افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                               یکشنبه ٣۰ اردیبهشت ۱۴۰٣ - ۱٩ مه ۲۰۲۴


عدم دسترسی رانندگان به سرویس بهداشتی پایانه آزادی به خاطر ناکارآمدی مدیران سامانه یک و دو

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
یکی از مهمترین و پر مسافر ترین پایانه ها در تهران پایانه مسافر بری آزادی میباشد که در آن پایانه خطوط بی آر تی یک و دو و در کنار آن چندین خطوط فیدر دیگر هم فعالیت دارند که راننده های بیشماری در این خطوط شاغل هستند و در طول ایام روز این رانندگان نیاز مبرم به استفاده از سرویس بهداشتی را دارند. ولی متاسفانه با وجود مستقر بودن نواحی این دو سامانه در پایانه آزادی که سرویس بهداشتی در درون ساختمان نواحی قرار دارد مسئولین نواحی هیچ گونه اقدامی برای راه اندازی این سرویس بهداشتی انجام نمی‌دهند. نه تنها هیچ احساس مسئولیتی به این کار ندارند بلکه درب سرویس بهداشتی را قفل کرده اند تا راننده ها نتوانند در مواقع ضروری از آن استفاده کنند. فقط عوامل ناحیه حق استفاده از آن را دارند، به این بهانه که چاه فاضلاب سرویس بهداشتی پر شده و قابل استفاده نیست.
واقعا باید برای مسئولین سامانه یک و دو و مدیریت پایانه آزادی که زیر نظر شهرداری میباشد افسوس خورد. با چنین مدیریتی که دارند حتی قادر نیستند یک سرویس بهداشتی را مرمت و راه اندازی بکنند. رانندگان تا کی باید تاوان بی کفایتی، بی مسئولیتی و ناکارآمدی ساختاری مسئولین شهرداری و شرکت واحد را بپردازند؟
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به مسئولین سامانه ها تذکر می‌دهد هر چه سریعتر به مشکلات رانندگان در حوزه بهداشت و سلامت رسیدگی کنند و خدمات بهداشتی را با بهترین امکانات در اختیار رانندگان خطوط قرار بدهند.

چاره کارگران وحدت و‌ تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

عدم پرداخت حقوق فروردین ماه کارکنان شرکت واحد به خاطر ناکارآمدی مدیریت و بی کفایتی شهرداری

رانندگان و سایر کارگران شرکت‌واحد در شرایطی حقوق فروردین ماه سال جدید را دریافت نکرده اند که دو ماه از سال جدید می‌گذرد و کارکنان شرکت همچنان با حقوق سال گذشته امورات زندگی خود را با این تورم ۵۰ درصدی و افسارگسیخته می‌گذرانند. رانندگان و سایر کارگران همیشه یک ماه طلبکار میباشند و حقوق دریافتی به صورت به روز و آنلاین نیست. با این حال کارگران این شرایط را تحمل کرده اند، ولی مدریت ناکارآمد و هئیت مدیره بی لیاقت و کارنابلد از این بردباری پرسنل نهایت سوء استفاده را می‌کنند و حقوق کارگران را با تاخیر بیشتر پرداخت می‌کنند.
یکی از دلایل اصلی این مشکلات نشآت گرفته از شهرداری میباشد. شهرداران مختلف و بطور مشخص آقای زاکانی هر سال با افزایش حقوق کارگران مشکل داشته اند و همیشه در اوایل سال بحران هایی نظیر عدم افزایش حقوق ها و یا تاخیر در پرداخت حقوق ها را برای رانندگان و سایر کارگران شرکت واحد ایجاد می‌کند و ذات واقعی خود را که همان کارگرستیزی است را به نمایش می‌گذارند. این مدیران شهری بر خلاف شعارهای عوام فریبی که همیشه پشت تریبون ها سر میدهند و حمایت خود را از کارگران برای خریدن وجهه اجتماعی و به جهت ارتقاع پست های کلیدی در کشور برای خود اتخاذ می‌کنند، در واقع عوامل نظام استثمارگر سرمایه داری حاکم هستند. یک نمونه ی اخیر از سیاستهای رانتی و ضدکارگری آنها پرداخت کمک هزینه مسکن به مدیران می باشد در صورتیکه کارگران و رانندگان شرکت سالهاست که از تسهیلات مسکن استفاده نکرده اند و زندگی آنها به شکل استیجاری در حومه شهر اداره می‌شود.
شهردار که در کنفرانس ها و مراسمها دم از معیشت کارگران می‌زند، حقوق ناچیز رانندگان و کارگران شرکت واحد را به موقع پرداخت نمیکند. آیا پرداخت به موقع حقوق جزئی از تضمین معیشت کارگران نیست؟ شهرداری و شخص شهردار نه تنها در تعمیم معیشت کارگران در این مدت قدمی برنداشته اند، حتی حقوق آنها را به موقع پرداخت نمیکنند. شعارهای عوام‌فریبانه شما برای ما کارگران‌نان‌ و آب و‌ مسکن‌نمی شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به تمامی همکاران تاکید میکند که در صورت عدم‌ پرداخت به موقع حقوق کارگران شرکت تمامی اشکال اعتراضی را برای خود محفوظ بدارند.

