افق روشن
www.ofros.com

گفتگو با شادی رسولی، همسر کارگر زندانی یوسف آبخرابات

دلتنگی های هانا و وضعیت پزشکی یوسف

تهیه‌ و تنظیم گفتگو از کلاکیان                                                                        چهارشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۳

سلام به شما خانم شادی رسولی! ما و بسیاری از فعالین کارگری و تشکل های کارگری داخلی و جهانی نگران وضعیت جسمی یوسف آبخرابات از اعضای کمیته هماهنگی هستیم، میشه بگید یوسف تا الان چند بار بازداشت و زندانی شده و دلایل بازداشت و زندانی شدنش چی‌ بوده؟
- یوسف الان مدت ۷ ماهه که در زندان مهاباد محبوس هست و مدت محکومیت زندانش ۲ ساله. یوسف و واحد-سیده هر کدام ۲ سال و محمد مولانایی هم ۱ سال حکم زندان گرفتند که تنها دلیلش فعالیت کارگری و دفاع از حق و حقوق کارگران بوده و اونها که الان در حال گذراندن دوران محکومیت خود در زندان مهاباد هستند ، یوسف تا حالا ۳ بار بازداشت شده بود که دفعات قبلی‌ فقط بازداشت موقت بود و بعد از مدتی‌ آزاد میشد اما این بار ۲ سال حکم گرفت دلیل بازداشت و زندان یوسف هم فقط دفاع از حقوق خودش به عنوان یک کارگر و دیگر کارگران بود.

در این مدت ۷ ماه که یوسف در زندان بوده آیا شما ملاقات حضوری هم باهاش داشتید؟
ـ بله ملاقات داشتیم.

طبق خبری که در سایت کمیته هماهنگی‌ برای کمک به ایجاد تشکل‌های کارگری منتشر شده یوسف از ناحیه شبکیه چشم مشکل داره و باید در بیرون از زندان تحت مداوا قرار بگیره ، شما چه اقداماتی برای یوسف در این زمینه انجام دادید و آیا اقدامات شما نتیجه بخش بوده؟
ـ در ماه قبل، ما پرونده یوسف را از بیمارستان لبافی نژاد در تهران گرفتیم و تحویل دادستانی و اداره اطلاعات دادیم ولی‌ هنوز به ما هیچ جوابی‌ ندادند که ‌مرخصی میدهند یا نه ، چون یوسف به شدت از ناحیه چشم درد داره و ما امیدواریم که مسئولان با ‌مرخصی موافقت کنند تا یوسف بتونه بره پیش دکتر خودش چون قبل از زندان هر ۲ ماه یک بار برای معاینه چشمش میرفت پیش دکتر ، چند روز پیش که باهاش حرف زدم گفت دیگه حتی نمیتونه کتاب یا روزنامه بخونه و هر دفعه که پائین رو نگاه می‌کنه به شدت چشم و سرش درد میگیره.

خانم رسولی ! شما چند فرزند دارید و شرایط فرزندانتان در نبود یوسف چگونه است؟
ـ ما یک دختر ۵ ساله داریم که اسمش هست هانا ، دخترم در نبود یوسف به شدت احساس دلتنگی میکنه‌ چون خیلی‌ به یوسف وابسته بود و از وقتی‌ که یوسف رفته زندان دخترم به شدت گوشه‌ گیر شده و همش بهانه یوسف رو میگیره حتی چند بار که دید بعضی‌ از پدرا بچه هاشان را بغل میکنند شروع به گریه کرد و میگه مامان چرا بابای من رفته زندان و من نمیتونم برم بغلش ، چون سنش خیلی‌ کمه نمیتونه درک کنه که چرا باباش رفته زندان.

آیا با نبود یوسف خانواده شما دچار مشکلات اقتصادی هم شده؟
ـ بله، چون ما مستاجر هستیم و ماهیانه ۴۰۰ هزار تومان فقط کرایه خانه باید پرداخت کنیم حالا بقیه مخارج زندگی‌ را هم شما در نظر بگیرید ، من خودم الان دارم کار می‌کنم اما حقوق ماهیانه من بین ۲۰۰ تا ۲۵۰ هزار تومان در ماهه که حتی پول اجاره خانه ما هم نیست و غیر از این هیچ درآمد دیگه‌ای هم نداریم که بخواهیم خودمان را تامین کنیم.

شما چه پیامی به عنوان یک کارگر و نیز همسریک فعال کارگری زندانی برای کسانی‌ که این گفتگو را می‌خوانند دارید؟
ـ امیدوارم تمام زندانیان سیاسی و کارگران زندانی از زندان آزاد بشن ، از دوستان و آشنایان می‌خواهم که از خانواده های کارگران زندانی و از جمله خانواده کارگران زندانی یوسف آبخرابات، واحد سیده و محمد مولانایی حمایت کنند و پشت ما را خالی‌ نکنند چون بزرگترین دلگرمی‌ و پشتوانه ما حمایت همین دوستان و آشنایان از ماست و از همه می‌خواهم که برای آزادی یوسف و تمام کارگران زندانی تلاش کنند.

تهیه‌ و تنظیم گفتگو از کلاکیان

دوازده مرداد ماه ۱۳۹۳