاعیه ای از مزدوران و جیره خواران خود خواسته تا معترضان را شناسایی و در صورت مشاهده هرگونه فعالیت خرابکارانه سریعا گزارش آن را به نهادهای امنیتی و اطلاعاتی اطلاع دهند. پرسنل رسمی بدون توجه به فضاسازی های امنیتی در حال تدارک و برنامه ریزی برای قدم های بعدی خود هستند.
از همکاران عزیز درخواست داریم گزارشات خود از اعتراضات و تصاویر اقدامات عملی خود را به شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ارسال کنند. تاکید ما همچنان بر شکل گیری اعتراض و اعتصاب های سراسری در همه بخش های صنعت نفت است.

***************

گزارش شماره سه از فضای اعتراضی در میان همکاران رسمی وزارت نفت

بنا بر گزارش های رسیده به شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت؛با وجود فشارهای زیاد و تهدیدات مکرر از سویی و وعده های بی اساس مدیران نفتی از سوی دیگر، اعتراضات و اعتصاب غذای پرسنل رسمی در سطحی گسترده در واحدهای عملیاتی که از روز شانزده آبان آغاز شد با قوت ادامه دارد.
از روز گذشته کارکنان پالایشگاه پنجم پارس جنوبی به این اقدام اعتراضی پیوستند.
منطقه عملیاتی دالان وارد دومین روز اعتصاب غذا شد.
شرکت نفت و گاز اروندان، دکل های شرکت ملی حفاری و منطقه عملیاتی آغار وارد سومین روز اعتصاب غذا شدند.
همکاران رسمی از حضور و گرفتن غذا در رستوران اجتناب کردند و همکاران نوبتکار غذا را به صورت کامل عودت و از دیشب هیچ آمار غذایی رزرو نشد. گزارش شده که فقط رؤسا و مسئولین ادارات در رستوران حضور یافتند.
از همکاران عزیز درخواست داریم گزارشات خود از اعتراضات و تصاویر اقدامات عملی خود را به شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ارسال کنند. تاکید ما همچنان بر شکل گیری اعتراض و اعتصاب های سراسری در همه بخش های صنعت نفت است.

***************

گزارش شماره دو از فضای اعتراضی در میان همکاران رسمی وزارت نفت

روز پانزدهم آبان ماه گزارشی از روند شکل گیری اعتراضات کارکنان رسمی وزارت نفت در مناطق مختلف عملیاتی را منتشر کردیم.
در این گزارش به آغاز اقدامات اعتراضی با اعتصاب در دریافت سهمیه غذا اشاره شد که همکاران رسمی اعلام کرده بودند این حرکت نمادین اعتراضی را از روز شانزدهم آبان کلید خواهند زد.
علیرغم تهدیداتی که همکاران رسمی از جانب مدیریت شرکت نفت و گاز پارس و ادارات حراست پتروپالایش ها دریافت کرده بودند از روز گذشته اعتراض به عدم اجرای ماده ده قانون اختیارات نفت و بی توجهی به وضعیت معیشتی کارکنان در گام اول خود آغاز شد.
تصاویری از این اعتراضات و اعتصاب کارکنان رسمی نفت و گاز بدستمان رسیده است.
از همکاران عزیز درخواست داریم گزارشات خود از اعتراضات و تصاویر اقدامات عملی خود را به شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت ارسال کنند. تاکید ما همچنان بر شکل گیری اعتراض و اعتصاب های سراسری در همه بخش های صنعت نفت است.