چاره کارگران وحدت و‌ تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

دو سال از بازداشت رضا شهابی و‌ حسن سعیدی گذشت

در اردیبهشت ۱۴۰۱ نیروهای امنیتی رضا شهابی و‌ حسن سعیدی را بازداشت‌کردند و بعد از گذشت دو سال یک روز اجازه مرخصی، حتی بدلایل پزشکی، به این دو عضو سندیکای کارگران شرکت واحد، با وجود بیماریهای آنها، داده نشده است. در همان روزها که‌مقارن با روز جهانی کارگر و روز معلم بود تعداد کثیری فعالین‌کارکری و‌معلمی نیز بازداشت شدند و با اتهامات واهی و احکام سنگین‌مواجه گشتند.
رضا شهابی، کارگر زندانی و‌ عضو هیات مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد، در تاریخ ۲۲ اردیبهشت ۱۴۰۱ با هجوم ماموران امنیتی در منزلش دستگیر شد‌. وی بیش از سه ماه برای تحمیل سناریوهای ساختگی و پرونده سازی کذایی در بازداشتگاههای ۲۰۹ و ۲۴۱ در انفرادی و تحت بازجویی نگهداری شد. رضا شهابی در اعتراض به پرونده سازی کاذب و رفتارهای توهین آمیز در بازجویی های طولانی به مدت ۴۲ روز دست به اعتصاب غذا زد. بیدادگاه تجدید نظر حکم ۶ سال حبس تعزیری (۵ سال اجرایی)، دو سال تبعید و محرومیت از فعالیت سندیکایی و‌ اجتماعی را عینا تایید کرده است.
حسن سعیدی از اعضای قدیمی سندیکای کارگران شرکت واحد که در ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ با یورش وحشیانه نیروهای امنیتی به محل اقامت موقت‌اش در روستایی واقع در جاده همدان بازداشت شد، اکنون ۷۳۰ روز است که در حبس به سر میبرد. حسن سعیدی در آن مدت بارها تحت بازجوییهای طولانی قرار گرفت و‌ در اعتراض به تداوم بازجوییها به مدت ۳۹ روز در اعتصاب غذا بود. حسن سعیدی به پنج سال حبس به اتهام واهی اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و یک سال حبس و دو سال تبعید به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده بود. اما در روزهای اخیر با نقض رای در دیوان عالی کشور حکم زندانش به ترتیب به سه سال و شش ماه و یک روز بابت اتهام اجتماع و تبانی، و هفت ماه بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام کاهش یافت.
از زمان بازگشایی سندیکای کارگران شرکت واحد در سال ۱۳۸۴ تا کنون حسن سعیدی و رضا شهابی بارها بازداشت، مورد ضرب و شتم، تهدید و حبس شده اند. متاسفانه در این ۱۹ سال صدها عضو سندیکا مورد اذیت و آزار قرار کرفتند و عده ای از آنها با هماهنگی نیروهای امنیتی و‌ کارفرما از کار اخراج شدند. همکنون داود رضوی، از دیگر اعضای هیات مدیره سندیکا، حدود ۲۰ ماه میباشد که بدون‌حتی یک روز مرخصی در حبس به سر میبرد.
نمیدانیم که امروزه در چند جای دنیا اعضای سندیکاهای کارگری اینچنین تحت تعقیب و اذیت و ‌آزار و ‌جرم‌انگاری مداوم قرار می گیرند، اما، و در هر حال، این درجه از ظلم نسبت به سه کارگر و‌ خانواده های آنان بیش از هر چیز نشان از نفرت و‌ عدم‌تحمل مقامات نسبت به حق خواهی کارگران و‌ تشکل یابی مستقل آنها دارد.
در شرایطی که غارت کنندگان اموال عمومی، اختلاس گران میلیاردی و رانت خواران نجومی تحت حمایت حاکمیت قرار دارند تداوم حبس کارگران حق طلب فقط ظلمیست آشکار و شرم‌آور.

کارگر زندانی آزاد باید گردد!

چاره زحمتکشان وحدت و ‌تشکیلات است!

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

اعزام داود رضوی کارگر زندانی به بیمارستان فارابی جهت درمان بدون لباس زندان

۲۵ اردیبهشت ماه داود رضوی عضو هئیت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که از ۵ مهرماه سال ۱۴۰۱ در بازداشت به سر می‌برد و در حال سپری کردن حکم ناعادلانه ۵ سال حبس به خاطر فعالیت های کارگری و دفاع از حق و حقوق کارگران و همنوعان خود میباشد به بیمارستان فارابی اعزام شد. پس از تعداد دفعاتی که اعزام این کارگر زندانی به دلیل نپوشیدن لباس زندان به تعویق افتاده بود، امروز اعزام ایشان با لباس شخصی خود طبق قوانین موجود برای زندانیان و پافشاری داود رضوی امکان پذیر شد.
داور رضوی در طی حبس دچار مشکلات گوارشی، بینایی و زانو درد شده است و طبق نظر پزشکان با توجه به شرایط جسمانی ایشان ادامۀ درمان برایش الزامی میباشد.
داود رضوی از نظر چشم پزشکی، خشکی چشم و آب مروارید معاینه شدند و مجددا تحت درمان دارویی قرار گرفتند و طبق گفته ی پزشک، پیگیری درمان و چکاپ مرتب چشم پزشکی و استفاده از داروهای تجویز شده برای ایشان الزامی است.

کارگر زندانی آزاد باید گردد

چاره کارگران وحدت و‌ تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۶ اردیبهشت ۱۴۰۳

تماس با ایمیل رسمی سندیکا
vsyndica@gmail.com

کانال رسمی تلگرامی سندیکا
‏ https://t.me/vahedsyndica ‌

اکانت رسمی سندیکا در اینستاگرام
‏https://www.instagram.com/vahedsyndica/

اکانت رسمی سندیکا در توییتر
‏https://twitter.com/VahedSyndicate

تماس با کانال رسمی تلگرام سندیکا
@Vahed_Syndica


***********

حکم زندان حسن سعیدی با نقض در دیوان عالی کشور کاهش یافت

حسن سعیدی عضو سندیکای کارگران شرکت واحد پس از بازداشت در ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ و ‌بدنبال ماهها بازجویی با پرونده سازی به پنج سال حبس به اتهام واهی اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور و یک سال حبس و دو سال تبعید به اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام محکوم شده بود. اما در روزهای اخیر با نقض رای در دیوان عالی کشور حکم زندانش به ترتیب به سه سال و شش ماه و یک روز بابت اتهام اجتماع و تبانی، و هفت ماه بابت اتهام فعالیت تبلیغی علیه نظام کاهش یافت.
با گذشت دو سال از بازداشت و‌ حبس حسن سعیدی، حتی یک روز مرخصی به ایشان داده نشده و با آزادی مشروط این کارگر زندانی نیز مخالفت شده است.

کارگر زندانی آزاد باید گردد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

۱۹ سال از حمله چماقدارهای شورای اسلامی کار و عوامل خانه کارگر

به محل سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ‌میگذرد.

