افق روشن
www.ofros.com

اخبار، گزارش، مصاحبه و مطالب کارگری


سندیکای کارگران واحد                                                                                                                  جمعه ۲ مهر ۱۴۰۰ - ۲۴ سپتامبر ۲۰۲۱


انتشار پیام امیر عباس آزرم‌وند پس از آزادی از زندان

برای مشاهدۀ تصاویر و کلیپ ها و مطالب سندیکا اینجا کلیک کنید.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی آزادی موقت امیر عباس آزرم‌وند را تیریک می‌گوید و خواهان آزادی بی‌قید و شرط ایشان و سایر فعالین کارگری و معلمی می‌باشد. ایشان پس از آزادی پیامی به ستدیکا ارسال کرده است برای انتشار عمومی.
متن پیام امیر عباس آزرم‌وند:
من امروز در حالی آزاد شدم که بدون حمایت‌های گسترده ممکن نبود. بر خود لازم می‌دانم که از همه حامیانم به‌ویژه همکاران روزنامه‌نگارم و تشکل‌های کارگری و چپ و مترقی تشکر کنم. بدون شک در نبود این حمایت‌ها مشخص نبود در مقابل تلاش‌های به‌اصطلاح «تواب‌سازی جدید» چگونه برخورد می‌کردم.
پروژه جدید به نظر می‌رسد تداوم و تشدید بند و بست از سوی نهادهای موازی امنیتی است. این تلاش‌ها تنها با ایستادگی همگانی شکست می‌خورد.

امیرعباس آذرم‌وند - ۱ مهر ۱۴۰۰

************

حکم زندان، شلاق و جزای نقدی علیه «اسماعیل گرامی» ظالمانه است، آزادش کنید!

مردمی که اسماعیل گرامی را می‌شناسند، به‌خوبی می‌دانند که او یک بازنشسته و معترض به شرایط ناگوار و سخت زندگی بازنشستگان است که نتیجه و ناشی از سیاست‌های نادرست اقتصادی، اجتماعی و سیاسی است که رنج آن بر‌ همه‌ی مردم تحمیل شده است!
همه‌ی مردم دریافته‌اند که برای بستن دهان‌ها و واداشتن آنها به سکوت و عدم مطالبه‌ی خواسته‌های برحق، احکام ظالمانه به استناد اتهامات ساختگی و رنگ‌باخته مانند «تبلیغ علیه نظام» و یا «اجتماع و تبانی به‌قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، دستگیر و محاکمه می‌شوند و ناروا به زندان و شکنجه محکوم می‌گردند. ... برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

************

فشار مضاعف به رانندگان خط پنج بی‌آرتی، با اجرای دوباره طرح خاموش کردن اتوبوس‌ها در پایانه‌ها

در گرمای تابستان لازم است که برای حداقل شرایط رفاهی رانندگان، کولر اتوبوس روشن باشد. اما مدیریت ناکارآمد خط پنج بی‌آرتی بدون آنکه اتاقی در پایانه‌ها برای رانندگان ایجاد کند که سیستم سرمایش مناسب داشته باشد، به رانندگان فشار می‌آورد تا اتوبوس را در پایانه‌ها خاموش کنند و گرمای طاقت فرسای تابستان شرایط نامناسبی را برای رانندگان به وجود آورده است.
سندیکای کارگران شرکت واحد نسبت به عدم تامین امکانات رفاهی مناسب برای رانندگان و سخت‌گیری‌ها به رانندگان به مدیریت ناکارآمد شرکت واحد هشدار می‌دهد و اعلام می‌کند در صورت ادامه این روند با اعتراضات مقتضی رانندگان مواجه خواهد بود.