***************

گزارشی از فضای اعتراضی در میان همکاران رسمی وزارت نفت

همکاران رسمی شرکت نفت و گاز پارس شاغل در سی و هفت سکوی گازی در منطقه پارس جنوبی؛ چند روزی است که در اعتراض به عدم اجرای ماده ده، عدم اصلاح جداول بدو استخدام و پاسخ نگرفتن سایر مطالبات خود گزارش های روزانه میزان استخراج و تولید این سکوها و همچنین فرم های دستور کار تعمیرات را به مقامات بالاتر ارسال نمی کنند.
هر کدام از این سکوها روزانه چیزی حدود بیست و هشت میلیون متر مکعب گاز و میعانات گازی تولید می کنند که برابر مقررات کاری میبایست به طور روزانه میزان تولید مستقیما از هر سکو به مدیران گزارش تا بر اساس آن وزارتخانه برای مصارف شهری در استانها، کارخانجات و خوراک صنایع برنامه ریزی کند. عدم ارسال این گزارشها وزارت نفت را با مشکلات جدی مواجه می کند.
از فردا شانزده آذر نیز در ادامه اقدامات معترضانه؛ مقرر شده همکاران رسمی بطور گسترده و هماهنگ در همه واحدها غذای روزانه محل کار را دریافت نکنند.
همکاران رسمی با اعلام این خبرها و تصمیماتشان می گویند چگونه در کمتر از یکساعت مجلس به افزایش بیست درصدی حقوق نیروهای مسلح رای میدهد اما بیش از ده سال است که به قانون مصوب و بندهای معیشتی آن برای کارکنان نفت بی توجه است.
به دنبال اعلام این حرکت نمادین اعتراضی مدیریت شرکت نفت و گاز پارس در اطلاعیه هایی اعلام کرده است که بطور جد اخطار داده میشود که چنین اقداماتی باعث سوء استفاده معاندین نظام و شبکه های بیگانه خواهد بود و تهدید کرده است که انتشار هرگونه پیامی با محتوای تشویق به اعتصاب و اخلال در فرآیند تولید نفت و گاز با برخوردهای قانونی مواجه خواهد شد.
علیرغم این تهدیدات همکاران مصمم به ادامه اعتراضات خود در اشکال مختلف هستند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی ضمن تاکید بر اعتصاب به شکل سراسری در همه بخش های نفت از این اقدام همکاران رسمی حمایت کرده و برای پشتیبانی از این اعتراضات از همکاران رسمی تقاضا دارد تصاویر و فیلم های اقدامات اعتراضی خود را به این شورا ارسال نمایند.

***************

فرید کوراوند و محمد ململی گلزاری دو همکار ما همچنان در بازداشت بسر میبرند

مهر در سایت یک بوشهر، کنگان و فاز ۲ پالایشگاه آبادان بیش از ۲۵۰ نفر از همکاران ما بازداشت شدند.
در این مدت زیر فشار فضای اعتراضی در نفت و اولتیماتوم های همکاران بسیاری از آنها البته با قید وثیقه و یا کفالت و حتی پرداخت جریمه نقدی آزاد شده اند. طبق گزارشاتی که به شورای سازماندهی رسیده است؛ اکنون دو نفر دیگر از همکاران به اسامی فرید کوراوند شاغل در سایت یک و محمد ململی گلزاری شاغل در فاز دو پالایشگاه آبادان هنوز در بازداشت بسر میبرند.
گفته میشود تعدادی دیگر هنوز در بازداشت هستند اما بدلیل فضای امنیتی حاکم و وجود واحد ها و کارگاههای متعدد اطلاعات بیشتری دریافت نکرده ایم. شورای سازمانده اعتراضات کارگران پیمانی نفت بر آزادی فوری و بدون قید و شرط همکاران بازداشتی تاکید دارد. با قدرت اعتراضات سراسری میتوان تمام دستگیر شدگان اعتراضات مردم را آزاد کرد.

***************

تجمع کارگران بخش تعمیرات مجتمع تولید آوره پتروشیمی پردیس

بنا بر اخبار انتشار یافته در شبکه های اجتماعی کارگران بخش تعمیرات مجتمع تولید آوره پتروشیمی پردیس در عسلویه دست به تجمع اعتراضی زده اند. این همکاران امروز چهارشنبه ۱۱ آبان‌ به دلیل رسیدگی نشدن به مطالبات شان اعلام اعتصاب کرده اند.

