افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                              یکشنبه ۲٣ خرداد ۱۴۰۰ - ۱٣ ژوئن ۲۰۲۱


فریبکاری عوامل مدیریت شرکت واحد از بیم تجمع کارگران

برای مشاهدۀ مطالب، تصاویر و فیلم ها به کانال تلگرام سندیکای واحد اینجا مراجعه کنید.
فریبکاری عوامل مدیریت شرکت واحد در کانال‌های تلگرامی در مورد موافقت با اجرای بازنگری طبقه‌بندی مشاغل از بیم تجمع کارگران در مقابل شورای شهر
با توجه به بالا رفتن فضای اعتراضی در میان کارگران شرکت واحد به دلیل عدم اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل، مدیریت از ییم تجمع گسترده کارگران در مقابل شورای شهر، عوامل خود را در گروه‌های تلگرامی مربوط به کارگران فعال کرده و با فریب کاری مطالبی در مورد توافق مدیریت با اجرای بازنگری طرح طبقه‌بندی مشاغل و پرداخت فوری ۲۰ درصد افزایش حقوق تا زمان اجرای طرح، منتشر می‌شود.
به کارگران زحمت‌کش شرکت واحد اعلام می‌داریم کلیه این اخبار فریب‌کاری مدیریت هست و مدیریت هیچگونه موافقتی با اجرای بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و پرداخت دیگر مطالبات کارگران نکرده است. به اخبار کذبی که عوامل مدیریت در کانال‌های تلگرامی منتشر می‌کنند توجه نکنید.

************

تجمع اعتراضی تعدادی از رانندگان بازنشسته شرکت واحد

امروز شنبه ۲۲ خرداد تجمع اعتراضی تعدادی از رانندگان بازنشسته شرکت واحد دراعتراض به عدم پرداخت سنوات پایان خدمت.
از آنجایی که بارها بازنشستگان با مراجعه به اداره مرکزی و مدیریت شرکت واحد پیگیری های متعددی را انجام داده اند و هربار با وعده های توخالی مدیریت روبرو شده اند، امروز ۲۲خرداد تعدادی از این بازنشستگان درمقابل اداره مرکزی شرکت واحد واقع درخیابان هنگام دست به تجمع اعتراضی زده اند و اعلام کرده اند تا دریافت حق سنوات این تجمع ادامه خواهد داشت.
تا مخابره این خبر این تجمع اعتراضی همچنان ادامه دارد

************

آقای ترفع؛ عواقب مشکلات رانندگان واحد بعهدۀ شماست

مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی تهران آقای ترفع؛ عواقب عدم اجرای طرح طبقه بندی مشاغل ، عدم پرداخت ۲۰ درصد علی الحساب طرح طبقه بندی بر اساس مصوبه کمیسیون حمل و نقل شورای شهر و دیگر مطالبات معوق نظیر لباس کار و شیر وکیک و.... برعهده شما می باشد.

