افق روشن
www.ofros.com

اخبار اعتراضات کارگری


رادیو زمانه                                                                                                     پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹٦ - ۲۲ فوریه ۲۰۱٨


پنجشنبه ۳ اسفند ۱۳۹٦ - ۲۲ فوریه ۲۰۱٨

#اعتراضات - از میان آن‌ها: اعتصاب کارگران شرکت کیسون پیمانکار پتروشیمی سبلان

اعتصاب کارگران شرکت کیسون پیمانکار پتروشیمی سبلان
کارگران شرکت پتروشیمی سبلان در اعتراض به ۶ ماه دستمزدهای پرداخت نشده در اعتصاب بسر می‌برند. این کارگران بواسطه شرکت پیمانکاری کیسون در پتروشیمی سبلان کار می‌کنند.

تجمع کارگران عسلویه در اعتراض به عدم دریافت هشت ماه حقوق
فیلم کوتاهی که در فضای مجازی منتشر شده، حاکی از اعتصاب کارگران پتروشیمی عسلویه است که ۸ ماه است دستمزد نگرفته‌اند.

تجمع کارگران آجر ماشینی آزادشهر مقابل فرمانداری
کارگران آجر ماشینی «گنبد» روز ۳ اسفند در اعتراض به عدم دریافت دستمزد، نپرداختن حق بیمه، و توقف تولید مقابل فرمانداری ازاد شهر تجمع کردند.
آجر ماشینی گنبد در جاده آزادشهر – مینودشت واقع شده و بعلت بدهی به اداره گاز، حدود ۵ ماه تعطیل بود. کارگران زمانی که تقاضای بیمه بیکاری کردند متوجه شدند بیمه بیکاری به آن‌ها تعلق نمی‌گیرد زیرا کارفرما حق بیمه آن‌ها را نپرداخته است.
برخی کارگران با سابقه این شرکت نیز که مشمول بازنشستگی می‌شوند بدلیل عدم پرداخت حق بیمه توسط کارفرما نتوانسته‌اند بازنشسته شوند.
یکی از کارگران معترض گفته است کارفرما در ازای ۱۳ سال کار او، تنها ۹ ماه حق بیمه پرداخته است.
نماینده کارفرمای آجر ماشینی آزادشهر ضمن تائید بدهی این شرکت به اداره گاز گفته است «در استان همه شرکت‌های آجر ماشینی از ۵۰۰ میلیون تا دو میلیارد تومان بدهی دارند و تا بحال یک بار هم گاز آنها قطع نشده است.» او بعنوان نمونه به شرکتی که صاحب آن برادر مدیر عامل اداره گاز استان و مشاور استاندار است اشاره کرده و پرسیده است چرا گاز آن شرکت قطع نشده است؟
شرکت آجر ماشینی گنبد حدود ۳ میلیارد تومان نیز به سازمان تامین اجتماعی بدهکار است.

اعتصاب معلمان ۴ مدرسه متوسطه در بندرماهشهر
به گزارش کانون صنفی معلمان، دبیران ۴ دبیرستان ماهشهر در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه اضافه‌کاری سال جاری و ۳ ماه از سال گذشته از چهارشنبه ۲ اسفند دست به اعتصاب زده‌اند. آن‌ها پیش از اعتصاب مطالبات خود را از طریق آموزش و پرورش و فرمانداری بندر ماهشهر پیگیری کرده اما نتیجه نگرفته بودند.

اعتصاب معلمان ۴ مدرسه متوسطه در بندرماهشهر
به گزارش کانون صنفی معلمان، دبیران ۴ دبیرستان ماهشهر در اعتراض به پرداخت نشدن ۵ ماه اضافه‌کاری سال جاری و ۳ ماه از سال گذشته از چهارشنبه ۲ اسفند دست به اعتصاب زده‌اند. آن‌ها پیش از اعتصاب مطالبات خود را از طریق آموزش و پرورش و فرمانداری بندر ماهشهر پیگیری کرده اما نتیجه نگرفته بودند.

تجمع کارگران صدر فولاد خرم‌آباد مقابل استانداری
کارگران شرکت صدر فولاد (مجتمع فولاد لرستان) که از ۵ ماه پیش بدلیل تعطیلی شرکت بیکار شده‌اند پنجشنبه ۳ اسفند مقابل استانداری لرستان تجمع کردند. آن‌ها خواستار بازگشایی کارخانه و پرداخت مزدهای معوقه خود هستند.
کارخانه صدر فولاد از واحدهای تولید نورد در لرستان است و تعطیلی آن بدلیل «مشکل مالی» بیش از ۱۸۰ کارگر این کارخانه را بیکار و بلاتکلیف کرده است.

تجمع سپرده گذاران موسسه نهان نشان البرز
جمعی از سپرده گذاران موسسه نهان نشان البرز در کرج تجمع اعتراضی برپا کردند. موسسه مالی نهان نشان البرز وابسته به وزارت کشاورزی است.

تجمع پرسنل حراست بوستان بهشت مادران در اعتراض به اخراج
شهرداری منطقه ۳ تهران حدود ۶۰ تن از کارکنان حراست بوستان بهشت مادران را که مطالبات معوقه نیز دارند اخراج کرده است. این کارکنان پنجشنبه ۳ اسفند مقابل شهرداری تجمع کردند.

باز هم اعتصاب در نیشکر هفت نپه
روز پنجشنبه سوم اسفند نیز در نیشکر هفت تپه اعتصاب بود. روز دوم اسفند کارگران در اعتراض به نپرداختن دستمزد آذرماه اعتصاب کردند اما مدیران شرکت به خواست کارگران توجهی نشان ندادند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران امروز بخش‌هایی از کارگران به اعتصاب ادامه داده‌اند.
کارگران و نیز بازنشستگان نیشکر هفت‌تپه اعلام کرده‌اند روز ششم اسفند مجددا اعتصاب خواهند کرد.

محاکمه دانشجویان با اتهامات امنیتی و اعتراض شوراهای صنفی دانشجویان به بی‌عملی وزارت علوم
طی چند روز گذشته، تعدادی از دانشجویان و فعالان صنفی بازداشت‌شده در دی‌ماه ۹۶ به دادگاه فراخوانده و با اتهامات سنگینی همچون اجتماع و تبانی، تبلیغ علیه نظام، اخلال در نظم عمومی، نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی روبه‌رو شدند. دادگاه این دانشجویان قرار است هفته آینده برگزار شود. شوراهای صنفی دانشجویان با اعلام این خبر افزوده است پیگیری قضایی برخوردهای قهرآمیز و کیفری با دانشجویان با وزارت علوم است و مسئولان وزارت علوم وظیفه دارند پیگیر منع تعقیب دانشجویان شوند. شوراهای صنفی دانشجویان رئیس دولت و وزیر آموزش عالی را به سبب دوگانگی در گرفتار و رفتار مورد اعتراض قرار داده و نوشته است: « وضعیت قضایی دانشجویان مغایر با مواضع قبلی مسئولان است و این دوگانگی در رفتار و گفتار موجب ملتهب‌شدن بیشتر فضای دانشگاه‌ها و سلب اعتماد عمومی خواهد شد. مسئولیت مستقیم چنین برخوردهای قهرآمیز و کیفری، با دولت و وزارت علوم است.»

شرکت واحد با شکایت از رانندگان مانع تجمع اعتراضی آنان شد
رانندگان بخش خصوصی شرکت واحد که در هفته‌های گذشته چند تجمع اعتراضی برپا کرده‌اند، پنجشنبه سوم اسفند نیز قصد داشتند در ایستگاه مترو چیتگر تجمع کنند. به گزارش سندیکای شرکت واحد، شرکت اتوبوسرانی با شکایت قضایی از رانندگان، مانع برگزاری اعتراض ارام آن‌ها شده است.

کارگران شهرداری الشتر ۱۰ ماه حقوق نگرفته‌اند
کارگران شهرداری الشتر واقع در لرستان ۱۰ ماه مطالبات معوقه دارند. یکی از کارگران پرسیده است چرا مسئولان خود را به جای ما نمی‌گذارند تا اندکی از مشکلات ما و خانواده‌هایمان را درک کنند. او افزوده است: « آیا تا به ‌حال شنیده‌اید که کسی از نانوایی نان قرض کند؟! متأسفانه برخی از ما چوب‌خطمان آن ‌قدر نزد نانوایی‌ها و مغازه‌های فروش بالا رفته است که دیگر حاضر نیستند به ما قرض بدهند.»
کارگر دیگری که فرزندش به تازگی متولد شده گفته است: «فرزندم تازه به دنیا آمده و برای خرید پوشک و شیر خشک هم باید چوب‌خط داشته باشم، خدا پدر و مادر بعضی داروخانه‌ها را بیامرزد که با دیدن وضعیت و فلاکت ما حداقل راضی می‌شوند که این اقلام را به ما قرض بدهند اما برخی کاسب‌ها با دیدن ما رویشان را می‌گیرند و دیگر حاضر به فروش اقلام خود به ما به‌صورت نسیه نیستند، البته تقصیری هم ندارند چوب‌خط ما بسیار بالا رفته و شاید هرکس دیگری به‌جای آن‌ها بود حاضر به فروش نسیه نمی‌شدند.»
به گفته رئیس شورای شهر الشتر، شهرداری این شهر هیچ منبع درآمدی ندارد و هم اکنون ۱۶ میلیارد تومان بدهکار است. به گفته او بخشی از بدهکاری شهرداری به ۲۰۰ کارگر آن به سال‌های ۹۳، ۹۴ و ۹۵ برمی‌گردد. او وعده داده است شورای شهر تلاش خواهد کرد تا فرارسیدن نوروز مطالبات کارگران پرداخت شود.

