افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، اطلاعیه و مصاحبه های کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                        سه شنبه ٢۴ تیر ۱۳۹۹ - ۱۴ ژولای ۲۰٢٠


محمد ولی خبرنگار کارگری در ارتباط با تهیه گزارش

اعتصاب کارگران هفت تپه توسط پلیس امنیت شوش دستگیر شد.

به گزارش روزنامه‌نگاران مستقل ایران، اسماعیل محمدولی، خبرنگار حوزه کارگری که همراه با همکار عکاسش، برای تهیه خبر به شوش رفته بودند، امروز ٢۳ تیرماه در شرکت کشت و صنعت نیشکر #هفت‌تپه توسط پلیس امنیت بازداشت شدند. هنوز از نام عکاس بازداشت‌شده خبری در دست نیست.
او پیشتر، در توییتی از سفرش به شوش برای تهیه مستندی درباره هفت‌تپه و موانع امنیتی که با آن مواجه بوده است، خبر داده بود.

**************

صحبت های کوتاه کارگرانی که اتوبوس های شرکت واحد را ضدعفونی می کنند

صحبت های کوتاه، اما درد آور کارگرانی که اتوبوس های شرکت واحد را ضدعفونی میکنند وحقوقشان را دوماه یکبار پرداخت می کنند که درخواست انتشار پیامش را از تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد داشته اند.
سلام ماکارگران تهران میدان آزادی هستیم اتوبوس های را ضدعفونی میکنیم خواهش میکنم این پیام را به حراست اتوبوس رانی ومسولان شرکت پیمانکاری اطلس یاس سپید که الان ماهنوزه حقوق خرداد ماه را دریافت نکردیم ۳ تا کارگر هستیم ۱۸٠ اتوبوس را ضدعفونی میکنم واز اسفندماه تا الان کارمیکنم هنوز من را بیمه نکردند ما باجون دل داریم کار میکنیم ولی به ما رسیدگی نمیکنند پیمانکارگفته حقوق خرداد ماه ۱٠ مرداد ماه میدم به خدا این کار درست نیست خواهش میکنم این پیام توکانال بگذارید تا همه مردم ببیند واقعا ما باجون مان داریم بازی میکنم الان دولت حقوق هارا زیاد کرده به ماه گفتد اسفند ماه اومدی سرکار حقوق ما ٢٢٠٠ بود گفتم بعداز فروردین ماه حقوق بیشترمیکنم ٢۹٠٠ من خیلی تو زندگی مشکلات دارم خواهش میکنم توتلگرام پخش کنید شاید رییس کل اتوبوس رانی ومسولان شرکت به ماه کمک کنند حقوق مارا به موقع پرداخت کنند باتشکر فراوان از شما ممنونم