ما رانندگان و کارگران شرکت واحد بارها با جمع آوری طومار وثبت نامه های متعدد با موضوع مطالبات برای شورای اسلامی شهر تهران، شهردارمحترم تهران همچنین مدیریت شرکت واحد اعتراض خود نسبت به مطالبات معوقه قانونی را اعلام نموده ایم، ولی متاسفانه تا به امروز مطالبات ما رانندگان و کارگران پرداخت نگردیده است، این در حالی است که شورای شهر و شهرداری مجوز و دستورات لازم به جهت اجرای طرح طبقه بندی و پرداخت۲۰ درصد علی الحساب طرح طبقه بندی و دیگر مطالبات معوق را به مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی ابلاغ نموده که آخرین مورد آن صورتجلسه کمیسیون تخصصی حمل و نقل شورای شهر تهران می باشد که ماحصل جلسه بین اعضای کمیسیون شورای شهر، مدیرشرکت واحد ، معاونت منابع انسانی و رئیس بازرسی شرکت واحد همچنین حضور نمایندگانی از شهرداری تهران بوده است، که مدیریت شرکت واحد اتوبوسرانی را به اجرای طرح طبقه بندی و پرداخت ۲۰ درصد علی الحساب طرح، همچنین پرداخت دیگر مطالبات مانند لباس کار و شیرو کیک مکلف نموده است. حال آنکه در طول پیگیریهای بارها از طرف نمایندگان شورای شهر بخصوص آقایان علیخانی و سالاری در صحن علنی شورای شهر به مدیریت شرکت آقای ترفع تذکر داده شده است، آیا آقای ترفع مدیر شرکت قدرت فراقانونی دارد یا کلاه شورای شهر و شهرداری پشم ندارد که نامه ها و دستورات ایشان برای مدیریت شرکت هیچ ارزشی نداشته و اهمیتی نمی دهد ،البته از مدیری تخصص او کامپیوتر بوده و هیچ سابقه مدیریت نداشته واز قوانین کار، اداری و کارگزینی اطلاعی ندارد و همچنین با اقرار خودشان فقط برای رزومه کاری در جایگاه مدیریت قرار گرفته و فقط بدنبال منفعت طلبی است غیر از این توقعی نیست که علیه حقوق کارگر باشد.
متاسفانه مدیر شرکت و دیگر معاونان ایشان با بهانه های واهی از پرداخت مطالبات و اجرای طرح طبقه بندی طفره رفته و حتا به برخی از همکاران اعلام نموده اند هیچ برنامه ای برای اجرای طرح طبقه بندی و پرداخت مطالبات را ندارند .
ما رانندگان و کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران اعلام می نماییم برای احقاق حق قانونی ، تمام ابزارهای قانونی را برای خود محفوظ می دانیم، اعم از روشن کردن چراغ اتوبوس ها در طول روز و در مسیر خطوط ، پیگیری جمعی کارگران به شورای شهر و شهرداری تهران و همچنین اعتراض بر اساس اصل ۲۷ قانون اساسی را برای خود محفوظ می دانیم.
سندیکای کارگران شرکت واحد بارها اعلام کرده است و تاکید دارد بی توجهی مدیریت شرکت واحد نسبت به پرداخت مطالبات رانندگان وکارگران میتواند اعتراضات رانندگان و کارگران شرکت واحد را درپی داشته باشد که عواقب این اعتراضات متوجه شخص مدیر عامل شرکت واحد میباشد.

************

اسماعیل گرامی به ۵ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و دو میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد

اسماعیل گرامی از پیشروان اعتراضات سراسری بازنشستگان ازسوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۵ سال حبس تعزیری و ۷۴ ضربه شلاق و دو میلیون تومان جریمه نقدی محکوم شد
اسماعیل گرامی از پیشروان اعتراضات سراسری بازنشستگان که به دلیل شرکت در تجمعات بازنشستگان در اعتراض به وضعیت سخت معیشتی توسط قرارگاه ثارالله سپاه در منزلش بازداشت گردیده بود، پس از دوماه بازداشت موقت، درشعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به اتهام اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور بدون حضور وکیل محاکمه و مجموعا به ۵ سال زندان ۷۴ ضربه شلاق و دو میلیون تومان جریمه نقدی محکوم گردید.
اسماعیل گرامی بازنشسته ۶۷ساله در شرایطی در زندان است که بیماری‌های زمینیه‌ای دارد. ایشان مانند هزاران همکار بازنشسته معترض دیگر در سال گذشته و سال جاری به علت شرایط سخت و اسفبار معیشتی در تهران و ده‌ها شهر کشور دست به اعتراضات و تجمع اعتراضی زده اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد حکم ظالمانه و ناعادلانه اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته ۶۷ ساله را قویا محکوم می‌کند و خواستار آزادی بی‌قید و شرط این فعال بازنشسته زندانی می‌باشد.

************

پریسا رفیعی از اعضای شورای صنفی دانشگاه پس از پایان دوران محکومیتش از زندان آزاد شد

پریسا رفیعی عضو شورای صنفی دانشگاه و از حامیان حقوق کارگران پس از تحمل یکسال زندان سه‌شنبه ۱۸ خرداد از زندان آزاد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه آزادی پریسا رفیعی را به خانواده ایشان و دانشجویان شورای صنفی شاد باش می‌گوید.
سندیکای کارگران شرکت واحد محرومیت از تحصیل، اخراج، بازداشت، زندان و هرگونه تعقیب و مراقبت پلیسی امنیتی علیه دانشجویان را محکوم می‌کند.

************

بی‌توجهی مدیریت سامانه یک نسبت به تهیه ماسک کافی و مواد ضدعفونی کننده در شرایط کرونا

وعده واکسیناسیون رانندگان خطوط بی آرتی نه تنها تاکنون تحقق نیافته است ، بلکه با گذشت بیش از ۱۸ ماه از شیوع بیماری کرونا و از دست دادن دهها تن از رانندگان در خطوط بی آرتی به دلیل ابتلا به کرونا متاسفانه همچنان شاهد بی توجهی مدیریت سامانه یک می‌باشیم.
عدم ضد عفونی کردن اتوبوس‌ها در شیفت ظهر و شب و نصب کامل کاور مابین کابین راننده و مسافران در برخی از اتوبوس‌ها و سهمیه محدود ماسک از مواردی هستند که در کنار ازدحام بیش از حد مسافران در اتوبوس به دلیل کمبود اتوبوس به ریسک ابتلا رانندگان به کرونا افزوده است و موجب فشار روانی بر رانندگان می‌باشد.