-------------------

چهارشنبه ۲ اسفند ۱۳۹٦ - ۲۱ فوریه ۲۰۱٨

#اعتراضات - از میان آن‌ها: تظاهرات بازنشستگان و سپرده‌گذاران

تجمع بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی و لشگری مقابل مجلس
بازنشستگان کشوری، تامین اجتماعی و لشگری صبح روز دوم اسفند با فراخوان «اتحاد بازنشستگان» برای چندمین بار مقابل مجلس تجمع کردند.
بازنشستگان پلاکاردهایی در دست داشتند که بر روی آن‌ها نوشته شده بود:
تا زمانی که زیر خط فقریم مطالبه گر خواهیم ماند! زندانی سیاسی ازاد باید گردد - تا حق خود نگیریم از پا نمی نشینیم - یه اختلاس کم بشه مشکل ما حل میشه - شعار بازنشسته: نان، مسکن، آزادی - معلم زندانی است کلاس درس خالی است - کارگر زندانی، زندانی سیاسی آزاد باید گردد،- اسماعیل عبدی آزاد باید گردد - سبد هزینه زندگی بالای ۴ میلیون تومان است و حداقل دستمزد ۹۳۰ هزار تومان است. - زندگی حق ماست، معلم، کارگر، پرستار، بازنشسته اتحاد اتحاد! - زندگی نمی کنیم که برده دولت و کارفرمایان باشیم
در قطعنامه اجتماع که مقابل مجلس قرایت شد آمده است «سالیان درازی است در زندگی زیر خط فقر دست و پا می‌زنند و با آن که بارها تجمع و اعتراض کرده‌اند درها بر پاشنه بی‌توجهی و ناکارآمدی مسیولان می‌چرخد.»
خواست‌های مطرح شده در قطعنامه بازنشستگان از این قرار است:
افزایش مقرری بازنشستگان جهت برون رفت از زیر خط فقر (پنج میلیون تومان)
بیمه‌ای کارآمد و درمان رایگان.
نظارت نمایندگان بازنشستگان بر صندوقها و اداره آنها به شکل دوره‌ای و رسیدگی به دزدی‌ها. انحلال صندوق‌های تقلبی فولاد و افشاء غارتگران آن و برگشت اموال بازنشستگان فولاد ایران.
پرداخت بدهی دولت به سازمان تامین اجتماعی و همچنین انتقال منابع صندوق درمانی
پرداخت به موقع حقوق ماهانه و پرداخت معوقات و طلب‌های همه بازنشستگان در اسرع وقت.
حق تحصیل رایگان برای همه مردم و ایجاد تسهیلات و حقوق برای بیکاران.
آزادی بدون قید و شرط و بدون وثیقه زندانیان سیاسی
حق تشکل و هر نوع تجمع مطالباتی
بازنشستگان در پایان قطعنامه خود تاکید کرده‌اند:
«باتوجه به روشن بودن خواسته‌های ما و آگاهی کامل مسئولان از آنها، با مذاکره مخالف بوده و آن را نوعی چانه زنی می دانیم و تا زمانی که جواب صریحی از سوی نهادهای مسئول در رسانه‌های رسمی ابراز نشود، ما مطالبات خود را پیگیری کرده و مجددا به اعتراض ادامه خواهیم داد و تا تحقق این خواسته‌ها از پا نخواهیم نشست!»
تظاهرکنندگان پس از قرایت قطعنامه در حالی که شعار می‌دادند به همراه سپرده‌گذاران موسسات مالی به سوی متروی بهارستان راهپیمایی کردند.
به گزارش اتحاد بازنشستگان، نیروی انتظامی در آغاز مانع حرکت جمعیت به سمت مجلس می‌شد و در طول تظاهرات حلقه محاصره را تنگ‌تر کرده و از بازنشستگان می‌خواستند محل را ترک کنند. جمعیت، دو تن از بازنشستگان را که دستگیر شده بودند با شعارهای: «ولش کن. ولش کن. پلیس برو دزدو بگیر» آزاد کرده است.

تجمع سپرده‌گذاران مقابل مجلس با شعار: فریاد فریاد از این همه بیداد
چهارشنبه ۲ اسفند همزمان با تجمع بازنشستگان، صدها تن از سپرده‌گذاران موسسات اعتباری کاسپین، آرمان وحدت و افضل توس نیز مقابل مجلس تجمع کردند.
فریاد فریاد از این همه بیداد - لاریجانی قاضیه با دزدا همبازیه - یکی بیاد جواب بده
سپرده‌گذاران در پایان در حالی که شعار می‌دادند به همراه بازنشستگان به سوی متروی بهارستان راهپیمایی کردند.

کارگران فولاد اهواز در چهارمین روز اعتصاب خود مقابل استانداری تجمع کردند
صدها تن از کارگران گروه ملی فولاد اهواز صبح چهارشنبه در چهارمین روز اعتصاب خود به استانداری خوزستان رفتند و مقابل آن تجمع کردند. کارگران سه ماه حقوق معوقه دارند و حق بیمه‌شان پرداخت نشده است. یکی از اعضای هیات مدیره کارخانه روز دوشنبه در دومین روز اعتصاب کارگران در جمع آن‌ها اعلام کرده بود برای دریافت مزدهای معوقه باید تا سال آینده صبر کنند.
کارگران مقابل استانداری خوزستان شعار می‌دادند:
یا حجت‌بن‌الحسن ریشه ظلمو بکن - مرگ بر کارگر، درود بر ستمگر .
شرکت فولاد اهواز حدود ۴ هزار کارگر دارد. تولید کارخانه از چند ماه قبل متوقف شده است.
به گزارش اتحادیه ازاد کارگران، با آن که تجمع تا ساعت ۱۴ طول کشید هیچیک از مسئولان استانداری پاسخگوی خواستهای کارگران نشدند.
کارگران اعلام کرده‌اند تا پرداخت یکجا و کامل حقوق ماه‌های آذر، دی و بهمن، تعیین تکلیف چگونگی پرداخت عیدی و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی، برقراری بیمه تکمیلی پرسنل و ساماندهی و برقراری مجدد سرویسهای ایاب و ذهاب به اعتصاب و تجمع ادامه خواهند داد.
آنها قصد دارند سوم و چهارم اسفند اعتصاب و از بارگیری محصولات کارخانه جلوگیری کنند.

اعتصاب کارگران و تجمع بازنشستگان نیشکر هفت‌تپه
چهارشنبه دوم اسفند همزمان با اعتصاب نی‌برها و نیروهای پیمانکاری اقبالی در نیشکر هفت تپه که در اعتراض به تعویق مزدها صورت گرفت، بازنشستگان این مجتمع نیز تجمع کردند. کارگران هنوز دستمزد آذرماه را دریافت نکرده‌اند. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران، کارگران بازنشسته شرکت با تجمع مقابل نیروگاه برق کارخانه و کوره بخار قصد خاموش کردن آنها را داشتند اما جانشین قائم مقام مدیر عامل کارخانه طی مذاکراتی به آن‌ها قول داد جهت تکمیل سیکل بازنشستگ‌ی آن‌ها، ۴ درصد سهم بیمه را به سازمان اجتماعی بپردازد. حقوق کارگران نی‌بر و پیمانکاری اقبالی تا بعد از ظهر پرداخت نشده است.

جلوگیری از تجمع سپرده‌گذاران موسسه مالی گلیم و گبه کرمانشاه
در فضای مجازی تصاویری از حضور گروهی از سپرده‌گذاران موسسه مالی گلیم وگبه مقابل نمایشگاه کرمانشاه در اول اسفند ۹۶ منتشر شده که قصد تجمع اعتراضی داشتند اما نیروی انتظامی از تجمع آنان جلوگیری کرد.

تجمع سپرده‌گذاران موسسه مالی عصر نوین در اسلام‌شهر
سپرده‌گذاران موسسه مالی عصر نوین چهارشنبه ۲ اسفند روبروی دانشگاه آزاد اسلام‌شهر تجمع کردند. بر بنرهایی که آن‌ها در دست داشتند نوشته شده بود: با اعتماد به صدا و سیما و وزارت تعاون، کار و امور اجتماعی دست به این کار زدیم.
به گفته یکی از افراد حاضر تجمع، معترضان بیش از چهار سال است در اعتراض به از دست رفتن سپرده‌هایشان پرونده تکشیل داده‌اند اما به شکایت‌شان رسیدگی نشده است. تجمع سپرده‌گذاران کاسپین در رشت با شعار: مرگ بر دزد سپرده‌گذاران کاسپین در رشت روز چهارشنبه ۲ اسفند نیز مقابل دفتر این موسسه در رشت تجمع کردند. آن‌ّا شعار می‌دادند: مرگ بر دزد!

تجمع اعتراضی معلولین شهرری
جمعی از معلولان شهر ری چهارشنبه ۲ اسفند در اعتراض به عدم تحویل واحدهای مسکونی در پیشوای ورامین وقابل فرمانداری ری تجمع کردند. بر بنرهایی که معلولان در دست داشتند نوشته شده بود:

تجمع صاحبان نانوایی گرگان در اعتراض به کاهش امنیت شغلی
گروهی از صاحبان نانوایی گرگان چهارشنبه ۲ اسفند در اعتراض به افزایش صدور مجوز نانوایی مقابل یکی از ساختمان‌های سازمان صنعت، معدن و تجارت استان تجمع کردند تجمع کردند. آن‌ها گفتند افزایش تعداد نانوایی‌ها و کاهش سهمیه آرد کارشان را کساد کرده است.
یکی از نانوایان معترض گفت در دو هفته گذشته بدون هماهنگی با اتحادیه نانوایان بیش از ۵۰ مجوز نانوایی صادر شده است.