**************

بی توجهی مدیریت شرکت واحد نسبت به نظارت بر توزیع ماسک

برای رانندگان خطوط بی آر تی میتواند جان این زحمت کشان را به خطر بیاندازدا

براساس گزارشات رسیده به سندیکای کارگران شرکت واحد از سامانه های مختلف خطوط بی آرتی، الخصوص سامانه یک تعداد ماسک های توزیع شده بین رانندگان درماه گذشته تنها پنج عدد بوده است. درحالی که این ماسک ها براساس استاندارد های تعریف شده، فقط هشت ساعت میتواند از ورود ویروس مرگبار کرونا جلوگیری کند و در واقع راننده نهایتا پنج روز کاری در یک ماه را میتواند از ماسک های توزیع شده استفاده کند از طرفی هم در جداسازی بین راننده درحین کار با مسافرین، آنقدر در پلاستیک صرفه جویی کرده اند که این نوع کشیدن پلاستیک هیچ کمکی به جلوگیری از ورود ویروس به کابین راننده نمی کند و باید پلاستیک طوری نصب شود که بطور کل محوطه مابین راننده و مسافران را بپوشاند.
متاسفانه این بی توجهی ها وسهل انگاری ها ازسوی مدیریت شرکت واحد و عوامل نظارت کننده و مسئولان مدیریتی در حالی صورت میگیرد که با شیوع مجدد بیماری کوید ۱۹ شاهد افزایش بی سابقه تعداد قربانیان و مبتلایان بر اساس اعلام آمارهای رسمی روزانه درکشور هستیم بطوری که امروز نوزدهم تیرماه ۲۲۱ نفر از هموطنان قربانی این بیماری مرگ بار شده اند و توصیه های جدید سازمان بهداشت جهانی و تاکید مقامات مسئول بهداشتی درکشور برای ماسک اجباری شده است.
در همین خصوص براساس آمار اعلامی از سوی مدیر عامل شرکت واحد در روزهای گذشته بیش از ۲۰۰راننده اتوبوس به بیماری کرونا مبتلا شدند و تعدادی هم در همین چند روز گذشته در اثر بیماری کرونا فوت کرده اند اما متاسفانه با وجود جدی بودن خطرات جانی برای رانندگان ناوگان حمل ونقل عمومی درتهران باز هم مدیریت شرکت واحد هیچ نظارتی برای اقلام پیشگیرانه حفاظتی برای پیشگیری از مبتلا شدن رانندگان زحمت کش و کارگران شرکت واحد ندارد.
سندیکای کارگران شرکت واحد به مدیر عامل شرکت واحد تاکید میکند اگر توانایی توزیع ماسک را بطور روزانه برای همکاران شاغل در خطوط و تعمیرگاهها ندارید میتوانید ماهانه مبالغی جدا از حقوق شان به حساب هایشان واریز کنید تا کارگران ورانندگان شرکت واحد خودشان اقدام به خرید ماسک و اقلام حفاظتی و بهداشتی درجهت جلوگیری از ویروس کرونا بکنند تا حداقل بتوانند جان خود وخانواده هایشان را برای بدست آوردن لقمه نانی حفظ کنند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ تیرماه ۹۹

**************

تجمع اعتراضی رانندگان‌بازنشسته شرکت واحد

در اعتراض به پرداخت قسطی سنوات و دیرکرد درپرداخت سنوات

متاسفانه بخش مدیریتی شرکت واحد هرکجا که کمبود بودجه دارد همیشه از جیب کارگران ورانندگان زحمت کش هزینه میکند.
رانندگان زحمت کش شرکت واحد بعد از گذراندن بیست سال کار طاقت فرسا براساس قوانین مشاغل کارهای سخت وزیان آور باید بازنشسته شوند و سنوات کاریشان که براساس هریک سال کار، یکماه آخرین دستمزد وحقوق میباشد باید ازسوی کارفرمادر حین تسویه حساب پرداخت شود.
متاسفانه تعداد بسیار زیادی از این رانندگان‌بعلت عدم پرداخت ۴درصدر حق بیمه شان از سوی مدیر عامل ماهها در بلاتکلیفی بودند که پس از چندین بار اعتراض و تجمع این ۴درصد پرداخت گردید، اما حق سنوات که در این شرایط سخت معیشتی بسیار مهم است نه تنها ماهها بعد از بازنشستگی از سوی مدیریت پرداخت نگردیده بلکه با اقساطی کردن حق سنوات لطمه های زیادی به این کارگران وارد می کند سندیکای کارگران شرکت واحد اعلام میدارد حق سنوات باید طبق قانون بطور یکجا و براساس آخرین حقوق ودستمزد پرداخت گردد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

پانزدهم تیرماه ۹۹

**************

بیانیه چهار تشکل مستقل

حکم اعدام برای معترضان به فقر و فلاکت و ایجاد ارعاب عمومی را محکوم می‌کنیم!

