افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای هفت تپه                                                                                                                    چهارشنبه ۲٩ آذر ۱۴۰۲ - ۲۰ دسامبر ۲۰۲٣


تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش

برای مشاهدۀ تصاویر، کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
در اعتراض به دزدی و فساد، در اعتراض به حقوق های ناچیز و وضعیت بد معیشتی. / چهارشنبه /۲۹ آذر/۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی روز سه شنبه مورخه ۲۸ آذرماه شهرستان اهواز.درب استانداری استان خوزستان. با قرائت بیانه خواسته های بجا مانده مردم تحت ستم از سالهای متمادی.

************

دستاورد برنامه هفتم برای بازنشستگان

لايحه بودجه سال ۱۴۰٣ از طرف مجلس رد شد و گفته میشود يكي از علل رد اين لايحه مكلف كردن دولت به تامين منابع مالي لازم براي اجراي متناسب سازي حقوق بازنشستگان بوده است.
اگر در این مبحث از تلخی تصویب افزایش سن بازنشستگی توسط همین نمایندگان مجلس بگذریم، آنچه به بازنشستگان امید داده میشود، تصویب چه قوانینی میباشند؟ آیا این قوانین در بهترین حالت، تاثیر مثبتی بر زندگی بازنشستگان میگذارند؟ برای جواب دادن به این سوال باید مروری کنیم به قوانین موجود!
یکی از قوانینی که امروزه بازنشستگان مدام از آن سخن میگویند ماده ٩٦ و ۱۱۱ تامین اجتماعی میباشد(بازنشستگان کشوری نیز مشابه همین قانون را دارند). آنها سالهاست که خواهان اجرای این قوانینی هستند که در گذشته توسط نهادهای قانون گذار تصویب شده اند. این قوانین مستقیما با زندگی اقتصادی بازنشستگان در ارتباط هستند. در این قوانین گفته میشود که معیشت بازنشستگان باید تامین شود و حقوقها هر ساله باید متناسب با نرخ تورم افزایش یابند. اگر حقوقها متناسب با نرخ تورم افزایش نیابند، بازنشستگان قدرت خرید خود را نسبت به سال گذشته از دست میدهند و هر روز بیشتر از روز گذشته به زیر خط فقر فرو میروند! و یک متناسب سازی لاینحل و استرس زا همچون یک سایه که هر سال طولش بزرگتر میشود بدنبال بازنشستگان حرکت میکند! کدام بازنشسته و کدام نماینده مجلسِ مدعی طرفدار بازنشستگان این واقعیت را نمیداند؟! اما این قوانین آیا اجرا میشوند؟ سال گذشته نرخ تورم توسط اقتصاددانان حکومتی حدود ۱۷۰ درصد اعلام شد ولی مرکز آمار ایران و بانک مرکزی نرخ تورم را حدود ۴٧ درصد اعلام کردند!! دولت حتی حقوقها را با همین درصدی که نهادهای خودش اعلام کردند هم افزایش نداد! افزایش سلیقه ای حقوق ها و نه افزایش طبق قانون، سالهاست انجام میشود و مجلس نیز به این عمل غیر قانونی دولت هیچ عکس العملی نشان نمیدهد.
یکی دیگر از قوانینی که حکومت از اجرا شدن آن امتناع میکند درمان رایگان است، بازنشستگان خواهان اجرای قانون الزام سازمان تامین اجتماعی هست، اما این قانون نه تنها اجرا نمیشود بلکه بیمه های تکمیلی را به بازنشستگان تحمیل کرده اند.
همچنین به قانون دیگری که اجازه اجرا شدن آن داده نمیشود باید به اصل ۲۷ قانون اساسی اشاره کرد. طبق این اصل "تشکیل اجتماعات و راه پیمایی ها، بدون حمل سلاح، به شرط آن که مخل به مبانی اسلام نباشد آزاد است"، اما هر زمان بازنشستگان تصمیم به تجمع گرفته اند از طرف نیروهای امنیتی تهدید گردیده اند و گاه بازداشت و یا زندانی شده اند.
حکومت در مقاطعی برای فرونشاندن اعتراضاتِ لایه های مختلف جامعه، یک سری قوانین این چنینی را وضع نموده است (بخشی از این قوانین در سالهای اول انقلاب در تبعیت از شور انقلابی وضع شده اند)، اما این قوانین یا هیچگاه اجرا نشده اند و یا بصورت دست و پا شکسته اجرا شده اند! بنابراین پشتوانه اجرایی این چنین قوانینی نه مجلس که گفته میشود باید پیگیر اجرای آنها باشد، بلکه حضور خود بازنشستگان در کف خیابان است.
مصوبات مجلس هنگامی برای بازنشستگان دستاورد مثبتی خواهد داشت که بازنشستگان در کف خیابان حضور داشته باشند چرا که هم نمایندگان مجلس را مجبور میکنند قوانینی به نفع آنها وضع نمایند و هم دولت را مجبور میکنند که این قوانین را اجرا نماید و عدم حضور آنها در کف خیابان باعث میگردد مجلس و دولت دست در دست یکدیگر، عملکردی یکسان و مخالف منافع آنها داشته باشند(نمونه بارز آن، همان تصویب افزایش سن بازنشستگی است).

اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

۲۷ آذر ۱۴۰۲

************

چهارشنبه ۲٩ آذر درب فرمانداری

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی!

************

‌تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

برای مشاهدۀ تصاویر، کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش در اعتراض به وضعیت بد و نامساعد معیشتی، در اعتراض به فساد و غارت، در اعتراض به فقر، در اعتراض به تبعیض و نابرابری ها. تجمع یکشنبه مقابل فرمانداری شهرستان شوش

اهواز
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در مقابل اداره کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان و راهپیمایی اعتراضی تا میدان فرهنگ-شهر

اصفهان
یکشنبه ۱۹ آذرماه ۴۰۲ تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در اصفهان

اراک
تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی در اراک

۱۹ آذر/۱۴۰۲

فقط کف خیابون به دست میاد حقمون

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی

************

‌خبر دریافتی

شنبه هجدهم آذرماه جلسه رسیدگی به پرونده های اتهامی خانم فرزانه زیلابی در شعبه شانزده دادگاه تجدیدنظر استان خوزستان برگزار خواهد شد. خانم زیلابی پیش از این به موجب حکمی از سوی شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به دلیل وکالت کارگران هفت تپه به اتهام فعالیت تبلیغی به یک سال حبس و دو سال ممنوع الخروجی از کشور محکوم شده بود.
و در بخش غیر امنیتی همین پرونده،به اتهام نشراکاذیب برای تشویش اذهان عمومی از سوی شعبه۱۱۳دادگاه کیفری دو اهواز به سه ماه و یک روز حبس محکوم شده بود.
در همین ارتباط، اداره اطلاعات،در تحلیلی غلط و غیر منطقی،قبول وکالت کارگران و فعالان کارگری _اجتماعی را از سوی این وکیل دادگستری « فعالیت های معاندانه در پوشش وکالت» نامید.
خانم زیلابی در جریان جنبش مهسا و پذیرش وکالت معترضان نیز بار دیگر پس ازصدور کیفرخواست، ازسوی شعبه چهارم دادگاه انقلاب اهواز با اتهامات متعدد امنیتی مواجه گردیدکه در نهایت به یک سال حبس بابت اتهام فعالیت تبلیغی و بابت اتهام توهین به رهبری به ۶ماه حبس محکوم گردید همچنین وی مجددا به دو سال ممنوع الخروجی محکوم گردید.
لازم به ذکر است که خانم زیلابی در جلسات نمایشی و دستوری دادگاه انقلاب حضور نیافته بود.
وکلای وی دکتر ناصر زرافشان و دکتر سیاوش شجاع پوریان به احکام صادره اعتراض نمودند و به همین منظور، روز شنبه،هجدهم آذر، جلسه رسیدگی به هر سه پرونده در دادگاه تجدیدنظر به ریاست قاضی کوشا و مستشار شعبه، قاضی مطیعی برگزار خواهد شد.
خانم زیلابی وکالت بسیاری از بازنشستگان و معلمان خوزستانی و چند تن خبرنگار،شاعر و نویسنده خوزستانی را نیز به عهده داشته است. سنديکای کارگران نیشکر هفت تپه پرونده سازی برای خانم فرزانه زیلابی را محکوم کرده وخواهان پایان دادن به این پرونده سازی های نخ نما می‌باشد.

۱۵/ آذر/۱۴۰۲‌

سنديکای کارگران نیشکر هفت تپه

************

‌‌از متن بیانیه مشترک تشکل ها در حمایت از اعتراض و اعتصاب کارگران ذوب آهن:

باید بدانیم و بیاموزیم که اتحاد و مبارزه است که طبقه کارگر را به پیروزی می رساند. در کشوری که در قانون آن، اعتصاب کارگران برای احقاق حقوق خود دشمنی و محاربه با خدا محسوب می گردد. در کشوری که دولت، کارفرما، پلیس و قوه قضائیه در یک صف واحد در مقابل طبقه کارگر ایستاده اند و کارگرانی را که برای گرفتن حق و حقوق خود به اعتراض و مبارزه روی می آورند به شلاق می کشند و به زندان محکوم می کنند، مبارزه برای احقاق حقوق ِ خود شجاعت و جسارت است. ما به این شجاعت و جسارت شما ارج می گذاریم و از مبارزه شما حمایت می کنیم و در این مبارزه پشتیبان شما هستیم.