تجمع اعتراضی خانواده‌های دراویش گنابادی مقابل زندان
در پی دستگیری گسترده دراویش گنابادی جمعی از خانواده‌های دستگیر شدگان از نخستین ساعات چهارشنبه دوم اسفند برای کسب اطلاع از وضعبت عزیزان خود در ورودی زندان تهران بزرگ تجمع کردند. بنا بر گزارش منابع حقوق‌بشری بیش از ۵۰ تن از دستگیرشدگان تهران با دستبند و پابند به این زندان منتقل شده‌اند. بازداشت شدگان به صورت قرنطینه محبوس هستند و عده‌ای از آن‌ها مجروحند.
همین گزارش حاکی است در پی تجمع خانواده‌ها مقابل زندان، اعزام زندانیان به بیمارستان و یا دادگاه‌ها یدر بیرون زندان ؛ لغو شده است.

تجمع در اعتراض به “آرین موتور”
جمعی از متقاضیان خرید اتومبیل که علاوه بر پرداخت بهای عادی «وجه غیرقانونی خارج از قرارداد« نیز به شرکت آرین موتور(میتسوبیشی ) پرداخته اما اتو مبیل‌های خود را تحویل نگرفته‌اند مقابل دفتر این شرکت تجمع کردند. به گفته آن‌ها، این شرکت میلیادرها تومان پول از مردم گرفته و به کسی پاسخگو نیست.

کارگران لوازم خانگی پارس ۵ ماه است به حال خود رها شده‌اند
حدود ۶۰۰ کارگر لوازم خانگی پارس ۵ ماه است به حال خود رها شده‌اند. این کارخانه که در قزوین قرار دارد
۲ تا ۳ روز در هفته تولید ندارد و حق بیمه تکمیلی از دستمزد کارگران کسر اما به حساب سازمان تامین اجتماعی پرداخت نمی‌شود

کارگران پیمانی مخابرات اهواز از آبان دستمزد نگرفته‌اند
کارگران پیمانی مخابرات اهواز که تحت مسیولیت شرکت پشتیبانی دیتا قرار دارند چهارماه مزد عقب‌مانده دارند و واریز نکردن حق بیمه، کارگران و خانواده هایشانر را در استفاده از بیمه درمانی با مشکل مواجه کرده است.
مدیرعامل شرکت پیمانکاری علت عدم پرداخت مزد کارگران را ناشی از بدهکاری مخابرات اهواز به این شرکت عنوان کرده و افزوده است نمی‌داند چه زمانی دستمزد عقب‌افتاده کارگران پرداخت خواهد شد.

-------------------

دوشنبه ۳۰ بهمن ۱۳۹٦ - ۱۹ فوریه ۲۰۱٨

#اعتراضات - از میان آن‌ها: اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز

۲۹ بهمن - رضا شهابی که به شدت بیمار بود به دلیل عدم تمدید مرخصی‌اش به زندان بازگشت

اعتراض ساکنان دناکوه و خانواده‌های قربانیان سقوط هواپیما

در پی سقوط هواپیمای شرکت «آسمان» در مسیر تهران به یاسوج، استاندار کهکیلویه و بویر احمد پس از چند ساعت اعلام کرد عملیات جست‌وجو بی‌نتیجه مانده است.
یکی از اعضای خانواده‌های قربانیان حادثه که پس از سقوط هواپیما به منطقه رفته است، می‌گوید برخی از سرنشینان از درون هواپیمای ساقط شده تماس گرفته و گفته‌اند زنده‌اند. این زن که به شدت متاثر است می‌گوید سرنشینان هواپیما را زنده بگور کرده‌اند. من بالا بودم اما مسئولانی که آمده بودند همه پایین کوه در اتومبیل‌هابشان نشسته بودند و کاری نکردند. صبح امروز ۳۰ بهمن نیز گروهی از اهالی منطقه دناکوه که خواستار کمک به قربانیان حادثه بودند اجتماع کرده و گفتند منطقه را به خوبی می‌شناسند آماده‌اند در عملیات جست‌وجو شرکت کنند اما به آن‌ها مجوز داده نمی‌شود.
یکی از بستگان قربانیان به عباس آخوندی وزیر راه که برای بازدید به منطقه آمده بود گفت: تو خودت حاضر بودی در این هواپیما بنشینی؟ وزیر راه و همراهان او سخنان فرد معترض را قطع کردند.
امروز همچنین تعدادی از خانواده‌های قربانیان سانحه هوایی و مردم محلی مقابل بخشداری دنا کوه تجمع کردند و خواستار رسیدگی سریعتر برای روشن شدن واقعه شدند.

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات در همبستگی با استادان
مدیریت دانشگاه علوم تحقیقات حکم حدود ۱۴۰ تن از استادان باسابقه را از پاره وقت به حق‌التدریسی تبدیل کرده است. این استادان قرار است برای هر ساعت تدریس ۷ هزار تومان بگیرند. بسیاری از استادان در پی این تصمیم مدیریت دانشگاه، اعلام انصراف داده و همکاری خود را با دانشگاه قطع کرده‌اند.
دانشجویان دانشگاه علوم تحقیقات در اعتراض به مدیریت دانشگاه و در همبستگی با استادان برای دوشنبه ۳۰ بهمن فراخوان تجمع اعتراضی داده‌اند.
در فراخوان تجمع اعتراضی آمده است:
«همه ما دانشجویان دوره دکترای، کارشناسی ارشد و کارشناسی به اعتبار حضور همین بزرگان که بهترین اساتید تهران و کشور هستند واحد علوم و تحقیقات تهران را برای تحصیل انتخاب نموده‌ایم. از دست دادن این اساتید بزرگوار با افت شدید رتبه علمی دانشگاه و سطح علمی و کاهش انگیزه ادامه تحصیل حتی انصراف دانشجویان مواجه خواهد شد.»

چهاردهمین روز تجمع رانندگان شرکت واحد مقابل شورای شهر
اعتراض ایستاده رانندگان شرکت واحد تهران در اعتراض به عدم تحویل مسکن‌هایی که پولشان از رانندگان گرفته شده، روز دوشنبه ۳۰ بهمن چهارده روزه شد. رانندگان عضو پروژه نیمه ساخته سپیدار دو و سه در تجمع امروز خود مقابل شهرداری تهران بنری با این مضمون در دست داشتند: «شهردار و شورای شهر تهران باید پاسخگو باشند. ۵ سال است از موعد تحویل مسکن کارگران پروژه سپیدار ۲ و ۳ تعاونی مسکن کارگران گذشته اما همچنان بی‌خانمان هستیم. این تعاونی تحت کنترل مدیرعامل شرکت واحد است که منصوب شهردار است.»

کمپین اعتراضی معلمان حق‌التدریسی، احتمال اعتصاب
معلمان حق‌التدریسی شهرهای مختلف ایران که ماه‌ها مطالبات معوقه دارند کمپینی اعتراضی براه انداخته‌اند. آن‌ها با ارسال نامه‌هایی به ادارات آموزش و پرورش شهر محل خدمت خود اعلام کرده‌اند در صورتی که مطالبات معوقه آن‌ها تا پایان بهمن پرداخت نشود از روز اول اسفند از حضور در کلاس‌ها خودداری خواهند کرد. نامه‌های معلمان تعدادی از شهرها که امضای معلمان را نیز در پای خود دارد از جمله نامه دبیران دبیرستان‌های ساوه، قم، اراک و خمین منتشر شده است.

تجمع معلمان اخراجی دهه شصت در سنندج
گروهی از معلمانی که در سال‌های دهه ۶۰ در موج «پاکسازی» نیروهای غیرخودی از آموزش و پرورش اخراج شده‌اند یکشنبه ۲۹ بهمن مقابل استانداری کردستان در سنندج تجمع اعتراضی برپاکردند.
این معلمان که روز ۲۵ بهمن نیز در همین محل تجمع کرده بودند گفته‌اند در سال‌های ۵۸ و ۵۹ و ۶۰ با اتهامات واهی اخراج شده‌اند و دیوان عدالت اداری نیز حاضر به پیگیری شکایت آن‌ها نشده است.
معلمان اخراجی نوشته‌هایی حاوی مشکلات و مطالباتشان در دست داشتند که بر وری کی از آن‌ها آمده بود: فرزند معلم اخراجی به علت فقر از ادامه تحصیل بازمانده است. آن‌ها خواستار پرداخت مطالبات سال‌های گذشته و بازگشت به کار هستند.

اعتصاب کارگران در پتروشیمی مخازن سبز عسلویه
کارگران پتروشیمی مخازن سبز عسلویه که ۵ ماه دستمزد نگرفته‌اند و در آستانه اخراج نیز قرار دارند از یکشنبه ۲۹ بهمن دست به اعتصاب زده‌اند. کارگران تحت مسئولیت شرکت‌ کیسون و شرکت تهران‌جنوب قرار دارند.