************

حکم شش سال زندان اسماعیل گرامی

کارگر بازنشسته ۶۷ ساله در دادگاه انقلاب شعبه ۳۶ تجدید نظر عینا تایید شد

اسماعیل گرامی از فعالین بازنشستگان تامین اجتماعی میباشد که خود کارگر کارخانه کارتن سازی بوده که در اعتراضات به وضعیت سخت معیشتی در دو سال گذشته بازنشستگان، حضور مستمر و پیگیرانه ای داشته و خواسته ها و مطالبات بازنشستگان را بطور مستمر پیگیری کرده است .
در همین زمینه آقای گرامی چندین بار از سوی عوامل امنیتی احضار و تهدید شده و یک بار هم در هفدهم اسفند ۹۹ بازداشت شده ، که پس از یکروز آزاد شده است.
اسماعیل گرامی از کارگران آگاه و پیشروی است که بخوبی شرایط اسفبار سخت معیشتی را درک و لمس کرده و همچنین بی توجهی عوامل حکومتی و دولتی را نسبت به شرایط موجود و مطالبات کارگران و بازنشستگان، به همین دلایل نه تنها تسلیم تهدیدها و فشار نگردیده است، بلکه اعتقاد داشته که بهترین راه پیگیری مطالبات بازنشستگان و کارگران در کف خیابان میباشد و این نوع تفکر خوشایند عوامل امنیتی و قضایی قرار نگرفته است.
این کارگر بازنشسته در ۱۴ فروردین ماه سال ۱۴۰۰ با هجوم عوامل وزرات اطلاعات به منزلش بازداشت گردید و پس از ضبط کلیه تلفن های همراه خود و اعضای خانواده اش، به بند ۲۰۹ زندان اوین منتقل گردید که بعد از چندین روز بازداشت به زندان فشافوئیه منتقل شد.
بعد از ۵ ماه بازداشت در دادگاهی چند دقیقه ای بدون حضور وکیل درحکمی ظالمانه و ناعادلانه در مجموع به شش سال زندان وجزای نقدی و شلاق محکوم گردیده است.
این حکم بعد از گذشت چندین ماه که آقای گرامی در زندان هستند در شعبه ۳۶ دادگاه تجدید نظر انقلاب با رد تمام ادله و مدارک و مستندات، رای بدوی شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب را بطور کامل تایید کردند که با این وجود این بازنشسته ۶۷ ساله علیرغم اینکه دارای بیماری های زمینه ای وکهولت سن میباشد باید تا چندین سال درزندان دوران محکومیت را بگذراند که ادامه بازداشت ایشان میتواند صدمات جبران ناپذیر جسمی، برایشان به همراه داشته باشد
سندیکای کارگران نیشکرهفت تپه محکومیت حکم ظالمانه و ناعادلانه این کارگر بازنشسته که صدای دادخواهی تمامی بازنشستگان درد مند بوده اعلام میدارد که با صدور اینگونه احکام هرگز نمیتوانید صدای دادخواهی کارگران و بازنشستگان فرودستان و دیگر اقشار محروم جامعه را خاموش کنید و قطعا این صداها با وضعیت اسفبار معیشتی وشرایط موجود فعلی بلند و بلندتر خواهد شد.

************

ناکارآمدی مدیریت شرکت واحد در نظارت بر بهداشت محیط کار کارگران و رانندگان شرکت واحد.

آنچه که از سرویس های بهداشتی سامانه یک، توقفگاه سرخه حصار در تصاویر مشاهده میکنید ، مشخص است که ماههاست هیچگونه مواد شوینده ای در ظرف های مخصوص مایع دستشویی ریخته نشده است و با وجود اینکه رانندگان و کارگران بارها مدیر یت سامانه یک و مدیر توقفگاه سرخه حصار را از عدم وجود مواد شوینده در دستشویی ها مطلع کرده اند، نه تنها تاکنون هیچ اقدامی در این زمینه از سوی مدیران و مسئولان سامانه یک انجام نشده است، بلکه با نصب پوستری مبنی بر شستشوی صحیح دستان در دستشویی ناحیه پایانه آزادی، عملا پوزخندی به مراجعه کنندگان زده اند.
در صورتی که بدون وجود مواد شوینده نصب این پوستر هیچ مفهوم ومعنی ندارد.
سندیکای کارگران شرکت واحد تاکید میکند رعایت نکات بهداشتی در محیط کار از وظایف مهم و قانونی کارفرما میباشد , و در واقع عدم رعایت نکات بهداشت محیط کار از سوی کارفرما نه تنها باعث گسترش و بوجود آمدن انواع بیماری ها برای کارگران میشود بلکه از نظر قانونی هم تخلف محسوب میشود .