************

‌‌تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی،مقابل اداره کار شوش، در اعتراض به فقر و نداری، به تبعیص و نابرابری ها، در اعتراض به وضعیت بد معیشتی.

برای پیروز شدن باید متحد، متشکل و سازمان یافته شویم

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی

یکشنبه ۱۲ آذر/۱۴۰۲

************

‌پیام تشکل های کارگری و بازنشستگان:

تجمع و راهپیمایی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش در اعتراض به فقر و نداری، به تبعیص و نابرابری ها. اینجا کلیک کنید.
صحبت‌های فریدون نیکوفرد کارگر بازنشسته سنديکای کارگران نیشکر هفت تپه امروز یکشنبه در تجمع بازنشستگان شوش اینجا کلیک کنید.

************

‌پیام تشکل های کارگری و بازنشستگان:

جنبش کارگران، متحد جنبش بازنشستگان و معلمان، پرستاران و کادر درمان است و باید از همدیگر حمایت کنیم!
مبارزات کارگران، بازنشستگان و معلمان را با یکدیگر پیوند دهیم و اعتراضات مان را سراسری سازیم!

کارگران شاغل در بسیاری مراکز کارگری به ویژه صنعت نفت، فولاد، پتروشیمی ها و معادن، مانند بازنشستگان تامین اجتماعی، کشوری، مخابرات، فولاد و سایر بازنشستگانی که زیر پوشش صندوق های دیگر هستند در صف معترضان قرار گرفته اند و برای نشان دادن نارضایتی خود به خیابان آمده اند. کارگران و بازنشستگان در تجمع و تظاهرات اعتراضی خود شعار می دهند: « تا حق خود نگیریم هر روز همین بساطه». گسترش این اعتراضات، واکنش به شرایط سخت زندگی و تبعیض و نابرابری های اجتماعی است که نمود و نشانه عریان آن در پایین بودن سطح مزدها، فقر و فلاکت روز افزون توده ها و استثمار و سرکوب کارگران و زحمتکشان تجلی یافته است.... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

‌راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش

راهپیمایی اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش به وضعیت بد معیشتی، به تبعیض و نابرابری ها
صحبت‌های فریدون نیکوفرد کارگر بازنشسته سنديکای کارگران نیشکر هفت تپه اینجا کلیک کنید.

۲۸ آبان/۱۴۰۲

************

فقط کف خیابون به دست میاد حقمون

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی

کلیپی از تجمع بازنشستگان در روز یکشنبه؛ اینجا کلیک کنید.

************

‌تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش، یکشنبه مقابل فرمانداری شهرستان شوش در اعتراض به وضعیت بد معیشتی، به فقر و نداری ، به تبعیض و نابرابری.
فشار بی امان تورم روی دوش بازنشستگان تامین اجتماعی باعث شده زندگی معمولی و روزمره آنها هم در خطر بیفتد، مسئولین ذیربط نیز بجای چاره اندیشی هر روز مشکل جدیدی برای آنها خلق میکنند، برنامه هفتم دولت، تیر خلاص را به معیشت میلیونها بازنشسته شلیک میکند. گفتگوی کارگری هفته اینجا کلیک کنید.

فقط کف خیابون به دست میاد حقمون

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی


************

‌تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش در اعتراض به فقر و نداری، به تبعیض و نابرابری ها.چهارشنبه مقابل دفتر نمایند شهرستان شوش.

