افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                            سه شنبه ۲٩ اسفند ۱۴۰۲ - ۱٩ مارس ۲۰۲۴


حداقل دستمزد ۱۱ میلیونی در سال ۱۴۰۳ یعنی فقر و فلاکت باز هم بیشتر و گسترده تر

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
مطابق مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش یافت. براساس درصد اعلام شده از سوی صولت مرتضوی، وزیر کار، حداقل دستمزد کارگران، شامل مزد پایه و سایر مزایا و اقلام، در سال ۱۴۰۳، ۱۱ میلیون تومان خواهد بود. طبق ادعای اعضای به اصطلاح کارگری شورای عالی کار این افزایش حداقل حقوق کارگران بدون امضای آنان تصویب شده است. البته با اینکه این «نمایندگان کارگری» اذعان‌ کرده بودند که سبد هزینه‌های زندگی مبلغ ۲۲.۸۸۶.۴۳۱ تومان میباشد، اما دستمزد پیشنهادی برای سال ۱۴۰۳ را ۲۵ درصد کمتر و حدود ۱۷ میلیون تومان پیشنهاد داده بودند. نتیجه آنکه با وجود تورم افسارگریخته و افزایش نجومی هزینه های زندگی که حتی ۳۰ تا ۴۰ میلیون‌ تومان هم دیگر برای یک خانواده چهار نفره مکفی نیست، میلیونها کارگر باید با دستمزدهای سه برابر زیر خط فقر گذران زندگی کنند که به هیچ عنوان قابل تدام ‌نیست.
حداقل دستمزد کارگران هر سال در شورای عالی کار که متشکل از ۹ الی ۱۰ نفر از نمایندگان دولت و کارفرما و به اصطلاح نمایندگان کارگری میباشد مشخض می‌شود و به نام سه جانبه گرایی و با ادعای دخالت کارگران در تعیین معیشت خود‌، تصمیمات ضد کارگری دولت و کارفرمایان توسط همین سه جانبه گرایی به مردم کارگر و حقوق بگیر تحمیل می‌شود. به واسطه ی همین نمایندگان فرمالیته و نمایشی هر گونه اعتراض به تصمیم شورای عالی کار را از کارگران سلب می‌کنند و نظام سرمایه داری را سال به سال قدرتمندتر و مزد بگیران را فقیرتر می‌کنند. در واقع سرنوشت میلیون ها کارگر در این شورای عالی کار در آغاز هر سال به تباهی بیشتر کشیده می‌شود.
برای ما کارگران شورای عالی کار دروغی بیش نیست؛ نمایندگان کارگری در آن قدرت هیچ گونه چانه زنی را ندارند، فقط برای توجیه این مناسبات نابرابر در آن شورا حضور دارند. اینها حتی اگر قدرت چانه زنی هم داشته باشند رای نهایی با اکثریت اعضاء میباشد، و اگر نمایندگان دولت (بزرگترین‌کارفرمای کشور) و نمایندگان تشکلات کارفرمایان خصوصی و ‌اتاق بازرگانی بر یک درصد مشخص و پایینی تفاهم داشته باشند دیگر نظر نمایندگان جعلی کارگری هیچ گونه ارزش و بهایی ندارد و بدون اعمال نظر آنها دستمزد را با سلیقه خودشان مشخص و درنهایت به اسم اجرای اصل سه جانبه گرایی به کارگران تحمیل می‌کنند. دولت و‌ دیگر کارفرمایان به خوبی می‌دانند که «نمایندگان کارگری» از پشتوانه مردمی و کارگری که بزرگترین قدرت یک نماینده میباشد برخوردار نیستند و همچنین این نمایندگان چون با رانت و با حمایت کامل نظام به این شورا راه یافته اند به هیچ عنوان اجازه و یا قدرت این کار را ندارند که بخواهند در مقابل تصمیمات ضدکارگری نمایندگان دولت و کارفرما از قدرت کارگران که همانا کف خیابان و ‌اعتراض و ‌اعتصاب میباشد استفاده کنند.
از اینرو، شورای عالی کار عمدتا برای حفظ ظاهر این جلسات را طول می‌دهد و در نهایت در لحظات پایانی سال تصمیم ضد کارگری خود را به مردم اعلام می‌کند که با این کار می‌خواهد به مردم نشان دهند که «نمایندگان کارگری» در طول این جلسات تمام و کمال از حق کارگران دفاع کرده و این درصد مشخص شده هم با تلاش های نمایندگان فرمالیته کارگری به تصویب رسیده تا کارگران را برای هر گونه اعتراض خیابانی خاموش نمایند.
واقعا چه دلیلی دارد که کارگران‌و‌ دهها میلیون خانوارهای کارگری سرنوشت خودشان را به دست این نمایندگان بسپارند، چرا باید برای تعیین سبد معیشت کارگری این همه وقت بگذارند و در نهایت دستمزدی بغایت پایین تصویب گردد؟
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه حداقل دستمزد ۱۱ میلیون تومانی را محکوم‌نموده و‌ آنرا غیرقابل قبول و ‌تهاجمی بیشرمانه به زندگی و جسم و‌ جان‌ و روان کارگران‌و خانواده های آنان میداند. تنها راه مقابله با این تهاجم به سطح معیشت و زندگی ما کارکران ‌کشور اتحاد و اعتراض و تشکلات مستقل است.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۹ اسفند ۱۴۰۲

************

دیدار با خانواده های اعضای زندانی سندیکا

دیدار تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد با خانواده های اعضای زندانی سندیکا
امروز ۲۵ اسفند سال ۴۰۲ تعدادی از اعضای سندیکا با خانواده های اعضای زندانی سندیکا دیدار کردند و در این دیدار ضمن‌ تبریک و شادباش گفتن به خانواده ها در آستانه سال جدید و عید نوروز خواهان آزادی فوری و بدون قید و شرط اعضای زندانی سندیکا آقایان رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی شدند.

به امید برقراری عدالت در ایران و‌ جهان

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۵ اسفند ۱۴۰۲

************

بی کفایتی مسئولین شرکت و راهوران راهنمایی و رانندگی عامل بسته شدن خط ۷ بی آرتی

امروز ۲۲ اسفند ماه خط ۷ بی آرتی از چهارراه مولوی تا میدان راه آهن به مدت نیم ساعت بسته شده بود و نزدیک به ۵۰ تا اتوبوس در این راهبندان متوقف شده بودند و مسافران به ناچار از اتوبوس ها پیاده شده و به صورت پیاده روی به سمت مقصد خود میرفتند و رانندگان با هر کدام از مسئولان و حتی راهنمایی و رانندگی تماس گرفتند تا مسئولی و یا ماموری بیاد راه را باز کند متاسفانه هیچ کسی پاسخگو نبود.
با وجود اینکه شرکت‌ مجهز به سیستم جی پی اس و دوربین مدار بسته می باشد نتوانسته است به موقع وارد عمل شود و مسیری را جایگزین کند. مثلا اتوبوس ها را از مسیر خیایان کارگر به سمت بالا و مجددا به سمت خیابان ولیعصر هدایت کند تا از مقصد برداشت مسافر شود، این یعنی بی کفایتی مدیریت در شرکت واحد.
به خاطر ناکارامدی مدیریت و‌مسئولین با کوچکترین معضل مردم دچار مشکلات فراوانی می‌گردند که یک نمونه در تصویر مشاهده می‌شود که چگونه خط ویژه که مختص اتوبوس ها است بسته شده و شهروندان را دچار مشکلات نموده است،. شهروندانی که بابت این خدمات ضعیف همیشه مالیات و عوارض می‌پردازند تا از خدمات بهتری بهرمند شوند ولی متاسفانه به جای خدمات بهتر باید با روح و روان داغون روز را تا شب سپری کنند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۲ اسفند ۱۴۰۲

