افق روشن
www.ofros.com

گفتگو با محمود صالحی پیرامون وضعیت رضا شهابی و بهنام ابراهیم زاده


کمیته حمایت ... - دانمارک‌                                                                                  شنبه ۱۱ مرداد ۱۳۹۳

گفتگو با آقای محمود صالحی سخنگوی کمیته دفاع از

رضا شهابی و کمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده پیرامون وضعیت این ۲ فعال کارگری زندانی!

آقای صالحی آخرین وضعیت رضا شهابی بعد از پایان اعتصاب غذا چگونه است؟
وضعیت رضا شهابی همچنان كه همه اطلاع دارند فعلا ً در بیمارستان امام خمینی بستری هست و پزشكان هم تاكید كرده اند كه باید مدت زیادی در بیمارستان بماند تا اینكه از نظر جسمی وضعیتش بهتر بشه تا اینكه عمل جراحی دیگری روی ایشان انجام بگیرد.

آیا با تمام خواسته های رضا شهابی موافقت شد كه رضا اعتصابش غذای خودش را پایان داد؟ و مدت مرخصی درمان چقدر است و آیا بعد از عمل جراحی در خانه یا بیمارستان می ماند یا اینكه باید به زندان برگردد؟
البته خوب من نمی توانم حالا بگویم كه با تمام خواسته های ایشان موافقت شده چون واقعاً اینطور نبوده و با همه خواسته هایش اعلام موافقت نشده! اما موافقت شد كه به ایشان مرخصی بدهند ولی با وجود این هنوز از این مرخصی هم خبری نیست و تا این لحظه كه من صحبت می كنم هنوز مرخصی بهش نداده اند. یكی از خواسته های رضا شهابی مرخصی بود كه بتواند در طول مرخصی به معالجه خودش بپردازد اما هنوز این اقدام صورت نپذیرفته است.

كمیته: آقای صالحی وضعیت بهنام ابراهیم زاده چطور است؟ بعد از تحمل مدت طولانی در انفرادی؟
وضعیت بهنام همچنان كه همه اطلاع دارند بهنام ابراهیم زاده از زمانی كه به بند ٣٥٠ اوین حمله كردند بهنام ابراهیم زاده یكی از افرادی است كه به سلول انفرادی بردند و در سلول انفرادی تحت شدیدترین بازجویی های بعد از دستگیریش تا كنون بوده. چند پرونده برایش تشكیل داده اند و چند بار هم ایشان را به دادگستری زندان اوین انتقال دادند و به جرم اختشاش در زندان محاكمه اش كرده اند و از آن تاریخ به بعد فقط یك بار ملاقات داشته و بعد از آن یك بار هم خانواده اش را اسیر می كنند و تمام خانه اش را زیر و رو می كنند، حتی خودشان هم نمی دانند دنبال چه چیز می گردند! خانواده اش را تهدید می كنند. پسر مریضش را تهدید می كنند. همسرش را تهدید می كنند و تا این لحظه هنوز بهنام ممنوع الملاقات است.

طبق آخرین اطلاعیه كمیته دفاع از بهنام ابراهیم زاده ماموران امنیتی این فعال كارگری حمله كرده و اقدام به ضبت و مصادره بعضی از وسائل خانه از جمله كامپیوتر ایشان كرده اند. دلیل این حمله چه بوده؟
خوب این در واقع مشخص نیست و هیچ دلیلی نمی توان پیدا كرد كه چرا نیروهای لباس شخصی این حمله را كردند! چون بهنام ابراهیم زاده مدت طولانی در زندان خودشان است و پانزده ماه به مرخصی نیامده و نمی تواند چیزی در خانه داشته باشد. اینها به خانه بهنام ابراهیم زاده حمله كرده و وسائل منزل ایشان را بردند. این را باید از آنها سوال كنید كه دلیل حمله به خانه یك زندانی كه پانزده ماه به مرخصی نیامده چیه؟ و همسرشهمیشه پیگیر بوده و پسرش هم بیماره و ماهی‌ یک بار باید در بیمارستان بستری بشه پسباید این را از مسولین امنیتی سوال كنید كه دلیل و توجیه این حمله شان چه می تواند باشد. در واقع هیچكس نمی داند.

چند روز پیش كمیته پیگیری ایجاد تشكلهای كارگری طی انتشار مطلبی اشاره كردند كه بهنام همچنان زیر شكنجه و بازجویی است. صحت این خبر تا چه اندازه است؟
من با وجود احترام خاصی كه برای كمیته پیگیری و فعالینی كه در این كمیته فعالیت می كنند دارم نمی توانم این خبر را تائید كنم و من اینجا اعلام می كنم كه این خبر صحت و صقم ندارد و من به عنوان سخنگوی كمیته بهنام ابراهیم زاده این را تائید نمی كنم اما بهنام ابراهیم زاده در بی خبری مطلق است ولی اینكه تحت شكنجه باشد را من تائید نمی كنم و نمی دانم این بچه ها این خبر را از كجا آورده اند. امیدوارم كه من بعد خبری كه صحیح و دقیق نباشد را انتشار ندهند.

در پایان اگر مایلید به موضوع خاصی بپردازید كه شاید در طول گفتگو از قلم افتاده باشد بفرمائید و چه پیامی به عنوان سخنگوی دفاع از بهنام ابراهیم زاده و كمیته دفاع از رضا شهابی برای خوانندگان این گفتگو و انسانهای شریف و آزاده داخل و خارج از كشور داردید؟
خوب ما بارها اعلام كرده ایم كه به عنوان یك كارگر در رابطه با وضعیت موجود معترض هستیم و خواهان احقاق حق و حقوق كارگران هستیم و همیشه اعلام كرده ایم كه ما خواهان احقاق حق طبقه كارگر هستیم. خوب در رابطه با همین حقی كه ما مطالبه می كنیم طبیعتاً این یعنی جنگ علیه سیستم سرمایه داری،و مناسبات سرمایه داری سرمایه داری هستیم. بنا یر این سرمایه داران در یك جبهه قرار می می گیرند پس پیام من به طبقه كارگر این است: طبقه كارگر! ما هم باید در یك جبهه قرار بگیریم تا بتوانیم اقلیتی كه ما را استثمار می كنند را شكست بدهیم. ایندر واقع خواست کارگران و فعالین کارگری که امروز در زندان هستند ، کارگرانی که حتی توان پرداخت کرایه خانه‌هایشان را ندارند و خانواده آنان با مشکلات مالی شدید دست و پنجه نرم میکنند ، من به تمام طبقه کارگر و فعالین کارگری پیشنهاد می‌کنم که باید در یک صف قرار بگیرند چون بورژوازی در یک صف قرار داره و به اینکه در یک صف حداقلی هستند ولی‌ اکثریت جامعه که طبقه کارگر باشد را دارند سرکوب میکنند ، پس برای رهایی از این شرایط ما به عنوان طبقه کارگر باید در یک صف متحد قرار بگیریم

کمیته حمایت از مبارزات جنبش کارگری ایران - دانمارک‌

دهم مرداد ۱۳۹۳