**********

بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل و اجرای فوری آن

در شرکت واحد، تاثیر بسزائی درحقوق بازنشستگی رانندگان و کارگران دارد.

در چندین سال گذشته بازنگری طرح طبقه بندی مشاغل از سوی کارگران و رانندگان شرکت واحد بارها مطرح گردیده است و سندیکای کارگران شرکت واحد هم اقدامات و پیگیری های متعددی را از طریق مدیریت شرکت واحد و شورای شهر و شهرداری تهران انجام داده است که مستندات این پیگیری ها در کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد موجود میباشد.
چندین تجمع اعتراضی ازسوی رانندگان و کارگران شرکت واحد درمقابل شهرداری و شورای شهر تهران برگزار گردیده که دراین زمینه مدیریت شرکت واحد و مسئولان شهرداری وعده وعید هایی هم به کارگران داده اند که بجز حداقلی پرداخت بعنوان علی الحساب و جلسات مستمر مدیریتی و وعده وعیدهای تکراری، چیزی نصیب رانندگان و کارگران زحمتکش نشده است.
ازآنجایی که بخش بزرگی از کارگران و رانندگان در شرکت واحد در آستانه بازنشستگی هستند ، مدیریت شرکت واحد با ترفند روش پرداخت علی الحساب بخش زیادی از رانندگان و کارگران که در سالهای گذشته و جاری بازنشسته شده اند را عملا از امتیاز بهره بردن از طرح بازنگری طبقه بندی مشاغل محروم میکند و با توجه به اینکه در چهارده سال گذشته این بازنگری انجام نشده است رانندگان و کارگرانی که بازنشسته میشوند و بهره ای از اجرای طرح نمیبرند و در نتیجه با حداقل حقوق بازنشسته می شوند و آنچه که واقعا حقشان بوده را قانونی از دست میدهند.
سندیکای کارگران شرکت واحد به مدیریت اعلام میدارد باید هرچه زودتر طرح بازنگری طبقه بندی مشاغل را بطور کامل اجرا کنید. اجرای این طرح در این وضعیت بحرانی نه تنها درحقوق بازنشستگی کارگران و رانندگان شاغل تاثیر گذار است، بلکه در شرایط سخت معیشتی و گرانی افسار گسیخته میتواند گوشه ای از مشکلات معیشتی، درمانی و آموزشی رانندگان و کارگران زحمت کش و بازنشستگان را تامین کند.
سندیکا تاکید میکند درصورت عدم فوری اجرای کامل طرح طبقه بندی مشاغل، کارگران و رانندگان شرکت واحد حق اعتراض را به اشکال مختلف برای خود شان محفوظ میدانند.

**********

سندیکای کارگران شرکت واحد بازداشت امیر عباس آزرم‌وند،

روزنامه‌نگار و از حامیان کارگران را محکوم می‌کند

امیر عباس آزرم‌وند صبح امروز، چهارشنبه دهم شهریور توسط ماموران وزارت اطلاعات بازداشت شد. ماموران تلفن همراه و کتاب‌های ایشان را نیز ضبط کردند. در حکم بازداشت، اتهام ایشان تبلیغ علیه نظام عنوان شده است.
آزرم‌وند از حامیان سخت‌کوش کارگران می‌باشد، ایشان روزنامه نگار و عضوی از طبقه کارگر است که نظیر سایر فعالین کارگری از سوی نهادهای امنیتی برایش پرونده‌سازی شده است.
در شرایطی که وضعیت معیشت طبقه کارگر به شدت اسف‌بار و غیر قابل تحمل شده است، نهادهای امنیتی از وحشت تداوم قیام طبقه کارگر و گرسنه‌گان، به خیال خاموش کردن قیام، فشار و بازداشت کارگران و فعالین کارگری و حامیان طبقه کارگر را افزایش داده‌اند.
سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه بازداشت امیر عباس آزرم وند را قویا محکوم می‌کند و تلاش برای آزادی ایشان را در دستور کار خود دارد. فشار، بازداشت و زندانی کردن کارگران، معلمان، فعالین کارگری و حامیان طبقه کارگر را قویا محکوم می‌کنیم و خواهان مختومه شدن پرونده قضایی علیه ایشان و آزادی بی‌قید و شرط‌شان می‌باشیم.