************

اعتراض به تاخیر در پرداخت عیدی کارکنان شرکت واحد

طبق پیمان دسته جمعی که در اوایل دهه شصت با همت نمایندگان واقعی کارگران به تصویب رسید کلیه کارگران شرکت‌واحد باید هر ساله دو ماه مبنای حقوق را به عنوان عیدی پایان سال دریافت نمایند و هیچ شخص حقیقی و یا حقوقی اجازه ورود و مداخله در محتوای این پیمان نامه را ندارد و کارفرما هم موظف است به تمام بندهای این پیمان نامه عمل و مزایای کارگران را به استناد به این پیمان نامه تمام و کمال پرداخت نماید.
این‌عیدی هر ساله در اسفندماه و نزدیک‌ به اواسط ماه به کارکنان پرداخت میشد ولی امسال با توجه به اینکه ۱۶ روز از اسفندماه می‌گذرد هنوز این عیدی کارکنان توسط مدیریت ناکارآمد پرداخت نگردیده و نمایندگان نمایشی شورای فرمالیته اسلامی کارهم به جز سکوت به خاطر عدم توانایی و فقدان قدرت واقعی چاره‌ای دیگر ندارند. با وجود نمایندگانی که با حمایت کامل کارفرما و همراه با تقلبات گسترده خود را به اصطلاح نماینده کارگری جا میزنند وضعیت از این بهتر نمی‌شود و مطالبات رانندگان و سایر کارگران به صورت معوق و روی هم انباشته میگردد.
مدیر عامل شرکت‌واحد از زمان بدو ورود به شرکت تمام فکر و ذکرش این بوده است که تقویم سال را جلوی خود بگذارد و هر روز و هر ساعت نگاه کند تا ببیند چه روزی مختص مراسمات دولتی و حکومتی است تا با هزینه های سرسام آور از منابع شرکت واحد، که متعلق به کلیه شهروندان است، بتواند خودی نشان بدهد؛ ولی غافل از اینکه ذره ای به فکر مطالبات رانندگان و سایر کارگران باشد که نتیجه اش مبشود عدم پرداختی عیدی و سایر مطالبات معوق کارکنان زحمتکش شرکت واحد.
لازم‌ است گوشزدی نیز به شهردار پایتخت آقای زاکانی داد که اگر در این پرداختی ها اللخصوص عیدی کارکنان شرکت واحد شما خللی ایجاد میکنید باید خدمت شما اعتصابات اردیبهشت سال ۴۰۱ را یادآوری کنیم. اعتصاب موقتی امروز در سامانه ۴ نشان داد که رانندگان زیر بال پایمال شدن حق و حقوق قانونی خود نمی روند. بالا رفتن نجومی هزینه های زندگی بیش از پیش و عدم پرداخت مزایای کارگران و‌ هرگونه عواقب آن بطور مستقیم بر عهده دولت و مسئولین ارشد شهرداری و شر‌کت واحد می باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه به شهردار و مدیریت شرکت واحد هشدار می‌دهد که هر چه سریعتر عیدی کارکنان را بدون هیچ گونه کم و کاستی در سریعترین زمان واریز نمایند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۶ اسفند ۱۴۰۲

************

خبر فوری: اعتصاب رانندگان خط ۷ سامانه ۴ به خاطر تاخیر در پرداخت عیدی ها

امروز ۱۶ اسفند ماه رانندگان خط ۷ بی آرتی سامانه ۴ اتوبوسرانی به خاطر عدم پرداختی عیدی پایان سال و به گفته بعضی از مسئولان برای تعیین سقف عیدی از طرف شهرداری اعتصاب کرده و در خط شاغل نشدند.
همین طوری که در عکس ها مشاهده می‌شود به خاطر عدم حضور رانندگان در محل کار ازدحام مسافران در ایستگاه بیش از حد میباشد.
مطابق گزارشات ارسالی به سندیکا رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد به مدیریت و شهرداری هشدار دادند که هر گونه تغییر در عیدی کارگران اعتراضات قانونی خود را اعم از روشن کردن چراغ در طول مسیر و کم کردن سرعت و توقف کار را برای خود محفوظ میداریم.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۶ اسفند ۱۴۰۲

************

نامه کلکتیو سندیکایی فرانسه در رابطه با سلامتی کارگران زندانی رضا شهابی، داوود رضوی و حسن سعیدی

آیت الله سیدعلی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران
پاریس، ۴ مارس ۲۰۲۴
آقای رهبر

ما اخبار بسیار نگران کننده ای از ایران در خصوص سه نفر از اعضای سندیکای کارگران شرکت اتوبوسرانی تهران و حومه (واحد)، که در حال حاضر در زندان هستند، دریافت می کنیم.
بر اساس اطلاعاتی که در اختیار داریم، وضعیت سلامتی رضا شهابی نیاز به عمل جراحی فوری و اضطراری در ناحیه گردن دارد، در غیر این صورت ممکن است دچار عوارض وخیم و جبران ناپذیری شود.
با وجود درد شدید در ناحیه گردن و فشار خون بالا، طبق اطلاعاتی که به ما رسیده، تا این لحظه هیچ اقدامی جهت بستری شدن شهابی در بیمارستان برای عمل جراحی به عمل نیامده است.
داوود رضوی از درد زانو، بیماری آرتروز، نارسایی های بینایی و بیماری گوارشی رنج می برد. به ما گزارش شده است که علیرغم خونریزی های متعدد، او کماکان از درمان و مراقبت های بهداشتی لازم محروم بوده است.
حسن سعیدی اکثر دندان های خود را در زندان به دلیل درمان نشدن بیماری لثه و دهان از دست داده است. طبق اطلاعات ما، از دست دادن دندان های او باعث مشکلات گوارشی هم شده است. او نیاز فوری به درمان دندانپزشکی در خارج از زندان دارد.
با توجه به وخامت سلامتی رضا شهابی، داوود رضوی و حسن سعیدی، آن ها به معالجه فوری و مراقبت های درمانی مناسب نیاز دارند.
علاوه بر این، ما خواستار آزادی بی قید و شرط آن ها و هم چنین سایر کارگران، معلمان، دانشجویان و بطور کلی همه زندانیان سیاسی زندانی هستیم.

آقای رهبرمعظم، ادای احترام ما را بپذیرید.
بئاتریس لستیک، دبیرملی امور بین المللی کنفدراسیون دموکراتیک فرانسوی کار (س. اف. د. ت)
بوریس پلازی، دبیر کنفدرال کنفدراسیون عمومی کار (س. ژ. ت)
بنوآ تست، دبیرکل فدراسیون متحده سندیکایی (اف. اس. او)
موریل گیلبر، دبیرسراسری اتحاد سندیکایی همبستگی (سولیدر)
لوران اسکور، دبیرکل اتحاد ملی سندیکاهای مستقل (او. ان. اس. آ)

♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️♦️

درود فراوان به کارگران و سندیکاهای کارگری فرانسه

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۵ اسفند ۱۴۰۲

************

بیمه تکمیلی دانا، ضعیف و بی کیفیت

کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران چندین سال بود که با بیمه آسیا عقد قرارداد داشتند و کارکنان در طول این سال ها در مجموع از خدمات درمان این بیمه رضایت داشتند و بیمه آسیا با توجه به گستردگی و آنلاین بودن با بسیاری از مراکز بهداشت و درمان اعم از کلینیک و بیمارستان ها حتی در پرداخت فاکتورهای ویزیت و تزریقات و دارو هم در اسرع وقت اقدام به پرداخت با ۱۰ درصد کاهش در فاکتورها را انجام می‌داد. ولی در ماههای اخیر مدیریت شرکت بیمه تکمیلی کارکنان را از بیمه آسیا به بیمه دانا تعویض کردند و کارکنان شرکت را با خدمات دهی ضعیف بیمه دانا مواجه نمودند. اشکالات متعدد در عملکرد بیمه دانا باعث نارضایتی رو‌ به رشد کارکنان نسبت به آن و همچنین نسبت به تصمیم غلط مدیریت ناکارامد شده است. از آنجا که هیچ گونه شفافیتی در قرارداد مدیریت شرکت با بیمه دانا برای مجموعه شرکت وجود نداشته است، و ‌با توجه به کیفبت بسیار پایین بیمه دانا، تعداد روز افزونی از پرسنل شرکت خواستار لغو قراداد با بیمه دانا از طرف مدیریت میباشند.
طبق گزارشات ارسالی همکاران به سندیکا و با توجه به مباحثی که میان همکاران پیرامون خدمات ضعیف و ‌نامناسب بیمه دانا در بین کارکنان وجود دارد مسلم است که اکثریت همکاران از بیمه دانا ناراضی و شاکی هستند، بخصوص که هیچگونه بهبودی از طرف بیمه دانا در ارائه خدمات صورت نگرفته است. بنابراین سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از مدیریت می‌خواهد که هرچه سریعتر قرارداد بیمه دانا را لغو و با بیمه ای مناسب همراه با خدمات بهتر‌ و قابل اتکاترانعقاد قرارداد نماید. بیمه تکمیلی بخشی مهم از حقوق و‌ مزایای ما کارگران شرکت است و کم‌کردن‌خدمات و‌ پرداخت های این بیمه سرقت از دستمزد و‌ سفره ما محسوب میگردد و‌ انتظار میرود در اسرع وقت به شکایات کارکنان و ‌مطالبات طرح شده رسیدگی گردد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۰ اسفند ۱۴۰۲

************

"ننگ ما، مدیر الدنگ ما!"

کارگران گروه ملی فولاد در اعتراض به تعلیق از کار و ممنوع الورودی شماری از همکاران معترض و اجرای ناقص طرح طبقه بندی مشاغل، همچنان در اعتصاب بسر می برند.
امروز دوشنبه هفتم اسفندماه، کارگران گروه ملی از ورود علی محمدی مدیرعامل فاسد به محوطه شرکت جلوگیری کردند.
رفع تعلیق از کار و ممنوعیت ورود کارگران، اصلاح آیتم های طرح طبقه بندی، همسان سازی دستمزدها با شرکت های فولادی مشابه، قراردادی شدن نیروهای پیمانکاری و استعفای مدیر عامل از خواسته های اصلی کارگران گروه ملی فولاد.

************

چرا مقامات امنیتی با درخواست کارگر زندانی رضا شهابی

برای مرخصی پزشکی و نیز درخواست آزادی مشروط او‌ مخالفت میکنند؟

رضا شهابی، کارگر زندانی و‌ عضو‌ هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت‌ واحد، با توجه به آسیب در مهره های گردن و کمر بنا به تشخیص پزشک متخصص و نظر به عمل جراحی مجدد در مهره های گردن کاندید جراحی اضطراری می باشد اما هر بار درخواست مرخصی درمانی کرده بود مسئولان قضایی اعلام کرده بودند که ایشان باید یک سوم دوران زندان را بگذراند. در حال حاضر شهابی یک سوم زندان را تحمل کرده است و ۲۲ ماه است که در زندان با شرایط سخت جسمی و درد شدید گردن و کمر تحمل حبس می کند. لذا طی دو نامه ی جداگانه به دادستانی درخواست مرخصی برای جراحی گردن و نیز درخواست آزادی مشروط کرده است که با هر دو نامه طی ابلاغیه ای از سوی حوزه دادستانی تهران مخالفت شده است.
اما برای چی؟ دلیلشان چیست؟ پیامی که ما بعنوان کارگران و یک سندیکای مستقل کارگری از این‌همه ظلم و ستم نسبت به همکارانمان و کینه توزیهای شدید ضابطها و دیگر مقامات امنیتی بخصوص نسبت به شهابی و‌ رضوی و سعیدی می گیریم این است که مقامات امنیتی در حبس نگه داشتن این کارگران و سرکوب تشکلات مستقل کارگری را برای حاکمیت و‌ کارفرمای مورد حمایتشان و ‌تشکلات دست سازشان که مبارزات‌کارگران را مهار میزنند منفعت عظیمی می بینند. اما بدانند که ما کارگران ضمن ارج نهادن بینهایت نسبت به نمایندگان شجاع و از خود گذشته ی دربندمان، دست از تلاش و‌ مبارزه برای احقاق حقوق و‌ مطالباتمان نخواهیم‌کشید. ‌لعنتهایی که هر روز توسط همکارانمان و‌ کارگران در تمام بخشهای مختلف کشور نثار مقامات و‌ نیروهای سرکوبشان میشود گواه این واقعیت است. بنابراین دست از این اذیت و‌ آزارها و کارگرهراسی بیمارگونه تان نسبت به همکاران ما و دیگر کارگران زندانی بردارید.

کارگران زندانی و دیگر فعالین صنفی و‌ مدنی و زندانیان سیاسی و‌ عقیدتی آزاد باید‌گردند.

به امید برقراری کامل عدالت در ایران و‌ جهان.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

دوم اسفند ۱۴۰۲

************

ممانعت مجدد از اعزام داود رضوی کارگر زندانی به بیمارستان به دلیل خودداری از پوشیدن لباس زندان

امروز یکم اسفندماه مسئولان زندان اوین از اعزام داود رضوی کارگر زندانی و عضو هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد به بیمارستان فارابی جهت معاینه چشم به دلیل نپوشیدن لباس زندان و اصرار ابشان به جهت اجرای قوانین داخلی و بین المللی برای اعزام زندانیان به بیرون از زندان‌ جلوگیری بعمل آوردند.
داود رضوی بدلیل فعالیت های کارگری و سندیکایی در ۵ مهرماه سال ۴۰۱ توسط ماموران امنیتی بازداشت و به پنچ سال زندان ناعادلانه از طرف مسئولان قضائیه محکوم شد. ایشان از بیماری های متعددی از جمله خونریزی معده ، بیماری گوارشی، آرتروز و بیماری چشم در زندان رنج می‌برد ولی مسئولان زندان بدون هیچ اعتنایی به وضعیت جسمی و روحی ایشان و همچنین قوانین خودشان و استاندارد های بین‌المللی فقط به جهت آزار و اذیت روحی این کارگر زندانی و خانواده ایشان به طور عامدانه و از روی کینه ورزی دست به چنین اقدامات غیرانسانی می‌زنند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه این عمل بی شرمانه و غیرانسانی مسئولان زندان را به شدت محکوم می‌نماید و از قوه قضائیه و مسئولان زندان می‌خواهد هر چه سریعتر با اعزام داود رضوی به بیمارستان موافقت کنند. سندیکا همچنین خواهان آزادی بی قید و شرط اعضای زندانی خود داود رضوی، رضا شهابی، حسن سعیدی و سایر فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی و ‌مدنی میباشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

اول اسفند ۱۴۰۲

************

ابراز نگرانی شدید سندیکای کارگران شرکت واحد از تشدید بیماری گوارش داود رضوی در زندان

با وجود گذشت بیش از پانصد روز از زندان داود رضوی، محبوس در زندان اوین، و علیرغم پیگیری های پزشکی در زندان و انجام آندوسکوپی از معده و تشخیص ورم معده از سوی پزشکان بیمارستان طالقانی، متاسفانه به دلیل عدم ادامه درمان پزشکی و عدم وجود شرایط پرهیز کامل
تغدیه در زندان، بیماری گوارش این کارگر زندانی مجددا تشدید گردیده و مشکلات جسمانی جدی برای ایشان بوجود آورده است، بطوریکه فشار درد معده مرتبا به قلب این فعال سندیکایی فشار میآورد و این کارگر ۶۳ ساله زندانی بعد از هر وعده غذایی مرتبا در رنج و عذاب میباشد.
با توجه به شرایط حاد بیماری آقای رضوی در زندان، بی توجهی به درمان این کارگر زندانی میتواند خطرات جبران ناپذیری برای ایشان داشته باشد که هرگونه مسئولیت و عواقب ناشی از بی توجهی پزشکی برای زندانی متوجه زندانبان و قوه قضائیه میباشد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه

۲۷ بهمن ۱۴۰۲

************

در همبستگی با اعتصاب کارگران خدمات زمینی شرکت هواپیمایی لوفت هانزا

اعتصاب ۲۷ ساعته کارگران بخش زمینی شرکت هواپیمایی لوفت هانزا باعث لغو صدها پرواز از روز گذشته شده است. نزدیک به ۹۰ درصد از پروازهای این شرکت لغو شده اند- و این اعتصاب می تواند به انحای مختلف ادامه یابد. به گفته اتحادیه کارگری وردی (Verdi) اگر لوفت هانزا نسبت به مطالبات کارگران اقدام‌نکند اعتصاب می تواند گسترش یابد. اعتصاب ۲۷ ساعته کارکنان زمینی لوفت هانزا به دلیل عدم پاسخگویی مناسب هیئت مدیره شرکت نسبت به مطالبات طرح شده طی مذاکرات جمعی صورت گرفته است و سندیکای وردی گفته است که اگر شرکت پیشنهادات قبلی خود، از جمله در مورد افزایش دستمزدها، را به میزان قابل توجهی بهبود نبخشد، این اعتصابات می توانند متعددتر و طولانی تر شوند. نمایندگان اتحادیه وردی مدیریت لوفت هانزا را به بی احترامی با کارکنان خود متهم کرده اند و خواستار پایان یافتن به استانداردهای دوگانه در برخورد به پرسنل بخش پرواز و زمینی, بهبود شرایط کار، بهبود خدمات به مسافران و افزایش دستمزدها می باشند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه حمایت و‌ همبستکی خودرا با همقطارانمان در اتحادیه کارگری خدمات آلمان (وردی) اعلام میکند. سندیکای کارگری وردی در گذشته همواره از سندیکای کارگران شرکت واحد و حقوق کارگران حمل و ‌نقل و طبقه کارگر ایران بطور عموم دفاع کرده و برای آزادی کارگران زندانی اقداماتی نیز صورت داده است.
همبستگی میان ما کارگران مرز نمی شناسد، و بهبود وضعیت کارگران در هر کشوری به کل جنبش کارگری و‌ موفقیت آن یاری میرساند.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ بهمن ۱۴۰۲

************

بی توجهی مسئولان قضایی و زندان نسبت به

وخامت وضعیت سلامتی سه عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد

رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی سه عضو سندیکای کارگران شرکت واحد که دوران محکومیت ۵ ساله حبس به دلیل فعالیت‌های سندیکایی و کارگری را در زندان اوین می‌گذرانند به دلیل بی‌توجهی مسئولین قضایی و زندان اوین نسبت به ادامه درمان‌شان، در شرایط جسمانی وخیم بسر می‌برند.
رضا شهابی به دلیل جراحی‌های مهره‌های گردن و کمر در دوره حبس قبلی، به رغم تایید پزشکان زندان و بیمارستان طالقانی مبنی بر ضرورت جراحی فوری و اورژانسی گردن و تاکید خطرات جدی و جبران ناپذیر در صورت عدم جراحی، با وجود درد شدید در ناحیه گردن و با فشار خون بالا همچنان بلاتکلیف برای مرخصی پزشکی و جراحی در بیمارستان می‌باشد. رضا شهابی در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت گردید و‌تاکنون حتی از یک روز مرخصی پزشکی نیز برخوردار نبوده است.
داود رضوی با توجه به ۶۳ سال سن و داشتن بیماری‌های گوارشی و چشم و زانو همچنان از عدم ادامه درمان و رسیدگی پزشکی رنج می‌برد. داود رضوی در تاریخ ۵ مهر ماه ۱۴۰۱ بازداشت شد. از آن تاریخ با وجود تشدید مشکلات گوارشی و خونریزی معده، و ابتلا به مشکلات بینایی و زانو درد و آرتروز از هرگونه مرخصی پزشکی محروم بوده است.
حسن سعیدی به دلیل بیماری لثه و دهان اکثر دندانهای خودش را در زندان از دست داده و به دلیل بی‌توجهی زندانبان نسبت به رسیدگی به درمان دندان‌هایش دچار مشکلات سوء هاضمه نیز گردیده و نیاز فوری به درمان دندان‌هایش خارج از زندان دارد. حسن سعیدی از تاریخ ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ تا کنون بدون بک روز مرخصی، حتی بدنبال تصادف شدید فرزندش، در زندان بسر میبرد.
این سه کارگر زندانی و اعضای قدیمی سندیکای کارگران شرکت واحد به دلیل دو دهه پافشاری بر دفاع از حقوق کارگران با پرونده‌سازیهای کذایی به حبس‌های ناعادلانه‌ی بلند مدت محکوم شده‌اند. در دوران بازداشت مدتهای طولانی در انفرادی و‌تحت بازجویی قرار داشتند و در بیدادگاههای ضدکارگر به حبس و‌ محدودیتهای ظالمانه محکوم شدند و دادگاه تجدید نظر نیز عینا همان احکام را تایید نمود.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز نگرانی شدید از وضعیت وخیم جسمانی سه عضو زندانی‌اش رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی، خواستار مرخصی پزشکی فوری برای آنان می‌باشد، سندیکا همچنین خواستار خاتمه دادن به پرونده سازی و لغو احکام زندان علیه این سه عضو زندانی خود و آزادی بی‌قید و شرط آنان و‌ هجنین دیگر کارگران، معلمان و دانشجویان زندانی و کلیه زندانیان سیاسی و عقیدتی می باشد.

به امید برقراری عدالت در ایران و سراسر جهان،

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ بهمن ۱۴۰۲

************

مطلب و‌فیلم دریافتی:

توقفگاه سامانه جانبازان و معلولان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران

واقع در شیر پاستوریزه در قرق خودروهای سبک و نیمه سنگین سپاه پاسداران!!!!