در تاریخ ۱۹ اردیبهشت ۱۳۸۴، عوامل وقت شوراهای اسلامی کار ده گانه شرکت واحد و کانون شوراهای اسلامی کار استان تهران با حمایت اعضای خانه کارگر و سازماندهی عوامل امنیتی و نیروهای انتظامی، به‌منظور سرکوب و متوقف کردن تلاش کارگران شرکت‌واحد برای تشکیل سندیکای مستقل پیش از اینکه اولین مجمع سندیکا برگزار شود، ساعت ۱۰ صبح با حمله به محل سندیکا درب و شیشه‌های ساختمان را شکستند (ساختمان سندیکای خبازان)، اعضای سندیکا را بشدت مورد ضرب و شتم قرار دادند و تمامی اموال موجود در دفتر سندیکا را به سرقت بردند.
حتی چند روز بعد از این حمله وحشیانه به اقداماتی نظیر آتش زدن ساختمان سندیکا با مواد آتش‌زا دست زدند که خوشبختانه رانندگان و دیگر کارگران با آگاهی و مقاومت و ایستادگی مرعوب نشدند و فقط یک برگ ننگین دیگری برای آنان رقم خورد و ماهیت ضد کارگری عوامل خانه کارگر و شوراهای اسلامی کار بیشتر از گذشته برای جامعه کارگری روشن شد.
ناگفته نماند عوامل این حمله که اعضای اصلی خانه کارگر و کانون عالی شوراهای اسلامی کار بودند همچنان در تمامی دو دهه اخیر برای حفظ قدرت و منافع شخصی‌شان در کانون‌های بازنشستگی و شورای عالی کار و کمیته دستمزد و ... صاحب پست و مقام هستند و همه ساله با امکانات رسانه‌ای دولتی و حکومتی که در اختیار دارند سعی می‌کنند همچنان همسو با کارفرما‌ها و عوامل امنیتی کارگران و‌ مطالبات برحقشان را تحت کنترل داشته باشند.
امسال بار دیگر با افشا شدن تقلبات «انتخاباتی» و اعتراض تعداد کثیری از رانندگان و کارگران شرکت واحد در خصوص تقلب و تخلف گسترده مدیریت در انتخابات فرمالیته شورای اسلامی کار و همچنین عدم کارائی و عدم پیگیری نمایندگان انتصابی این نهاد در خصوص مطالبات رانندگان و سایر کارگران شرکت واحد، عملا منجر به عدم تشکیل شورای اسلامی کار در شرکت واحد‌گردید. با اینوجود عوامل شورای اسلامی کار، بجای پاسخگویی در قبال تقلب و تخلفات خود و پذیرش عدم مقبولیت شورای اسلامی کار در میان‌کارگران، بار دیگر سعی در توطئه چینی و سناریوسازیهای امنیتی علیه کارگران حق طلب و سندیکای کارگران شرکت واحد دارند. با همین قبیل سناریوسازیهای کذایی و‌ پرونده سازیها توسط عوامل امنیتی دو سال است سه تن از اعضای سندیکا، شهابی، رضوی و‌ سعیدی، را در حبس نگه داشته اند، اما خود نیز میدانند که سطح آگاهی بالا و استقلال کارگران شرکت واحد و وجود تشکل مستقل کارگری همچون سندیکا، که صدای حق طلبانه کارگران شرکت است، در مقابل بند و‌ بستها با کارفرما و عوامل حراست و‌ شهرداری، و رانت خواریهای آنان، عمل خواهد‌کرد و‌ سناریو سازیهای تکراری و ‌دروغین آنها دیگر راه به جایی نخواهد برد.
در ۱۹همین سالگرد حمله چماقداران شورای اسلامی کار به محل سندیکا به همکاران عزیزمان در شرکت واحد و در تمام بخشهای مختلف کارگری یاداور میشویم‌که شورای اسلامی کار و دیگر تشکلات دست ساز دولتی نه تنها کمکی به ما کارگران نبوده و نخواهند بود بلکه به اتحاد و همبستگی و پیگیری مستمر مطالبات ما نیز لطمه وارد میکنند و امکان فساد و‌ اختلاس و زد و بندهای پشت پرده و‌ خصوصی سازیها و‌ تاراج اموال عمومی را بیش از پیش مهیا میکنند.

داشتن سندیکاها و دیگر تشکل‌های کارگری مستقل حق بلامنازع همه ما کارگران است.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات مستقل از کارفرما و‌ دولت و ‌کلیه

نهادهای وابسته و حراستی و ‌اطلاعاتی همچون شورای اسلامی کار و‌ «خانه‌ کارکر» است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۹ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