**********

آیا مطالبه گری جرم است!

بازنشستگان، مستمری بگیران، از کار افتادگان، ودیگر اقشار مزد بگیر:
سالهاست که افزایش دستمزد باید طبق قانون کار، طبق تورم و تامین معیشت انجام می شد، که همواره نادیده گرفته شده است.
از تیرماه ۹۹ با افزایش های بی رویه و افسارگسیخته قیمت های کالاهای ضروری، دیگر حقوق دریافتی پاسخگوی حتی ده روز اول حداقل های زندگی در یک ماه نمی باشد و حداقل حقوق، فاصله بیشماری با هزینه ها دارد.
متاسفانه هر روز سفره ها کوچکتر و کوچکتر می شود و به همین دلایل ما شاهد اعتراضات گسترده و مستمر بازنشستگان در تهران و همزمان شهرهای دیگر کشور بودیم تا اینکه این اعتراضات باعث اجرای همسانسازی و افزایش حقوق ها شدند.
از آنجایی که نوع افزایش ها مورد قبول تعدادی از بازنشستگان قرار نگرفت و ادامه این اعتراضات هم خوشایند عوامل امنیتی وخانه کارگر و مسئولان کانون بازنشستگی تامین قرار نگرفت. اعضای خانه کارگر با تبلیغات و دراختیار داشتن امکانات رسانه ای، هم درایجاد تفرقه بین بازنشستگان معترض بودند، و هم اینکه افزایش هارا چشمگیر جلوه میدادند و با تقدیر وتشکراز مسئولین در واقع پیام پایان اعتراضات را به بازنشستگان معترض میدادند.
از آنجایی که درتهران وشهرستانها تعدادی از بازنشستگان (حدود ۷۰ درصد )در مورد افزایش ها نارضایتی های زیادی داشتند و دست از اعتراض برنمی داشتند و اسماعیل گرامی کارگر بازنشسته با توجه به تهدیدهای پلیس امنیت و احضارهای مکرر با بازنشستگان تهران همراهی میکرد و بدون درنظر گرفتن تهدیدها همچنان درکنار بازنشستگان بود، عوامل امنیتی با بهره گرفتن از اتاق فکر خانه کارگر و مسئولین سازمان تامین اجتماعی، در روز ۱۴ فروردین ۱۴۰۰ با ورود نیروهای اطلاعات سپاه به منزل آقای اسماعیل گرامی ضمن بازرسی منزل وضبط گوشی ها ولب تاپ ایشان وهمسرشان، خودشان را هم بازداشت وبه مکان نامعلومی انتقال دادند.
پس از۴ روز انفرادی و بازجویی هیچ نکته ای درپرونده وی نیافتند ودرنهایت ایشان را متهم به تبانی وتجمع واقدام علیه امنیت ملی کردند و ایشان را به زندان تهران بزرگ منتقل کردند. متاسفانه ۵ ماه از بازداشت موقت این کارگر ۶۷ساله بازنشسته میگذرد بدون آنکه جرمی علیه ایشان اثبات شده باشد.
اسماعیل گرامی دارای بیماری های زمینه ای است که ادامه بازداشت ایشان درزندان میتواند خطرات جانی برایشان داشته باشد.
ما بازنشستگان تشکل های مستقل ضمن محکوم کردن بازداشت ایشان خواهان آزادی بی قید وشرط وی هستیم.
عواقب بی توجهی مسئولان نسبت به سلامتی جسمی این کارگر بازنشسته، به عهده کسانی است که بدون هیچ مدرکی علیه این بازنشسته حکم صادر کرده اند وایشان را به زور و خلاف قانون درزندان نگهداری میکنند.

۱ - پیشکسوتان پیشرو هرمزگان .

۲ - بازنشستگان آذربایجان شرقی .

۳ - بازنشستگان حامیان اجرای ق م خ ک .

۴ - شورای ملاقات با نمایندگان کرمانشاه .

۵ - بازنشستگان بوشهر .