‌چهارشنبه /۱۷/آبان. ۱۴۰۲

************

‌بازداشت ظالمانه ریحانه انصاری نژاد را شدیدا محکوم است

روز دوشنبه پانزدهم آبان هزار و چهارصدودو، ریحانه انصاری نژاد فعال کارگری خوش نام برای اجرای حکم حبس خود به زندان اوین مراجعه کرد ریحانه پیشتر در بیدادگاه انقلاب اسلامی تهران که به ریاست ابوالقاسم صلواتی برگزار شده بود بابت اتهام اجتماع و تبانی به قصد اقدام علیه امنیت ملی» به چهارسال حبس تعزیری و همچنین منع عضویت در احزاب و گروههای سیاسی و فعالیت در فضای مجازی رسانه ها و مطبوعات و همچنین منع خروج از کشور به مدت دو سال محکوم شده بود
بازداشت موقت ریحانه انصاری نژاد در بامداد بیست و دوم اردیبهشت ماه هزار و چهار صدویک و با یورش ماموران وزرات اطلاعات به منزلش صورت گرفت که طی آن مأموران پس از دو ساعت تفتیش ،خانه او را همراه با ،موبایل لپتاپ لوازم شخصی و.... بردند و بعد از گذراندن حدود سه ماه بازجویی در بند دویست ونه زندان اوین که بخشی از آن به شکل انفرادی بود شنبه پانزدهم مردادماه با قرار وثیقه از زندان اوین آزاد شد. فعالیتهای ریحانه انصاری نژاد در راستای دفاع از حقوق هم طبقه ای هایش بوده است؛ این فعالیتها نه تنها مصداق هیچ جرمی ،نیست بلکه نشان از آگاهی و درک طبقاتی بالای او برای دفاع از حقوق و مطالبات طبقه ی کارگر .است اما سیستم حاکم او را به زندان میفرستد تا بار دیگر ثابت کند که ساز و کاری است برای حفظ منافع سرمایه داران و خاموش کردن صدای حق خواهی فعالان
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، بازداشت ظالمانه ریحانه انصاری نژاد را شدیدا محکوم کرده و خواستار آزادی فوری و بی قید و شرط این انسان شریف و خوشنام می باشد.

************

چهارشنبه، ١٧ آبان ساعت ده صبح

تجمع صنفی بازنشستگان شوش، کرخه، هفت - تپه

مقابل دفتر نماینده

************

‌تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش در اعتراض به وضعیت بد معیشتی، به تبعیض و ستم و نابرابری ها یکشنبه مقابل فرمانداری شهرستان شوش گفتگوی کارگری هفته اینجا کلیک کنید.
تجمع اعتراضی بازنشستگان تأمین اجتماعی اهواز در اعتراض به وضعیت نامناسب معیشتی، در اعتراض به ستم ، تبعیص و نابرابری ها اینجا کلیک کنید.
اصفهان تجمع اعتراضی بازنشستگان صنایع فولاد اصفهان مقابل ساختمان صندوق اینجا کلیک کنید.

************

جنگ ویرانگر و ارتجاعی علیه مردم ستم دیدۀ غزه را محکوم می کنیم!

در روز ۷ اکتبر (۱۵ مهر) بار دیگر بازیگرانی که حیات و بقای خود را وابسته به آتش افروزی و دمیدن بر آتش جنگ می دانند، به خلق جنایت هایی دست یازیدند که از دید هیچ انسانی پنهان نمی ماند. این درگیری طی سه هفته هزاران کشته و ده ها هزار زخمی، صدها هزار آوارۀ جدید و ویرانی اکثر مناطق مسکونی، بیمارستان ها، مراکز آموزشی، اردو گاه های پناهندگان بوده و اسرائیل از هوا و زمین و دریا با سلاح های مرگبار به انهدام تمام مظاهر زندگی از غزه دست زده و برای بیرون راندن مردم این منطقه و اشغال و تصرف غزه و به بهانۀ ریشه کن ساختن حماس از هیچ جنایتی حتی کاربرد بمب های فسفری فروگذار نکرده است.... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

‌بازنشستگان شوش یک هم رزم را دست دادند

نظام کثیف و سود پرست سرمایه داری عامل چنین فجایعی است.

عزیزان، بازنشستگان شوش و سراسر ایران، متاسفانه با خبر شدیم که هم رزم ما، خانم صغرا کُرد جان باخته است.
خانم صغرا کُرد یکی از مستمری بگیران در شهر شوش بود که در یکشنبه های اعتراضی برای تحقق خواست و مطالبات انسانی در کف خیابان حضور داشتند.
خانم صغرا کُرد، زنی رنج دیده و تحت ستم بود که با فقر و نداری زندگی خود و خانواده را تامین می کرد.
زنی که در نکبت نظام سرمایه داری در رنج، استثمار و ستم بسر می برد. اما او دانسته بود که می تواند به نیروی خود در کنار تمام انسان های تحت ستم برای رهایی از این منجلاب نظام سود پرست مبارزه کند.
به این دلیل عزم جزم کرده بود که در راستای تحقق مطالبات انسانی در کف خیابان، حضور ی مستمر و پیگیر را داشته باشد.
متاسفانه این زن جسور و فداکار و تحت ستم، توسط فرزند خود به قتل رسیده است. فرزند او بیکار بود، انسانی ناتوان در تامین زندگی اولیه خود، نکبت سرمایه داری روح و روان او را افسرده کرده بود. در چنین شرایطی تصمیم های آنی می توانند فاجعه ساز باشد. متاسفانه فاجعه رخ داده و فرزند خانم صغرا کُرد، مادر خود را به قتل می رساند. فرزند او بعد از این فاجعه هولناک، با خودکشی، به زندگی پر از رنج خود پایان می دهد.
مادر و فرزند، قربانی نظامی می شوند که در آن سود پرستی، ستم و استثمار به معنی وسیع کلمه افسار گسیخته شده است.
سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه، جان باختن، مادر و فرزند را به بازماندگان و عزیزان بازنشسته تسلیت می گوید.
برای رهایی از اینگونه فجایع باید متحد شد.ففر، بیکاری استثمار، ستم، جنگ، کشتن، خودکشی، کالایی شدن درمان و آموزش، اختناق، زندان، سرکوب و صدها مصیبت دیگر ناشی از نظامی است که پایه و محور اصلی آن سود پرستی است. نظام سرمایه داری ،نظام نکبت، خون و جنون است. برای رهایی از این فجایع متحد و متشکل شویم.