***************

چرا اعتصاب را به تعویق انداختیم

دستگیری بیشتر همکاران
روز جمعه ۶ آبان‌ماه ۱۴۰۱ یکی دیگر از کارگران پروژه‌ای به نام محمد ململی گلزاری توسط نیروهای امنیتی در پارک بی‌بی‌مریم شهر ایذه بازداشت شده است. تاکنون از محل نگهداری و دلایل بازداشت این کارگر بازداشتی خبری در دست نیست. طبق خبرهای دریافتی نیروهای امنیتی در هماهنگی کامل با حراست پالایشگاه و حراست سایر پروژه‌ها تاکنون تعداد زیادی از همکاران را بازداشت کرده‌اند.
با توجه به این شرایط و امنیتی شدن بیشتر محیط های کار شورای سازماندهی در همفکری با همکاران به این نتیجه رسید که اعتصاب اعلام شده در هفتم آبانماه را موقتا به تعویق اندازد. و با تدارک بیشتری برنامه های اعتراضی آتی خود را تعیین نماید.
گفتی است که شورای سازماندهی در بیانیه هفتم مهر ماه خود دراعتراض به سرکوبگری های حکومت اولین اولتیماتوم به اعتصاب را داده بود که متعاقب آن همکاران ‌شاغل در پروژه‌های نفت و گاز در تداوم خیزش سراسری مردم روزهای ۱۸ و ۱۹ مهرماه در چند پروژه دست به اعتصاب و اعتراض زدند و بلافاصله مورد هجوم وحشیانه نیروهای امنیتی قرار گرفتند که تعدادی از آنها هنوز در بازداشت به سر می‌برند. در برابر این سرکوبگری ها ما اعلام کردیم و دوباره هم اعلام می کنیم که کارگران ساکت نخواهند ماند.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت بار دیگر بر همبستگی با اعتراضات مردمی و بر خواستهای اعلام شده خود تاکید میکند و در تدارک اعتراضات گسترده تر است. شورای سازماندهی بر اتحاد تمام بخش های کارگران در نفت تاکید دارد. کارگران نفت خود بخشی از همان مردمی هستند که علیه فقر و ستمگری و ضدیت با زن و برای داشتن یک زندگی شایسته در اعتراضند.
خواستهای فوری ما: آزادی فوری همکاران زندانی و تمامی دستگیر شدگان اخیر و زندانیان سیاسی، جمع شدن نیروهای سرکوب از محیط های کارمان و جمع کردن بساط پیمانکاران از محیط های کارمان است.

***************

در همبستگی با مبارزات مردمی دست به اعتصاب میزنیم

گروهی از همکاران پروژه ای نفت وپتروشیمی ما تحت عنوان صنعت گران نفت و گاز در همبستگی با مبارزات مردمی و علیه سرکوبگری های حکومت از کمپینی برای اعتصاب سراسری در حوزه نفت و گاز خبر داده و آغاز این اعتصاب از روز شنبه هفتم آبان ماه با ترک کردن دسته جمعی کارگاهها اعلام شده است. شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت نیز همانطور که در اعتراض به سرکوبگری های حکومت بر آزادی بازداشت شدگان اخیر و همکاران بازداشتی و تمامی زندانیان سیاسی تاکید کرده و اولتیماتوم داده بود که در برابر این شرایط کارگران ساکت نخواهند ماند و از تدارک اعتراضات گسترده خبر داده بود، همصدا با اعلام کنندگان این کمپین از روز شنبه هفتم آبانماه فراخوان به اعتصاب سراسری میدهد. شورای سازماندهی تمامی همکاران شاغل در مراکز نفتی و وابسته به نفت از جمله همه کارگران قراردادی و پیمانی و رسمی و همکاران شاغل در بخش عملیاتی و فنی و ستادی و رانددگان سوخت رسانی و همه و همه را به پیوستن به این اعتصاب سراسری فرا میخوانند. بدین ترتیب ما کارگران نفت شاغل در مراکز نفتی نیز همصدا با مردم و با فریاد زن، زندگی آزادی از هفتم آبانماه دست به اعتصاب خواهیم زد. یک تاکید فوری ما آزادی دستگیر شدگان اخیر و همکاران بازداشتی و تمام زندانیان سیاسی است و با تمام قدرت فریاد میزنیم "زندانی سیاسی آزاد باید گردد".
لازم به تاکید میدانیم که بر خلاف فراخوان دهندگان کمپین "صنعتگران نفت و گاز" اعتراضات ما کارگران نفت ربطی به روز کورش و روزهای این چنینی ندارد.. اعتراض ما کارگران به فقر و تبعیض و نابرابری و کل بساط توحش ضد زن و ضد کارگر حاکم است.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی بر اتحاد و همبستگی همه کارگران نفت تاکید دارد. باشد که ما کارگران نفت بتوانیم با اعتصاب قدرتمند خود نقش و وظیفه تاریخی خود را در جهت تحقق خواستهای برحق مردم و برای پایان دادن به ظلم و بردگی در کل جامعه ایفا کنیم.