اعتصاب فولاد اهواز وارد دومین روز شد
کارگران گروه ملی فولاد اهواز که یکشنبه ۲۹ بهمن در اعتراض به تعویق مزدها، نپرداختن حق بیمه و اختلال در سرویس حمل و نقل کارخانه دست به اعتصاب زده بودند، دوشنبه ۳۰ بهمن به اعتصاب خود ادامه دادند.
اعتصاب‌کنندگان روز دوشنبه مقابل ساختمان مدیریت تجمع کردند و خواستار پاسخ شدند.
به گزارش اتحادیه آزاد کارگران ایران، یک عضو هیات مدیره کارخانه به نام گزینی با حضور در جمع کارگران به نقل از مالک جدید شرکت اعلام کرد پولی برای پرداخت دستمزدهای کارگران موجود نیست و از کارگران خواست تا سال آینده برای دریافت مزدهای عقب‌افتاده صبر کنند.
کارگران تصمیم گرفته‌اند به اعتصاب خود ادامه دهند. آنان روز چهارشنبه مقابل ساختمان استانداری خوزستان تجمع اعتراضی خواهند کرد.

تجمع اعتراضی رانندگان دکل حفاری
گروهی از رانندگان اتومبیل و مینی بوس شاغل در پروژه دکل حفاری در اعتراض به تاخیر در پرداخت ده ماه حقوق خود تجمع کردند. تجمع‌کنندگان که حدود ۱۴۰ راننده شاغل در پروژه را نمایندگی می‌کردند گفتند چند بار اعتصاب کرده‌اند اما کسی صدای آن‌ها را نشنیده است. آن‌ها خواستار رسیدگی مسئولان شرکت حفاری به خواست‌های خود شدند.

تجمع اعتراضی کاسبان رشت
گروهی از کاسبان رشت روز ۳۰ بهمن مقابل استانداری گیلان تجمع کردند. علت تجمع آنان اعتراض به کسادی بازار و عدم بهبود شرایط اعلام شده است.

اعتصاب در نیشکر هقت‌تپه
کارگران نیشکر هفت‌تپه روز ۳۰ بهمن مجددا اعتصاب کردند. به گزارش سندیکای نیشکر هفت‌تپه، کارگران به عدم پرداخت دستمزد آذر ماه و عدم اصلاح قرارداهای پیمانی معترضند. با آن که یک هفته پیش کارفرما وعده پرداخت مزد کارگران را داده است اما بنا به گزارش تاکنون تعداد کمی از کارگران دستمزدشان را دریافت کرده اند و مزد عقب‌افتاده بیش از نیمی از کارگران پرداخت نشده است.
صبح روز ۲۹ بهمن نیز در کارخانه زمزمه اعتصاب شنیده می شد و بخش‌هایی از کارخانه نیز در اعتصاب بود. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران درخشانی مدیر کارخانه مدت کوتاهی پس از اعتصاب کارگران با وعده پرداخت فوری دستمزدها به میان کارگران رفت و کارگران به اعتصاب خود پایان دادند.
به نوشته سندیکای نیشکر هقت‌تپه، بخشهای کارخانه تولید شکر و مهندسی و تجهیزات مکانیکی در محل کاردست از کار کشیده و در اعتصاب هستند.
اتحادیه آزاد کارگران ایران در گزارشی از این اعتصاب نوشته است که گویا قرار است کاظمی قائم مقام جدید مدیر عامل شرکت که در پی خلع سیامک افشار منصوب شد استعفا دهد و ااقبالی که در پی عتصاب مرداد کارگران و با خواست کارگران از کار برکنار شده بود دوباره پست سابق خود را برعهده بگیرد.
بنا بر گزارش، همزمان با اعتصاب کارگران در درون کارخانه، بازنشستگان این مجتمع نیز مقابل کارخانه تجمع کردند. بازنشستگان معترض که تعداد آنان حدود صد تن اعلام شده است به عدم پرداخت ۴ درصد سهم کارفرما به سازمان تامین اجتماعی برای تکمیل سیکل بازنشستکی‌شان معترضند.
این کارگران نه از شرکت حقوقی دریافت میکنند و نه بدلیل عدم واریز ۴ درصد سهم بیمه از سوی کارفرما به حساب سازمان تامین اجتماعی، سیکل بازنشستگی‌شان تکمیل شده است تا برای گذران زندگی حقوق بازنشستگی دریافت کنند.

رضا شهابی که به شدت بیمار است به زندان بازگشت
رضا شهابی عضو هیات مدیره سندیکای شرکت واحد که در پی اعتراضات گسترده به ادامه حبس او ۵ روز پیش برای مرخصی پزشکی موقتا آزاد شده بود روز یکشنیه ۲۹ بهمن به زندان بازگشت.
رضا شهابی که از ۱۸ مرداد مجددا زندانی شده و در زندان ۵۰ روز در اعتصاب غذا بوده و دو بار سکته کرده است بهنگام بازگشت به زندان بشدت بیمار بود.
سندیکای شرکت واحد خبر بازگشت شهابی به زندان را منتشر کرد و نوشت: «کارگر زندانی رضا شهابی پس از اتمام مرخصی در ساعت ۱۹ امروز یکشنبه ۲۹ بهمن به زندان اوین مراجعت کرد. شهابی به شدت بیمار است با این وجود مرخصی‌اش برای ادامه درمان تمدید نشد.
کمپین دفاع از رضا شهابی در اعتراض به تمدید نشدن مرخصی او نوشت پزشکانی که در روزهای اخیر شهابی را معاینه کرده‌اند درباره وضعیت سلامتی او هشدارهای جدی داده‌اند. در بیانیه کمپین آمده است: «در همین چند روز کوتاهِ مرخصی موقت، با توجه به آزمایشات و معاینات انجام شده، مشخص شد که وضعیت کمر و گردن رضا شهابی وخیم است و نیاز به عمل جراحی فوری دارد؛ همچنین نوسان شدید فشار خون خطرناک است و باید مداوا شود؛ کلیه‌هایش آب میکشد که خطرناک است و یحتمل به علت قند خون است؛ با معاینات گردن و سر مشخص شد او دچار فلج بلز سمت چپ شده و بازنگشتن لب‌هایش به حالت عادی نیز مشکوک و خطرناک است؛ شهابی فرصت نکرد در این چند روز مطابق دستور پزشکان اسکن سر، نوار از عضلات سر، سونوگرافی مثانه، کبد، طحال، آزمایش پلاکت خون و اِم.آر.آی گردن را انجام یا تکمیل کند. در عوض با فشار مقامات قضایی و امنیتی وی در حالی که هنوز نه تنها وارد پروسه مداوا نشده بلکه هنوز موفق با انجام آزمایشات و تشخیص‌های لازم نشده بود، به زندان بازگردانده شد.» رضا شهابی در بند ۲۰۹ زندان اوین زندانی است.

تجمع اعتراضی کشاورزان ورزنه نسبت به عدم اختصاص حق آبه
گروهی از کشاورزان ورزنه در شرق اصفهان روز ۲۹ بهمن برای سومین روز متوالی در اعتراض به عدم اختصاص حق‌آبه در ورودی شهر تجمع کردند. حدود ۱۰۰ روستایی این منطقه خواهان رسیدگب به عدم پرداخت حق‌آبه توسط مسیولان هستند.

-------------------

یکشنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹٦ - ۱٨ فوریه ۲۰۱٨

#اعتراضات - از میان آن‌ها: اعتراض کارگران گروه ملی فولاد اهواز

اعتصاب کارگران گروه ملی فولاد اهواز
کارگران گروه ملی فولاد اهواز یکشنبه ۲۹ بهمن در اعتراض به سه ماه تعویق دستمزد، تعویق پرداخت حق بیمه و اختلال در کار سرویس‌های حمل و نقل شرکت اعتصاب کردند. آن‌ها درب کارخانه را بسته و اعلام کردند تا تسویه مطالباتشان جلوی تولید را خواهند گرفت.
اتحادیه آزاد کارگران ایران در گزارشی از اعتصاب فولاد اهواز نوشته‌است کارگران که از آبان ماه تا کنون دستمزد نگرفته‌اند حدود دو ساعت مقابل کارخانه تجمع کرده و سپس تجمع خود را به درون محوطه انتقال داده‌اند.
بنا بر گزارش، عدم پرداخت بموقع دستمزدها علاوه بر مشکلات معیشتی در امور بانکی کارگران نیز اختلال ایجاد کرده است:
«بدلیل عدم پرداخت بموقع حقوق کارگران گروه ملی فولاد اهواز، کارگران این شرکت بزرگ تولیدی برای گذران زندگی با این شرایط که اقساط این وامها بطور مستقیم از حقوق پرسنل کسر و به حساب بانک واریز شود اقدام به دریافت وام از بانک ملی مستقر در شرکت کرده اند اما کارفرما اقساط این وامها را از حقوق کارگران کسر و به حساب بانک واریز نکرده است و همین امر باعث شده، بانک مذکور حساب کارگرانی را که اقدام به دریافت وام کرده اند مسدود نماید. علاوه بر این، کارفرما در یک دزدی آشکار دیگر از حقوقهای کارگران، از خرداد ماه سال جاری اقدام به انعقاد قرارداد بیمه تکمیلی با بیمه البرز کرده است، اما علیرغم کسر ماهیانه مبلغ این بیمه از حقوق کارگران، وجوه را به حساب شرکت بیمه البرز واریز نکرده و به همین دلیل این شرکت بیمه هیچگونه سرویس دهی به کارگران انجام نمیدهد.»
کارگران مطالبات خود را چنین بیان کرده‌اند:
پرداخت یکجا و کامل حقوق ماههای آذر، دی، بهمن و تعیین تکلیف چگونگی پرداخت عیدی و پرداخت حق بیمه تامین اجتماعی
برقراری بیمه تکمیلی پرسنل
ساماندهی و برقراری مجدد سرویس‌های ایاب و ذهاب کارگران

اعتصاب کارگران پیمانی پتروصنعت جنوب
کارگران پیمانکاری شرکت پتروصنعت جنوب روز یکشنبه ۲۹ بهمن در اعتراض به عدم پرداخت کامل بیمه و تاخیر ۷ ماهه در ایجاد شرکت جدید اعتصاب کردند. پتروصنعت جنوب مجری پروژه‌های کلان در صنعت نفت است.