یاد و خاطره فاطمه کُرد و فرزند او گرامی باد!

بازنشستگان شوش یک هم رزم را دست دادند.

نظام کثیف و سود پرست سرمایه داری عامل چنین فجایعی است.
عزیزان، بازنشستگان شوش و سراسر ایران ، متاسفانه با خبر شدیم که هم رزم ما، خانم صغرا کُرد جان باخته است.
خانم صغرا کُرد یکی از مستمری بگیران در شهر شوش بود که در یکشنبه های اعتراضی برای تحقق خواست و مطالبات انسانی در کف خیابان حضور داشتند.
خانم صغرا کُرد، زنی رنج دیده و تحت ستم بود که با فقر و نداری زندگی خود و خانواده را تامین می کرد.
زنی که در نکبت نظام سرمایه داری در رنج، استثمار و ستم بسر می برد. اما او دانسته بود که می تواند به نیروی خود در کنار تمام انسان های تحت ستم برای رهایی از این منجلاب نظام سود پرست مبارزه کند.
سخنان صغرا کُرد در جمع بازنشستگان در شهر شوش اینجا کلیک کنید.

"ما در بدبختی تو فلاکت زندگی می کنیم، هیچ کس صدای ما را نمی شنوه، به هر ارگانی میریم چیزی نمی گن جز دروغ و نیرنگ"

یادش گرامی باد!

************

‌اسماعیل گرامی: "بازنشستگان و برنامه توسعه هفتم"

هنگامیکه سخن از برنامه توسعه هفتم و ارتباط آن با کارگران و بازنشستگان به میان می آید، نباید با شیوه ای ایستا به آن نگاه کرد، چرا که این برنامه در ادامه ۴۴ سال ظلم و ستم و اجحافی می باشد که بر کارگران و بازنشستگان روا داشته شده است.
حکومتی که قرار بود حامی مستضعفین! باشد، سرمایه داران و فئودالها را به پای میز محاکمه بکشاند، امروز تلاش دارد اقدامات ضد کارگری خود را به نفع سرمایه داران "قانونی" کند. حکومتِ مافیایی و مدافع سرمایه داران تلاش دارد در قوانینی دست ببرد و آنها را به نفع خود تغییر دهد که این قوانین سالهاست در روابط کارگران و بازنشستگان با سازمان تامین اجتماعی حاکم بوده است. افزایش "حق بیمه" شاغلین از ٧% به ۱۰% ، افزایش سن بازنشستگی، مبنای تعیین حقوق دوران بازنشستگی از میانگین مزد دوسال آخر کار بە پنج سال (که در نتیجه موجب کاهش میانگین سطح حقوق بازنشستە در هنگام بازنشستگی می شود) و همچنین واریز شدن حق بیمە های پرداختی بیمە شدگان بە خزانە دولت، همه این تغییراتِ ارتجاعی، تهاجمی هستند به این زندگی فلاکت بار کنونی کارگران و بازنشستگان، هر چند حکومت تلاش دارد با وعده سر خرمنِ ٢۵% مابقی متناسب سازی، بر روی این تهاجم سرپوش بگذارد.
حکومت چندین سال است بخش هایی از این تغییرات را زمزمه می کند، اما هم اکنون، دست به اقدام آن زده است. چه شرایطی پیش آمده است که حکومت چنین گستاخ گردیده که تلاش دارد اقدامات ضد کارگری خود را "قانونی" نماید؟ نبود تشکلهای مستقل کارگران و بازنشستگان، ایجاد رعب و وحشت پس از سرکوبهای اخیر و همچنین هرچه زردتر شدن تشکل های وابسته به حکومت که تنها راه کسب خواسته ها را نامه نگاری و ملاقات با مسئولین می دانند و دادن یک "فراخوان تجمع" را گناه کبیره! می شمارند، این ها عواملی هستند که باعث گردیده حکومت یکه تاز میدان گردد، هر چند در همین مقطع کنونی و در بعضی از شهرها و واحدهای کارگری، اعتراضات کارگران و بازنشستگان در حال گسترش است.
مشکلات اقتصادی، اجتماعی و سیاسی، حکومت را تا خرخره در بحران فرو برده و هر روز بیشتر از روز قبل کارد به استخوان کارگران و بازنشستگان می رسد و در نهایت، همین کارگران و بازنشستگان که متاسفانه عده ای از دوستان آنها را مرده و یا بزدل می دانند، به انسانهایی جسور تبدیل می شوند و سرانجام این تشکل های زرد هستند که رنگ می بازند و این کف خیابان است که مشکلات را حل می کند.