***************

در جریان اعتراضات همکارا بیش از ۲۵۰ نفر بازداشت شدند

آزادی همکاران بازداشتی یک کارزار مهم ماست

در جریان اعتراضات همکارا بیش از ۲۵۰ نفر بازداشت شدند، آزادی همکاران بازداشتی یک کارزار مهم ماست. بنا بر اطلاعات کسب شده تاکنونی در جریان اعتراضات همکاران ما در روزهای هجدهم و نوزدهم و بیستم مهر ماهبیش از ۲۵۰ نفر از همکاران پروژه ای ما بازداشت شده اند. در این فاصله زیر فشار اعتراضات ما و اولتیماتوم دادن ها به ادامه اعتراضات در اشکال گسترده تر شماری از انها ازاد شده اند اما هنوز شمار زیادی در بازداشت بسر میبرند. یک کارزار مهم ما کارگران نفت ازادی فوری تمامی همکاران بازداشتی کمک رسانی به خانواده های عزیزانی که در زندانند و فشار اوردن برای خروج نیروهای سرکوب از محیط های کار و شکستن فضای امنیتی شدیدی است که بر کار ما حاکم کرده اند . همانطور که قبلا نیز اعلام کرده بودیم متاسفانه بدلیل شرایط امنیتی سنگین درمحیط های کار و از سوی وجود شرکتهای بسیار در عسلویه لیست و اسامی همکارانی که هم اکنون در بازداشت هستند را نداریم . شورا سازماندهی از همه همکاران میخواهد اسامی کارگران بازداشتی در شرکت خود را همراه با اطلاعاتی مبنی بر روز دستگیری و محل نگاهداری انها و عکسهای این عزیزان را برای کانال تلگرامی شورا ارسال کنند . کارزار برای ازادی همکاران بازداشتی و شکستن جو امنیتی حاکم در شرکتها یک قدم مهم برای ما کارگران نفت جهت ادامه اعتراضاتمان و همبستگی با مبارزات مردمی است. ما همین جا از همه کارگران و مردم میخواهیم که به هر شکل که میتوانند ما را در پیشبرد این کارزار یاری برسانند و با اعلام حمایتهای خود صف اتحاد و مبارزه در نفت و در سطح سراسری را تقویت کنند.

***************

اعتصاب رانندگان تانکرهای حمل سوخت

گزارش رسیده از آبادان حاکی از آن است که امروز سه شنبه ۲۶مهر رانندگان تانکرهای حمل سوخت دست به اعتصاب زده اند.
این تانکرها که متعلق به بخش خصوصی و بخش پالایشگاهی هستند امروز مقابل گیت ۱٨ پالایشگاه آبادان (ایستگاه ۵ کوی قدس) با خودداری از دریافت بارنامه برای بارگیری بنزین یورو 4 به مقصد جایگاههای سوخت کلانشهرهای کشور از ورود به پالایشگاه خودداری کرده و با خاموش کردن ماشین های خود در میدان گیت ۱٨ پالایشگاه راه ورودی را مسدود کرده اند.

***************

تعدادی از همکاران بازداشتی آزاد شده اند

بنا بر خبرهای دریافتی تا پایان روز گذشته تعدادی از همکاران بازداشتی آزاد شده اند. این آزادی موقت با وثیقه، قرار کفالت و جریمه نقدی صورت پذیرفته است.
بعلت قطعی اینترنت و دشواری در برقراری تماس تلفنی تا این لحظه هنوز موفق به دریافت اسامی آزاد شدگان و این که هنوز چه تعداد از همکاران در بازداشت باقی مانده اند نشده ایم.
قویا تاکید ما بر آزادی فوری همه کارگران بازداشت شده بوده و کماکان در حال بررسی پلن های موجود برای ادامه و گسترش اعتراضات خود هستیم. به محض دریافت خبر، گزارش به روز رسانی خواهد شد.