روز سیزدهم از تجمع اعتراضی رانندگان شرکت واحد مقابل شورای شهر تهران
رانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن سپیدار ۲ و ۳ که هزینه‌ی خانه‌هایی را که قرار بود برایشان ساخته و سال ۹۱ دراختیارشان قرار گیرد پرداخته‌اند اما هنوز مسکن در اختیارشان قرار گرفته نشده است، یکشنبه ۲۹ بهمن برای سیزدهمین روز متوالی مقابل شورای شهر تهران تجمع اعتراضی برپا کردند. آن‌ها بنرهایی حاوی مطالباتشان در دست داشتند و شعار می‌دادند:
شهردار خیانت میکنه، شورا حمایت میکنه
یه اختلاس کم بشه، مسکن ما حل میشه
اگر شده بمیرم، مسکنمو میگیرم.

تجمع اعتراضی مدیران مهدکودک‌های تهران مقابل وزارت کار
بر اساس توافق میان سازمان بهزیسنی و وزارت آموزش و پرورش نگهداری و آموزش کودکان چهار تا شش ساله از مهدکودک‌ها به وزارت آموزش و پرورش منتقل خواهد شد. مدیران مهد کودک‌های تهران می‌گویند این تصمیم مهد کودک‌ها را دچار بحران می‌کند و مربیان مهدکودک‌ها که اغلب زنان سرپرست و نان‌آور خانواده‌ هستند بیکار می‌شوند. آن‌ها یکشنبه ۲۹ بهمن مقابل وزارت کار تجمع کردند.
مدیران مهد کودک‌های تهران گفته‌اند اگر قرار باشد تنها کودکان یک تا سه ساله در مهدکودک‌ها نگهداری شوند، اخراج گسترده کارکنان مهدکودک‌ها آغاز می‌شود و زنان بسیاری بیکار می‌شوند. آنان خواستار لغو تفاهم‌نامه وزارت آموزش و پرورش و سازمان بهزیستی هستند.
تجمع اعتراضی کارگران پیمانی پالایشگاه آبادان مقابل دفتر اشتغال منطقه آزاد اروند رود
گروه کثیری از کارگران منطقه آزاد اقتصادی اروند که عمدتا در پالایشگاه آبادان شاغلند شنبه ۲۸ بهمن با تجمع مقابل دفتر اشتغال این منطقه، به تعویق مطالبات خود و روند محاکم حل اختلافات کارگری و کارفرمایی اعتراض و از نماینده خود حمایت کردند.
کارگران که به عدم استقلال محاکم حل اختلافات معترضند، گفته‌اند مقررات کار مناطق آزاد سبب شده کمتر کارگری در دعوی علیه پیمانکاران شانس پیروزی دارد.
توضیح این که برابر ماده ۳۰ قانون اشتغال نیروی انسانی در مناطق آزاد و ویژه اقتصادی، چنانچه اختلاف کارگر و کارفرما از طریق سازش حل نشود، پرونده این اختلاف با حضور طرفین اختلاف یا نمایندگان تمام الاختیار آنها و نماینده سازمان منطقه آزاد، در هیات رسیدگی به اختلاف دفتر اشتغال بررسی خواهد شد.
به گفته یکی از کارگران: «در خوشبینانه‌ترین حالت ساختار حقوقی تشکیل این هیات‌ها طوری است که استقلال عملکرد آن‌ها با تردید روبروست؛ به‌طوری که حتی ذی‌حق‌ترین کارگران نیز نمی‌توانند طبق قواعد حقوقی به دریافت رای این هیات‌های برای دریافت حقوق خود خوشبین باشند.»
این کارگر افزوده است: «در منطقه ویژه اروند وکلایی حقوقی هستند که حاضرند در قبال دریافت حداقل بخشی از طلب ادعایی کارگر در هیات‌های رسیدگی‌کننده به عنوان نماینده تام‌الاختیار وی حاضر شوند که البته آنها هم از سوی سازمان منطقه ویژه اقتصادی اروند با محدودیت حضور در محاکم روابط کار روبرو هستند و ما کارگران دستمان به جایی بند نیست.»
کارگران بنرهای بزرگی در حمایت از آرش هاشمی در دست داشتند که وکالت آنان را برعهده گرفته است و به همین سبب پیش از این بارها تحت آزار قرار گرفته است. اداره اشتغال در ۱۳ آبان ورود او را به منطقه آزاد ممنوع کرد. ممانعت از کار او سبب شد پرونده کارگران در هیات حل اختلاف منطقه آزاد اروند بلاتکلیف بماند.
از روزی که حراست سازمان منطقه آزاد اروند مانع ورود نماینده حقوقی کارگران این منطقه به دفتر اشتغال شد، چند اعتصاب کارگری در این منطقه آزاد سرانجام به عقب‌نشینی حراست انجامید. روز ۲۲ آبان با وساطت اداره کار منطقه، ممنوعیت ورود نماینده حقوقی کارگران منطقه آزاد اروند لغو شد و هاشمی فعالیت خود در دفاع حقوقی از کارگران را از سر گرفت. بر بنری که کارگران در دست داشتند نوشته شده بود:
«هزاران کارگر در حمایت از نماینده محبوبمان مهندس آرش هاشمی در مقابله با ظلم مدیران سرمایه‌گذاری سازمان اعلام آمادگی می‌کنیم.»

کارکنان مرکز تماس تلفنی مخابرات خوزستان سه ماه حقوق نگرفته‌اند
حقوق کارکنان شرکتی مرکز تماس ۲۰۲۰ شاغل در مخابرات خوزستان ۳ ماه است پرداخت نشده است. شرکت پیمانکاریِ رهنما فردا علت را عدم وصول مطالبات از اداره مخابرات عنوان کرده است.
مدیرعامل این شرکت گفته است: «مقصر ما نیستیم. شرکت پیمانکاری به تعهدات خود عمل کرده‌است. شرکت مخابرات از مهرماه به بعد، هیچ صورت وضعیتی را پرداخت نکرده‌است و در نتیجه ما پولی برای پرداخت دستمزدهای کارکنان نداریم.»

اعتصاب مجدد کارگران سد سرنی میناب
کارگران سد سرنی میناب که از مهر تا کنون حقوق نگرفته‌اند روز شنبه ۲۸ بهمن برای چندمین بار اعتصاب کردند.

-------------------

چهارشنبه ١٨ بهمن ۱۳۹٦ - ۷ فوریه ۲۰۱٨

#اعتراضات - از میان آن‌ها: واگن سازی تهران

اعتصاب در واگن سازی تهران
کارکنان شرکت واگن سازی تهران روز چهارشنبه ۱۸ بهمن در اعتراض به تعویق پرداخت حقوق خود دست به اعتصاب زدند.
شرکت واگن سازی تهران، تولید کننده قطارهای نقلیه ریلی برقی خود کشش و تریلر، ارائه دهنده خدمات در این زمینه است و در جنوب تهران قرار دارد.

اعتصاب کارگران نیروگاه برق سمنگان در سیرجان
کارگران نیروگاه برق سمنگان در سیرجان چهارشنبه ۱۸ بهمن در اعتراض به پرداخت نشدن دستمزد و مطالبات مزدی خود دست به اعتصاب زدند.

اعتصاب کارگران شرکت پرلیت در اعتراض به ۵ ماه تعویق دستمزد
کارگران شرکت پرلیت که ۵ ماه است دستمزد نگرفته‌اند روز چهارشنبه ۱۸ بهمن اعتصاب کردند. فیلمی از این اعتصاب در اینترنت منتشر شده است.

اعتراض کارگر اخراجی پارس خودرو مقابل وزارت صنعت و معدن
داود رفیعی کارگر اخراجی پارس خودرو چهارشنبه ۱۸ بهمن به همراه خانواده‌اش مقابل وزارت صنعت و معدن اعتراض ایستاده برپا کرد.
گفته می شود اخراج رفیعی از پارس خودرو نتیجه یک پرونده سازی بوده است. او در اعتراض به اخراج به اداره کار شکایت کرد اما هیات حل اختلاف اداره کار بر اخراج او توسط کارفرما مهر تائید زد.
رفیعی ۱۹ دی در حالی که با در دست داشتن متنی اعتراضی مقابل وزارت کار بطر مسالمت‌آمیز به اخراج خود اعتراض می‌کرد توسط حراست وزارت کار مورد ضرب و شتم قرار گرفت و با شکایت وزارت کار توسط نیروی انتظامی بازداشت شد.
داود رفیعی در اعتراض امروز خود مقابل وزارت صنعت بنری در دست داشت که روی آن نوشته شده بود: چرا حمایت از کارفرمای پارس خودرو، مگر در فساد اداری پارس خودرو سهیم هستید؟ بر روی بنری که فرزند او در دست داشت نیز نوشته شده بود: بابا نان ندارد.