سکوت در برابر صدور احکام اعدام برای دستگیرشدگان قیام فرودستان در آبانماه منجر به قربانی شدن تعداد بیشتری از شرکت کنندگان در این قیام خواهد شد. در اعتراضات سراسری آبانماه صدها تن از معترضین به فقر، گرانی و فلاکت روزافزون با شلیک هدفمند، جانباختند و بیش از هشت هزار تن از معترضین، عموما از محله‌های زحمتکشانِ فرودست، بازداشت و زندانی شدند. پاسخ حکومت به این اعتراض تنها خشونت حداکثری بود و هیچ گام ناچیزی برای تغییر شرایط اسف‌بار برای کارگران، مزدبگیران و فرودستان برداشته نشد. آشکار بود که صاحبان قدرت برای حفظ منافع سرمایه داران و صاحبان ثروت‌های رانتی و بادآورده با ایجاد جو ارعاب عمومی قصد خفه کردن هر اعتراضی در نطفه را دارند و هیچ برنامه اقتصادی برای بهبود شرایط اسفبار روز افزون معیشت کارگران و زحمت‌کشان و مردم فرودست ندارند.
ما قویا حمایت خود را از امیرحسین مرادی، سعید تمجیدی و محمد رجبی سه جوانی که برای‌شان حکم اعدام صادر شده و دیگر معترضین آبان‌ماه ۹۸ که برایشان حکم اعدام صادر شده است، اعلام می‌کنیم، ما به گلوله بستن، زندان و انواع فشارهای پلیسی و امنیتی بر معترضان را شدیدا محکوم کرده و خواهان آزادی فوری دستگیرشدگان آبان ۹۸ و پیش‌تر از آن دی ماه ۹۶ هستیم. نمی‌شود به بهانه تحریم همه فشار اقتصادی متوجه کارگران، مزدبگیران و فرودستان گردد و در همان حال همین تحریم‌‌ها فرصتی برای مال‌اندوزی بیشتر سرمایه‌داران، مسئولین و آقازاده‌ها باشد. روش‌های‌ اداره کشور و قوانین و مصوبات باید فورا به گونه‌ای تغییر یابد که از فشارهای وارده به طبقه کارگر کاسته شده و برعکس فشار بحران به اقشار مرفه، سرمایه داران دولتی و خصوصی، و مقامات حکومتی که مسئول این وضعیت هستند، منتقل شود. فساد گسترده در بالایی‌ها و فشار طاقت‌فرسای معیشتی به پایینی‌ها، اینست نتیجه سیاست اقتصادی نظام حاکم، که جز بیکاری، گرانی، سوداگری و اختلاس نتیجه ای نداشته است. ایجاد این تغییر فقط به دست کارگران و زحمتکشان ممکن است.

سندیکای کارگران نی شکر هفت تپه

کانون صنفی معلمان اسلام شهر

انجمن صنفی معلمان کردستان - مریوان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۲ تیر ۹۹

چاره زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات است!


**************

پرونده اخیر رضا شهابی، داود رضوی و دیگر اعضای

سندیکای کارگران شرکت واحد در شعبه دو بازپرسی اوین مختومه شد

ابلاغیه‌هایی جداگانه از بازپرسی شعبه دوم دادسرای امنیت اوین به رضا شهابی و داود رضوی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد مبنی بر منع تعقیب ارسال شده است. این پرونده بیستم مهر ۹۸ با بازجویی از رضا شهابی در مورد فعالیت‌های سندیکا گشوده شد اما در ادامه تحقیقات، کلیه اعضای شناخته شده سندیکا با دستور بازپرس شعبه دوم تلفنی به پلیس امنیت احضار شدند اما اعضای سندیکا به پلیس امنیت مراجعه نکردند.
پیش از احضار دسته‌جمعی اعضای سندیکا، رضا شهابی سه بار احضار و مورد بازپرسی و بازجویی در مورد فعالیت‌های سندیکا قرار گرفته بود. با پیگیری صورت گرفته پس از ابلاغیه‌های اخیرِ منع تعقیب برای شهابی و رضوی، معلوم شد که این پرونده برای کلیه اعضای سندیکا مختومه شده است.
در حال حاضر پنج تن از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران به نام‌های آقایان رضا شهابی، حسن سعیدی، ناصر محرم‌‌زاده، حسین کریمی‌سبزوار و خانم فرحناز شیری به دلیل تشکیل و عضویت و فعالیت سندیکایی هر کدام بیش از ده سال است از کار بیکار و از تمام حق و حقوق و مزایای ضمن کار و حقوق شهروندی محروم و خانواده‌های انها از لحاظ معیشتی در مضیقه‌اند و حتی از بیمه تامین اجتماعی نیز محروم هستند.
سندیکای کارگران شرکت واحد با اتکا به اعضایش تاکنون دست آوردهای مهم و زیادی برای رانندگان و کارگران شرکت واحد داشته است که همواره از سوی عوامل امنیتی و قضایی همیشه تحت فشار، تهدید و اخراج از کار بوده است و اعضای این سندیکا در ۱۵ سال گذشته صدها بار بازداشت و اخراج از کار شده اند اما همچنان با ایستادگی و از خودگذشتگی و مقاومت و اتحاد اعضایش در دفاع از حقوق کارگران همچنان مصمم و محکم ایستاده‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران خواستار آزادی تمام فعالین کارگری و صنفی دربند می‌باشد و تنها راه نجات جامعه کارگری از شرایط اسفبار معیشتی فعلی را اتحاد کارگران و تشکیل سندیکاهای کارگری و تشکل‌های مستقل کارگری و صنفی می‌داند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۰ تیر ۹۹