***************

ما اولتیماتوم میدهیم

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای سازماندهی اعتراضات اینجا کلیک کنید.
همگان در جریان هستید که در خلال اعتراض مان در همبستگی با خیزش مردمی شماری از همکارانمان ما در عسلویه بازداشت شدند.
ما اعلام کردیم که کوتاه نمی آییم و به اعتراضمان ادامه خواهیم داد از همین رو همکاران ما در روز گذشته صبح روز چهارشنبه بیستم مهر در چند نقطه دست به تجمع زدند اما نه تنها همکاران بازداشتی ما آزاد نشدند بلکه شمار دیگری نیز دستگیر شده اند و اکنون بیش از سی همکار ما در بازداشت بسر میبرند ( متاسفانه به دلیل تعدد پیمانکاری ها و پراکندگی کارگاهها تهیه فوری لیست کامل بازداشت شدگان زمانبر شده است).
این درحالیست که فضا در محیط کار ما بشدت امنیتی شده است.
ما اعلام میکنیم که این دستگیری ها و تهدیدات نه تنها ذره ای در عزم ما برای ادامه اعتراضمان تاثیر ندارد بلکه این سرکوبگری ها خشم ما را صد چندان افزایش میدهد.
ما در اولین اولتیماتوم خود در چهارم مهرماه اعلام کردیم که اگر به سرکوبگری ها خاتمه داده نشود دست به اعتصاب خواهیم زد و چون پاسخ نگرفتیم در همبستگی با اعتراضات مردمی دست از کار کشیدیم و تجمع کردیم.
اکنون نیز اولتیماتوم میدهیم که اگر همکاران ما فورا آزاد نشوند و اگر نیروی سرکوب از محیط کارمان بیرون برده نشود در اشکال گسترده تری به اعتراضاتمان ادامه میدهیم و ساکت نخواهیم ماند.
همین جا از همکارانمان در سراسر نفت میخواهیم متحد باشیم و اجازه ندهیم که این سرکوبگری ها و بساط بردگی ادامه یابد.
همینطور خطاب به مردم و همه کارگران سراسر ایران سخن مان اینست که ما را در این اردوگاه جهنمی کار تنها نگذارید و از ما حمایت کنید. فشار بیاورید تا همکاران ما فورا آزاد شوند.

تمامی بازداشت شدگان اخیر باید آزاد شوند و این سرکوبگری ها پایان یابد.

کارگران متحد شوید.

شورای سازماندهی کارگران پیمانی نفت

***************

ویدیویی از تجمع دیروز همکاران و بستن اتوبان جم

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب شورای سازماندهی اعتراضات اینجا کلیک کنید.
تا کنون بیش از سی نفر از همکاران در بازداشت بسر میبرند. برای آزادی فوری همکاران مان قطعا ساکت نخواهیم نشست. منتظر پاسخ کوبنده ما باشید.

بنا بر خبرهای دریافتی صبح امروز چهارشنبه بیستم مهر گروه هایی از همکاران در سایت یک پتروشیمی بوشهر و همینطور در فاز چهارده در جاده منتهی به کمپ کنسرسیوم دست به تجمع زدند.
به دنبال این تجمعات که در اعتراض به بازداشت های وسیع روز سه شنبه صورت گرفته یگان ویژه و مامورین امنیتی به تجمع این گروه از همکاران یورش برده و متاسفانه تعداد دیگری بازداشت شده اند.
همکاران فضای حاکم بر منطقه را به شدت امنیتی توصیف کرده اند. هنوز تا این لحظه تعداد دقیق بازداشت شدگان مشخص نیست.