این توقفگاه بیش از ۵۵ سال درمالکیت شرکت واحد می باشد اما متاسفانه این محل ۱۲ هزارمتری که دارای امکانات مناسب برای حمل ونقل عمومی شهری است ولی از گزند شهردار، هیات مدیره و مدیرعامل شرکت واحد در امان نیست! این آقایان که هیچ سابقه و تخصصی در حمل ونقل شهری ندارند در مدت حضورشان در شهرداری و شرکت واحد باعث اتلاف اموال منقول و غیر منقول شرکت واحد شده اند حتا چندتااز زمین های محل توقفگاه های شرکت واحد که امروزه در بهترین نقاط شهر تهران قرار دارند مانند توقفگاه طرشت که در اختیار سامانه جانبازان بود با مساحتی بیش از ۲۴ هزار متر و تمام امکانات تعمیرگاهی، اداری را واگذار نمودند.ولی متاسفانه از روش و مفاد واگذاری اطلاعی در دست نیست. به نظر میرسد هبه شده است یعنی بدون معوض آنرا معامله کرده اند، یا فروشگاه های تعاونی مصرف شرکت واحد با مساحت چند صد متری و مصادر اموال آن و عدم عودت وجه نقد چندین میلیاردی تعاونی که دراختیار شرکت واحد است( تعاونی مصرف به صورت سهامی در مالکیت رانندگان و کارگران شرکت است). همچنین میتوان به واگذاری محل توقفگاه واحد گشت شرکت و انبار اسقاط شرکت واقع در جنت آباد شمال اتوبان همت به صداوسیما اشاره نمود، متاسفانه این واگذاری نیز اعم از اجاره منفعت یا شاید نقل ملکیت اطلاع رسانی نشده است. به نظر می رسد که مدیرعامل تمام سیاست کاری خود را در خفا و پنهان بنا نهاده تا کسی از سو مدیریتش مطلع نشود.
امروز نیز مشاهده می شود که خودروهای سبک و سنگین سپاه در توقفگاه شیر پاستوریزه دپو شده اند، پرسش اینجاست که مگر سپاه خودش پادگان و محل پارکینگ برای خودروهای خود ندارد که توقفگاه شرکت واحد را به اشغال خود درآورده و برای رانندگان و عوامل توقفگاه ایجاد مزاحمت نموده اند. و پرسش دیگر اینکه این عمل خلاف قانون با دستور و اجازه چه کسی انجام گرفته. آیا شورای شهر تهران اطلاع دارد یا خیر؟ اگر اطلاع دارد چرا نظارت نمیکند اگر اطلاع ندارد وای به این شورا که از حق ابتدایی خود هیچ بهره ای نمی برد. لازم به توضیح است که پارک خودروهای سپاه در سامانه معلولان و حانبازان را میتوان به شیبخون تشبیه کرد چون در حدود دو ماه پیش ابتدا یک ون سپاه رو آوردند بین ون های شرکت مخفی کردند حتا پلاک های آن را فک نمودند و آرام آرام با توجه به آنالیز رفتار کارکنان شرکت، خودرو های خود را افزایش دادند. به نظر می رسد چون مدیرعامل خود از نیروی این نهاد است قصد واگذاری محل توقفگاه شیرپاستوریزه رو به سپاه دارد وگرنه چرا باید این نهاد نظامی خودروهای خود را در مکانی غیر پادگان ها پارک کند در صورتی که حتما امنیت و حفاظت نظامی باید برای ایشان در اولویت باشد، زیرا که نباید خودروهای تحت اختیارشان از دید و نظارت شان خارج باشد.
در آخر آقای مدیرعامل گرامی که ظاهرا اشتغال شما در شرکت واحد صرفا به دودلیل است ، یکی جمع آوری سابقه و رزومه کاری دوم شاید بحث اقتصادی، اگر کمی انصاف و معتقد به توانایی خود داشته باشید حتا اگر کمی به مذهب تان رجوع کنید خواهید دید، جایگاه شما مدیریت حمل ونقل عمومی شهری نیست،حال ممکن است سهوا یا به عمد شرکت واحد را به ویرانه تبدیل خواهید کرد پس لطفا تا دیر نشده ابتدا از تصمیات مخرب واگذاری اموال شرکت دست بردارید و بعد از آن همراه با تمام اشخاص بی تخصص و بدون سابقه در امر حمل ونقل که با خود به شرکت آورده اید استعفا بدهید و بروید که جای شما در پادگان است نه حمل ونقل عمومی شهری. توصیه می شود اگر اینقدر به شغل پیشین خود علاقه دارید و دفتر مدیریت شرکت در ساختمان مرکزی را به دژی پادگان گونه تبدیل کرده اید رو هرچه زودتر ترک کنید و کار را به دست کاردان و متخصص امر بسپارید. لینک به فیلم دریافتی: اینجا کلیک کنید.

************

در رابطه با اقدامات ریاکارانه ی برخی از کاندیدهای

شورای فرمایشی اسلامی و ماهیت شورای اسلامی کار

انتخابات شورای اسلامی کار از آواخر دهه ۶۰ و از اوایل دهه ۷۰ در شرکت واحد به راه افتاده است. این انتخابات در طول این سال ها با ریاکاری و دروغ پردازی و از بین بردن مطالبات کارگران همراه بوده و از این به بعد هم خواهد بود. این تشکل وابسته و دست ساز دولتی در اوایل سال های تاسیس در شرکت واحد به خاطر عدم آگاهی رانندگان و سایر کارگران نسبت به مطالبات خود استفاده بهینه را میکرده تا تمام حق وحقوق کارگران را که در سال های قبل توسط نمایندگان واقعی کارگران به دست آمده بود به یک نوعی مهر باطل بر این دستاوردها زده و آنانرا به فراموشی بسپارند، ولی خوشبختانه با بازگشایی سندیکا در سال ۸۴ توسط تعداد زیادی از کارگران حق طلب و دلسوز و گسترش آگاهی میان رانندگان و دیگر کارگران، این تشکل وابسته و کارفرمایی را با چالش های بزرگی روبرو کرد تا کار به جایی رسید که نظام سرمایه داری و طرفداران آن که همان نمایندگان فرمالیته شورای فرمایشی کار میباشند با این چالش ها احساس خطر بکنند و دشمنی را آشکارا با سندیکا شروع کردند تا بتوانند این تشکل مستقل و نوپا را از رانندگان سلب نمایند، ولی سندیکا با تمام این دشمنی ها و فراز و فرود هایی که در طول این ۱۸ سال داشته توانست با پشتوانه ی همین رانندگان و دیگر کارگران و‌همکاران به راه خود ادامه دهد و در طول همه این سال ها علاوه بر مطالبه گری و حفظ دستاوردهای پیشین کارگران سعی کرد تا ماهیت واقعی شورای اسلامی کار را هم برای همکاران روشن تر و آشکارتر کند تا همکاران ذهنی روشن و نگاهی بازتر به این تشکل فرمایشی داشته باشند و سرنوشت خودشان را به دست افراد سود جو و فرضت طلب نسپارند.
اعضای سندیکا در طول سال ها فعالیت به جهت پیگیری مطالبات همکاران و حفظ دستاوردها سعی کردند تا ماهیت واقعی نمایندگان شورای اسلامی کار و ساختار تماما غلط شورا را نیز برای رانندگان و سایر کارگران به خوبی روشن نمایند. طوری بود که کارفرما برای مقابله با سندیکا و مشروعیت بخشیدن به شورای اسلامی کار مجبور میشد که این انتخابات را با انواع و اقسام ترفندها و تقلب ها به نتیجه برساند که نمونه بارز آنرا طی دو دوره متوالی در سامانه یک مشاهده کردیم و هنوز هم این انتخابات عاری از تقلب و تخلف نیست و کسانی که به عنوان کاندید از طرف نماینده کارفرما و نماینده به اصطلاح کارگری (هئیت تشخیص) تعیین صلاحیت شدند با انواع اقدامات ریاکارانه سعی در جمع آوری رای و سوق دادن کارگران به سمت صندوق های رای دارند که نمونه بارز آنرا در چند روز اخیر در سامانه سه دیدیم که چطور برخی از کاندید ها و دوستانشان با توزیع جوراب بین همکاران به مناسبت گرامی داشتن روز پدر در صدد جمع آوری رای و کشاندن رانندگان و کارگران به پای صندوق ها هستند.
باید از هر کاندیدای شورای اسلامی کار پرسید چرا در سال های قبل که به خاطر شیوع ویروس کرونا از انتخابات خبری نبود در مناسبت هایی از این قبیل دست به چنین اقداماتی نمیزدید و چنین خرجهایی نمی‌کردید، حالا چی شده در آستانه انتخابات شورای اسلامی فرمایشی کار حاتم طایی شدید و مناسبت روز پدر را برای کارگران با یک جفت جوراب گرامی می دارید. اصلا هزینه این اقدامات از کجا تامین شده است؟ اگر از طرف کارفرما بوده پس چرا فقط در سامانه ۳ این اقدام صورت گرفته؟ و در بقیه سامانه ها از این دست و دل بازی ها خبری نیست؟
اگر از طرف کارفرما نبوده پس این افراد قطعا از جیب مبارکشان برای تامین این مخارج هزینه کردند، چونکه به خوبی می‌دانند در صورت قبول شدن در انتخابات این هرینه ها را با چند صد برابر افزایش از جیب کارگران جبران خواهند کرد. این همان مصداق بارز پرداخت رشوه و سوء استفاده از یکی از مناسبت های ایام سال به جهت جمع آوری رای میباشد.
با دیدن این گونه اقدامات ریا کارانه و بریز و بپاش ها از طرف کاندیدها باید به این نتیجه رسید این آقایون به اصطلاح نماینده بیشتر به فکر منافع خودشان و چپاول منافع کارگران هستند تا اینکه به فکر منافع کارگران باشند ، مثل واگذاری فروشگاه تعاونی مصرف کارکنان شرکت واحد که خدا میداند در این واگذاری چه امتیازهایی و یا سودهای کلانی شامل حال این آقایون شده است.
همکاران گرامی، واقعیت این است که شورای اسلامی کار چه از نظر ساختاری و‌ قانونی و‌چه از نظر ماهیت و سابقه آن تشکل مستقل کارگری نیست و متاسفانه برخی دوستان با نیت خیر توهم دارند که اگر یک‌جناح‌ شورای اسلامی کارجناح دیگر را کنار بزند اوضاع به نفع ما کارگران‌تغییر خواهد کرد. جدا از اینکه نام‌کدام‌کاندید از صندوق انتخابات شورای اسلامی کار بیرون بیاید، این تشکلی است کارفرمایی و‌حکومتی.
بی دلیل نیست که به محض انتشار پیامهای همکاران و اطلاعیه های سندیکا مدیران و عواملشان جلسه میزارتد و‌دنبال میگردند که پیامها از جانب کدامیک از پرسنل شرکت میاید و دائما دنبال شناسایی و اذیت و آزار کارگران حق طلب و فعالین سندیکا هستند اما عوامل شورای اسلامی کار راحت و آزاد و بدون هیچگونه محدودیت، و یا ترس از تهدید و احراج و زندان ، از همه گونه امتیازی برخوردارند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه از تمامی همکاران گرامی اعم از رسمی و قراردادی و نیز ستادی، اجرایی و غیره ... می‌خواهد حساسیت بیشتری در مورد این به اصطلاح انتخابات شورای اسلامی کار به خرج دهند و سرنوشت خودشان را با توهم بدتر نکنند و برای جلوگیری از غارت بیشتر منافع کارگران توسط افراد سودجو و فرصت طلب پاسخ دندان شکنی به این مضحکه بدهند که همانا حضور نیافتن در پای صندوق های رای میباشد.