پرداخت کمک هزینه مسکن نجومی و میلیاردی

به مدیران شهرداری و مسئولین بلند پایه سازمان های تابع

در روزهای اخیر با انتشار لیستی از مدیران شهرداری و سازمان های تابع شهرداری مبنی بر پرداخت کمک هزینه مسکن با مبالغ بالا و نجومی در فضای مجازی کارگران و‌کل شهروندان تهران را بار دیگر خشمگین‌نموده است.
این کمک هزینه غیرقانونی به مدیران شهرداری، از جمله آقای مهدی علیزاده مدیر عامل شرکت واحد، در حالی صورت گرفته است که رانندگان و دیگر کارگران شرکت واحد سال هاست برای دریافت مطالبات قانونی خودشان از جمله مسکن و طرح طبقه بندی مشاغل فریاد می‌زنند. کارگران در این سال ها بارها به شورای شهر ، شهرداری، فرمانداری و مدیریت شرکت واحد نامه نگاری کرده اند و در کنار این نامه نگاری مذاکرات زیادی با مسئولین داشته اند و در برخی از این مذاکرات ها با بهانه های واهی از جمله تامین اعتبارات و بودجه از طرف مسئولین مواجه میگشتند و یا در بعضی از این جلسه ها مصوبه هایی تصویب میشد که پشتوانه اجرایی نداشتند. یک نمونه آن در سال ۴۰۰ در دوره مدیریت وقت شرکت آقای ترفع بود که در طی جلسه ای در ساختمان شورای شهر با حضور نمایندگان شهرداری و شورای شهر و شرکت واحد منجر به تصویب صورتجلسه ای شد که مطابق آن با پرداخت ۲۰ درصد علی الحساب به رانندگان و کارگران شرکت واحد موافقت شد، ولی غافل از اینکه حتی یک ریال از این ۲۰ درصد تا کنون به پرسنل شرکت واحد پرداخت شده باشد.
با تعوبض مدیریت و آمدن مدیران بعدی از جمله آقایان نکاحی و علیزاده این صورتجلسه به صورت راکت در شورای شهر مسکوت ماند.
با آمدن تیم مدیریت جدید نه تنها هیچ خبری از این ۲۰ درصد نشد بلکه در کنار این معوقات چوب حراج به شرکت واحد هم زده شد، که می‌توان به واگذاری سامانه جانبازان با ۲۷ هزار متر مربع مساحت و فروشگاه های تعاونی مصرف کارکنان اشاره کرد، در صورتیکه این سامانه با این مساحت و با موقعیت عالی بهترین امکانی بود تا پرسنل شرکت واحد بعد از بیست سال صاحب مسکن شوند ولی شهرداری و مدیریت شرکت واحد روا ندانستند تا پرسنل زحمتکش از تسهیلات مسکن استفاده نمایند.
حال سوال اینجاست که چرا آقای زاکانی و مسئولان شهرداری برای پرداخت مطالبات کارگران از جمله در شرکت واحد از همچون حق مسکن که از حقوق قانونی ما کارگران و وظیقه قانونی شهرداری میباشد هیچگونه اقدام عملی ای نکرده اند، ولی برای حداقل ۳۶ نفر از مدیران و نور چشمی های خود کمک هزینه مسکن بدون هیچ عذر و بهانه ای پرداخت می‌کنند، مدیرانی که به اندازه یک کارگر و راننده در مجموعه شهرداری کارائی ندارند. البته ما کارگران در طول سالها شاهد انواع رانت خواریهای نجومی توسط شهردارها و مدیران شهرداری تهران بوده ایم، و اختلاس و فساد در تمامی بخشهای سیستم بشدت رسوخ‌ کرده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه به تداوم این اختلاس های آشکار و ‌نهان و همچنین بی عدالتی و ظلم آشکار در حق کارکنان شرکت واحد به شدت معترض است. از همکاران می‌خواهیم با اتحاد و یک پارچگی، اطلاع رسانی مداوم و‌ گسترده و حمایت مستمر از فعالیت سندیکایی و محفوظ بودن حق اعتراض و اعتصاب نسبت به این ظلمهای مضاعف کوتاه نیایند.

چاره ما کارگران وحدت و تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۳

تماس با ایمیل رسمی سندیکا
vsyndica@gmail.com

کانال رسمی تلگرامی سندیکا
‏ https://t.me/vahedsyndica ‌

اکانت رسمی سندیکا در اینستاگرام
‏https://www.instagram.com/vahedsyndica/

اکانت رسمی سندیکا در توییتر
‏https://twitter.com/VahedSyndicate

تماس با کانال رسمی تلگرام سندیکا
@Vahed_Syndica


***********

گزارشی از مراسم روز جهانی کارگر

در بند ۴ زندان اوین و برگزاری نمایشگاه لکه های سفید

این مراسم به مناسبت روز کارگر و روز معلم و مبارزه زنان علیه حجاب اجباری با تعداد۴۰ عدد طراحی در اندرزگاه ۴ اوین سالن ۳ از ساعت ۱۶ الی ۱۸ عصر برگزار شد. زندانیان بند ۴ روز کارگر را به کارگران زندانی شادباش گفتند و آرزوی آزادی کارگران و تمام زندانیان سیاسی محبوس در تمام زندان های کشور کردند. کارگران زندانی با شیرینی از بازدیدکنندگان پذیرایی کردند.
کارگران زندانی و فعالین مدنی و سیاسی با برگزاری این نمایشکاه روز کارگر و معلم را گرامی داشتند و از خالق این طراحی ها، آقای مرتضی پروین فعال مدنی و هنرمند آذربایجانی که در برگزاری نمایشگاه مشارکت داشت، قدردانی کردند. برای مطالعه متن کامل و مشاهدۀ طرح ها اینجا کلیک کنید.

***********

اطلاعیه در رابطه با نحوه تماس با سندیکای کارگران شرکت واحد

احتراما بار دیگر از کلیه تشکلات و‌ فعالین کارگری، معلمی، صنفی و‌ مدنی ایران و بین المللی درخواست‌ میگردد‌ که تنها از طرق زیر با سندیکای کارگران شرکت واحد تماس حاصل نمایند.
همچنین اعلام میگردد که فقط بیانیه هایی با امضای سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌ حومه معتبر می باشند که ابتدا در کانال رسمی سندیکا در تلگرام، و صفحه های رسمی سندیکا در اینستاگرام و یا توییتر، که در زیر لیست شده اند، منتشر شده باشند.

تماس با ایمیل رسمی سندیکا
vsyndica@gmail.com

کانال رسمی تلگرامی سندیکا
‏ https://t.me/vahedsyndica ‌

اکانت رسمی سندیکا در اینستاگرام
‏https://www.instagram.com/vahedsyndica/

اکانت رسمی سندیکا در توییتر
‏https://twitter.com/VahedSyndicate

تماس با کانال رسمی تلگرام سندیکا
@Vahed_Syndica

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۵ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

ریحآنه انصاری، کارگر زندانی:

روز جهانی کارگر و ضرورت تشکل های مستقل کارگری

در شرایطی به استقبال اول ماه مه، روز جهانی کارگر رفته ایم که طبقه کارگر ایران به شدت تحت فشار قرار دارد. دستمزدهای زیر خط فقر، عدم وجود تشکل های مستقل کارگری در کنار قراردادهای موقت و شرکت های پیمانکاری، عدم امنیت شغلی را بر کارگران ایران تحمیل نموده و سرکوب طبقه کارگر را تسهیل تر کرده است.... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

***********

تصاویر فعالین زندانی سندیکا در تظاهرات اول ماه مه پاریس

عکسهایی از تظاهرات اول ماه مه، روز جهانی کارگر در پاریس، که در آن پلاکاردهایی از کارگران زندانی ایرانی، از جمله اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد، و دو فعال کارگری فرانسوی زندانی، در صف اول تظاهرات و همچنین در طول تظاهرات، به نمایش گذاشته شد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد!