‌اسماعیل گرامی (کارگر بازنشسته)

٧ مهر ۱۴۰۲

************

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش و بازنشستگان فولاد اصفهان

مقابل فرمانداری در اعتراض به وضعیت اسفبار معیشتی ،به تبعیض و نابرابری ها صحبت‌های فریدون نیکوفرد کارگر بازنشسته سنديکای کارگران نیشکر هفت تپه در تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش یکشنبه مقابل فرمانداری شهرستان شوش. اینجا کلیک کنید.

اصفهان
تجمع اعتراضی بازنشستگان فولاد در خیابان نشاط اصفهان مقابل صندوق بازنشستگی فولاد، در اعتراض به وضعیت بد و اسفبار معیشتی

آغاجاری
تجمع اعتراضی کارکنان شرکت نفت بهره‌برداری نفت و گاز آغاجاری

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی

زنده باد اتحاد و همبستگی سراسری بیکاران، کارگران شاغل و بازنشسته

************

خیابان مال ماست. قرارمان یکشنبه ٧ آبان

ساعت ١٠ مقابل فرمانداری

تجمع بازنشستگان تأمین اجتماعی، شوش، کرخه، هفت - تپه

************

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش، اهواز و بازنشستگان فولادی

تجمع مقابل فرمانداری شهرستان شوش در اعتراض به وضعیت اسفبار معیشتی، به تبعیض و نابرابری
تجمع اعتراضی بازنشسته اهواز روبروی سازمان تأمین‌اجتماعی خوزستان با فریاد:
البرزغربی تجمع اعتراضی بازنشستگان فولادی

لشگری، کشوری، فولادی، تامین اجتماعی، اتحاد اتحاد!

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی

زنده باد اتحاد و همبستگی سراسری، شاغلان، بازنشستگان و بیکاران

یکشنبه ۳۰ مهر ۱۴۰۲

************

"خانه کارگر" و "جنگ غزه"!