همکاران عزیز
چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌کلیه نهادهای وابسته و حراستی و ‌اطلاعاتی همچون شورای اسلامی کار و‌ «خانه‌ کارکر» است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۷ بهمن ۱۴۰۲

************

ناکارآمدی مدیریت در پرداخت پاداش عدم تصادف رانندگان

چرا پاداش عدم تصادف رانندگان پرداخت نمیشود؟

هرساله برای رانندگانی که در طول یکسال تصادف نداشته و از بیمه شخص ثالث اتوبوس به جهت مقصر بودن استفاده ننموده مبلغی را به عنوان پاداش عدم تصادف در نظر گرفته و این مبلغ با فیش حقوقی مهرماه پرداخت میشد. هر چند در گذشته نیز شاهد تأخیراتی بودیم، ولی گویا امسال به لطف مدیران و معاونین ناکارآمدتر و بی تجربه تر این پاداش نیز به مطالبات معوق پیوسته تا مطالبات رانندگان انباشتگی بیشتری داشته باشد.
با و جود اینکه ۱۰ ماه از سال جاری می‌گذرد اما هنوز پاداش عدم تصادف رانندگانی که در سال ۴۰۱ تصادف نداشته اند پرداخت نشده است. پاداش عدم تصادف به رانندگان خطوط به شرط عدم تصادف در طول یکسال پرداخت میگردد و مبلغ آن در سال گذشته ۷۰۰ هزار تومان بود.
پاداش عدم تصادف سالهاست که به رانندگان پرداخت میشود و البته انگیزه مدیریت از پرداخت پاداش عدم‌تصادف تخفیف شرکت های بیمه برای بیمه کردن خودرو به دلیل عدم تصادف در طول یکسال میباشد و با توجه باینکه هزینه بیمه اتوبوس بالاست بنابراین مبلغ قابل توجهی می‌شود. علاوه بر این اتوبوسی که تصادف نمی‌کند دائما در خط در حال کار است، اما به دلیل تصادف اتوبوس از خط خارج و به مدت یک و یا دو هفته متوقف می‌شود.
مدیریت و‌ مسئولان ناکارآمد شرکت واحد با رویکرد چند سال اخیر در رابطه با حذف انواع دریافتی رانندگان و دیگر کارگران، پرداخت پاداش عدم تصادف را به تاخیر طولانی انداخته است تا بلکه نظیر طرح طبقه بندی مشاغل، لباس فرم، کاپشن و غیره موفق به قطع پرداخت پاداش عدم تصادف گردد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به مدیریت تاکید می‌کند پرداخت مطالبات رانندگان و دیگر کارگران را جزو وظایف اصلی کاری خود در نظر بگیرد و از معاونین خود بخواهد این پرداختی ها را در اسرع وقت و در اولین فرصت انجام دهند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۸ دی ۱۴۰۲

************

نه به اعدام

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه مخالف قاطع مجازات اعدام میباشد و خواهان متوقف شدن بدون قید‌ و شرط اعدام زندانیان سیاسی و عمومی است.

نه به زندان

زندانی سیاسی آزاد باید گردد

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۵ دی ۱۴۰۲

************

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه تاسف عمیق خود را از کشته شدن بیش از ۸۴ نفر از جمله کودکان و مجروح شدن صدها نفر در کرمان در مراسم سالگرد قتل قاسم سلیمانی ابراز نموده و به خانواده های داغدار تسلیت می‌گوید.
طبق آخرین اخبار موجود، داعش مسئولیت این اقدام‌جنایتکارانه را بعهده گرفته است. ما بعنوان بخشی از طبقه کارگر ایران عملیات تروریستی و ‌کشتار مردم از جانب هر جریان و یا حکومتی را قویا محکوم میکنیم. کشتار مردم به هر بهانه ای محکوم و غیرقابل توجیه است، چه از طریق عملیات تروریستی از طرف داعش و یا هر‌ جریان دیگری باشد و‌ چه سرکوب و کشتار مردم معترض در کشور و‌ مجازاتهای ظالمانه اعدام از طرف حاکمیت.
ما برای دستیابی به آزادی و عدالت اجتماعی در کشورمان نیاز به اتحاد مردمی و بخصوص تشکلات کارگران و زحمتکشان و‌ دیگر مردم تحت ستم داریم. عملیاتهای جنایتکارانه و ‌اقدامات تروریستی از هر سوی که صورت بگیرند فضای جامعه را برای مردم‌ و‌ مبارزات آزادیخواهانه و حق طلبانه تنگ‌تر و بهانه برای سرکوب گسترده تر و‌ هر چه امنیتی تر کردن جامعه را بیشتر میکنند. بنابراین باید هشیار باشیم و ماهیت ضد انسانی هرگونه عملیات تروریستی، اقدامات تلافی جویانه و بهانه برای گسترش سرکوب در جامعه را دائما برملا کنیم.

به امید برقراری عدالت و صلح پایدار در ایران و‌ جهان

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۵ دی ۱۴۰۲اهواز

************

چهارمین روز اعتصاب و‌ تجمعات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

سه شنبه ۵ دی ماه ۱۴۰۲: چهارمین روز اعتصاب و‌ تجمعات کارگران گروه ملی صنعتی فولاد اهواز با شعارهایی از جمله «کارگر می میرد، ذلت نمی پذیرد»، «می جنگیم، می میریم، حقمون رو میگیریم» و‌ «نه تهدید نه زندان دیگر اثر ندارد» اینجا و اینجا و اینجا کلیک کنید.
طبق گزارشات کارگران شرکت گروه ملی صنعتی فولاد اهواز، مطالبت آنها از جمله عبارتند از:
- رفع ممنوعیت ورود به شرکت کارگران تعلیق شده و بازگشت به کار کارگران اخراج شده قبلی.
- همسان‌سازی دستمزد ها برابر دریافتی کارگران شرکت‌ های همجوار از جمله فولاد اکسین.
- اجرای کامل و فوری طرح طبقه‌بندی مشاغل.
- قراردادی شدن کلیه کارگران شفق.
- برکناری مدیرعامل فاسد و خلع مالکیت از بانک ملی و مشارت کارگران در اداره و ‌مدیریت شرکت.
بکارگیری تهدید و‌ارعاب، حضور نیروهای امنیتی و‌ انتظامی، ممانعت از حضور حدود ۴۰ کارگر معترض، تعلیق و‌اخراج‌کارکران‌معترض، مدیریت نالایق و‌فاسد، سیاستهای ضد کارگری از جانب همه جناحهای قدرت، نقش مخرب بانک‌ملی، همه و‌ همه موانع و چالشهای پیش روی کارگران اعتصابی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز میباشند. اما اتحاد کارگران، عزم‌جزم آنها و سازماندهی و ‌تشکلات مستقل آنها مسیر دستیابی به این‌مطالبات را هموارتر خواهد کرد.