نه به اعدام در سنندج
فیلم و عکس‌هایی از اعتراض نمادین به اعدام در سنندج منتشر شده است. در توضیح گفته شده است که فعالین مدنی کردستان بنا دارند با برپایی دوشنبه‌های نه به اعدام انزجار خود را از اعدام به نمایش بگذارند.

تکثیر دختران خیابان انقلاب، یک زن معلول حجاب از سر برگرفت
فیلمی از برداشتن حجاب توسط یک زن معلول و افراشتن آن بر سر یک چوب در اینترنت قرار گرفته است. بر روی نوشته‌ای که این زن معترض به حجاب اجباری به همراه دارد آمده است: من در وهله اول یک زنم، بعد یک معلول.

کارگران پارس پامچال ۵ ماه است دستمزد نگرفته‌اند
کارگران کارخانه پارس پامچال تولیدکننده رنگ‌های صنعتی در شهر صنعتی البرز ۵ ماه دستمزد معوقه دارند. کارگران که خبرگزاری‌های دولتی تعداد آن‌ها را ۶۰ تن اعلام کرده‌اند، از مرداد سال جاری تاکنون دستمزد نگرفته‌اند. آن‌ها گفته‌اند در سال جاری کارفرما تنها مبلغی بعنوان علی‌الحساب به کارگران پرداخته و حق بیمه کارگران نیز واریز نشده است. کارگران پارس پامچال ۱۰ تا ۲۰ سال سابقه کار دارند.

-------------------

سه شنبه ١۷ بهمن ۱۳۹٦ - ٦ فوریه ۲۰۱٨

#اعتراضات - از میان آن‌ها: سپرده‌گذاران

این مجموعه دربرگیرنده اخبار اعتراضاتی است که روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن صورت گرفته یا در این روز منتشر شده و با اخبار جدید بروز می‌شود.

تظاهرات سپرده‌گذاران در تهران، رشت و بابل
روز سه‌شنبه ۱۷ بهمن سپرده‌گذاران موسسات مالی تجمعاتی در چند شهر برگزار کردند. فیلم و گزارش هایی از سه تجمع در تهران، تجمعی در رشت و تجمعی در بابل در فضای مجازی منتشر شده است.
تظاهرات سپرده‌گذاران در رشت با شعار: دولت ورشکسته رو پول ما نشسته
سه‌شنبه ۱۷ بهمن جمعی از سپرده‌گذاران موسسات مالی در رشت تظاهرات کردند. آن‌ها که کفن پوشیده بودند شعار می‌دادند:
دولت ورشکسته رو پول ما نشسته.

تظاهرات سپرده‌گذاران کاسپین در تهران با شعار: مفسد اقتصادی آزاد باید گردد
جمعی از سپرده‌گذاران موسسه مالی کاسپین سه‌شنبه ۱۷ بهمن مقابل دفتر مرکزی این موسسه در خیابان آفریقا تظاهرات کردند. آن‌ها به طنز شعار می‌دادند: سپرده گذار اعدام باید گردد، مفسد اقتصادی آزاد باید گردد.

تجمع سپرده‌گذاران موسسات اعتباری مقابل مجلس
سپرده‌گذاران موسسات اعتباری آرمان البرز، وحدت، افضل و فرشتگان سه شنبه ۱۷ بهمن مقابل مجلس تجمع کردند. سپرده‌گذاران در این تجمع که از قبل فراخوان آن در رسانه‌های اجتماعی منتشر شده بود شعار می‌دادند:
دستای پشت پرده با پول ما چه کردی؟
پول ما رو کی برده؟ دستای پشت پرده
پولهای ما پیش کیه؟ دستای پشت پرده
ما ساکن اهوازیم، مالک نفت و گازیم، ز دزدی بی‌نیازیم

تجمع سپرده‌گذاران تعاونی ولیعصر با شعار: بگو مرگ بر سیف
سپرده‌گذاران تعاونی ولیعصر امروز سه‌شنبه ۱۷ بهمن مقابل دفتر این موسسه مالی تجمع کردند. آن‌ها شعار می‌دادند:
بگو مرگ بر سیف
اسلامو پله کردن، مردمو ذله کردن
تجمع سپرده‌گذاران کاسپین در بابل
صبح امروز سه شنبه۱۷بهمن۹۶ جمعی از سپرده‌گذاران کاسپین در بابل در داخل یکی از شعب این موسسه تجمع کردند.
تجمع کنندگان شعار میدهند:
مرگ بر سیف مرگ برسیف
ما بندگان الله غارت شدیم به والله
دزدا همه همدستن راه قانون رو بستن

راهپیمایی سپرده‌گذاران کاسپین در تهران در خیابان آفریقا
صبح سه‌شنبه ۱۷بهمن‌ ۹۶ سپرده‌گذاران مؤسسه کاسپین در تهران در پاسخ به فراخوان قبلی در اعتراض به غارت اموال خود مقابل شعبه مرکزی آن در خیابان آفریقا دست به تجمع زدند.

تداوم تجمع رانندگان شرکت واحد عضو سپیدار با شعار: یه اختلاس کم بشه، مسکن ما حل میشه
رانندگان شرکت واحد تهران که عضو پروژه مسکن ۲۷۰ واحدی سپیدار ۱ و ۲ هستند امروز سه‌شنبه ۱۷ بهمن، هفتمین روز اعتراض خود را پشت سر گذاشتند. آن‌ها که از هفته پیش در اعتراض به نیمه کاره رها شدن واحدهای مسکونی که قرار بود به آنان تحویل داده شود مقابل شهرداری و شورای شهر تهران تجمع کرده‌اند، امروز شعار می‌دادند: یه اختلاس کم بشه، مسکن ما حل میشه

۸ ماه تعویق مزد کارگران سد چم ‌شیر گچساران
کارگران سد چم ‌شیر گچساران ۸ ماه دستمزد معوقه دارند. خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از محمد رضا فاضل معاون اجرایی این پروژه تعویق پرداخت مطالبات کارگران را ناشی از «مشکلات اقتصادی» اعلام کرده و گفته است: «تلاش می‌کنیم تا پایان سال دو ماه حقوق و عیدی کارگران را پرداخت کنیم.»

کارگران پلی‌اکریل ۱۶ ماه حقوق کامل نگرفته‌اند
کارگران پلی‌اکریل ۱۶ ماه حقوق کامل نگرفته‌اند. این کارخانه به علت وارد نشدن مواد اولیه از خارج با نیمی از ظرفیت کار می‌کند. کارخانه پلی‌اکریل اصفهان اخیرا در پی وقفه‌ای طولانی کار را از سر گرفته است اما علیرضا خرمی عضو شورای اسلامی کار شرکت پلی‌اکریل اصفهان گفته است اگر دولت کمک نکند این کارخانه از کار بازمی‌ایستد.

کارگران کارخانه فولاد نطنز ۱۰ ماه حقوق دریافت نکرده‌اند
کارگران شرکت فولاد نطنز که ۱۰ ماه است دستمزد دریافت نکرده‌اند با مشکلات معیشتی جدی روبرو هستند.
ایسنا به نقل از یکی از کارگران فولاد نظنز نوشته است:
«به دلایلی نامعلوم حقوق‌های ماهیانه ما را نصف کرده‌اند یعنی یک سری از کارکنان فقط حق مسئولیت و حق شیفت خود را دریافت می‌کنند و یک سری دیگر فقط حقوق قانون کار بدون حق شیفت و مزایا را دریافت می‌کنند. همین موضوع باعث شده در ماه نصف حقوق دریافت کنیم و حقوق ماه‌های آبان، آذر، دی، اسفند و نیمی از حقوق مهرماه سال ۹۵ و همچنین حقوق ماه‌های آبان، آذر و دی‌ماه سال جاری و بخش زیادی از حقوق مهرماه امسال را از شرکت طلب داریم.»
حق بیمه کارگران نیز پرداخت نشده و سازمان تامین اجتماعی از تمدید دفترچه بیمه درمانی کارگران خودداری می‌کند.
یوسف حسنی بافرانی فرماندار نطنز وعده داده است در اسفند دو ماه دستمزد معوقه کارگران پرداخت شود.

یک ماه حقوق کارگران هپکو پرداخت شد
کارگران هپکو در پی اعتصاب روز دوشنبه ۱۶ بهمن خود که به راهپیمایی در شهر و تشکیل زنجیره انسانی در میدان مرکزی شهر منجر شد یک ماه دستمزد معوقه خود را از سازمان خصوصی‌سازی دریافت کردند.
سازمان خصوصی‌سازی که پیش از این وعده داده بود مطالبات معوقه کارگران را تا آخر دی پرداخت کند و عدم اجرای این وعده منجر به اعتصاب روز دوشنبه ۱۶ بهمن کارگران شد، دوباره وعده داده است بزودی مابقی مطالبات معوقه کارگران را بپردازد.

کارگران کیان‌تایر مقابل وزارت صنعت با شعار: نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم
کارگران کیان‌تایر در تداوم تجمعات اعتراضی خود در روزهای گذشته، روز سه‌شنبه ۱۷ مجددا مقابل وزارت صنعت، معدن و تجارت تجمع اعتراضی کردند. آن‌ها زمانی که نیروی انتظامی برای پراکندنشان اقدام کرد شعار می‌دادند: نترسید، نترسید، ما همه با هم هستیم.