زنده باد اول ماه مه، روز جهانی کارگر

چاره کارگران وحدت و تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۳ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

بیانیه به مناسبت اول ماه مه، روز جهانی کارگر

در حالی روز جهانی کارگر امسال را گرامی می داریم که سه عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و‌حومه، رضا شهابی، داود رضوی و حسن سعیدی، و صدها کارگر و‌ معلم و ‌مدافعین حقوق کارگران و‌ زحمتکشان با احکام ناعادلانه در حبس و تحت تعقیب به سر می برند.
واقعیت این است که در آستانه روز جهانی کارگر امسال، ‌کارگران و زحمتکشان در ایران و ‌منطقه در شرایط نا امن تری حتی نسبت به‌چند سال گذشته به سر می برند. تنش های ‌نظامی در منطقه خطر جنگ و خانمانسوزی گسترده تر را جدی نموده است. در سایه این اوضاع ناامن و پرتلاطم، سرکوب و‌ اذیت‌ و ‌آزار زحمتکشان و زنان و‌ جوانان کشور بیشتر شده است. سقوط دوباره نرخ ریال اگر چه برای سرمایه داران، دلالان و صاحبان ارزهای جهانی نعمت است برای ما کارگران به معنای کاهش چشمگیر قدرت خرید و سطح معیشتمان بوده است.... متن کامل را اینجا کلیک کنید.

***********

تهدید اعضای زندانی سندیکا و فعالین کارگری محبوس در زندان اوین در آستانه روز جهانی کارگر

سه عضو سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه، آقایان رضا شهابی، داود رضوی، حسن سعیدی، به همراه یکی از فعالین کارگری زندانی، آقای کیوان مهتدی، امروز ظهر، ۱۰ اردیبهشت، به بند ۲۰۹ منتقل شدند و بعد از ساعاتی دوباره به بند ۴ زندان اوین بازگردنده شدند. بازجویان به هر چهار نفر آنها اعلام کردند در استانه روز جهانی کارگر، هر گونه اعتراص و بیانیه از طرف آنها منجر به پرونده سازی خواهد شد و چند سالی به زندانشان اضافه خواهد گردید. بازجویان مشخصا تهدید کردند که اگر آنها بیانیه ای به مناسبت روز جهانی کارگر منتشر کنند، پرونده جدید علیه آنها باز نموده و تحویل قوه قضاییه خواهند داد و دوباره به چند سال زندان بیشتر محکوم خواهند شد.
امروز همچنین از فعالین کارگری زندانی، ریحانه انصاری نژاد و آنیشا اسداللهی، که در بند زنان زندان اوین محبوس هستند، خواسته شد که پیش بازجویان بروند که آنها قبول نکردند.
در شرایطی که کارگران و‌ خانواده های کارگری با مشکلات عدیده معیشتی و سقوط شدید سطح زندگیشان و ‌گسترش فقر و‌ ناامنی اقتصادی و ‌اجتماعی دست به گریبانند، بازجویانی که دهها برابر بیشتر از ما کارگران حقوق و‌ مزایای کلان دریافت میکنند و قدرت بی محاسبه پیدا کرده اند به خو‌د جرات میدهند کارگران زندانی را حتی از گرامیداشت روز خودشان محروم‌کنند. در کارگر ستیز بودن این نیروهای امنیتی و قضایی شکی نداشته و ‌نداریم، اما شرم هم چیز خوبیست.
بزرگداشت اول ماه مه، روز جهانی کارگر، حق همه کارگران است و تهدید فعالین‌کارگری در بند فقط نفرت بیشتر نسبت به آمران و‌ عاملان آن ایجاد خواهد کرد.

کارگر زندانی آزاد باید گردد!

زنده باد اول ماه مه، روز جهانی کارگر

چاره کارگران وحدت و تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۰ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

وعده وعید دروغین مدیریت شرکت‌واحد به کارکنان بابت مطالبات معوق

یکی از مطالبات معوق کارکنان شرکت واحد که سال هاست پرداخت نشده طرح طبقه بندی مشاغل میباشد و عدم پرداخت این مطالبه انگیزه کاری را از تمام پرسنل اللخصوص رانندگان گرفته و آنان‌ را به نوعی نسبت به محیط کار بی انگیزه و سرخورده کرده تا جایی که برخی از رانندگان قراردادی تصمیم به انفصال خدمت گرفتند و دیگر هیچ امیدی به آینده کاری خود ندارند و صحبت های مدیرعامل را در فضای مجازی دروغی بیش نمی‌دانند.
بدنبال پیگیری و‌ گفتگوی تلفنی جمعی از رانندگان شرکت واحد با مدیدیت شرکت، که در کانال واحد آنلاین نیز منتشر شد، و رانندگان مطالبات معوق خود از جمله مسکن، طرح طبقه بندی مشاغل و سایر مطالبات را طرح‌کردند و مدیریت در این نشست تاکید کرد که طرح طبقه بندی مشاغل صد در صد در پایان سال اجرایی می‌شود و «رانندگان طعم شیرین این طرح را حتما خواهند چشید»؛
در خصوص مسکن و سایر مطالبات هم وعده هایی دادند ولی با اتمام سال و گذشت یک ماه از سال جدید هیچیک از وعده های داده شده مدیریت اجرایی نشده و تنها ماحصل این وعده ها برای کارکنان فقط ناامیدی و سرخوردگی از محیط کار بعد از چندین سال خدمت صادقانه بود
مدیریت شرکت و تیم بی تخصص و بی تجربه ایشان به خاطر اینکه از ملاقات با رانندگان حق طلب و مطالبه گر به دور باشند یک دژ محکمی اطراف دفتر خود کشیده اند تا از منظر رانندگان پیگیر مخفی بمانند چرا که به خوبی می‌دانند پاسخ قانع کننده ای برای این همه عدم کارائی و بی تجربگی خودشان ندارند. آنها باید علم این را داشته باشند که اداره کردن سیستم حمل و نقل عمومی و ارتقاع انگیزه شغلی رانندگان و سایر کارگران نیاز به تجربه و احساس مسئولیت کردن نسبت به پرسنل اللخصوص مطالبات ایشان را دارد، نه اینکه با ریاکاری و دروغ پردازی سعی در عدم پرداخت مطالبات را داشته باشند
اجرای طرح طبقه بندی مشاغل در کارگاهایی که بالای ۵۰ نفر نیرو دارند مطابق قانون کار اجباری میباشد و قانون کار صراحتا به این موضوع در ماده ۴۸ ، ۴۹ و ۵۰ اشاره کرده و کارفرماها را مجاب کرده که حتما بندهای فوق قانون کار را در کارگاه ها به اجراء بگذارند. ولی مدیریت شرکت واحد و شهردار تهران با بی اعتنایی و اهمیت ندادن به همین قوانین ابتدایی کار آشکارا حق قانونی پرسنل زحمتکش شرکت‌واحد را زیر پا میگذارند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران وحومه به مدیریت و همچنین شهردار هشدار می‌دهد که هر چه زودتر به فکر پرداخت مطالبات معوق رانندگان و سایر کارگران باشند و همچنین تاکید می‌کند که در صورت عدم اجرای مطالبات معوقه حق اعتراض و اعتصاب مطابق قوانین‌ موجود و‌ همچنین مقاوله نامه‌های بین‌المللی کار برای رانندگان‌و‌کلیه‌ پرسنل شرکت محفوظ می باشد.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲ اردیبهشت ۱۴۰۳

