افق روشن
www.ofros.com

بیانیه به مناسبت روز جهانی زن


كانون مدافعان حقوق كارگر                                                                                     شنبه ١٧ اسفند ۱۳۹٢

نظام سرمایه‌داری که به دنبال سود بیشتر است همواره نیروی كار زنان را با كم‌ترین دستمزد و بدون رعایت حقوق شناخته شده انسانی به كار می‌گیرند و از تمام نیروی آنان جهت سودآوری سرمایه استفاده می‌كنند. نیروی كار زنان را به ارزان‌ترین وجه می‌خرد تا آن را رقیبی برای نیروی كار مردان قرار دهد. زنان بیشتر در بخش‌های غیر رسمی ، مشاغل خانگی و کارگاه‌های غیر ایمن و غیربهداشتی با ساعات کار طولانی مشغول به کارند.
در کنار آن نظام طبقاتی وظیفه‌ی بازتولید نیروی کار را تحت عنوان خانه‌داری به عهده‌ی زنان گذاشته تا از طریق کار رایگان زنان در خانه باز هم سود بیشتری را نصیب خود کند.
و از سوی دیگر همه‌ی تلاش خود را به كار می‌برد تا جنسیت را به عنوان كالا در بازار عرضه كند و با جدیتی وصف‌ناپذیر از این نابرابری هم مانند سایر نابرابری‌ها سودهای افسانه‌ای نصیب سرمایه‌داران و سیستم سرمایه‌داری كند. خرید و فروش بدن زنان تحت عنوان صنعت!؟ سکس، به یکی از سودآورترین راه‌های کسب درآمد برای صاحبان سرمایه درآمده است و زنان بسیار در تمام نقاط دنیا قربانی این سودطلبی برده‌داران نوین قرن بیست و یکم می‌شوند.
این نظام كمترین ارزشی برای جان آنان قائل نیست و فقط تا آنجا از آنان حفاظت می‌كند كه سودآوری‌اش را تضمین كنند. كشته شدن كارگران زن در كارگاه‌های نساجی و آتش‌سوزی‌های فراوان در سال گذشته در این كارگاه‌ها برای چند صدمین بار، نشان‌گر بی‌ارزش بودن جان كارگران برای سرمایه‌داران است.
در ایران كشته شدن دو كارگر زن در آتش‌سوزی كارگاه تولیدی و سپس مقصر جلوه دادن كارگران آتش نشانی نمونه‌ی بارزی از حق‌كشی‌ها و پایمال كردن حقوق كارگران در قتلگاه نظام سرمایه‌داری است . نظامی كه در آن انسان‌ها تنها حق دارند كه به صورت كالا باشند.
اما همواره زنان در مقابل این شرایط تحمیل شده به آنان، مقاومت کرده و برای به دست آوردن حقوق انسانی خود از تلاش بازنایستاده‌اند. ٨ مارس یادآور یکی از خونین‌ترین این مبارزات است.
امسال نیز در آستانه روز جهانی زن ضمن گرامی‌داشت یاد و خاطره‌ی زنان مبارز و شجاعی كه در برابر نظام مردسالار سرمایه‌داری با تمام توان خود به مقابله برخاستند و بسیاری از آنان زندان‌ها و شكنجه یا اعدام را برای آرمان‌های خود پذیرا شدند، بار دیگر با تاكید بر خواسته‌های به حق زنان در بیانیه‌های گذشته برای به دست آوردن آزادی‌‌های سیاسی و اجتماعی در كنار مردان مبارز تاكید می‌كنیم كه:
- ما خواهان برابری كامل زنان و مردان در همه عرصه‌های اجتماعی ، سیاسی و فرهنگی هستیم.
- ما خواهان آزادی بیان و اندیشه برای تمامی زنان و مردان از هر گروه و دسته یا هر قومیت بدون حصر و استثنا می‌باشیم.
- ما خواهان برداشته شدن همه‌ تبعیض‌ها و محدودیت‌های جنسیتی در تمام شئون اجتماعی هستیم. هر گونه تفكیك جنسیتی و هرگونه امتیاز جنسیتی را مغایر اصول انسانی دانسته و خواهان محو آن در تمام سطوح اجتماعی هستیم و معتقدیم که اساسا باید لفظ جنسیت و لفظ زن و مرد از هرگونه قانونی حذف شود و زنان نیز همانند مردان باید در امکان دست‌یابی و داشتن همه شغل‌ها و پست‌های سیاسی، اجتماعی و اقتصادی كاملا مساوی باشند.

كانون مدافعان حقوق كارگر

اسفند ١٣٩٢