************

دیداری تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و حامیان حقوق کارگران با محمد ایران‌نژاد

دیروز جعمه ۱۴ خرداد تعدادی از اعضای سندیکا و حامیان حقوق کارگران با محمد ایران‌نژاد دیدار کردند. ایران‌نژاد از حامیان طبقه کارگر است و در روز چهار اسفند در کتاب‌ فروشی خود بازداشت شد و ۱۲ خرداد پس از ۱۰۰ روز بازداشت با وثیقه یک میلیارد تومانی تومانی موقتا آزاد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت و پرونده سازی برای کارگران و حامیان حقوق کارگر را محکوم می‌کند و خواهان مختومه شدن پرونده محمد ایران نژاد و آزادی بی‌قید و شرط ایشان می‌باشد.

************

پیام ارسالی ازطرف یکی از رانندگان خط یک بی آرتی به سندیکا.

آقای مدیر کجایی؟؟؟؟!!!!!
با جابجایی مدیریت سامانه یک و حضور حامد مقدسی در سمت مدیریت جدید سامانه یک خط یک بی آرتی، مشکلات این سامانه افزوده شده است. بطوری که مدیر جدید حتی به خودش زحمت دیدار و شنیدن مشکلات پرسنل توقفگاه‌هایش را هم نداده است و در بدو ورود شروع به بازسازی سرویس بهداشتی خود کرده. این در حالی است که سرویس‌های بهداشتی در توقفگاه غرب، سرخه حصار، دپو و ناحیه پایانه آزادی نه تنها شرایط مطلوبی ندارد بلکه حتی گاه فاقد مایع دستشویی است.
آیا ایشان آمد‌اند مشکلات دفترشان را حل کنند یا اینکه مشکلات سامانه را؟
بعد از گذشت .....هنوز از توقفگاه استادیوم و سرخه حصار و سطح خط هیچ بازدیدی انجام نداده است و تمام کمبودها را می‌خواهد با بهره‌کشی از رانندگان جبران کند، بطور مثال کمبود نیرو را با افزودن به ساعات کار و اضافه کاری های اجباری و تعویض شیفت رانندگان جبران کرده است.
آیا مگر شرکت واحد خارج از شمول قانون کار می‌باشد که ایشان از کارگر بیشتر از ۴۴ ساعت کار می‌کشد؟
ایشان حتی ضوابط اداری را هم نمی‌داند و به جای کمیته انظباطی تصمیم گرفته و پرسنل را با نامه عدم نیاز روبرو می‌کند.
ایشان به جای خرج تراشی برای دفترش آیا بهتر نبود ابزار کار اتوبوس‌ها را تکمیل می کرد؟
چرا باید خودسرانه عائله‌مندی قطع شود؟ چرا سال تا سال به صندوق پیشنهادات و انتقادات سری زده نمی‌شود؟
نبود نظارت در بلوک بندی، و کسر اضافه کار رانندگان از سوی مدیریت به بهانه‌های مختلف، نبود سر پناه برای رانندگان در زمان تغییر و تحول در پایانه آزادی، نبود اتاق و یا فضای مناسب بعد از پایان کار که پرسنل مجبورند در فضای محوطه بدون داشتن جایگاهی امن، منتظر ثبت ساعت کار باشند.
باتوجه به اینکه در محل پایانه‌ها دائما اتوبوس‌ها در حال تردد هستند.حضور رانندگان در محوطه می‌تواند باعث حوادث ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی در محل کار بشود که تاکنون خسارات جانی و مالی جدی برای رانندگان داشته است.
شما که نه خودتان به منطقه سرکشی می‌کنید و نه اجازه ملاقات به احدی را می‌دهید پس ما پرسنل چطور باید مشکلات خودمان را به اطلاع شما برسانیم.
اکثرا سوال می‌کنند این مدیر کجاست؟ در توقفگاهی خارج از دید و امکان دسترسی پنهان شده است؟
پرسنل می‌پرسند آقای مدیر چرا به این مشکلات رسیدگی نمی‌کنید اما سرویس بهداشتی دفترتان را با مخارج سنگین لوکس می‌کنید.
سامانه یک نیاز به مدیری دارد که میدانی باشد نه دفتر نشین و فراری از پرسنل!