***********

عملکرد بسیار ضعیف بیمه تکمیلی دانا در پرداخت هزینه به رانندگان و‌ سایر کارگران

بیمه تکمیلی در شرکت واحد حدودا یک دهه و اندی است که جاری میباشد و پرسنل شرکت واحد از این بیمه تکمیلی در مواقع عمل جراحی و سایر بیماری هایی که از پوشش بیمه تامین اجتماعی خارج است استفاده می‌کنند و این بیمه سال ها تحت پوشش بیمه آسیا بود که پرسنل شرکت از خدمات دهی این بیمه در طول این سال ها در مجموع رضایت داشتند. ولی متاسفانه با برنامه ریزی غلط تیم مدیریت جدید این بیمه در آذر ماه سال ۴۰۲ به بیمه دانا انتقال پیدا کرد، حالا در این نقل و انتقال منافع چه کسانی در شرکت مورد توجه بود بماند. از آنجا که این بیمه به مدت چهار ماه است که در این شرکت وصل و جاری میباشد ولی متاسفانه در این مدت هیچ خدمات مطلوبی در پرداخت هزینه ها به مجموعه شرکت نداشته و اگر هم‌داشته با کاهش درصد بیشتر از مبلغ فاکتور و پرداخت اندک مبلغ از فاکتور به بیمه گزار بوده که این موضوع باعث نارضایتی و اعتراض کارکنان مجموعه نسبت به این بیمه زیانبار گشته.
با توجه به گزارشات ارسالی به سندیکا اکثر همکارانی که در بهمن ماه سال گذشته فاکتور های پزشکی را به این بیمه ارسال کردند هنوز بعد از گذشت ۲ ماه هیچ مبلغی دریافت نکرده اند و با مراجعه بعضی از همکاران‌ در سامانه یک به سایت بیمه (همراه دانا) متوجه شدند که برخی فاکتورهای تحویلی به مددکاری در هیچ کدام از مراحل پرداخت بیمه ثبت نشده و معلوم نیست این فاکتورها بعد از تحویل به مددکاری سامانه در کجا گم شده و یا از بین رفته است. حال سهل انگاری از بخش مددکاری بوده و یا از مدیریت در هر صورت بیمه دانا مسئول است و‌ باید پاسخگو باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه قبلا هم در این مورد خبررسانی نموده و بار دیگر از مدیریت میخواهد که هر چه سریعتر به مشکلات کارکنان در این خصوص رسیدگی کند.

چاره کارگران وحدت و تشکیلات است.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۸ فروردین ۱۴۰۳

***********

جلوگیری مجدد از اعزام کارگر زندانی داود رضوی به بیمارستان توسط مسئولین زندان اوین.

دیروز ۲۱ فروردین ۴۰۳ مسئولان زندان اوین بار دیگر از اعزام داود رضوی از اعضای هیئت مدیره سندیکای کارگران شرکت واحد که شدیدا از بیماری گوارش رنج میبرد به دلیل نپوشیدن لباس زندان خوداری کردند.
مشکلات گوارشی داود رضوی آنقدر جدی هستند که حتی سال گذشته دو روز در بیمارستان طالقانی بستری بوده و طبق نظر پزشکان مورد تایید زندان نیاز فوری به درمان مداوم دارد .متاسفانه یکم اسفند سال گذشته نیز برای ادامه درمان چشم هایش به بیمارستان فارابی اعزام بود که بدلیل عدم پوشیدن لباس زندان از انتقال این کارگر زندانی به بیمارستان ممانعت بعمل آمد.
جلوگیری از اعزام زندانی به بیمارستان در حالی از سوی مسئولان زندان صورت میگیرد که شرایط اعزام باید از چند مرحله زمان بر، از جمله نظر پزشکان متخصص و اجازه رئیس بهداری زندان و کسب مجوز قضایی، عبور کند، که متاسفانه بعد از طی این مراحل مسئولان انتظامی زندان بدون در نظر گرفتن شرایط وخیم زندانی از اعزام به بیمارستان جلوگیری بعمل میاورند.
داود رضوی فعال سندیکایی بیش از ۵۷۰ روز است که درزندان است. علاوه بر شرایط سنی ایشان، رضوی دارای بیماری گوارشی بوده و از ناحیه چشم و زانو هم رنج میبرد اما در حال حاضر درمان این کارگر زندانی متوقف شده است. با توجه به شرایط جسمانی وخیم داود رضوی، عدم ادامه درمان میتواند خطرات جدی جسمانی برای ایشان داشته باشد.
همچنین موارد ذکر شده بالا شامل دو عضو دیگر سندیکای کارگران شرکت واحد رضا شهابی که از ناحیه گردن متحمل درد شدید می باشد و طبق نظریه پزشک متخصص نیاز فوری به جراحی دارد و حسن سعیدی که از عفونت لثه و دندان ها رنج می کشد می باشد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه این عمل غیرقانونی، بی شرمانه و غیرانسانی مسئولان زندان را به شدت محکوم می‌نماید و از قوه قضائیه و مسئولان زندان می‌خواهد هر چه سریعتر با اعزام داود رضوی به بیمارستان موافقت کنند. سندیکا همچنین خواهان آزادی بی قید و شرط اعضای زندانی خود داود رضوی، رضا شهابی، حسن سعیدی و سایر فعالین کارگری، معلمی، دانشجویی و ‌مدنی میباشد.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۲ فروردین ۱۴۰۳

