افق روشن
www.ofros.com

تجمع كارگران نساجی قائمشهر و بلاتکلیفی خانواده‌های كارگران معدن باب نیزو

خبرگزاری کار ایران                                                                                        سه شنبه ١١ اسفند ۱٣٨٨


تجمع كارگران نساجی قائمشهر در مقابل فرمانداری

كارگران نساجی مازندران به دلیل عدم دریافت ۵ ماه حقوق معوقه خود به سمت فرمانداری قائمشهر به حركت درآمدند.
ایلنا: كارگران نساجی مازندران به دلیل عدم دریافت ۵ ماه حقوق معوقه خود و بلاتكلیفی صبح امروز از مسیر كارخانه جاده نظامی قائمشهر به سمت فرمانداری قائمشهر به حركت درآمدند. به گزارش ایلنا، كارگران دیگری هم در این مسیر در حال اضافه شدن به این جمع هستند. خبر تكمیلی متعاقباً ارسال می‌شود.

---------------------

در جلسه پیگیری حادثه معدن باب نیزو عنوان شد؛

ضعف نظارتی ارگان‌های اجرایی علت اصلی حادثه بود

به‌واسطه ضعف نظارتی ارگان‌هایی از قبیل اداره كار و سازمان صنایع و معادن این علل منجر به وقوع حادثه شده است/ پرداخت حق و حقوق خانواده‌های كارگران به تعویق افتاده است. ایلنا: جلسه پیگیری حادثه معدن باب نیزو در محل زغال‌شویی زرند كه به كشته شدن ٨ نفر از كارگران منجر شد، با حضور علیرضا محجوب دبیركل خانه كارگر، امیری نماینده مردم زرند در مجلس شورای اسلامی، نادر قلی‌پور نماینده مردم تبریز در مجلس و جمعی از مسوولان در محل زغال‌شویی زرند برگزار شد.
به گزارش ایلنا، در ابتدای این جلسه، محمود مسعودی وكیل خانواده‌های كشته‌شدگان مرحوم اكبر ابراهیمی، حمید احمدی، محمد احمدی روق‌آبادی، روح‌الله چناریان، مسعود تاج‌الدینی، محمود مومنی روق‌آبادی، محمود وسیعی و عزیزالله احمدی گفت: با توجه به نظریه بازرسان در پرونده كیفری دادگستری زرند، وقوع حادثه حكایت از عللی دارد كه قاعدتا قابل پیشگیری بود. متاسفانه به‌واسطه ضعف نظارتی ارگان‌هایی از قبیل اداره كار و سازمان صنایع و معادن این علل منجر به وقوع حادثه شده است كه در این زمینه اداره كار زرند اوراقی را در پرونده پیوست كرده كه حكایت دارد اداره كار زرند از وضعیت مطلع بوده كه در این زمینه اخطار هم داده شده، اما اقدامی به عمل نیامده است.
وی گفت: سازمان صنایع و معادن كرمان در زمینه وقوع حادثه بعد نظارتی داشته و دلیل وقوع حادثه اخیر عمل مشابه را اعلام می‌كند.
وی گفت: در تمامی موارد علل حادثه در مدت ۴ سال بر معدن حاكم بوده است و متاسفانه در این مدت اقدامی برای حل آنها صورت نگرفته است.
وی گفت: پیگیری حق و حقوق مطالبات خانواده‌های داغ‌دیده توسط مراجع قضایی صادر شده است. با این حال و به‌رغم نامه‌های صادر شده، پرداخت حق و حقوق خانواده‌های كارگران به تعویق افتاده است.