************

بیانیه پنج سندیکای فرانسوی در اعتراض به محکومیت های اخیر و تشدید فشار به فعالین کارگری در ایران

محمود صالحی و عثمان اسماعیلی به حبس محکوم شدند
رژیم اسلامی با مواجهه با رشد جنبش اعتراضی کارگران در ایران، بر شدت سرکوب فعالان کارگری و مدافعان آن ها افزوده است. افزایش دستگیری فعالان کارگری به بهانه های واهی و نیز افزایش انواع فشارها بر شهروندان حامی آن ها، مبین گام جدیدی در سرکوب جنبش های اجتماعی رو به رشد است.
اول ماه مه ۲۰۲۱ نمونه بارزی از این امر است. علیرغم بسیج گسترده نیروهای سرکوب و سازمان ضد کارگری "خانه کارگر"، کارگران، بیکاران، بازنشستگان برای گرامی داشت این روز در برخی از شهرها دست به تجمع زدند. این تجمعات با حمله پلیس مواجه شدند که به دستگیری چندین نفر منجر شد. اقدامات سرکوبگرانه مربوط به تجمعات اول ماه مه، روزهای بعد نیز ادامه داشت.... برای مطالعه متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

تجمع اعتراضی تعدادی از رانندگان بی آرتی سامانه یک امروز ۱۲خرداد درمحل دپو شرق .

امروز چهارشنبه ۱۲خرداد تعدادی از رانندگان خط یک بی آرتی در ساعت ۱۳وسی دقیقه در زمان تحویل اتوبوس ها در پایانه اتوبوسرانی دپو شرق مقابل دفتر مدیریت دراعتراض به عدم نظارت دربلوک بندی و کسر اضافه کار رانندگان دست به تجمع اعتراضی زدند وخواستار پاسخگویی مدیریت سامانه یک شدند.
نبود نظارت دربلوک بندی مشکلات بسیاری را در زمان بندی رانندگان بوجود میآورد و کسر اضافه کار رانندگان از سوی مدیریت به بهانه های مختلف باعث نارضایتی رانندگان خط یک بی آرتی شده است.
همچنین نبود سرپناه برای رانندگان در زمان تغییر وتحول در پایانه آزادی یکی از اعتراضات رانندگان میباشد لذا درزمان شروع بکار و پایان کار رانندگان بواسطه نبود اتاق و یا فضایی مناسب مجبورند در فضای محوطه بدون داشتن ایمنی، منتظر ثبت ساعت کار باشند که با توجه به اینکه در محل پایانه ها دائما اتوبوس ها درحال تردد هستند، حضور رانندگان در محوطه میتواند باعث حوادث ناشی از عدم رعایت نکات ایمنی در محل کار بشود که تا کنون باعث خسارات جدی برای رانندگان داشته است.

************

اعتصاب رانندگان اتوبوسرانی شیراز

اعتصاب رانندگان اتوبوسرانی شیراز امروز سه شنبه ۱۱ خرداد در اعتراض به دستمزد پایین ، افزایش هزینه های نگهداری اتوبوس ، نداشتن بیمه و شرایط سخت معیشتی.

************

دیدار تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالین کارگری با خانواده اسماعیل گرامی بازنشسته زندانی

اسماعیل گرامی از فعالان صنفی شناخته شده مستقل بازنشستگان، چهاردهم فروردین در منزلش بازداشت شد و در حین بازداشت گوشی موبایل خود و خانواده‌اش ضبط گردید. ایشان تا امروز ۵۸ روز است که بلاتکلیف در زندان تهران بزرگ به سفارش عوامل امنیتی در بازداشت موقت بسر می‌برد و با توجه به اینکه قرار وثیقه پانصد میلیون تومانی برای این فعال صنفی بازنشستگان صادر شده است و خانواده وی توانایی تودیع وثیقه را داشته‌اند اما بعد از گذشت یک هفته به آقای گرامی خبر صدور قرار وثیقه را می‌دهند و وقتی خانواده گرامی سند منزل‌شان را به دادسرا می‌برند؛ مقامات قضایی اظهار می‌دارند چون دیر آمدید، به دلیل ناتوانی در تهیه قرار پرونده به دادگاه ارسال شده و آقای گرامی تا روز دادگاه باید در زندان بماند. البته این روند ناعادلانه بی‌شک به سفارش نهادهای امنیتی شکل گرفته است. اسماعیل گرامی فعال حقوق صنفی بازنشستگان فقط به اوضاع سخت معیشتی بازنشستگان اعتراض داشته است.
امروز نهم خرداد تعدادی از اعضای سندیکای کارگران شرکت واحد و فعالین کارگری با همسر اسماعیل گرامی خانم ژاله روح زاد دیدار و از آخرین وضعیت ایشان اطلاع یافتتد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه زندانی کردن اسماعیل گرامی، فعال صنفی بازنشستگان را قویا محکوم می‌کند و خواهان آزادی فوری و بی‌قید و شرط ایشان می‌باشد.

