افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                               دوشنبه ۲۵ مرداد ۱۴۰۰ - ۱۶ آگوست ۲۰۲۱


میله‌های پرچمِ نصب شده بر روی نرده‌های

خط ۵ بی‌آرتی توسط شهرداری، برای رانندگان مزاحم و خطر آفرین است

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
به رغم اینکه خط ۵ بی‌آرتی عرض کمی دارد و تردد اتوبوس‌ها به سختی انجام می‌شود، شهرداری تهران به مناسبت ماه محرم میله‌های پرچم بر روی نرده‌های این خط نصب کرده است. با توجه باینکه آئینه‌های بغل از بدنه اتوبوس به میزان قابل توجه‌ای فاصله دارد امکان برخورد آئینه‌های اتوبوس با این میله‌های پرچم و ایجاد سانحه بسیار محتمل است. علاوه بر این با توجه به اینکه این پرچم‌ها با وزش باد برافراشته می‌شوند، دید رانندگان گرفته می‌شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد از مدیریت شرکت واحد می‌خواهد برای جلوگیری از بروز سانحه برای رانندگان زحمت‌کش، هر چه سریعتر میله‌های پرچم نصب شده بر روی خطوط بی‌آرتی را جمع‌آوری کند. در صورت هرگونه حادثه برای رانندگان مدیریت شرکت واحد بعنوان کارفرما مقصر و باید پاسخگو باشد.

***********

سندیکای کارگران شرکت واحد سانسور و جلوگیری از دسترسی آزاد به اینترنت را محکوم می‌کند

با اقدامات صورت گرفته در مجلس برای جلوگیری از دسترسی آزاد مردم به اینترنت و گردش آزاد اخبار، حاکمیت قصد دارد تا ظلمی دیگر را قانونی کند و این بار زیر پوشش قانون، با کنترل گسترده و همه جانبه مراودات مردم در شبکه‌های اجتماعی و قطع شاهرگ‌های ارتباطی آنان که تا میزان زیادی منجر به نابودی تشکل‌های شبکه‌ای مستقل و پرده‌پوشی فساد ساختاری خواهد شد، مانع از شکل‌گیری گسترده اعتراضات مردم شود.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه هرگونه تحرک و اقدام در جهت ایجاد محدودیت در دسترسی آزاد به اینترنت، تعرض به حق انتخاب آزاد مردم در شبکه‌های اجتماعی، طبقاتی‌تر کردن بهره‌برداری از سرویس‌های اینترنتی و محدودیت‌های تحمیلی به پهنای باند در جهت کنترل امنیتی کاربران را محکوم می‌کند و خواهان برچیده شدن طرح‌های محدودیت‌زا برای دسترسی به اینترنت است.

***********

اتحاد و همبستگی و از سر گیری ادامه اعتراضات تنها راه رسیدن به مطالبات بازنشستگان است

همکاران و بازنشستگان باید توجه داشته باشند در دو سال گذشته با همت و ایستادگی و مقاومت خودمان اعتراضاتی را در مقابل ستم وظلمی که سالهاست در حق مان روا شده در مقابل مجلس بهارستان و سازمان تامین اجتماعی سازماندهی کردیم.
این اعتراضات بطور مستمر در تهران و همزمان دردهها شهر مختلف کشور برگزار گردید و نسبت به افزایش های قبلی، تفاوت حداقلی را به دلیل متناسب سازی مرحله اول داشته است. متاسفانه پرونده مراحل دیگر این متناسب سازی با پایان اعتراضات بازنشستگان بسته شده و افزایش بحق حقوق و مزایای بازنشستگان تامین اجتماعی از دستور کار مجلس خارج شده است. نه تنها طرح همسان سازی حقوق متوقف شده، بلکه اسماعیل گرامی ۶۷ ساله که یکی از پیشروان این تجمعات اعتراضی بوده، ماههاست در زندان است و با حکم ظالمانه و ناعادلانه به ۶ سال زندان محکوم گردیده است. اگر دادگاه تجدید نظراین حکم را تایید کند باید چهارسال این کارگر بازنشسته در زندان بماند.
قطعا همگی ما اگر بخواهیم همچنان منتظر بمانیم و سکوت کنیم در ادامه بازداشت و محکومیت اسماعیل گرامی و بی پاسخ ماندن مطالبات معوقه، نقش اساسی داشته و خواهیم داشت.
از آنجاییکه ما نماینده واقعی و مستقل در حوزه کارگری و بازنشستگی نداریم و حاکمیت هیچگونه تشکل مستقل و واقعی را به رسمیت نمیشناسد و تا کنون پاسخی مناسب به مطالبات معوقه ما نداده است، تنها راه باقی مانده برای تامین مطالبات بحق مان، پیگیری ادامه اعتراضات مسالمت آمیز مانند دو سال گذشته است.
اگر نگاهی به افزایش های قبلی دستمزد بازنشستگان درسال های گذشته داشته باشیم، متوجه دلایل افزایش متفاوت ۹۹ و ۱۴۰۰ نسبت به سال های گذشته خواهیم شد. در واقع فقط و فقط به دلیل اتحاد و همبستگی که در پیگیری مستمر مطالبات داشتیم به این افزایش های متفاوت حداقلی دست پیدا کرده ایم.
واقعیت تلخ و دردناک این افزایش های صورت گرفته این است که ما امروز نسبت به گذشته بسیار فقیر تر شده ایم و قدرت خریدمان را تا صددرصد از دست داده ایم حتی یک حساب سرانگشتی نشان می دهد که حقوق ما با افزایش چند صد برابری مسکن، تنها تامین کننده حداقل اجاره بها در یکی از مناطق بسیار معمولی در حاشیه شهرهاست.
اگر بخواهیم میزان افزایش حقوق را با اقلام خوراک و پوشاک و بهداشت و درمان و آموزش با دو سال گذشته مقایسه کنیم، کاملا متوجه می شویم که کلیه اقلام ضرروی مایحتاج زندگی تا سقف چندین برابر افزایش داشته و همچنان گرانی، روز افزون و افسار گسیخته گردیده، بطوری که کل سفره اکثریت ما نسبت به قبل از افزایش و متناسب سازی نیم بند، کوچکتر و کوچکتر شده است.
بنابر این میشود گفت با این وضعیت شرایط ما از قبل اعتراضات هم سخت تر و اسفبارتر شده؛ بطوری که امروزه تعدادی از همکاران بازنشسته ما با وجود پرداخت دو نوع حق بیمه، به دلیل هزینه های سرسام آور پزشکی، ادامه درمانشان را متوقف کرده اند و انتظار مرگ را میکشند.
بنابر این چاره برون رفت ما از شرایط مرگ تدریجی و شرایط سخت و اسفبار معیشتی، حفظ همبستگی و اتحاد با از سرگیری ادامه اعتراضات تا رسیدن به زندگی شرافتمندانه و انسانی است.
امروز ما چاره ای جز اتحاد و همبستگی نداریم، چرا که نه توان کار مجدد را داریم نه با این تورم و بیکاری میلیون ها جوان، کاری برای ما پیدا خواهد شد.