چاره زحمتکشان وحدت و تشکیلات است

**************

ادامه اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در سیزدهمین روز

ادامه اعتصاب کارگران نیشکر هفت تپه در سیزدهمین روز ، عدم پاسخگویی و بی تفاوتی مسئولان نسبت به پرداخت مطالبات کارگران معترض.
امروز شنبه هفتم تیر ماه سیزده روز است که کارگران نیشکر هفت تپه دست به اعتصاب و تحصن و تجمع در محوطه کارشان زده اند تا بلکه حقوق و دستمزد سه ماه گذشته شان را بگیرند .اما متاسفانه در این سیزده روز هیچ مسئولی جهت پاسخگویی و پرداخت مطالبات کارگران وارد مذاکره با کارگران معترض نشده است و گویا صدای درد مند کارگرانی که ماههاست حقوقشان را نگرفته اند را نمی شنوند .
خواسته ها ومطالبات کارگران معترض پرداخت سه ماه حقوق معوقه ، تمدید دفترچه های درمان ، لغو خصوصی سازی و خواهان بازگشت بکار اسماعیل بخشی و محمد حنیفر ، ایمان اخضری وسالار بیژنی میباشند
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن برسمیت شناختن حق اعتصاب و حق اعتراض برای همه ی کارگران، از خواسته های بحق کارگران معترض نیشکر هفته حمایت میکند

**************

لیلا حسین‌زاده... تفهیم اتهام و با تودیع قرار کفالت آزاد شد

لیلا حسین‌زاده، فعال صنفی دانشجویی دانشکده علوم اجتماعی دانشگاه تهران، روز یکشنبه ۱ تیرماه با حضور در دادسرای اوین جهت اتهام اخلال در نظم زندان تفهیم اتهام و با تودیع قرار کفالت آزاد شد. پنجشنبه پنجم تیر صدور کیفرخواست این پرونده به اطلاع وکیل وی رسید. این سومین پرونده قضایی است که از دی ماه ۹۶ تاکنون برای او تشکیل شده است.
این در حالیست که وی در ۲۹ اردیبهشت سال جاری به دلیل ابتلا به بیماری صعب‌العلاج در زندان و عدم تحمل حبس، بابت پرونده اعتراضات دی ماه ۹۶ آزاد شده بود.
پرونده‌ی اخیر، تحت عنوان اخلال در نظم زندان، مشترکا برای لیلا حسین زاده، آتنا - دایمی و مریم - اکبری‌منفرد گشوده شده است.

**************

لغو حکم ظالمانه پنج سال زندان حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد

پیرو اعلام رسانه‌ای مقامات قضایی، طی ماه‌های گذشته، در رابطه با لغو احکام قضایی ناعادلانه‌ی بازداشت‌شدگان روز کارگر سال ۹۸ همچنین بازداشت شدگان مرتبط با اعتراضات کارگری نیشکر هفت‌تپه، احکام ظالمانه علیه حسن سعیدی، عضو سندیکای کارگران شرکت واحد تهران، لغو گردید. با لغو این احکام، وثیقه گذار وی با مراجعه به شعبه یک اجرای احکام اوین سند ملکش را آزاد کرد.
حسن سعیدی در تجمع اعتراضی روز کارگر سال ۹۸ در مقابل مجلس بازداشت شد و پس از ۳۳ روز بازداشت موقت در بند امنیتی ۲۰۹ اوین با وقیقه ۳۳۰ میلیونی تومانی موقتا آزاد شد. شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب ایشان را به اتهام اجتماع و تبانی به قصد برهم زدن امنیت کشور به پنج سال زندان و دوسال ممنوعیت استفاده از وسایل مخابراتی هوشمند نظیر تلفن همراه هوشمند و ممنوعیت عضویت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌جات سیاسی و اجتماعی محکوم کرده بود که این رای عینا در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر تایید شده بود. سعیدی از اعضای فعال سندیکا می‌باشد که با وجود سالیان طولانی اخراج از کار و تهدیدها و فشارها همچنان در دفاع از حقوق همکاران خود و کارگران ایستادگی کرده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد، صدور این احکام ظالمانه برای کارگران، فعالان کارگری و معلمان و دانشجویان و حامیان طبقه کارگر را بارها محکوم کرده است و درخواست لغو تمامی احکام قضایی علیه آنها را داشته است. کلیه احکام قضایی علیه فعالین یاد شده باید لغو و کارگران زندانی و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی به فوریت باید آزاد گردند. اذیت و آزار، تعقیب و بازداشت فعالین کارگری و اجتماعی باید بدون قید و شرط متوقف گردد.