************

تجمع و راهپیمایی کارکنان رسمی و کارگران شرکت نفت

امروز پنجم خرداد تجمع و راهپیمایی صدها تن از کارکنان رسمی و کارگران شرکت نفت در چندین شهر و مناطق عسلویه، لاوان و بهرگان و یک سکوی نفتی در خلیج‌فارس ، در اعتراض به پایین بودن دستمزد و وضعیت سخت معیشتی .

************

امروز سه شنبه چهارم خرداد هیراد پیر بداغی از زندان اوین آزاد شد

هیراد پیر بداغی از حامیان حقوق کارگر که در مراجعه به پلیس امنیت برای گرفتن وسایلش بازداشت شده بود، امروز ۴ خرداد از زندان اوین آزاد شد.
سندیکای کارگران شرکت واحد، ضمن محکوم کردن برخوردهای امنیتی وپلیسی با کارگران و بازنشستگان و فعالین کارگری، خواستار آزادی تمامی فعالین کارگری و صنفی دربند میباشد

************

محمد سرخه کارگر فصلی نیشکر هفت تپه دراثر برخورد صاعقه در حین کار جانش را ازدست داد

متاسفانه با خبر شدیم دراثر برخورد صاعقه در حین کار، یکی از کارگران بنام محمد سرخه جانش را ازدست داد و دو کارگر دیگر بنامهای مهدی لطیفی و عظیم امیری هم بشدت مصدوم شدند و دربیمارستان بستری هستند.
متاسفانه کارگران فصلی نیشکر هفت تپه از هیچگونه امکانات ایمنی حین کار برخوردار نیستند و در فصل بهار که کارگران به اجبار باید در دشت های وسیع کار کنند دائما در معرض خطر برخورد با صاعقه قرار دارند.
با اطلاع رسانی بموقع وضعیت جوی وآب و هوا میشود از اینگونه حوادث کار جلوگیری و پیشگیری کرد که متاسفانه نبود امکانات ایمنی کار و عدم توجه سازمان بازرسی کار در جلوگیری از حوادث ناشی از کار سالانه صدها کارگر قربانی اینگونه حوادث میشوند.
سندیکای کارگران شرکت واحد ضمن ابراز همدری با خانواده کارگر جانباخته آرزوی بهبودی دو کارگر مصدوم را دارد

************

جلسه رسیدگی به مشکلات کارگران برگزار شد

با رایزنی مدیریت شرکت واحد و خلف وعده آقای حبیب‌زاده رئیس کمیسیون کارگری شورای شهر، جلسه رسیدگی به مشکلات کارگران در شورای شهر، امروز دوم خرداد بدون حضور اعضای سندیکا برگزار شد
در تجمع مورخ ۲۸ اردیبهشت کارگران شرکت واحد در مقابل شورای شهر، با توجه به دستور آقای حبیب‌زاده عضو کمیسیون کارگری شورای شهر، مقرر شد با حضور دو تن از نمایندگان کارگران معترض، آقای حبیب زاده ، مدیر عامل شرکت واحد و نماینده معاونت مالی شهرداری، جلسه‌ای در شورای شهر برای بررسی و حل مطالبات معوقه کارگران از جمله اجرای بازنگری در طرح طبقه‌بندی مشاغل، معوقات شارژ کارت اعتباری و ... برگزار شود.
متاسفانه بنا بر اخبار رسیده با رایزنی مدیر عامل شرکت واحد و آقای میرعبداله رئیس شورای اسلامی کار اداره مرکزی شرکت واحد، سه تن از اعضای شورای اسلامی کار فرمایشی در این جلسه حضور دارند اما از سندیکا فقط آقای حیدری به انتخاب شورای شهر به جلسه دعوت شد. اما با توجه به کسالت ایشان شورای شهر نپذیرفت نماینده دیگری از کارگران معترض جایگزین ایشان گردد.
چنانچه نتیجه‌ی این جلسه پرداخت مطالبات معوق کارگران نباشد، کارگران اعتراضات مسالمت آمیز خود نظیر روشن کردن چراغ اتوبوس‌ها در روز را تا احقاق حقوق خود ادامه خواهند داد.