افق روشن
www.ofros.com

سناریوی ورشکستگی برای‌ تصاحب ایران‌خودرو؟

خودروکار                                                                                       دوشنبه ١٦ شهریور ۱٣٨٨

در صورت سقوط سهام ایران‌خودرو که عمده آن به سازمان گسترش و نوسازی صنایع و بیش از ٢٠ درصد دیگر متعلق به شرکت‌های دولتی و مابقی متعلق به مردم است، هم سرمایه دولت و هم سهامداران عادی آسیب می‌بینند و سود هنگفتی به حساب این سرمایه‌‌داران واریز می‌شود در حالی‌که شرایط مالی بزرگ‌ترین شرکت صنعتی ایران تفاوت چندانی با سال‌های قبل نکرده است، گروهی از سرمایه‌داران در تلاشند با همکاری برخی مدیران ایران‌خودرو، ‌اقدام به تصاحب سهام این شرکت به بهای ناچیز کنند.
به گزارش خبرنگار «آینده»، شرکت ایران‌خودرو که با بیش از ١١ هزار میلیارد تومان گردش مالی در سال، بزرگ‌ترین شرکت صنعتی ایران محسوب می‌شود، در سال‌های اخیر با بحران نقدینگی مواجه بوده است، با این وجود و برای جلوگیری از سقوط شرکت، ‌از انتشار اخبار منفی توسط مدیریت ایران‌خودرو جلوگیری می‌شده است.
با این وجود، در هفته‌های اخیر برخی از مدیران ایران‌خودرو اقدام به انتشار خبر ضرر ١٢٣ میلیارد تومانی این شرکت کرده‌اند.
این در حالی است که منابع آگاه وجود تغییر خاصی را در شرایط مالی این شرکت رد کرده و تفاوت اعلام سود در سال‌های گذشته با زیان ١٢٣ میلیاردی امسال را ناشی از معادلات پشت پرده می‌دانند.
بر اساس این معادلات، قرار است تعدادی از سرمایه‌داران قطعه‌ساز نظیر مالکان شرکت «ک» از تأمین‌کنندگان عمده قطعات ایران‌خودرو، اقدام به خریداری سهام این شرکت کرده و به همین دلیل، برای سقوط قیمت سهام در بورس، اقدام به انتشار اخبار منفی نموده‌اند.
بنابر اظهار این منابع، این قطعه‌سازان که هم‌اکنون مقادیر هنگفتی طلب از ایران‌خودرو دارند، برای خریداری سهام ایران‌خودرو به شرط دارا بودن عضو در هیأت مدیره شرکت، اعلام آمادگی کرده اند.
گفته می شود میزان طلب این شرکت‌ها از ایران‌خودرو بسیار بالا بوده به طوری که تنها شرکت «ک» طلب ١٠٠ میلیارد تومانی از ایران‌خودرو دارد.
در صورت سقوط سهام ایران‌خودرو که حدود ٤٠ درصد سهام آن وابسته به سازمان گسترش و نوسازی صنایع و بیش از ٢٠ درصد دیگر متعلق به شرکت‌های دولتی و مابقی متعلق به مردم است، هم سرمایه دولت و هم سهامداران عادی آسیب می‌بینند و سود هنگفتی به حساب این سرمایه‌‌داران واریز می‌شود.

كارگران ايران خودرو

یکشنبه پانزدهم شهریور ١٣٨٨