**************

محکومیت ۴۲ تن از کارگران آذرآپ اراک به شلاق و زندان و کار بدون مزد به دلیل اعتراض به عدم پرداخت حقوق

شعبه ۱۰۶ کیفری اراک در تاریخ ۲۶ خرداد سال جاری برای ۴۲ نفر از کارگران شرکت پیمانکاری آذرآب که در راهپیمایی اعتراضی سال گذشته شرکت داشتند، حکم صادر کرده است.
بر این اساس، کارگران به ۱ سال حبس و ۷۴ ضربه شلاق و یک ماه خدمت عمومی رایگان به مدت سه ساعت در روز در راه‌آهن شهرستان اراک محکوم شده‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن برسمیت شناختن اعتراض و اعتصاب و تجمع برای همه ی کارگران، احکام ظالمانه و ناعادلانه علیه کارگران آذرآپ را محکوم میکند و خواستار لغو احکام ظالمانه علیه تمامی فعالین کارگری و صنفی میباشد.

**************

همبستگی با اعتراضات سراسری علیه خشونت پلیس و نژادپرستی در آمریکا

قتل فجیع جورج فلوید در مقابل دوربین‌های مردم شوک زده توسط پلیس نژادپرست آمریکا به جرم سیاه بودن، حتی دهان دست راستی‌ترین سیاست‌مداران رسمی آن کشور در انکار وجود نژادپرستی نهادینه در آمریکا را بست. یک جنبش عظیم میلیونی با وجود شیوع بیماری کرونا و سیاست‌های فاصله گذاری اجتماعی به خیابان‌ها آمد و مبارزه با خشونت پلیس، نژادپرستی ضدسیاه و برتری‌طلبی نژادی را تبدیل به یک جنبش جهانی کرد. باوجود سرکوب پلیس و بازداشت هزاران تن، این اعتراضات ادامه دارد و اکنون بطور گسترده‌ای حتی صحبت از خلع سلاح، قطع بودجه و انحلال یا بازسازی ریشه‌ای پلیس به عنوان یک دستگاه عمیقا نژادپرست و خشونت‌گرا در آمریکا و انتقال بودجه به خدمات عمومی و اجتماعی در جریان است. جریانات نژادپرست سفید و طرفداران ترامپ در این مدت از هیچ تلاشی جهت توجیه خشونت پلیس و بهانه‌جویی برای سرکوب معترضین کوتاهی نکردند، اما موج میلیونی جنبش "جان سیاهان مهم است" چنان فراگیر شده است که حتی شرکت‌های استثمارگر بزرگ سرمایه‌داری را نیز مجبور کرده است در محکومیت قتل جورج فلوید و تبعیض نژادی در آمریکا بیانیه صادر کنند و حداقل دست به تغییراتی سطحی بزنند. روشن است که سرمایه‌داران و سیاست‌مداران آمریکا خود از سامان دهندگان تبعیض نژادی و خشونت پلیس بوده و هستند. سیاهان آمریکا قربانی نژادپرستی نظام‌مند در آمریکا در تمامی عرصه‌های اقتصادی و اجتماعی بوده‌اند و این تبعیض قدمتی چند صد ساله دارد و عمیقا طبقاتی است. در واقع کلیت سیستم سرمایه‌داری آمریکا از جمله آموزش و پروش در ایجاد و توسعه این شرایط سهم داشته‌اند. خصوصی‌سازی آموزش و پروش و پولی کردن مدارس، بهداشت و خدمات عمومی و شهری از جمله حمل و نقل همگانی آمریکا را با وجود ثروت عظیم آن تبدیل به یک جامعه با اختلافات طبقاتی عظیم و در عین حال عمیقا نژادپرست و سرشار از تبعیض کرده است. از این رو می‌بینیم که کلیه تشکلات کارگری و معلمین و جریانات برابری طلبی و عدالت‌خواه در آمریکا همگی به درجات مختلف به دفاع از خیزش سیاهان و دیگر محرومین از جمله بومیان آمریکا و کارگران مهاجر در این کشور برخاسته‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه حمایت و همبستگی خود را از مبارزات مردم آمریکا علیه خشونت پلیس و نژادپرستی و با جنبش "جان سیان مهم است" اعلام می‌دارد. متحدین واقعی این مبارزات برابری‌طلبانه طبقه کارگر و مردم محروم جهان هستند و نه هیچ دولت و شرکت سرمایه‌داری. دولت‌های سرمایه‌داری نشان داده‌اند که جان طبقه کارگر و مردمان محروم و فرودست جهان برایشان پشیزی ارزش ندارد.
مقابله با هرگونه تبعیض و نژادپرستی از اصول اساسی تشکلات کارگری، معلمین و دیگر حقوق بگیران در سراسر جهان است. اهمیت این مقابله با مشاهده مبارزات سیاهان آمریکا، با سرکوب سیستماتیک طبقاتی، جنسی، ملی، نژادی و مذهبی در ایران، با سیاست‌های راسسیستی ضد مهاجرین در اروپا و استرالیا و بستن مرزهای آبی و زمینی به پناهجویان، با افغان ستیزی در ایران، با استثمار وحشیانه کارگران مهاجر در عربستان و امارات و قطر و با بازگشت بره‌داری در لیبی ...، هر روز بیش از پیش به ما یادآور می شود.
در کشور ما ایران آنچنان سرکوب حکومتی، بی عدالتی و تبعیض نهادینه شده است که مقامات حکومتی از هیچ مشروعیتی در حمایت از مبارزات برحق سیاهان و جوامع تحت ستم آمریکا یا هیچ کشور دیگری برخوردار نیستند. ما تشکلات کارگری در ایران، ضمن همبستگی عمیق خود با مبارزات برابری طلبانه سیاهان در آمریکا، همچنین انزجار خود را از هرگونه استثمار و بی‌حقوقی طبقاتی، تبعیض نژادی و جنسیتی، برتری طلبی و زن ستیزی، رانت‌خواری، فساد و خشونت بی امان نیروهای انتظامی، امنیتی و قضایی در ایران قاطعانه اعلام می‌داریم و برای رهایی از این شرایط طاقت‌فرسا تنها به نیروی خود و همبستگی با کارگران، معلمان و محرومان جهان پایبند هستیم.