***************

بیانیه در اعتراض به گسیل نیروی سرکوب به مراکز اعتصابی در نفت و دستگیری ها

همکارانمان را بازداشت کردید، ساکت نمی مانیم
همانطور که قبلا نیز گزارش کردیم بدنبال اعتصاب و تجمعات اعتراضی همکاران ما در روز گذشته در پارس جنوبی و پالایشگاه آبادان حکومت نیروی سرکوب خود را به عسلویه آورده و شماری از همکاران ما بازداشت شده اند و فضا بشدت امنیتی است.
اسامی شماری از بازداشت شدگان عبارتند از:
" مهدی جهانبخشی - علی محمودی - هادی مولایی - نورعلی بهادری - فرید کوراوند - کامبیز مهمدی - شاهین نجفی - احمد پور - فرشید مرادی - علی شاپوری و امید کوراوند"
علیرغم این دستگیری ها امروز همکاران ما در پالایشگاه آبادان دست به اعتصاب و تجمع زدند و بر ادامه اعتراض و اعتصاب تا آزادی همکاران بازداشتی و جمع شدن نیروی سرکوب از محیط های کار ادامه میدهند.
شورای سازمانده اعتراضات کارگری پیمانی، سرکوب و دستگیری همکارانمان در عسلویه را بشدت محکوم میکند و خطاب به نیروهای حراست و سرکوب قاطعانه اعلام میکند که این دستگیری ها بهای سنگینی برای شما خواهد داشت.
همانطور که همکاران در کنگان اخطار داده اند، اولتیماتوم میدهیم که اگر عزیزان بازداشتی ما فورا آزاد نشوند و نیروهای سرکوب از خیابانها و محیط های کار ما بیرون نروند در اشکال گسترده تری دست به اعتراض خواهیم زد.
شک نداشته باشید که ما کارگرن پروژه ای نفت که زندگی و معیشتمان در مناطق پادگانی نفت و در زیر چنگ پیمانکاران بیرحم و چپاولگر سالهاست که به یغما رفته است، با این سرکوبگری ساکت نخواهیم شد و به شما قول میدهیم که با قدرت بیشتری به اعتراضاتمان علیه این سرکوبگری ها و برای آزادی همکاران بازداشتی به میدان خواهیم آمد و همین جا همکارانمان در تمام مراکز نفتی را به اعتصاب سراسری فرا میخوانیم.
همچنین از همه کارگران در مراکز مختلف کارگری میخواهیم که با اعلام اعتصابات حمایتی پشتیبان ما باشند.
در آخر بار دیگر همبستگی خود را با اعتراضات مردم در کف خیابان ها علیه قتل مهسا و مهساها و علیه سرکوب اعتراضات برحق مردمی اعلام میکنیم. در همین راستا ما بر آزادی فوری بازداشت شدگان اعتراضات اخیر و تمامی زندانیان سیاسی، بر جمع شدن نیروی سرکوب از خیابانها و بر محاکمه قاتلان مهسا و همه کسانی که در این مدت بدست نیروهای سرکوب به قتل رسیده اند تاکید میکنیم.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت

***************

روز گذشته تعدادی از همکاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند

بنا بر خبرهای رسیده روز گذشته تعدادی از همکاران توسط نیروهای امنیتی بازداشت شده اند.
اسامی که تاکنون بدستمان رسیده به قرار زیر است:
مهدی جهانبخشی - علی محمودی - هادی مولایی - نورعلی بهادری - فرید کوراوند - کامبیز مهمدی - شاهین نجفی - احمد پور - فرشید مرادی - علی شاپوری و امید کوراوند.
تعدادی از همکاران پیشنهاد تجمع برای فردا در محل سه راه عسلویه را داده و گفته اند تا آزادی افراد بازداشت شده به اعتراض ادامه خواهند داد. این آغاز راه است و ما همقدم و همراه با مردم سراسر کشور هر روز به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.

***************

کارگران پالایش نفت تجمع و اعتصاب را اغاز کردند

امروز سه شنبه نوزدهم مهر همکاران شاغل در شرکت پالایش نفت آبادان مقابل گیت ورودی پرسنل تجمع و اعتصاب خود را آغاز کردند.
از روز گذشته بخش هایی از همکاران که در فاز دو دست از کار کشیده بودند با مداخله نیروهای حراستی مواجه شدند که تلاش داشتند از شکل گیری اولیه اعتصاب جلوگیری کنند.
این آغاز راه است و ما همقدم و همراه با مردم سراسر کشور هر روز به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.