داوود رضوی ۵ مرداد ۱۴۰۰

چاره زحمت کشان وحدت و اتحاد است

***********

سرکوب و کشتار مردم جان به لب رسیده از بی‌آبی خوزستان را قویا محکوم می‌کنیم

مردم خوزستان به دلیل بی‌کفایتی و ناکارآمدی مسئولان، در پر آب‌‌ترین استان کشور، برای دستیابی به آب، در کف خیابان‌ها خون می‌دهند. اینبار نیز همانند آبان خونین ۹۸ و دی ۹۶، حاکمیت بجز کشتار و زندان، پاسخی برای مطالبات معترضین و فرودستان و اقشار ضعیف جامعه ندارد.
بی‌آبی امروز خوزستان ریشه در سیاست‌های غیر کارشناسی و چپاول‌گرانه و سود محورانه دهه‌‌های گذشته سرمایه‌داری در استخراج نفت و تامین آب برای صنایع فولاد دارد که از درآمد آن چیزی نصیب مردمان نمی‌شود. نتیجه این سیاست‌های سیری‌ناپذیر تا جایی رسیده که مردم خوزستان از حق آب آشامیدنی سالم محروم هستند و برای ساعت‌های طولانی آب در این استان بطور مکرر قطع می‌شود و آب برای نیازهای اولیه زندگی وجود ندارند، کشاورزان و دامداران نیز به دلیل بی‌آبی خسارت دیده و شغل و درآمدشان را از دست داده‌اند.
بی‌توجهی عمیق دولت‌ مردان و حاکمان نسبت به معیشت طبقه کارگر و فرودستان موجب شده اکثریت مردم نتوانند هزینه‌های حداقلی نیازهای خوراک و بهداشت و درمان، تحصیل، پوشاک و تفریح را تامین کنند و قطعی آب و برق بر این شرایط سخت و اسفباربار افزوده است.
عملکرد بسیار ضعیف مسئولان در رابطه با کنترل ویروس کرونا و واکسیناسیون عمومی موجب افزایش مرگ و میر شده است و در حال حاضر استان‌ سیستان و بلوچستان در وضعیت فاجعه‌بار کرونایی است و اکثر مناطق کشور در وضعیت قرمز قرار دارند.
در چنین شرایطی طبقه کارگر و فرودستان به درک درست و مشترکی از اتحاد و همبستگی رسیده‌اند و برای رهایی از وضع اسفناک موجود متحدانه به مبارزه برخاسته‌اند. اگر در دی ماه ۹۶ و آبان خونین ۹۸ مردم معترض سرکوب می‌شوند، اما باز هم صدای فریاد اعتراض همچنان بلند است. اعتراضات مردم خوزستان علیرغم کشتار و سرکوب خونین ادامه دارد و تاکنون منجر به جانباختن چندین تن و دستگیری صدها جوان در شهرهای مختلف خوزستان شده است.
حمایت‌های شهرهای مختلف کشور و حمایت‌های کارگران و تشکلهای مستقل کارگری و اقشار مختلف جامعه از جمله معلمان و بازنشستگان و هنرمندان و نهاد های مختلف مستقل مدنی از اعتراضات مردم خوزستان خود نشان از گسترده بودن نارضایتی‌ها از عملکرد حاکمیت دارد.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه ضمن حمایت از مردم معترض به بی‌آبی در خوزستان اعلام می‌دارد کشتار، سرکوب و بازداشت مردم معترض باید متوقف گردد و تنها راه برون رفت از شرایط موجود را اتحاد و وحدت برای طبقه کارگر و زحمتکشان می‌داند. هرچقدر دامنه اتحاد در اعتراضات یکپارچه و متحدانه باشد با هزینه کمتری بر شرایط تاسف‌بار کنونی فائق خواهیم آمد.

۲ مرداد ۱۴۰۰

سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه

چاره زحمت‌کشان وحدت و تشکیلات است