نه به هر گونه تبعیض، سرکوب و بی‌عدالتی

به امید جهانی آزاد و برابر برای همگان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳۱ خرداد ۱۳۹۹

**************

کارگری بعلت بی توجهی کارفرما به پرداخت دستمزد معوقه به زندگی خود پایان داد

کارگری که در یکی از ثروتمندترین شرکت های نفتی کشور کار میکرد بعلت بی توجهی کارفرما نسبت به پرداخت حقوق معوقه، خودکشی کرد وبه زندگی خودش پایان داد.
متاسفانه باخبر شدیم یکی از کارگرانی که درحوزه نفتی مشغول بکار بوده است با وجود اینکه شاغل بوده ، آنقدر از نظر وضعیت معیشتی خود وخانواده اش تحت فشار بوده اند و زندگی طاقت فرسائی را میگذراندند که بی توجهی کارفرما نسبت به پرداخت مزدش باعث گردید. این کارگر به علت عدم پرداخت حقوق معوقه در محوطه کارگاه اقدام به خودکشی کند و به زندگی خودش پایان دهد.
بر اساس گفته های همکارانش این کارگر درخواست پانصدهزارتومان داشته است که با مخالفت کارفرما مواجه شده بود
نبودامنیت شغلی و نداشتن تشکلات مستقل کارگری و سندیکاها ، باعث گردیده که کارگران از حداقل ترین حقوق کارگری هم محروم باشند و حتی برای دریافت دستمزدشان یا باید ماهها منتظر باشند و یا باید با تجمع واعتراض درخواست مزدشان رابکنند که قطعا در صورت اعتراض با زندان وشلاق و پرونده سازی روبرو هستند.

**************

مرخصی محمود بهشتی لنگرودی از زندان

محمود بهشتی لنگرودی از فعالین کانون صنفی معلمان، امروز نوزدهم خرداد از زندان اوین به مرخصی آمد.
آقای بهشتی به دلیل فعالیت های صنفی از سوی دادگاه انقلاب به ۵ سال زندان محکوم شده است که نزدیک به ۴ سال است که درزندان میباشد.