فدراسیون جهانی اتحادیه‌های کارگری WFTU یکی از چند فدراسیون جهانی کارگری می باشد که تعدادی از تشکلهای کارگری از کشورهای مختلف در آن عضو هستند که قرار است از منافع کارگران و زحمتکشان دفاع نمایند. برای آنکه به ماهیت این اتحادیه پی ببریم کافی است بدانیم "خانه کارگر" این نهاد حکومتی نیز یکی از تشکلهای فعال این گروه می باشد و در هیجدهمین کنگره این فدراسیون، علیرضا محجوب (دبیرکل خانه کارگر) به عنوان "نایب رئیس این فدراسیون" انتخاب گردید!! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.
این اتحادیه در رابطه با رویدادهایی که علیه کارگران و زحمتکشان صورت می گیرد، یا سکوت اختیار می کند و یا چنانچه بیانیه ای هم بدهد فرصت طلبانه بسیاری از مسائل را نادیده می گیرد. این تشکل در رابطه با جنگ اخیر غزه بیانیه ای داده است با این مضمون «اتهام آغاز خشونت به طرف فلسطینی "ریاکارانه" است».
خانه کارگر در مقابلِ سرکوبهای مردم کشورِ خودمان که توسط حکومت بارها انجام گرفته، سکوت اختیار کرده است (چرا که خود بخشی از حکومت است) و هیچ گزارشی هم به این اتحادیه ارائه نداده است، حالا این نهاد حکومتی، دلسوز مردم مظلوم فلسطین شده است و بیانیه ای را تایید می کند که فرصت طلبانه تمامی مسائل را مطرح نمی کند و بر عوامل جنگ و خونریزی سر پوش می گذارد.
در بیانیه به درستی آمده است «علت اصلی این چرخه خشونت، اشغال مستمر و شهرک‌سازی غیرقانونی سرزمین‌های اشغالی فلسطین توسط صهیونیست‌های حاکم بر سرزمین‌های اشغالی است و جنایات مستمر روزانه و محاصره غزه وقوع جنگ را امکان‌پذیر ساخت». اما در ادامه بیانیه می خوانیم «تلاش کسانی که به مرور زمان بر جنایات و کشتار مردم فلسطین چشم پوشی می‌کنند و به حفظ اشغال و استعمار کمک می‌کنند و امروز اسرائیل را قربانی تجاوزات فلسطینی معرفی می‌کنند، دست کم ریاکارانه و غیرواقعی است». در این مسئله شکی نیست که تلاش کسانی که بر جنایات و کشتار مردم فلسطین چشم پوشی می‌کنند و اسرائیل را قربانی تجاوزات فلسطینی معرفی می‌کنند ریاکارانه و غیرواقعی است، اما تلاش کسانی هم که بر جنایات و کشتار "گروه حماس" چشم پوشی می‌کنند ریاکارانه و غیرواقعی می باشد. حکومتِ صهیونیستیِ اسرائیل تلاش می کند آن جنایاتی را که بر سر مردم اسرائیل آمده، بطور غیر مستقیم نتیجه عملکرد "مردم فلسطین" نشان دهد، اما از آنجا که بیانیه نیز حاضر نیست از "گروه حماس" نامی ببرد، عملا همچون اسرائیل "مردم فلسطین" را متجاوز معرفی می کند نه "گروه داعشی حماس" را! حکومتِ جنایتکار اسرائیل با بمب افکن های پیشرفته خود در هر شبانه روز بیش از هزار بمب در سرزمین غزه می ریزد، این بمب ها بر سر چه کسانی فرود می آیند؟ فقط بر سر افراد مسلح حماس و یا تمامی مردان و زنان و کودکان و جوانان غزه؟ این مسئله در رابطه با حماس هم صدق می کند! چه بسیار از افراد نظامی و غیر نظامی، پیر و جوان و کودکِ اسرائیلی که با 2500موشک وصدها راکتِ گروه حماس (نه مردم فلسطین) کشته شدند (در اینجا اَعمال وحشیانه ی به رگبار بستن و سر بریدن افراد را نباید فراموش کرد).
بیش از 70 سال است که حکومت اسرائیل با حمایت کشورهای امپریالیستی و دیگر متحدانش، یک دیکتاتوری مطلق را بر مردم فلسطین اعمال می نماید. افراد یک جامعه که تحت یک دیکتاتوری مطلق می باشند و در عرصه سیاست فعالیتی ندارند شعور سیاسی آنها رشد نکرده و در حد صفر باقی می ماند. چنانچه روزنه ای در این جوامع پیدا شود، مردم آن جذب ساده ترین(در حقیقت ارتجاعی ترین) خط مش های سیاسی می شوند چرا که با شعور سیاسی پایین توانایی درک اندیشه های پیچیده و رادیکال و حتی لیبرال را ندارند. بنابر این هر چند پیدایش حماس خود نتیجه یک دیکتاتوری صرف حکومت اسرائیل است، اندیشه سیاسی ارتجاعی که به آن تزریق شده است عامل جهت دهی آن می باشد.
کشتار مردم اسرائیل و عدم دور اندیشی و ناتوانی در پیش بینی نتیجه این حمله احمقانه ناشی از ارتجاعی بودن این خط مش سیاسی میباشد(حرکت کور حماس و با خبر نشدن!! نیروی اطلاعاتی حکومت اسرائیل!! با یک شک و تردید بوی اشغال غزه را به مشام می رساند که در صورت چنین اتفاقی نه تنها کشورهای امپریالیستی و خود حماس بلکه حکومت های تحریک کننده آن نیز مسئول می باشند). این حکومت ها هستند که برای منافع خود جنگ را براه می اندازند و در این میان، این کارگران و زحمتکشان هستند که کشته می شوند. اگر جنگ برای حاکمان نعمت است برای ما نکبت است.
بیانیه ی فدراسیون ذکر شده نه تنها بر سر حماس ارتجاعی، بلکه بر سر تمامی نیروهای نیابتی حکومت ایران (حوثی ها، حزب الله، حشدالشعبی،.....) آب تطهیر ریخته است.

اسماعیل گرامی(کارگر بازنشسته)

۲٣ مهر ۱۴۰۲

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش یکشنبه مقابل فرمانداری شهرستان شوش در اعتراض به وضعیت اسفبار معیشتی، به تبعیض و نابرابری ها.
راهپیمایی و تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش یکشنبه مقابل فرمانداری شهرستان شوش اینجا کلیک کنید.
تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی مقابل درب اداره کل سازمان تامین اجتماعی خوزستان در اهواز و راهپیمایی تا میدان فرهنگ-شهر (کارگر) اینجا و اینجا کلیک کنید

************

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی

تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش به وضعیت بد و نامساعد، معیشتی ،به فقر و گرانی به تبعیض و نابرابری ها اینجا و اینجا کلیک کنید.

