افق روشن
www.ofros.com

گزارشی از مراسم هشت مارس اتحاد زنان آزادیخواه


اتحاد زنان آزادیخواه                                                                                         شنبه ٢٧ اسفند ماه ١٣٩٠

در روز یکشنبه ١١ مارس ، در گرامیداشت هشت مارس روز جهانی زن ، مراسمی از طرف اتحاد زنان آزادیخواه در تورنتو - کانادا برگزار شد . این مراسم که از ساعت ٦:٣٠ عصر آغاز شد تا ساعت ١٠ شب ادامه یافت . بیش از ١٣٠ نفر از هموطنان مبارز مقیم تورنتو در این برنامه شرکت داشته و با حمایت مادی و معنوی خویش ما را در هر چه بهتر برگزار نمودن این مراسم یاری نمودند.
سالن مراسم با پوستر هایی از مبارزات زنان، آراسته به آرم اتحاد زنان آزادیخواه ،به شکل زیبایی تزئین شده بود که مورد توجه حاضرین قرار گرفت. برنامه با پخش کلیپی آغاز شد که نمایانگر شرکت عظيم زنان مبارز ایران در خیزش سال ٨٨ و دلاوری های آنان بود. این کلیپ که مبارز زنان دلاور در هر گوشه از ایران در جريان اين خیزش بزرگ و در مقابله با دژخیمان جمهوری اسلامی را به تصوير کشيده بود، برای شرکت کنندگان در مراسم ، یادآور مبارزات خشماگین و در عین حال پرشور توده های تحت ستم ایران و به خصوص زنان بود و از این رو آنها را تحت تأثیر خود قرار داد. به دنبال نمايش اين کليپ مجری برنامه ضمن خوش آمد گویی به حاضرين یاد همه زنان آزادیخواهی که جان خود را در راه رسیدن به آزادی و سوسیالیسم فدا کردند را گرامی داشته و با درود به تمامی شیرزنان ایران که در ٣٣ سال گذشته با مبارزه آگاهانه و شجاعانه خویش، رژیم زن ستیز و ارتجاعی جمهوری اسلامی را لحظه ای آرام نگذاشته اند و دوشادوش مردان همرزمشان برای رسیدن به آزادی می جنگند، برنامه مراسم را اعلام نمود. مجری برنامه سپس خاطر نشان ساخت که امسال روز جهانی زن را د ر شرایطی برگزار می کنیم که در هر گوشه ای از این جهان، مبارزات زنان تحت ستم در کنار دیگر توده های تحت ستم و مبارز، سیستم غارتگرانه سرمایه را نشانه گرفته است. در همه جا از افغانستان تحت اشغال تا مصر و ایران . تونس و یمن ، لیبی و سوریه ویونان گرفته تا وال استریت در امریکا توسط 99 درصدی ها که در اکثر کشورهای اروپایی هم گسترش یافت، مبارزه زنان برای دست یابی به حقوق خویش در کنار دیگر مبارزین ادامه دارد. این مبارزات خود نوید بخش برخاستن داغ لعنت خورد گان، این ارتش بی شمار اردوی کار و پایان بخشیدن به دنیای فقر و بندگی است که بشارت ده رهائی کامل زنان ازقید هرگونه ستم و استثمار می باشد.
در قسمت بعدی، ویدیو کلیپی بسیار زیبا به نام "رزم زنان چریک فدایی ، جلوه ای از مبارزات زنان برای رهایی" که توسط رفقای چریکهای فدایی خلق ساخته شده بود نمایش داده شد. این کلیپ که عظمت مبارزات زنان چریکهای فدایی خلق و نقشی که در جنبش انقلابی زنان ایفا نمودند را به شکلی غیر قابل انکار نشان میداد، شدیداً مورد توجه حاضرین در جلسه قرار گرفت. با دیدن چهره های زنان چریک فد ائی شهید در این ویدئو کلیپ و با مطلع شدن از سطح حضور زنان در جنبش مسلحانه، بعضی از شرکت کنندگان در مراسم، احساس احترام و افتخاری که از وجود آنهمه زن در مبارزه علیه ستم و استثمار در خود کرده بودند را با برگزارکنندگان مراسم در میان می گذاشتند. لازم به یاد آوری است که اتحاد زنان آزادیخواه این افتخار را داشت که کلیپ یاد شده را برای اولین بار در این مراسم پخش کند.
به دنبال پخش ویدیو کلیپ "رزم زنان چریک فدایی ، جلوه ای از مبارزات زنان برای رهایی، پیام رفیق اشرف دهقانی به مناسبت گرامیداشت روز جهانی زن به سمع حاضرین رسید. در این پیام رفیق اشرف ضمن تبریک به زنان کارگر و زحمتکش و به همه زنانی که تحت سیطره رژِیم های حافظ منافع سرمایه داران در سراسر جهان با انواع محرومیت ها و ظلم ها و ستم ها دست بگریبانند به توصیف مبارزات زنان در کشورهای عربی پرداخت و در انتها متذکر شد که " با تکیه بر این اصل که نشان بزرگ یک جامعه آزاد، آزاد بودن زنان در آن جامعه است، امروز حضور انقلابی و وسیع زنان در صحنه های مختلف مبارزه نوید بخش پیروزی حتمی بر دشمنان، محو نظام های سرمایه داری و رسیدن به آزادی است".
