افق روشن
www.ofros.com

بازداشت شدگان روز جهانی زن سنندج و تجمع خانواده ها


کمیته برگزاری ٨ مارس سنندج                                                                       دوشنبه ٢٢ اسفند ماه ١٣٩٠

گزارش تجمع خانواده های بازداشت شدگان مراسم ٨ مارس سنندج

و اطلاعیه ای در خصوص محکومیت بازداشت شدگان مراسم ٨ مارس سنندج

امروز شنبه ٩٠/١٢/٢٠ از ساعت ٩ صبح به بعد جمع کثیری از خانواده های دستگیر شدگان مراسم ٨ مارس (روز جهانی زن) به همراه تعداد زیادی از دوستان و فعالین شهر سنندج در جلو دادگستری تجمع کرده و خواستار روشن شدن وضعیت و آزادی عزیزان خود شدند؛ اما مسئولین و کارگزاران مربوطه در نهایت بی توجهی و اعلام عدم اطلاع، خود را از پاسخ گویی به خانواده ها مبرا می نمودند. نهایتا در دقایق پایانی وقت اداری، آن هم بدون اطلاع، خانواده ها تنها با روئیت بازداشت شدگان از دور در داخل ماشین زندان، از انتقال آنها به زندان اطلاع یافتند؛ که پس از آن با مراجعه مجدد به شعبه ی ۴ بازپرسی و تاکید بر روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان، از رای صادره مبنی بر تودیع وثیقه ۵ میلیون تومانی برای ٨ نفر و یکصد میلیون تومانی برای یک نفر از انها آگاهی یافتند.
لازم به ذکر است تعداد بازداشت شدگان به احتمال زیاد بیشتر از ٩ نفر بوده و تنها پرونده ی این ٩ نفر به دادگستری ارجاع شده است و سایرین را در بلاتکلیفی در محلی نا مشخص نگاه داشته اند.
کمیته ی برگزار کننده ی ٨ مارس ضمن محکوم نمودن دستگیری و ادامه ی بازداشت این افراد، هرگونه اتهام و احکام را واهی و مردود دانسته و خواستار آزادی بی قید و شرط دستگیر شدگان می باشد.
ضمنا مشخصات ٢ نفر دیگر از بازداشت شدگان بدین قرار می باشد: آرمان محمدی و اشرف مجیدی
سایر بازداشت شدگان : سوسن رازانی، کیومرث بهشتی زاد، ادیب سوره بومه، فرزاد احمدی، پدرام نصر اللهی ، سنور حبیب زاده و پرستو آخرتی

کمیته ی برگزاری ٨ مارس سنندج - ٢٠/١٢/٩٠

________________

اطلاعیه ای در خصوص محکومیت بازداشت شدگان مراسم ٨ مارس سنندج

پیرو فراخوان عمومی کمیته ی برگزار کننده ی ٨ مارس ٢٠١٢، به این مناسبت مراسمی در روز پنج شنبه مورخ ٩٠/١٢/١٨ در خیابان فردوسی با شرکت جمع کثیری از مردم، فعالین کارگری و فعالان جنبش زنان برگزار گردید. باید خاطر نشان نمود از صبح روز مراسم حضور تعداد زیاد نیروهای امنیتی و گارد ویژه، شرایط و جوی امنیتی را در سطح شهر و به خصوص محل برگزاری مراسم ایجاد کرده بود. در طی برگزاری مراسم تعداد زیادی از مردم مورد تعرض نیروهای امنیتی و پلیس قرار گرفتند که متاسفانه منجر به دستگیری و بازداشت حدود ١٠ نفر گردید. سوسن رازانی ، کیومرث بهشتی زاد، فرزاد احمدی ، پدرام نصر اللهی ، ادیب سوره بومه، سنور حبیب زاده و پرستو آخرتی جزو بازداشت شدگان می باشند. لازم به ذکر است در خصوص اسامی دیگر بازداشت شدگان هنوز اطلاعی در دسترس نیست.
نظر به اینکه ٨ مارس یک مناسبت جهانی است و در تمام کشورهای دنیا هر ساله در این روز مراسمی برگزار می گردد که برگزاری آن به مثابه حقی برای تمامی زنان به رسمیت شناخته می شود تا همگام و هم زمان با تمامی انسان های برابری طلب مراسمی را برپا دارند، اما متاسفانه در جریان گرامی داشت این روز در شهر سنندج پلیس به جای تامین امنیت و حفظ جان حاضرین، با برخوردی غیر قانونی و وحشیانه آنان را مورد ضرب و شتم قرار داده و به مردم تعرض نموده و ضمن اختلال در نظم عمومی باعث ایجاد شرایط رعب و وحشت در سطح شهر گردید.افراد بازداشت شده هیچ جرمی مرتکب نشده اند و دلیل دستگیری آنان فقط شرکت در مراسمی بود که برگزاری آن حق مسلم هر انسانی است.
این کمیته، دستگیری و بازداشت این افراد را به شدت محکوم نموده و خواستار آزادی فوری و بدون قید و شرط آنان می باشد. ضمنا تمامی تشکل ها ، سازمان ها و نهادهای مدافع حقوق زنان و همه ی انسان های آزادی خواه و برابری طلب را فرا می خواند تا به هر صورت ممکن حمایت خود را از دستگیر شدگان اعلام نمایند.
مردم آزادی خواه و برابری طلب شهر سنندج! همان گونه که در تاریخ و پیشینه ی مبارزه ی سیاسی و اجتماعی خویش ثابت نموده اید ، بار دیگر نیز با تمام توان خویش، همه با هم ضمن محکوم نمودن این اقدام، به حمایت این افراد بشتابیم و ضمن همراهی با خانواده های آنان برای آزادی فوری و بدون قید و شرط این دوستان همگام و هم صدا شویم.

کمیته برگزاری ٨ مارس ٢٠١٢ سنندج - ٩٠/١٢/١٩