درود بر کارگران اعتصابی گروه ملی صنعتی فولاد اهواز

چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت

و ‌کلیه نهادهای وابسته و حراستی و ‌اطلاعاتی همچون شورای اسلامی کار و‌ «خانه‌ کارکر» است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۵ دی ۱۴۰۲

************

خاطره اولین و بزرگترین اعتصاب رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد

خاطره اولین و بزرگترین اعتصاب رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه پس از انقلاب ۵۷ در تاریخ ۴دی ۱۳۸۴ گرامی باد
به قلم یکی از اعضای هیات مدیره سندیکا‌ی کارگران شرکت واحد و از شرکت کنندگان و سازماندهندگان اعتصاب ۴ دی ۱۳۸۴

اعتصاب از اولین ساعات کاری صبح چهارم دی ۸۴ درتمامی مناطق شروع شد و بعد از ۲۴ ساعت با وساطت شهردار وقت تهران اتمام یافت، و اما مبارزه و‌ تلاش ما هیچوقت پایان نیافت و از آن تاریخ شهردار تهران بطور مکرر مدیریت شرکت واحد را تعویض نمود تا کارگران هیچوقت نتوانند به حقوق حقه خود برسند.
در آندوره همکاران ما با آگاهی یافتن نسبت به حقوق خود توانستند تا سال ۹۰ بخشی از مطالبات خود را بدست بیاورند، مانند طبقه بندی یا رتبه بندی و لباس کار و شیر وکیک ...، و حتی بسیاری از کارگرانی که ‌۴ و یا ۵ سال ازطرف کارفرما معلق از کار بودن تمامی مزایا را بطور یکجا دریافت نمودند.
متاسفانه از سال ۹۰ تا به امروز همکاران برای دستیابی به مزایا چالشهای بسیاری داشته اند و به دلیل جو خفقان و سرکوب نتوانستند مجمع عمومی برای تشکل مستقل خود تشکیل دهند. حاکمیت درایران ازتشکلات مستقل کارگری و هرگونه تشکل مستقل بیزار است و هیچوقت اجازه نمی دهد سندیکاها و شوراهای مستقل جهت احقاق حقوق مردم درجامعه وجودداشته باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد در تمام این سالها با‌وجود سرکوب و ضرب و شتم و اخراج و حبس بسیاری از اعضای فعال خود، کماکان در دفاع ازحقوق حقه خود و همکاران کوتاهی نکرده است. لیست طولانی ای از اعضای سندیکا در این سالها بازداشت و اذیت و آزار شدند و ‌مورد تهدید و تعقیب قرار گرفتند. و از سال گذشته فعالین سخت کوش سندیکا، آقایان رضوی و شهابی و سعیدی، با اتهامهای واهی و‌ به ناحق در حبس به سر میبرند.
دولت ایران عضو سازمان بین المللی کار است و از امضاکنندکان بسیاری از مقاوله نامه های مربوط به قوانین‌کار و‌حقوق کارگری میباشد و موظف است اساسنامه و‌ موازین سازمان بین المللی کار را رعایت‌ کند، اما میدانیم که‌چنین‌نیست و دولت ایران از جمله ناقضین ‌دائمی مقاوله نامه های بین المللی کار ازجمله مقاوله نامه‌های بنیادین سازمان‌حهانی کار که موظف به رعایت آن است میباشد. اینکه در تمام این سالها ما همیشه شاهد بازداشت و‌تعقیب و‌حبس و پرونده سازی علیه فعالین‌کارگری و‌دیگر فعالین صنفی از جمله معلمان بوده ایم فقط گواه دیگریست مبنی بر کارگرستیز بودن حاکمیت و در عین حال اهمیت تشکل مستقل کارگری.

اعتصاب دی ۱۳۸۴ نشان داد که اتحاد و تشکل برای ما کارگران حیاتیست.

عضو هیات مدیره سندیکا‌ی کارگران شرکت واحد و از شرکت کنندگان و سازماندهندگان اعتصاب ۴ دی ۱۳۸۴

************

چهارم دی ماه ۱۸ امین سالگرد اولین اعتصاب

کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه بدنبال تشکیل سندیکا

۴ دی ماه ۱۳۸۴ کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بدنبال چندین حرکت اعتراضی برای حقوق قانونی و مطالبات و آزادی نمایندگان بازداشتی خود، به فراخوان سندیکا دست به اولین اعتصاب کارگران شرکت واحد در سطح تهران زدند.
رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد با ایستادگی و مقاومت بسیار بعد از گذشت ۷ ماه از تشکیل سندیکای مستقل کارگری و بی‌توجهی کارفرما و فشارهای امنیتی، و بدنبال بازداشت تعدادی از اعضای هیات مدیره سندیکا، با تصمیم جمعی رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد برای رسیدن به مطالبات معوقه، آزادی کارگران بازداشتی، و به رسمیت شناختن حق تشکل مستقل، اعتصاب و اعتراض اقدام به فراخوان اعتصاب در سطح مناطق دهگانه اتوبوسرانی تهران کردند.
پیام اعتصاب چهارم دی ۱۳۸۴ روشن بود: کارگران می‌توانند بدون اجازه حاکمیت، دولت و کارفرما، سندیکای مستقل و تشکل‌ مستقل کارگری تشکیل دهند و از حق اعتراض و اعتصاب برای رسیدن به خواسته‌هایشان بهره ببرند.
داود رضوی، از اعضای هيات مديره سنديكای کارکنان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، که در مهر ماه ۱۴۰۱ برای جندمین بار بازداشت و کماکان در حبس به سر میبرد، در مصاحبه ای در آن زمان پیرامون زمینه های اعتصاب دی ماه ۸۴ گفته بود: «... ما خيلي وقت است كه براي خواسته هايمان به عناوین مختلف اعتراض كرديم. در ١٦ شهريور در سطح تهران يك روز كامل با چراغ روشن كار كرديم و اعتراض هاي مختلفي از جمله بليط نگرفتن، منتها هيچ توجهي نكردند. ما اعتصاب را گذاشته بوديم براي آخرين كار و طي اين مدت مذاكرات مختلفي هم با مسئولين ادارات كار و هم با مسئولين شركت واحد انجام داديم. ولي نه تنها براي ما هيچ كاري نكردند، بلكه از آنجا آمدند با اعمال نفوذهايي كه داشتند، دست به اين دستگيریها زدند. اكنون با دستگيري اين افراد كاري كردند كه ما كار آخر را انجام دهيم و اين خواسته همه رانندگان است و نه ما. هفته اي يك بار در سنديكا مجمع برگزار مي كنيم، اين خواسته اي بود كه چهار هفته با تومارهاي خيلي بلند رانندگان مي آوردند، ولي ما مي خواستيم با مذاكرات و تهديد به اعتصاب بتوانيم به خواسته هايمان برسيم و توانستيم دوستان اخراج شده مان را به سر كار برگردانيم. ولي متاسفانه چيزي نگذشت كه بدون هيچ حكم و احضاريه اي آمدند دوستان ما را از خانه هايشان بردند.... در اخبار يكي از راديوهاي تهران پخش شده كه تعدادي از اعضاي فعال و عضو هيات مديره سندیکا دستگير شدند و جرمشان اخلال در امنيت داخلي كشور است، در صورتيکه اينها كارگراني هستند كه فقط هدفشان بسط و ايجاد تشكل هاي واقعي كارگري است براي بهبودبخشي معيشت زندگيشان. ما ٢١٠ تومان در ماه حق خوار و بار مي گيريم، ١٢٠٠ تومان پول نهار براي يك ماه مي گيريم، هشت هزار تومان حق مسكن مي گيريم و اينها مزاياي يك راننده شركت واحد است كه در ٢۵ سال پيش تدوين شده. تمام مشكلات جامعه كارگري ما به اين خاطر است كه ما تشكل واقعي كارگري نداشتيم. اصلا هيچ نوع تشكل كارگري واقعي در ايران وجود ندارد. كارگر نماينده واقعي ندارد. الان براي ما ١۵ سال است تشكيلاتي را درست كردند (شورای اسلامی کار)، هر سال هم خودشان به خودشان راي مي دهند، بدون هيچ پشتيباني كارگر كه از بالا هم تغذيه مي شوند. بنده خودم ٢٠ سال سابقه دارم، هيچ دفاعي از اين آقاياني كه ادعا مي كنند نماينده ما هستند نديديم. اين است كه اين يك زخم خيلي كهنه است...»

چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت

و ‌کلیه نهادهای وابسته و حراستی و ‌اطلاعاتی همچون شورای اسلامی کار و‌ «خانه‌ کارکر» است.

اعضای زندانی سندیکا، رضا شهابی، داود رضوی، حسن سعیدی، آزاد باید‌‌گردند!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۴ دی ۱۴۰۲

************

انتقال کارگر زندانی حسن سعیدی به بند ۸ زندان اوین در اقدامی تنبیهی.

همانطور که در اطلاعیه روز گذشته اعلام نمودیم، از ظهر روز شنبه ۲ دی، بدون ابلاغ قبلی به دستور ضابط (بازجو) پرونده، تماس تلفنی حسن سعیدی قطع گردید. در تازه ترین اقدام تنبیهی علیه حسن سعیدی، امروز وی را بطور غیرمترقبه و بدنبال دستور از نیروهای اطلاعاتی و تایید قوه قضاییه، به بند ۸ زندان اوین‌منتقل کردند.
آنچه روشن است، با وجود اینکه حسن سعیدی در حال سپری کردن حکم حبس پنج ساله میباشد و ‌بازجوییهایش سال کذشته به پایان رسیده، اما کماکان بازجو‌ و دیگر ماموران وزارت اطلاعات بر همه امور کنترل و‌ نظارت کامل دارند و هرگونه اظهار نظر و یا انتشار مطلب در هیچ زمینه ای حتی در دفاع از حقوق اولیه کارگران، دفاع از حقوق بازنشستگان‌ و ‌علیه کشتار مردم‌بیگناه در غزه را بر نمی تابند. همین چند روز پیش اعلام نمودیم‌که حسن سعیدی نیاز مبرم به بازسازی اکثر دندانهایش در خارج از زندان دارد، اما این مقامات گوش شنوا برای رعایت حقوق ابتدایی و حفط سلامتی یک زندانی ندارند، لیکن برای تنبیه و‌ اذیت و‌ آزار زندانی و‌ جداسازی زندانیان از هیچ اقدام سرکوبگرانه ای کوتاهی نمیکنند.
حسن سعیدی، جوان‌کارگری بود که برای دفاع از حقوق اولیه خود و‌دیگر همکارانش در سال ۸۴ به سندیکا پیوست و به عنوان یک‌مدافع خستگی ناپذیرحقوق کارگران و با وجود فعالیتهای کاملا مشروع در حوزه کارگری، در این سالها لحظه ای راحتش نگذاشتند. حسن سعیدی در طول سال‌ها فعالیت برحق کارگری خود، پنج بار توسط شرکت واحد و با فشار نیروهای امنیتی اخراج شد و چندین بار مورد ضرب‌و‌شتم و بازداشت و‌ حبس های چند روزه و‌ چند هفته ای و اینبار چند ساله قرار گرفته است.
سندیکای کارگران شرکت واحد به تداوم اذیت و آزار عضو زندانی خود، حسن سعیدی، و دیگر اعضای زندانی سندیکا، داود رضوی و رضا شهابی، بشدت معترض است و‌خواهان توقف این اعمال ضدانسانی‌ و آزادی کارگران زندانی و‌ دیگر فعالین کارکری، معلمی، دانشجویی و‌مدنی می باشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۴ دی ۱۴۰۲

************

ممنوعیت تماس تلفنی کارگر زندانی حسن سعیدی

با دستور بازجوی پرونده، تماس تلفنی کارگر زندانی حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد ممنوع شد. از ظهر روز شنبه ۲ دی، بدون ابلاغ قبلی تماس تلفنی این کارگر زندانی قطع شده است و پس از پیگیری ایشان از مسئولان زندان هیچ دلیلی برای قطع تلفن ایشان عنوان نشده است اما گفته شده قطع تلفن به دستور ضابط (بازجو) پرونده بوده است.
این در حالی است که حتی برابر آئین نامه سازمان زندان‌ها تصمیم‌گیری در مورد قطع تلفن زندانی با شورای زندان است و پس از گزارش تخلف علیه زندانی‌، شورای زندان تصمیم به قطع تلفن و یا اعمال محدودیتهای دیگر در مورد زندانی می‌گیرد؛ اما این پروسه در مورد قطع تلفن حسن سعیدی انجام نشده است و صرفا با دستور تلفنی بازجو تلفن وی یکباره قطع شده است.
بدنبال بازداشت در اردیبهشت ۱۴۰۱، حسن سعیدی مدتهای طولانی تحت بازحویی و‌ در انفرادی بود و با پایان بازحوییها و بدنبال حکم دادگاه در حال گذارندن حکم ناعادلانه ۵ سال زندان میباشد.
قطع تماس تلفنی به هر بهانه ای فشار مضاعف بر زندانی است و بازجویان برای اذیت و آزار و فشار بیشتر بر زندانیان سیاسی و عقیدتی بصورت فراقانونی و حتی بدون رعایت تشریفات اداری پیش بینی شده در این خصوص تلفن زندانیان را قطع می‌کنند، و مسئولان زندان هم این دستورات فراقانونی را اجرا میکنند. این اقدامات و رفتارهای غیرانسانی و غیرقانونی باید فورا متوقف شوند.

کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۳ دی ۱۴۰۲

************

اعتصاب و‌ اعتراض کارگران گروه‌ملی فولاد اهواز

کلیپ هایی از اعتصاب و‌ اعتراض کارگران گروه‌ملی فولاد اهواز.
این اعتصاب از جمله در اعتراض به ‌‌تعلیق و‌ عدم‌ اجازه به ورود ۲۱ نفر از همکاران حق طلب به حضور در کار و عدم اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل صورت‌گرفته است، و‌همانطور که در یکی از ویدئوها مشاهده میشود، کارگران معترض و‌ متحد مدیرعامل شرکت، علی محمدی، را که در اتاقی مخفی شده بود وادار به فرار نمودند. اینجا و اینجا و اینجا کلیک کنید.

درود بر کارگران‌مبارز فولاد اهواز

چاره کارگران وحدت و‌ تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲ دی ماه ۱۴۰۲


____________________________

برای مطالعه مجموعه اخبارهای قبلی ١- (اینجا)    و ٢- (اینجا)    و ٣- (اینجا)    و ۴- (اینجا)    ۵ و - (اینجا)    و ٦- (اینجا)    و ٧- (اینجا)    و ٨- (اینجا)

   و ٩- (اینجا) کلیک کنید.