۶ - کانون‌گفتگوی بازنشستگان تامین اجتماعی

۷ - گروه بازنشستگان روشنفکر

۸ -صنف بازنشستگان کارگری مستقل گیلان

۹ - اتحاد بازنشستگان

۱۰ -گروه بازنشستگان تامین اجتماعی البرز(بتا)

۱۱ - گروه بازنشستگان مطالبه گر مستقل تامین اجتماعی تهران

۱۲ - گروه مطالبه گر صنفی ۲ گیلان

۱۳ - گروه بازنشستگان تامین اجتماعی کرمانشاه

۱۴ - گروه اتحاد بازنشستگان

۱۵ - شورای سراسری بازنشستگان

۱۶ -گروه سیمان شرق

۱۷ - گروه صنفی عدالت گستر رشت

۱۸ - گروه بازنشستگان/مستمری بگیران تامین اجتماعی استان تهران

۱۹- گروه راهبردی بازنشستگان کارگری گیلان

۲۰ - اتحاد بازنشستگان کارگری

۲۱ - جمعی از بازنسشتگان کارگری

۲۲ - مطالبه گران صنفی گیلان


**********

عدم اجرای واکسیناسیون فوری، رایگان، عمومی و استاندارد جنایت است!

مردم را فورا واکسینه کنید!
اکنون ایران به یمن وجود حاکمیتی غیر مسئول و ناکارآمد به قتلگاهی تبدیل شده است که طبق آمار رسمی روزانه بیش از ٧٠٠ نفر بر اثر ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست می دهند. کشتاری با چنین وسعت تنها بخش کوچکی از مصیبت های وارد شده بر خانواده ها و شهروندانی است که به سوگ عزیزان خود می نشینند. این کشتار کرونایی شهروندان در کنار ده ها معضل دیگر از جمله کمبود دارو و مراکز درمان، ضعف مالی بیماران و عدم توانایی خرید داروها، هزینه بالای تست کرونا و سی تی اسکن، گرانی ویزیت پزشکان بویژه مراکز درمانی خصوصی و ... مهم تر از آن اعمال تبعیض و شکاف طبقاتی در درمان و بهداشت و امر واکسیناسیون مردم محروم، نشان دهنده ابعاد دیگر سیاست های حاکم می باشد. ... برای مطالعۀ متن کامل اینجا کلیک کنید.

**********

وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست.

محاکمه فرزانه زیلابی وکیل کارگران هفت تپه را محکوم می‌کنیم

مردم آزاده ایران!
چنانکه می دانید شعبه دوم دادگاه انقلاب اهواز به استناد اتهاماتی بی اساس فرزانه زیلابی را به دادگاه فراخوانده است.خانم زیلایی در مردادماه ۱۴۰۰ برای دومین باراست که محاکمه می گردد. پنجم مرداد در شعبه ۱۱۳و .-۳۱ مرداد به اتهاماتی چون «اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت کشور»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، «عضویت در گروههای معاند» و «توهین به رهبری» اتهاماتی است که قوه قضایی سالهای طولانی برای خفه کردن صدای حق خواهی معترضان، مطالبه گران و کنشگران به کار بسته اند‌‌. ما حصل این اتهامات خفه کردن صدای اعتراض به فقر و بیکاری، بهره کشی، زورگویی، فساد، غارتگری و نقض آشکار حقوق شهروندی و استقلال رای وکیل می باشد. وارد کردن این اتهامات به فرزانه زیلابی با هدف هر چه دشوارتر کردن پیگیری حقوقی حق خواهی کارگران و انتقام جویی از کارگران نیشکر هفت تپه صورت می گیرد.
ما اعلام می کنیم که وکالت و دفاع از حقوق کارگران جرم نیست. اتهامات دستگاه قضایی به فرزانه زیلابی را اتهامی نخ نما و بی پایه می دانیم و همراه با کارگران هفت تپه حمایت خود را از این وکیل مردمی اعلام می داریم.

سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه

سندیکای کارگران شرکت واحد تهران ‌وحومه

کمیته پیگیری ایجاد تشکل های کارگری ایران

کمیته هماهنگی برای کمک به ایجاد تشکل های کارگری

گروه اتحاد بازنشستگان

اتحاد سراسری بازنشستگان ایران

اتحاد بازنشستگان

سه شنبه دوم شهریور ۱۴۰۰