کارخانه کیان تایر بدلیل ورشکستگی و بدهی بانکی از تولید بازمانده و کارگران آن با مطالبات مزدی معوقه و حدود ۴۰۰ بازنشسته آن با عدم پرداخت سنوات بازنشستگی روبرویند.
تجمع امروز و روزهای گذشته آن در اعتراض به نپرداختن وام به کارخانه توسط سیستم بانکی است. با تصمیم وزارت صنعت و بدستور اسحاق جهانگیری معاون رییس‌جمهور قرار است ۴۴ میلیارد تومان وام بانکی در اختیار کارخانه قرار بگیرد اما بدلیل بدهی کارخانه به سیستم بانکی هیچ بانکی حاضر به پرداخت وام به کارخانه نیست.

اعتصاب مجدد کارگران سد شفارود استان گیلان
کارگران سد شفارود رضوانشهر در استان گیلان که ۷ ماه است حقوق نگرفته‌اند مجددا اعتصاب خود را از سر گرفته‌اند.
کارگران سد شفارود رضوانشهر در جریان اعتصاب پیشین خود که ۱۷ دی به مدت چند روز ادامه داشت گفتند علاوه بر مطالبات معوقه به شرایط نامناسب کار از جمله ساعات طولانی کار بدون استراحت نیز معترضند. فرماندار رضوانشهر گفته است علت تعویق مطالبات کارگران «کش و قوس‌های فراوان میان کارفرما و پیمانکار» است

اعتصاب رانندگان اتوبوسرانی بروجرد
رانندگان اتوبوسراین بروجرد سه‌شنبه ۱۷ بهمن در اعتراض به مطالبات معوقه دست به اعتصاب زدند. فیلم منتشر شده از این اعتصاب نشان می‌دهد که رانندگان معترض اتوبوس‌های شهری را کنار خیابان پارک کرده‌اند.

ادامه اعتصاب در نیشکر هفت‌تپه، نیروی انتظامی در کارخانه
کارگران نیشکر هفت‌تپه که از ۱۱ بهمن در اعتصاب بسر می‌برند امروز در هفتمین روز اعتصاب خود در اعتراض به بی‌توجهی مدیریت به مطالباتشان و عدم پرداخت مزدهای معوقه مانع خروج تریلی‌های حامل شکر از کارخانه شدند و بار شکر آن‌ها را تخلیه کردند.
کارگران خواستار پرداخت دستمزد آذرماه، پاداش سال‌های۹۵ و ۹۶ و پاداش بهره برداری هستند.
یکشنبه گذشته پس از آن که تلاش مدیریت کارخانه برای شکستن اعتصاب کارگران و واداشتن آن‌ها به ادامه کار به نتیجه‌ای نرسید، ماموران یکان ویژه نیروی انتظامی به کارگران حمله کردند. ۳۴ تن از کارگران دستگیر شدند و به قید تعهد آزاد شدند.
اتحادیه ازاد کارگران ایران در گزارشی از روز هفتم اعتصاب کارگران نوشته است، نیروهای یگان ویژه مستقر در کارخانه مانع گسترش اعتراض کارگران در داخل شرکت شده‌اند و کیومرث کاظمی قائم مقام مدیر عامل شرکت در میان کارگران حاضر شده و از آن‌ها خواسته است برای پرداخت حقوق آذر ماه تا دوشنبه آینده به مدیریت مهلت دهند.
اما کارگران که هنوز نیمی از آن‌ها حقوق آبانماه خود را دریافت نکرده‌اند و به وعده‌های مدیریت بی‌اعتماد شده‌اند اعلام کردند تا پرداخت حقوق معوقه خود در اعتصاب باقی خواهند ماند.

-------------------

دوشنبه ١٦ بهمن ۱۳۹٦ - ۵ فوریه ۲۰۱٨

#اعتراضات - از میان آن‌ها: کارگران هپکو اراک

دوباره کارگران هپکو: راهپیمایی در شهر و تجمع در میدان مرکزی شهر اراک
کارگران کارخانه هپکو دوشنبه ۱۶ بهمن در اعتراض به تعویق 8 ماه دستمزد در اراک راهپیمایی کردند. آن‌ها سپس در میدان مرکزی شهر(میدان شهدا) زنجیره انسانی تشکیل دادند.
کارگران هپکو هنوز بخشی از مطالبات سال ۹۵ خود را دریافت نکرده‌اند و سال ۹۶ نیز سه ماه و نیم دستمزد نگرفته‌اند. گرچه بطور مداوم گزارش هایی از برگزاری جلسات در سطح استان برای بررسی وضعیت کارخانه هپکو برگزار شده اما در عمل تولید کارخانه تقریباً متوقف است و کارگران بدون دستمزد در بلاتکلیفی به سر می‌برند.
فیلم‌هایی از راهپیمایی و تجمع کارگران منتشر شده است. کارگران حین راهپیمایی شعار می‌دادند:
عزا عزاست امروز، روز عزاست امروز، زندگی کارگر روی هواست امروز زیر بار ستم نمی‌کنیم زندگی، جان فدا می‌کنم در ره آزادگی، وای از این وضع، واه از این وضع

کارگران کارخانه هپکو در سال‌های اخیر بارها در شهر اراک راهپیمایی کرده و در مرکز شهر تجمع کرده‌اند. امروز آن‌ها علاوه بر شعارهای قبلی شعار جدیدی سر دادند و شعار می‌دادند: درود بر ستمگر، مرگ بر کارگر

یکی از کارگران هپکو در جریان راهپیمایی ۱۶ بهمن به «اراک امروز» گفته است:
«در این چند سالی که شرکت هپکو با مشکلات متعددی دست و پنجه نرم می‌کند بسیاری از کارگران شرکت به دلیل اینکه حقوقشان را به درستی دریافت نکرده‌اند علاوه بر مسائل مالی با مشکلات فرهنگی و اجتماعی زیادی نیز روبه رو شده‌اند. ما کارگران هپکو هم خانه و زندگی داریم تا کی و چقدر باید صورت خودمان را باسیلی سرخ نگه داریم و خجالت زن و فرزندان و فامیل را بکشیم.» کارگر دیگری گفته مسئولان ابتکاری برای راه‌انداختن تولید کارخانه انجام نداده اند. این وعده نیز که قرار بود هپکو با تولید ماشین برای شهرداری راه بیفتد در حد حرف باقی مانده و عملی نشده است.
کارگر دیگری با انتقاد از وعده‌های بدون پشتوانه‌ای که مسئولان از طریق رسانه‌ها به کارگران هپکو می‌دهند انتقاد گفته است ضعف مدیریت یکی از عوامل بحران در این کارخانه است:
«مدیری که این عرضه و توانایی را ندارد که تولید و سفارش این شرکت را تأمین کند چه مدیریتی دارد و مدیران قبلی که این اوضاع را به وجود آورده‌اند که حسابشان جداست. ما کار و تولید می‌خواهیم. اگر امروز در شرکت کار و تولید داشتیم مگر دیوانه بودیم که بخواهیم به خیابان بیاییم؟»
اسدالله احمدپور، مدیرعامل پیشین هپکو از راهپیمایی امروز کارگران اظهار بی‌خبری کرده و گفته است: «مشکلات هپکو از این پس به استان مربوط است و شخص استاندار می بایست پاسخگو باشد.»
قرار است مجمع عمومی هپکو ۲۳ بهمن به طور فوق العاده تشکیل برای بررسی وضعیت شرکت و انتخاب اعضای هیئت مدیره تشکیل جلسه دهد.

اعتصاب در کارخانه ماشین‌سازی اراک
اخباری از تجمع اعتراضی و اعتصاب کارگران ماشین سازی اراک در فضای مجازی منتشر شده است. خبرگزاری کار ایران (ایلنا) دوشنبه ۱۶ بهمن به ذکر این مساله که کارگران این کارخانه مطالبات معوقه دارند بسنده کرده. اما عکس‌های منتشر شده نشان می‌دهد که کارگران دست از کار کشیده‌اند و در سالن تجمع کرده‌اند. به نوشته اتحادیه ازاد کارگران ایران حدود ۱۰۰۰ نفر پرسنل این کارخانه ۷ ماه است حقوق نگرفته‌اند. کارخانه ماشین سازی اراک یکی از واحدهای بحران زده استان مرکزی است و در لیست وضعیت قرمز قرار دارد.

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه ۶ روزه شد، بازنشستگان به کارگران اعتصابی پیوستند
علی‌رغم این که گارد ویژه و نیروی انتظامی روز یکشنبه ۱۵ بهمن به کارگران اعتصابی نیشکر هفت‌تپه حمله کردند و ۴۰ تن از کارگران برای ساعاتی دستگیر شدند، اعتصاب دوشنبه ۱۶ بهمن ادامه یافت. به گزارش اتحادیه آزاد کارگران امروز کارگران بخش‌های کشاورزی و کارخانه، تجهیزات، مهندسی و بازرگانی دست به اعتصاب زده و در محوطه کارخانه تجمع کردند. یک شهروند شوش در اشاره به حمله روز یکشنبه گارد ویژه و سرکوب و دستگیری کارگران با اشاره به مصادف بودن زمان حمله به کارگران با مراسم تدفین شیخ حسن آل کثیر از چهره‌های شناخته شده شهر شوش، با انتقاد از سکوت خبری رسانه‌های محلی در برابر سرکوب کارگران نیشکر هفت‌تپه گفته است: «سوالم این است که مگر رسالت رسانه‌ها اطلاع‌رسانی نیست؟ مگر شما نباید صدای مردم باشید؟ شما که خود را از مردم و برای مردم می‌دانید چرا دیروز فقط سکوت کردید؟ و امروز هم تنها به نقل از خبرگزاری ایلنا مطلب زدید. سوال بعدی من این است که یک فرد که متصدی کارخانه بخش خصوصی است چگونه می‌تواند تمام ارگان‌ها را با هم متحد کرده و نقشه شوم خود را به پیش ببرد؟ آیا متصدیان کنونی کارخانه‌های منطقه از ارگان‌های دیگرند که در قالب افراد حقیقی بخش خصوصی وارد شده‌اند؟» امروز بازنشستگان نیشکر هفت‌تپه نیز به کارگران اعتصابی پیوستند.