***************

فردا با تجمع و اعتصابمان اعتراضمان را نشان میدهیم

قبلا گزارش کردیم که امروز هجدهم مهر ماه همکاران پروژه ای ما در پتروپالایش هنگام، دماوند و کاویان در عسلویه و در کنگان، در همبستگی با اعتراضات مردمی دست به تجمع و اعتراض زدند. همکاران ما در این روز جاده های سه راه عسلویه را نیز به نشانه اعتراض بستند. بدنبال آن تلاش کردند با امنیتی کردن فضا مانع ادامه اعتراض همکاران شوند اما همکاران اعتصابی ما اعلام کرده اند که فردا در همه مراکز کاری را می بندند و دست به اعتصاب خواهند زد. همانطور که قبلا گزارش کردیم نگرانی از گسترش اعتصاب باعث شده که مدیریت پتروشیمی صدرا کل پروژه را تعطیل اعلام کند. اما همه همکاران بر اعتصاب و ادامه اعتراضات در همبستگی با اعتراضات مردمی در کف خیابان و در اعتراض به سرکوب ها تاکید دارند.
در متن زیر که همه جا انعکاس یافته است جوهر اعتراض ما کارگران نفت علیه بردگی ای که بر ما سالهاست بر ما تحمیل شده و علیه آن مبارزه کرده ایم گویا است. همکاران ما مینویسند:
برای اتوبوسهای اسقاطی، برای زندگی حیوانی، برای خوابگاه ساسی، برای غذاهای آلوده، برای شرجی ها، برای ساعتی که اعلام میکنن اضافه کاری، برای صبح قبل بوق سگ برای چکی که هرگز پاس نشد، برای بیمه ای که واریز نشد، برای ساعتی، که لرزشت از لرزش اتوبوس ببشتر بود، "برای نیروهای پروژه" برای اینها فردا اعتراضمان را نشان میدهیم.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی همه کارگران نفت، پروژه ای و رسمی، قراردادی و حجمی، کارگران بخش حمل و نقل سوخت وعملیاتی، همکاران شاغل در ملی حفاری، بهره برداری ها، پالایشگاه ها و پتروشیمی ها همه را به اعتصاب سراسری در نفت در همبستگی با اعتراضات مردم فرا میخواند. شورای سازماندهی در این همبستگی بر آزادی فوری و بدون قیدو شرط بازداشت شدگان اخیر و همه زندانیان سیاسی، جمع شدن نیروی های سرکوب از خیابان و پایان یافتن سرکوبها و محاکمه آمرین و عاملین قتل مهسا امنیتی و همه کسانی که در این مدت بدست نیروهای سرکوب حکومت به قتل رسیده اند تاکید میکند.

***************

پیام دریافتی از همکاران در پتروشیمی صدرای بوشهر

سلام امروز ظهر کارفرما کل پروژه رو تعطیل کرد به ما گفتنه تا اطلاع ندادیم نیاین سرکار اینا از ترس اعتصاب تعطیل اعلام کردن حالا که دیدن عزم ما برای مبارزه جدیه ممکنه بخوان بقیه کارگاه هام تعطیل کنن اما کور خوندنه ما از فردا قوی تر به میدون میایم هر پروژه ایم تعطیل کردن ما هیچ جا نمیریم تازه از فردا مردم عسلویه هم بهمون میپیوندن

***************

فاز دوم پالایشگاه آبادان هم وارد اعتصاب شد

همکاران از آبادان خبر میدهند که دست از کار کشیده و در حال ترک محل کار خود هستند. این آغاز راه است و ما همقدم و همراه با مردم سراسر کشور هر روز به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.

بنا بر اخبار رسیده همکاران پروژه ای پتروپالایش کنگان هم با اعتصاب خود به اعتراضات پیوستند. این آغاز راه است و ما همقدم و همراه با مردم سراسر کشور هر روز به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.

***************

اعتصاب و اعتراض کارگران پروژه ای در پتروشیمی های هنگام و بوشهر در حمایت از اعتراضات گستردۀ مردم

از صبح امروز دوشنبه ۱۸ مهرماه همکاران پروژه ای در پتروشیمی های هنگام و بوشهر (سایت یک) اعتراضات خود را آغاز کردند. این اعتراضات برابر فراخوان های قبلی در طی دو روز گذشته و در حمایت از اعتراضات گسترده مردم صورت گرفت.
شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت قبل تر در اطلاعیه خود هشدار و اخطار داده بود که کارگران آگاه و جسور نفت در قبال سرکوب و کشتار مردم ساکت و منفعل نخواهد بود و همگام و همصدا با مردم دست به اعتراض خواهند زد.
ما از همین جا خطاب به باقی همکاران خود اعم از پیمانی ؛ قراردادی ؛ رسمی در تمامی پروژه های نفت و گاز و پتروشیمی، در همه پالایشگاهها و پتروشیمی ها ؛ در سکوهای نفتی و همینطور همکاران حفاری اعلام می کنیم که اکنون زمان آن رسیده تا بطور گسترده ای دست به اعتراض زده و خود را آماده اعتصابات سراسری و کمرشکن نماییم.
این آغاز راه است و ما همقدم و همراه با مردم سراسر کشور هر روز به اعتراضات خود ادامه خواهیم داد.

شورای سازماندهی اعتراضات کارگران پیمانی نفت


_________________________

برای مشاهده و مطالعه اخبار قدیمی شورا اینجا کلیک کنید.