در قسمت بعدی برنامه، دختر هنرمند جوانی با صدای بسیار زیبای خویش ترانه سرود "آفتابکاران" را اجرا نمود که شدیدا مورد استقبال حاضرین قرار گرفت. با رسیدن نوبت به سخنرانی، با توجه به اينکه موضوع سخنرانی مراسم امسال اتحاد زنان آزادیخواه ، روی بررسی شرایط و معضلات زنان کارگر و زحمتکش در ایران متمرکز شده بود، رفیق سخنران، رفیق سهیلا دهماسی، سخنرانی خود را با پخش ویدیو کلیپی که زندگی زنان کارگر و زحمتکش را به تصویر می کشید، آغاز کرد. در تمام مدت سخنرانی نیز فاکت ها و اسناد مربوطه، به شکل اسلاید شو پخش می شد. این ابتکار جالبی بود که توانست واقعیت های موجود زندگی درد آور زنان کارگر و زحمتکش را با اتکاء بر اسناد و شواهد عینی به شکلی بسیار زنده و خلاق برای حاضرین ارائه دهد. رفیق سخنران، صحبت خود را این طور به پايان رساند:
"سرمايه دار در ايران موجودی نامرئی نيست. گاهی اوقات به کسانی برخورد می کنيم که با تعجب می گويند "ميدانی فلان آخوند در چندين بانک اروپا و آمريکا چند ميليارد دلار يا يورو دارد؟" تعجبی ندارد! سران رژيم، از آخوندها و بچه هايشان گرفته تا کت شلواری های اصلاح طلبشان و اين جناح و آن جناح و افراد خانواده و وابستگانشان و همه دوستان و دور و بری هايشان، و همه آن سرمايه دارانی که اگر هم صاحب مقامی دولتی نيستند اما با وجودشان به اين رژيم وابسته اند و تلاش می کنند آن را حفظ کنند، طبقه سرمايه دار ايران را تشکيل می دهند. سود های نجومی حاصل از غارت نفت و ديگر منابع طبيعی ايران که باید خرج مردم ايران شود، ثروت نجومی که از استثمار کارگران به دست می آيد، همه اينها منابع ثروت های افسانه ای اين طبقه زالوصفت است. برای نسترن ها( نمونه يک کارگر زن )که دشمن اصلی جلوی چشمشان است، آن که تمام اين سالها شيره جان او را مکيده، از دسترنج او و فرزندان او ميلياردر شده، سران جمهوری اسلامی، عمال جمهوری اسلامی، سرمایه داران وابسته و سرمايه داران خارجی هستند که تا اين رژيم زنده است، وقت را غنيمت دانسته و به جان کارگران ايران افتاده اند. درنتيجه، نسترن ها به روشنی می دانند که تنها با مبارزه انقلابی برای سرنگونی اين رژيم، برای از بين بردن اين سيستم است که می توانند از شر ستمگرانشان خلاص شوند. زنان آگاه کارگر می دانند که جز با اتحاد مبارزاتی با مردان آگاه هم طبقه خود، نمی توانند در اين مبارزه پيروز شوند".
بعد از تنفس کوتاهی، رفیق رحیمه توخی، یکی ار زنان مبارز افغانستان پیام همبستگی مبارزاتی زنان در بند افغانستان با مبارزات زنان ایران را به سمع حضار رساند. شعری بسیار زیبا نیز در این مراسم از رفیق رحمیه خوانده شد. در قسمتی از این شعر که عنوانش "شما زنان خفته در تابوت" بود رفیق رحیمه بسیار رسا فریاد خفته در گلوی میلیون ها زن افغان را چنین منعکس نمود:
"ترا خواهر به فتوای مجتهد، بیگناه کشتند ، مرا در گوشه تبعید ، به فقر مبتلا کشتند ترا با ریزش سنگ کشتند، پیش چشم خلق ، مرا چون صید این دام ، ز آزادی جدا کشتند ترا بستند به حکم آیه ها، در حصار دیوارها ، مرا بی خانمان ، بی همزبان ، نا آشنا کشتند ، ترا چون بردگان ، زنجیر اسارت به پا کردند ، مرا در کشوری که قانونش شده زنجیر پا ، کشتند".
سپس شعر دیگری توسط مادر مبارزی در توصیف دردهای زنان کارگر خوانده شد.
و به دنبال آن برنامه با اجرای ترانه سرود ها و قطعاتی از ترانه های خاطره انگیز ادامه یافت. پایان بخش برنامه سرود انترناسیونال بود که با اجرای بسیار زیبا و به یاد ماندنی اجرا شد.
اتحاد زنان آزادیخواه از همه رفقا و دوستانی که صمیمانه ما را در برگزاری این مراسم یاری نمودند بار ديگر تشکر میکند. باشد تا دست در دست هم ، زن و مرد ، مبارزه ای قطعی جهت پایان بخشیدن به هر گونه ظلم و ستم و تبعیض را سازماندهی کرده و به پيش ببريم .

اتحاد زنان آزادیخواه - ١٦ مارس ٢٠١٢