***********

پرویز بابایی به خاک سپرده شد اما یادش زنده و راهش پر رهرو‌ خواهد ماند

زنده یاد پرویز بابایی فعال کارگری و سندیکایی، نویسنده و مترجم که دهها سال زندگی خودش را وقف جنبش کارگری کرده بود دو روز پیش، در تاریخ ۲۰ فروردین، به خاک سپرده شد.
پرویز بابایی که در اوان جوانی با جنبش کارگری و ضدسرمایه داری بعنوان‌کارگر چاپخانه آشنا شد، همواره به استقلال جنبش کارگری باورمند ماند و‌ معتقد بود که ما کارگران‌تنها با تکیه به نیروی خود قادر خواهیم شد به حقوق پایمال شده امان دست یابیم.

یادش گرامی!

چاره کارگران و زحمتکشان وحدت و‌ تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۲ فروردین ۱۴۰۳

***********

آزادی مشروط فعال کارگری آرش جوهری

آرش جوهری، فعال کارگری زندانی، روز گذشته، ۲۰ فروردین، بعد از حدود سه سال و‌نیم حبس، از زندان اوین بطور مشروط آزاد شد.
آزادی این کارگر حق طلب را به ایشان و‌ خانواده و ‌عزیزانش تبریک می گوییم‌و‌ خواهان آزادی بدون قید‌و‌شرط کلیه فعالین‌کارگری، معلمی، دانشجویی و‌ دیگر فعالین‌مدنی و سیاسی در بند از جمله سه عضو رندانی سندیکا رضا شهابی، داود رضوی و‌ حسن سعیدی می باشیم.

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۲۱ فروردین ۱۴۰۳

***********

مخالفت مسئولان قضایی و بازجویان وزارت اطلاعات

با مرخصی حسن سعیدی عضو زندانی سندیکای کارگران شرکت واحد

مسئولان قضایی به سفارش بازجویان وزارت اطلاعات با مرخصی کارگر زندانی حسن سعیدی مخالفت کردند. این کارگر زندانی ۲۸ اردیبهشت ۱۴۰۱ بازداشت شد و پس از تحمل ماهها انفرادی و بازجویی های طولانی، در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب بصورت غیابی و ناعادلانه حکم شش سال زندان (۵ سال اجرایی) و ۲ سال تبعید برایش صادر کردند. پیش از دادگاهی شدندش بارها ویدئوهایی با انتساب اتهامات واهی به وی و سایر فعالین کارگری و معلمی از صدا و سیما پخش شد.
این رویه ناعادلانه در دوران زندان نیز ادامه دارد و پیش از این با مرخصی اضطراری سعیدی با وجود تصادف شدید فرزندش مخالفت شد. اینبار نیز پس از درخواست مرخصی وی را به بند ۲۰۹ بردند و پس از مصاحبه بازجویان با ایشان نهایتا مسئولان قضایی با مرخصی سعیدی مخالفت کردند.
حسن سعیدی از اعضای قدیمی و برجسته سندیکا می باشد که سال‌ها شجاعانه از حقوق کارگران دفاع کرده است و به همین دلیل دائما مورد آزار و اذیت عوامل امنیتی در محل کار بود و در طول سال‌ها فعالیت برحق کارگری خود، حداقل چهار بار توسط شرکت واحد و با فشار نیروهای امنیتی اخراج شد و چندین بار مورد ضرب و شتم و بازداشت قرار گرفت. سعیدی در روز کارگر سال ۹۸ نیز در تجمع اعتراضی کارگران در روز کارگر مقابل مجلس بازداشت و به ۵ سال حبس محکوم شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد تا کنون بارها به اذیت و‌ آزار و ‌تدوام‌حبس ناعادلانه اعضای زندانی خود اعتراض نموده است و در این خصوص همچنین پیگیر اعتراض در سطح بین المللی از طریق فدراسیون بین المللی کارگران‌حمل و ‌نقل و دیگر تشکلات سندیکایی جهانی، شکایت رسمی در سازمان جهانی کار و‌ نیز گزارشگر ویژه حقوق بشر سازمان ملل در امور ایران بوده است، و‌ تا آزادی اعضای زندانی خود از هرگونه‌ اقدام‌ممکن کوتاهی نخواهد کرد.
مخالفت با مرخصی و آزادی مشروط حسن سعیدی با وجود سپری شدن بیش از یک سوم دوران حبس، کینه توزی و ظلمی آشکار نسبت به این‌کارگر زندانی و‌ خانواده ایشان می باشد و‌ از هیچگونه وجاهت قانونی طبق قوانین خودشان نیز برخوردار نیست و بشدت محکوم است. این ظلم و‌ستم تا به کی؟

کارگر زندانی آزاد باید کردد!