تجمع بازنشستگان صنعت فولاد با شعار: صنعتگران دیروز، آوارگان امروز
بازنشستگان صنعت فولاد اهواز دوشنبه ۱۶ بهمن برای چندمین بار تجمع اعتراضی برگزار کردند. آن‌ها مقابل استانداری خوزستان در اهواز تجمع کردند و نوشته‌هایی حاوی این متن در دست داشتند: صنعتگران دیروز، آوارگان امروز.
بازنشستگان فولاد اهواز در گزارشی از تجمع امروز نوشته‌اند که طوماری دربرگیرنده مطالباتشان از جمله مطالبات معوقه از سال ۹۱، همسانسازی حقوق بازنشستگان و کارکنان بنابه آئین نامه استخدامی فولاد ( تبصره ۵ ازماده ۱۰۹ )، تامین درمان با کیفیت و بازگرداندن امکانات رفاهی سلب شده از آنان که به امضای حاضران در تجمع رسیده بود را به استاندار خوزستان تحویل داده‌اند. استاندار وعده پیگیری مطالبات بازنشستگان فولاد را داده است. معترضان توافق کرده‌اند تا برآوردن مطالباتشان صبح دوشنبه هر هفته مقابل استانداری تجمع کنند.

تجمع بازنشستگان البرز مرکزی در میدان شهر زیرآب
جمعی از بازنشستگان البرز مرکزی دوشنبه ۱۶ بهمن با خواست افزایش مستمری و درمان و تسریع در پرداخت حقوق و عیدی پایان سال در میدان شهر زیرآب واقع در سوادکوه استان مازندران تجمع کردند.

تجمع کارگران رنگین‌نخ سمنان مقابل استانداری
ده‌ها تن از کارگران کارخانه رنگین‌نخ سمنان دوشنبه ۱۶ بهمن در اعتراض به مطالبات معوقه خود مقابل استانداری سمنان تجمع کردند. کارخانه از کار بازایستاده و بدلیل بدهی به ارگان‌های مختلف پلمب شده است. کارگران که هر یک چند میلیون طلب وصول نشده دارند بلاتکلیف به حال خود رها شده‌اند. خبرگزاری کار ایران(ایلنا) به نقل از اسماعیل غنیان مدیرکل اداره تعاون کار ورفاه اجتماعی استان سمنان نوشته است که اداره کار بارها برای رسیدگی به مشکل کارگران رنگین‌نخ جلسه تشکیل داده است.

اعتصاب و تجمع خیابانی کارگران چوکا
کارگران کارخانه صنایع چوب وکاغذ ایران (چوکا) دوشنبه ۱۶ بهمن در اعتراض به ۳ ماه تعویق مزد دست از کار کشیدند. عکس‌های منتشر شده از کارگران نشان می‌دهد که آن‌ها در حالی که متن‌هایی حاوی مطالباتشان را در دست داشتند در جاده مقابل کارخانه تجمع کرده بودند. کارخانه چوکا در کیلومتر سی و چهار جاده بندر انزلی واقع شده است.

پنجمین روز تجمع رانندگان شرکت واحد عضو پروژه مسکن سپیدار
رانندگان شرکت واحد عضو پروژه نیمه ساخته ورها شده سپیدار دو وسه روز پانزدهم بهمن برای پنجمین روز مقابل شهرداری تجمع کردند. در چارچوب پروژه‌های مسکن سپیدار ۲ و ۳ قرار بود در زمین‌های فردیس استان البرز ۲۷۰ واحد مسکونی برای کارکنان شرکت واحد تهران که عضو این پروژه‌ها هستند ساخته و سال ۹۱ به آن‌ها تحویل داده شود.
۵ سال از موعد تحویل این پروژه به اعضای آن که تمام هزینه‌های آنرا پرداخته‌اند می‌گذرد اما پروژه نیمه کاره رها شده است.

تجمع کارگران شهرداری بروجرد در اعتراض به مطالبات معوقه
کارگران شهرداری بروجرد امروز مجددا در اعتراض به تعویق چند ماه دستمزد خود مقابل شهرداری تجمع کردند.
همزمان با این تجمع، تجمع دیگری از سوی «مالباختگان زمین‌های تاکسی» مقابل شهرداری برگزار شد.

تجمع کارکنان شرکت بلند پایه مقابل مترو نوبنیاد
جمعی از کارکنان مترو نوبنیاد تهران روز دوشنبه ۱۶ بهمن در اعتراض به مطالبات معوقه خود دست از کار کشیدند. بر پارچه نوشته‌هایی که آنان به همراه داشتند نوشته شده بود: ما پرسنل و پیمانکاران ایستگاه نوبنیاد (شرکت بلندپایه) ۸ ماه در سال ۹۶ حقوق نگرفته‌ایم.

تجمع اعتراضی اصناف دهدشت مقابل اتاق اصناف کهگیلویه
جمعی از اصناف دهدشت دوشنبه ۱۶ بهمن در اعتراض به گشایش دومین شعبه فروشگاه زنجیره‌ای افق کوروش در دهدشت مقابل اتاق اصناف کهکیلویه تجمع کردند. آن‌ها گفته‌اند گشایش دومین شعبه این فروشگاه در دهدشت در شرایطی که اصناف این شهر در اثر رکود به مرز ورشکستگی رسیده‌اند کسب و کار را برای آن‌ها دشوارتر خواهد کرد.
یکی از معترضان گفته است: «الان سه ماه است که کرایه مغازه‌ام را نداده‌ام، بهای برق و آب و تلفن مغازه‌ام را نتوانستم پرداخت کنم، اگر شعبه دوم افتتاح شود و قانون کاری نکند خودمان وارد میدان خواهیم شد چون جانمان به لب رسیده و زیر فشار هستیم.»
در سه سال اخیر بسیاری از کسبه این شهر ورشکسته شده و به شهرهای اطراف مهاجرت کرده‌اند. معترضان بیم دارند که گشایش شعبه دوم فروشگاه لفق کوروش در شهر به ورشکستگی لااقل ۱۰۰ واحد صنفی و از دست رفتن منبع درآمد حدود ۵۰۰ نفر شود. یکی از کسبه دهدشت به نمایندگی از معترضین گفته است خواست آنان لغو مجوز فروشگاه است.

تجمع مقابل استانداری فارس در اعتراض به عدم واگذاری خانه دولتی
یکشنبه ۱۵ بهمن ۹۶ جمعی از کارکنان وزارت دارایی و اقتصاد که عضو تعاونی مسکن این وزارتخانه هستند در اعتراض به تاخیر ۱۲ ساله در تحویل مسکن، و نداشتن سرپناه مقابل استانداری فارس در شیراز تجمع کردند.

تجمع جرثقیل داران بیرجند مقابل استانداری خراسان جنوبی
صاحبان جرثقیل‌ها در بیرجند یک ماه است قادر به دریافت سهمیه سوخت خود نشده‌اند. آنان که عضو اتحادیه لودردار و کمپرسی شهر بیرجند هستند و برخی از سال ۶۱ مجوز فعالیت دارند موظف شده‌اند طبق مصوبه جدید شهرداری با پرداخت مبلغی در سامانه جدید سهرداری ثبت نام کنند و در غیر اینصورت سهمیه سوختشان به مرور کمتر خواهد شد.
مالکان چرثقیل ها طبق مصوبه جدید شهرداری دوشنبه مقابل استانداری خراسان جنوبی اجتماع کرده و خواستار حل مشکل از سوی استانداری شدند.
در خبر مربوط به این تجمع اعتراضی آمده است که جرثقیل‌داران ماه گذشته تنها ۳۰۰ لیتر سوخت دریافت کرده‌اند.
آنان با حضور در استانداری از مسئولان خواستند با استفاده از اختیارات استانی، این مشکل را برطرف کنند.

کارگران کارخانه کیان کرد ۲۳ روز اعتصاب را پشت سرگذاشتند
کارگران کارخانه کیان کرد روز یکشنبه ۱۵ بهمن در بیست و سومین روز اعتصاب خود را در اعتراض به تعویق ۶ ماه دستمزد و ۳ سال عیدی برگزار کردند. طی اعتصاب یک ماه از دستمزد معوقه کارگران پرداخت شده اما کارگران اعلام کرده‌اند تا پرداخت کامل مطالبات به تجمع خود ادامه خواهند داد.

تجمع اعتراضی کارگران طرح سد سیازاخ دیواندره مقابل استانداری کردستان
کارگران طرح انتقال آب سد سیازاخ دیواندره روزیکشنبه پانزدهم بهمن ماه، دراعتراض به تعویق ۱۰ ماه دستمزد خود مقابل استانداری کردستان تجمع کردند.
کارگران که تعداد آن‌ها ۶۰ تن اعلام شده است موفق شدند در نهایت قراردادی کتبی با شرکت آب منطقه‌اب به امضا برسانند که طبق آن مطالباتشان تا پایان بهمن پرداخت شود. کارفرمای طرح انتقال آب سد سیازاخ دیواندره شرکت آب منطقه‌ای کردستان است و کارگران