افق روشن
www.ofros.com

یونان در پی اعتصاب فلج شده است


رادیو آلمان - بی بی سی                                                                                 چهارشنبه ١٣ مهرماه ١٣٩٠

یونان در پی اعتصاب فلج شده است

دولت یونان در ادامه طرح‌های ریاضت اقتصادی، تصمیم به حذف ۳۰ هزار پست کاری در بخش خدمات عمومی این کشور گرفته است. این امر به اعتصاب گسترده و دوباره کارکنان دولت و لغو برنامه حرکت قطارها و پرواز هواپیماها منجر شده است.
اعتصاب در بخش خدمات عمومی یونان از نیمه‌شب گذشته آغاز شده و نخستین تاثیر خود را در برنامه سفر هواپیماها گذاشته است. به دلیل مشارکت کارکنان خدمات هوایی، فرودگاه‌های یونان در روز چهارشنبه (۵ اکتبر/۱۳ مهر) صحنه اوج و فرود هیچ پروازی نخواهند بود.
هم اکنون در بسیاری فرودگاه‌های اروپا، مسافران مقصد آتن سرگردان شده‌اند. با وجودی‌که قرار نیست متروی آتن با این اعتصاب همراهی کند، اما انتظار می‌رود که رفت و آمد قطار زیرزمینی آتن نیز در این روز با مشکلاتی مواجه شود.
سندیکاهای یونان، این اعتصاب را در اعتراض به اخراج هزاران نفر از کارکنان دولتی خدمات عمومی به راه انداخته‌اند. کلیه مدارس، اداره‌ها و دفاتر کاری در روز چهارشنبه (۵ اکتبر/۱۳ مهر) بسته خواهند ماند.
الکساندروس کومینیس، رییس سندیکای اتوبوسرانان یونان می‌گوید که اعتصاب تنها سلاح کارکنان در مقابله با فشار کارفرمایان است. به عقیده او، تنها راه اعتراض به کسانی که فقط منافع سیاسی خود را می‌شناسند، نافرمانی مدنی است.
تفاهم یونانی‌ها با ریاضت اقتصادی

دولت یونان در هفته گذشته رسما اعلام کرد که هزاران پست را از سرویس خدمات عمومی حذف می‌کند. نظرسنجی از گروه‌های مختلف نشان داده که تلقی اکثریت مردم یونان از این تصمیم مثبت است. بسیاری از شهروندان با ابراز امیدواری به آینده بهتر اقتصادی یونان گفته‌اند که مقاومت صاحبان مشاغل حذف شده و دفاع آنان از حقوق خود، طبیعی است اما دیری نخواهد پایید.


ماموران دولتی در مصاف دانش‌آموزانی که روبروی مجلس یونان تجمع کرده‌اند. تاریخ عکس: سوم اکتبر ۲۰۱۱

یک دانشجو از جمله تاکید کرده‌ که تدابیر اخیر دولت با وجود مشکلاتی که در کوتاه مدت ایجاد می‌کند، منطقی است. اما دانش‌آموزان و دانشجویان هم‌زمان در صف نخست تظاهراتی هستند که این روزها در آتن علیه بحران مالی یونان برگزار می‌شوند.

سرسختی دولت یونان در قبال اعتصابیون
موج اعتراض و اعتصاب در یونان موجب عقب‌نشینی دولت این کشور نشده است. وزیر دارایی یونان گفته که نشست آتی وزرای دارایی اتحادیه اروپا برای بررسی کاهش رتبه اعتباری این کشور در ماه اکتبر، اهمیت چندانی ندارد. اوانگلوس ونیزلوس تاکید کرده که دولت یونان می‌تواند تا ماه نوامبر دوام آورد و بسته نجات جدیدی برای اقتصاد خود بیابد.
ماه نوامبر، مهلتی است که برای پرداخت دیون دولتی یونان تعیین شده است. هم‌زمان با اعتصاب اخیر در آتن، موسسه اعتبار سنجی "وودی" رتبه اعتباری یونان در اروپا را سه پله کاهش داد.
روز گذشته وزرای دارائی حوزه یورو تصمیم گیری درباره پرداخت آخرین بخش کمک صندوق نجات یورو به یونان را تا ماه نوامبر به تعویق انداختند. در این مورد قرار بود روز ۱۳ اکتبر تصمیم گرفته شود. نمایندگان صندوق بین‌المللی پول، بانک مرکزی اروپا و اتحادیه اروپا اکنون سرگرم بررسی این امر هستند که آیا صرفه‌جوئی‌های ملی دولت یونان برای نجات اقتصاد این کشور کافی هست یا نه.

سایت رادیو دویچه وله - MDM/JT

******************

اعتصاب ۲۴ ساعته و درگیری در پایتخت یونان

کارمندان بخش دولتی در یونان، در اعتراض به برنامه‌های ریاضت اقتصادی دولت دست به یک اعتصاب عمومی ۲۴ ساعته زده‌اند.
پرواز هواپیماها و خدمات کشتی ها لغو شده و مدارس، ادارات دولتی و اماکن توریستی تعطیل هستند. بیمارستان ها هم با کارمندانی کمتر از معمول کار می کنند.
مطالب مرتبطتعویق تصمیم گیری درباره اعطای کمک های بیشتر به یونانیونان نمی تواند اهداف مربوط به کسر بودجه را جامه عمل پوشددیدار پاپاندرئو و سارکوزی برای نجات مالی یونانلینک‌های مرتبط موضوعات مرتبطاروپا هزاران نفر از کارمندان دولت در آتن، پایتخت، دست به تظاهرات گسترده‌ای زده‌اند که در چند هفته گذشته بی‌سابقه بوده است. این تظاهرات توسط اتحادیه‌های عمده کارگری ترتیب داده شده است.
کمیسیون اروپا در حال بررسی راه‌هایی برای کمک به بانک‌های اروپایی و حفاظت از آن‌ها در مقابل بحران مالی یونان است.
بازار‌های مالی جهان به دلیل نگرانی نسبت به ناتوانی یونان در بازپرداخت بدهی‌هایش، که غالبا به بانک های اروپایی مربوط می‌شود، در وضعیتی نابسامان به سر می‌برند.

تظاهرات آتن
هزاران نفر در میدان سیناتاگما در مرکز آتن گرد آمده‌اند.
پلیس ضد شورش با شلیک گاز اشک آور و پرتاب نارنجک‌های بی‌حس کننده تلاش می‌کند تظاهرکنندگان را کنترل کند.
بسیاری از تظاهرکنندگان در اعتراض به برنامه‌های دولت برای کاهش تعداد مشاغل دولتی و افزایش مالیات‌ها، در اعتصاب هم به سر می برند.
علی رغم ناآرامی‌های اجتماعی در یونان، جورج پاپاندرئو، نخست وزیر این کشور، گفته است که اجرای برنامه‌های ریاضتی دولت برای کاهش کسری بودجه ادامه خواهد یافت. هر چند که دولت بونان تصدیق کرده است که کسری بودجه امسال بالاتر از مبلغی است که اتحادیه اروپا و صندوق بین المللی پول تعیین کرده است.

سایت رادیو بی بی سی

چهارشنبه ٠۵ اکتبر ٢٠١١ - ١٣ مهر ١٣٩٠