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۲ فروردین ۱۴۰۳

***********

دومین درخواست مرخصی رضا شهابی که ۲۳ اسفند ۱۴۰۲ صورت گرفته بود مجددا رد شد. ظلم و ستم‌ تا کی؟

اولین درخواست رضا شهابی برای مرخصی و ‌آزادی مشروط در بهمن ماه ۱۴۰۲ بود که با استعلام از ضابط و گزارش ضابط مبنی بر اینکه هنوز رضا شهابی «سر موضع» است و وزارت اطلاعات مخالف دادن مرخصی به شهابی می باشد، دادستان تهران نیز با دادن مرخصی به او‌ و آزادی مشروطش مخالفت کرد. در مورد دوم شورای زندان اعلام نموده که شهابی فاقد شرایط و عدم سپری یک سوم حکم می باشد که درست نیست و شهابی نزدیک به ۲۳ ماه میباشد که در حبس به سر میبرد.
رضا شهابی بنا به تشخیص پزشک متخصص مغز و اعصاب نیاز مبرم به جراحی گردن برای بار دوم دارد. با این وجود دستگاه قضایی و وزارت اطلاعات از مرخصی و آزادی مشروط که مطابق قانون حق هر زندانی می باشد مخالفت می کنند.
آزادی مشروط حق قانونی زندانی است، آنهم در شرایطی که درخواست آزادی مشروط برای پیگیری درمان و عمل جراحی در خارج از زندان بوده است.
سوال اینجا است که سران قوه قضاییه با صدای بلند ادعا میکنند که قوه قضاییه مستقل است پس جواب بدهند زندانی ای که حکم گرفته و به دستور قاضی در حال سپری کردن حکم خود است، چرا حتی برای پاسخ به‌ درخواست مرخصی اش از وزارت اطلاعات و بازجو استعلام می گیرید؟

ادعای استقلال قوا در کشور ما پوچ ‌و ‌توخالیست. بازجوی وزارت اطلاعات آنقدر احساس قدرت میکند که دست از سر یک کارگر زندانی باوجود تکمیل پرونده و‌ حکم صادر شده بر نمیدارد. بعنوان مثال، ادعای بازجو و وزارت اطلاعات مبنی بر اینکه شهابی کماکان «سرموضع» است را ببینیم یعنی چه؟ آزادی بیان و‌ انجمن و ‌تشکل حق هر انسان می باشد و ‌نباید جرم‌محسوب گردد؛ با اینوجود رضا شهابی بارها اعلام‌کرده است که عضو هیچ سازمان سیاسی و ‌حزبی نمی باشد، پس «سرموضع» بودن این کارگر به چه معنی است؟ شما در همان ابتدای فعالیت قانونی سندیکا، شهابی و بسیاری دیگر را بارها بازداشت و ضرب و شتم‌کردید، از کار اخراجشان نمودید، بارها حکمهای سنگین برایش بریدید، زیر ضرب و شتم شدید و با تهدید خواستید ازش اعتراف بگیرید که عضو یک سازمان اپوزیسیون است ولی ایشان هیچوقت این اتهامات را نپذیرفت چرا که دروغی بیش نبودند، بارها نمایشهای دروغین تلویزیونی از طریق صدا و سیما راه انداختید. برای چی؟ «سر موضع» نبودن یک‌کارگر از منظر ضابط ها یعنی اینکه کارگر چشمش را به اخراج ظالمانه اش ببندد، به سرکوب حق تشکل ببندد، به دستمزدهای زیر خط فقر و چپاول اموال عمومی و شکاف عمیق طبقاتی ببندد، چشمش را به قطع حقوق و مزایا و حق بیمه و و و ببندد، چشمش را به اختلاس های نجومی آقازاده ها و سران زمین خوار و سیسمونی گیت ها ببندد.

اینهمه امکانات کشور را صرف بازجوهاو‌ عواملی کرده اند که الویتشان حفظ منافع ثروتمندان و زمین‌خواران و سرمایه داران و بچه پولدارها و‌ آقازاده ها می باشد و در عین حال طی سالیان‌متمادی هزاران‌کارگر و‌ معلم‌ و دانشجو را اخراج و‌ تعقیب و اذیت و آزار و زندان کرده اند.

ظلم و ستم‌تا کی؟ کارگر زندانی آزاد باید گردد!

چاره کارگران وحدت و تشکیلات

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

۱۰ فروردین ۱۴۰۳

***********

حداقل دستمزد ۱۱ میلیونی در سال ۱۴۰۳ یعنی فقر و فلاکت باز هم بیشتر و گسترده تر

مطابق مصوبه شورای عالی کار، حداقل دستمزد کارگران در سال ۱۴۰۳ نسبت به سال ۱۴۰۲ به میزان ۳۵.۳ درصد افزایش یافت. براساس درصد اعلام شده از سوی صولت مرتضوی، وزیر کار، حداقل دستمزد کارگران، شامل مزد پایه و سایر مزایا و اقلام، در سال ۱۴۰۳، ۱۱ میلیون تومان خواهد بود. طبق ادعای اعضای به اصطلاح کارگری شورای عالی کار این افزایش حداقل حقوق کارگران بدون امضای آنان تصویب شده است. البته با اینکه این «نمایندگان کارگری» اذعان‌ کرده بودند که سبد هزینه‌های زندگی مبلغ ۲۲.۸۸۶.۴۳۱ تومان میباشد، اما دستمزد پیشنهادی برای سال ۱۴۰۳ را ۲۵ درصد کمتر و حدود ۱۷ میلیون تومان پیشنهاد داده بودند. نتیجه آنکه با وجود تورم افسارگریخته و افزایش نجومی هزینه های زندگی که حتی ۳۰ تا ۴۰ میلیون‌ تومان هم دیگر برای یک خانواده چهار نفره مکفی نیست، میلیونها کارگر باید با دستمزدهای سه برابر زیر خط فقر گذران زندگی کنند که به هیچ عنوان قابل تدام ‌نیست.
برای مطالعه متن کامل (اینجا) کلیک کنید.

____________________________

برای مطالعه مجموعه اخبارهای قبلی ١- (اینجا)    و ٢- (اینجا)    و ٣- (اینجا)    و ۴- (اینجا)    و ۵- (اینجا)    ٦ و - (اینجا)    و ٧- (اینجا)    و ٨- (اینجا)    و ٩- (اینجا)    و ۱۰- (اینجا) کلیک کنید.