**************

اجرای حکم قرون وسطایی شلاق بر پیکر کارگر حق طلب سید رسول طالب مقدم را محکوم می کنیم

پیرو گزارش آزادی آقای طالب مقدم به آگاهی عموم می رساند؛ در روز شنبه ۱۷ خرداد شعبه یک اجرای احکام اوین به طالب‌مقدم اعلام نموده است، حکم ایشان تماما لغو شده است. اما مشخص نیست با وجود لغو حکم، چرا حکم شلاق اجراء و ۷۴ ضربه شلاق بر پیکر ایشان زده و برای یک روز زندانی شده است.
سندیکا مسئولان قضایی را مسئول صدور حکم شلاق و اجراء آن برای این کارگر شریف و زحمتکش می‌داند و خواستار پاسخگویی صریح و شفاف از سوی آنان می‌باشد. شایان ذکر است لغو حکم هنوز کتبا به طالب مقدم ابلاغ نشده است اما با توجه به اینکه یک روز پس از زندانی شدن ایشان، وثیقه گذار وثیقه‌اش را پس گرفته است، اما آزادی صورت گرفته بدون وثیقه می‌باشد.
آقای طالب مقدم از اعضای فعال سندیکا می‌باشد و در تجمع اعتراضی روز جهانی کارگر به همراه بیش از چهل تن از شرکت کنندگان در تجمع بازداشت و پس از ۱۱ روز بازداشت موقت با وثیقه ۲۸۰ میلیونی موقتا آزاد و در دادگاه بدوی حکم دو سال زندان، دو سال تبعید و ۷۴ ضربه شلاق و منع استفاده از وسایل مخابراتی هوشمند از قبیل تلفن همراه هوشمند و منع از عضویت در احزاب، گروه ها و دستجات سیاسی و اجتماعی به مدت دو سال محکوم شد و این حکم عینا در دادگاه تجدید نظر تائید و برای اجرا، به شعبه یک اجرای احکام دادسرای زندان اوین ارسال گردید.
ایشان بعد از احضارهای مکرر تلفنی و تهدید به توقیف وثیقه، روز دوشنبه دوازدهم خرداد به اجرای احکام مراجعه کرد. متاسفانه ابتدا حکم ظالمانه شلاق بر پیکرش بیشرمانه اجراء شد و به زندان تهران بزرگ منتقل و بعد از یک روز حبس، روز سه‌شنبه سیزدهم خرداد از زندان آزاد گردید.
لازم به ذکر است علاوه بر ایشان، دیگر عضو سندیکا آقای حسن سعیدی که در تجمع روز جهانی کارگر ۸۸ بازداشت شده بود، حکم پنج سال زندان و دو سال ممنوعیت از فعالیت های اجتماعی صادر و با وثیقه ۳۳۰ میلیون تومانی موقتا آزاد می باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن خشنودی از لغو حکم طالب‌مقدم اعلام می‌کند، از آنجا که فعالیت‌های ایشان در ارتباط با احقاق حقوق کارگران بوده است لذا جرمی مرتکب نشده و فعالیت های وی در چهارچوب مقاوله نامه های مصوب سازمان جهانی کار می باشد و از نظر عموم جامعه نیز فعالیت های ایشان شایسته تقدیر است. بنابراین از ابتدا نباید چنین حکمی صادر می‌شد ولی متاسفانه با زیر پا گذاشتن حق قانونی وی در مورد انجام فعالیت‌های سندیکایی این حکم ظالمانه صادر و با وجود اینکه حکم صادر در زمان اجراء بنا به ملاحظات گفته شده لغو شده بود، با این‌ وجود ۷۴ ضربه شلاق به این کارگر حق طلب زده شد. سندیکا شکایت خود در این باره را از طریق اتحادیه‌های بین‌المللی کارگری در سازمان جهانی کار پیگیری خواهد کرد.
سندیکا هرگونه تعقیب و مراقبت پلیسی - امنیتی - قضایی برای فعالان سندیکایی، کارگری، حامیان حقوق کارگران، فعالان صنفی معلمان را محکوم می‌کند و خواهان لغو تمامی احکام صادره در این مورد و همچنین آزادی افرادی که احکامشان اجرا و در زندان هستند می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ خرداد ۹۹