امروز یکشنبه ۱۶ مهرماه ۱۴۰۲ بازنشستگان تأمین اجتماعی اهواز نیز در اعتراض به وضعیت بد و نامساعد معیشتی و عدم رسیدگی به خواسته‌هایشان در مقابل سازمان تأمین اجتماعی استان دست به تجمع اعتراضی زدند اینجا و اینجا کلیک کنید.


************

راهپیمایی و تجمع اعتراضی بازنشستگان

راهپیمایی و تجمع اعتراضی بازنشستگان تامین اجتماعی شوش به وضعیت بد و نامساعد، معیشتی، به فقر و گرانی به تبعیض و نابرابری ها اینجا و اینجا کلیک کنید.

فقط کف خیابون به دست میاد حقمون

نابود باد بندگی، زنده باد زندگی

یکشنبه /۹/ مهر/ ۱۴۰۲

************

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش

تجمع بازنشستگان تامین اجتماعی شوش چهارشنبه/۵ مهر/۱۴۰۲/درمقابل فرمانداری شهرستان در ادامه بازنشستگان به صورت راهپیمایی در شهر به سمت دفتر نمایند شهرستان حرکت کرده و دست به تجمع زدند. / اینجا کلیک کنید.
صحبت‌های فریدون نیکوفرد کارگر بازنشسته سنديکای کارگران نیشکر هفت تپه در مقابل دفتر نمایند شهرستان شوش. برای دیدن و شنیدن سخنرانی به کانال سندیکا مراجعه کنید.

************

برگی از تاریخ جنبش کارگری ایران

بیانیه شش ماده ای کارگران نیشکر هفت تپه

اکتبر ٢٠٠٧- مهر ١٣٨٦
پنج شنبه ١٨ اكتبر ٢٠٠٧، بوسيله ى سپهر

کارگران نیشکر هفت تپه بیانیه ای در شش ماده منتشر کردند و بار دیگر بر خواستهای خود پافشاری کردند. در واقع کارگران با برکناری شفیعی، مدیر عامل قبلی کارخانه نیشکر، عزم و اراده خود را برای پیگیری همه مطالبات خود خطاب به مدیر عامل جدید اعلام کرده اند.

برکناری مدير طرح نيشکر هفت تپه يک پيروزی ديگر برای کارگران
مطلع شديم که مديريت طرح نيشکر هفت تپه آقاي شفيعی برکنار شدند. برکناری مديريت يک خواست ما کارگران بود و اين را يک موفقيت ديگر براي خود ميدانيم. ما به مديريت جديد آقای مطيعي اعلام ميکنيم که کماکان بر خواستهاي خود پافشاري ميکنيم.

خواستهاي ما عبارتند از:
١- شورای اسلامی را مانع تشکل خود ميدانيم. ما در انتخابات شورای اسلامی شرکت نميکنيم و شورای اسلامی بايد منحل شود.
٢- ما هر پنجشنبه ساعت ١ تا ٢ عصر جمع ميشويم و در مورد شرايط کار خودمان تصميم ميگيريم. و مجمع عمومي خودمان را تشکيل ميدهيم. مجمع عمومي تشکل واقعي ما کارگرانست. ما تشکيل سنديکا را حق خود مي شماريم.
٣- ما خواهان انعقاد قرارداد با همه کارگران قراردادی وبازگشت آنها به کار هستيم.
٤- ما خواهان پرداخت فوری همه طلبهايمان بابد پاداش و بن هستيم
۵- ما خواهان اجرای طرح طبقه بندی مشاغل هستيم
٦- ما خواهان برشمردن کار ما بعنوان کار سخت و زيان آور هستيم.
ما تا رسيدن به خواستهايمان به اعتراضات خود ادامه ميدهيم و از مديريت جديد ميخواهيم به خواستهای ما فورا پاسخ دهد.

کارگران نيشکر هفت تپه ٢٤ مهر ٨٦


_____________________________

برای مطالعه و مراجعه به اخبار تابستان ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار بهار ۱۴۰۲ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار دی تا پایان سال ۱۴۰۱ اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار خرداد تا پایان دی ماه اینجا کلیک کنید.

برای مطالعه و مراجعه به اخبار و مطالب پیشین سندیکای هفت تپه اینجا کلیک کنید.